Topic: Accidente / incidente
5745 posts, 1915217 views
📖 Pagination options
-
- Nenea_titi
-
Posted:
-
Re: Accidente / incidente
Nenea_titi
Eu mă gândesc serios dacă să mai stau în România sau nu. Suntem țara din Europa, UE, cu cea mai mare rată a accidentelor rutiere. Nu zic că nu se conduce imprudent și în alte țări...Slovacia, Cehia, Polonia, ba chiar Italia. Cu toate acestea, au redus rata de accidente, pe când la noi e cea mai ridicată, alături de Bulgaria. Faptul că se lovesc între ele vehicule de transport public este grav! Adică atunci când mă sui într-un tramvai sau autobuz trebuie să mă simt în siguranță. Eh...se întâmplă să mai lovească o mașină un tramvai sau invers. Dar când două tramvaie se ciocnesc, sau un tramvai de un autobuz și există și victime, este un lucru grav, inacceptabil.
Eu mă gândesc serios dacă să mai stau în România sau nu. Suntem țara din Europa, UE, cu cea mai mare rată a accidentelor rutiere. Nu zic că nu se conduce imprudent și în alte țări...Slovacia, Cehia, Polonia, ba chiar Italia. Cu toate acestea, au redus rata de accidente, pe când la noi e cea mai ridicată, alături de Bulgaria. Faptul că se lovesc între ele vehicule de transport public este grav! Adică atunci când mă sui într-un tramvai sau autobuz trebuie să mă simt în siguranță. Eh...se întâmplă să mai lovească o mașină un tramvai sau invers. Dar când două tramvaie se ciocnesc, sau un tramvai de un autobuz și există și victime, este un lucru grav, inacceptabil.
-
- ADK
-
Posted:
-
Re: Accidente / incidente
ADK
La noi au găsit cauza accidentelor... șoferii începători care n-ar trebui să conducă mașini cu peste 100CP, nu examenele și contravențiile mai riguroase și agenți mai puțin "iertători".
Am ajuns într-adevăr în "capul listei" la accidente rutiere din UE, de văd aproape zilnic CTT-ul în drum. Mai rău e cum spuneți și dvs când se lovesc vehiculele de transport în comun între ele pe traseu (că se întâmplă și-n garaj) de cele mai multe ori din cauza imprudenței conducătorilor, nu a vreunui defect tehnic.
Sincer ce se întâmplă acum nu a fost mereu și "day by day". În perioada 2013-2016 am umblat mult prin oraș și rar auzeam de accidente în general, mai ales RATB vs RATB, în mare fiind zgârieturi sau deraieri din cauza infrastructurii.
Știu că autobuz vs tramvai sau tramvai vs tramvai etc au fost chiar puține, comparativ cu acum. Îmi aduc aminte, dacă se mai merită spus (dar cred că plecasem din oraș, adică după 2016) la Baba Novac c-un autobuz E4 de pe linia 634 lovit lateral de un tramvai CH-PPC pe linia 1 sens Șura Mare, autobuzul ar fi forțat semaforul. Mi se păruse tare ciudat atunci, dar ceva de genul nu departe a fost și c-un autobuz pe linia 123, lovit parcă tot de tramvai (autobuzul venea dinspre CET Sud Vitan iar tramvaiul vira spre aceeași direcție Mall Vitan), dar cum zic, puține, de le-am ținut minte că și pe atunci se aflau ușor.
Prin anul 2014 se ciocniseră 2 cupluri de T4R pe linia 25 la intersecția spre depoul Giurgiu, vatmanul care mergea spre CFR Progresul n-a observat macazul și s-a "pupat" cu colegul care trecea pe sens opus chiar atunci. Atunci vagoanele au fost garate temporar în depoul Giurgiu, un vagon motor fiind 3405 (chiar cel vinovat) păstrat astăzi pentru muzeu.
Accidente mai nasoale dar fără alt vehicul al aceluiași operator știu c-a fost un E3 de la Titan cu reclamă pe linia cred 101/311 prin vara anului 2012 dinspre policlinica Titan la intersecția Liviu Rebreanu, șoferul autobuzului i s-ar fi făcut rău și ar fi intrat serios într-o mașină taxi(?), ceva de genul a fost prin anii ăia și cu-n autobuz pe linia 141 spre fosta fabrică Rocar. Așa 2 x RATB și o mașină (din care de vină șoferului automobilului) a fost demult la Straja în vara anului 2008 între troleul 5229 și autobuzul 4235, noroc c-a fost târziu și au fost puțini călători dar a fost destul de serios fiindcă șoferul autobuzului a rămas din păcate fără... picioare.
Oricum în siguranță nu eram nici pe atunci (fie că vorbim de acum 10 ani sau 40, când se mergea cum se mergea, ultima "actualizare" fâcând-o parcă 6229 pe linia 232 în primăvara lui 2016 când a plecat de la Sudului spre Arcade Berceni cu ușile deschise, e cred că și azi filmulețul undeva pe FB), nici azi, dar astăzi a devenit să zic prostie pură pe scurt fiind mereu un joc de cărți circulatul cu transportul public indiferent de "secol".
La noi au găsit cauza accidentelor... șoferii începători care n-ar trebui să conducă mașini cu peste 100CP, nu examenele și contravențiile mai riguroase și agenți mai puțin "iertători".
Am ajuns într-adevăr în "capul listei" la accidente rutiere din UE, de văd aproape zilnic CTT-ul în drum. Mai rău e cum spuneți și dvs când se lovesc vehiculele de transport în comun între ele pe traseu (că se întâmplă și-n garaj) de cele mai multe ori din cauza imprudenței conducătorilor, nu a vreunui defect tehnic.
Nenea_titi wrote here:
Conducere preventivă? Ce e aia? Călători? Doar niște saci de gunoi. Siguranța circulației? Ce e aia ? Nu există nimic. Deja nu prea trece lună să nu existe accidente cu STB, unele chiar grave!
Sincer ce se întâmplă acum nu a fost mereu și "day by day". În perioada 2013-2016 am umblat mult prin oraș și rar auzeam de accidente în general, mai ales RATB vs RATB, în mare fiind zgârieturi sau deraieri din cauza infrastructurii.
Știu că autobuz vs tramvai sau tramvai vs tramvai etc au fost chiar puține, comparativ cu acum. Îmi aduc aminte, dacă se mai merită spus (dar cred că plecasem din oraș, adică după 2016) la Baba Novac c-un autobuz E4 de pe linia 634 lovit lateral de un tramvai CH-PPC pe linia 1 sens Șura Mare, autobuzul ar fi forțat semaforul. Mi se păruse tare ciudat atunci, dar ceva de genul nu departe a fost și c-un autobuz pe linia 123, lovit parcă tot de tramvai (autobuzul venea dinspre CET Sud Vitan iar tramvaiul vira spre aceeași direcție Mall Vitan), dar cum zic, puține, de le-am ținut minte că și pe atunci se aflau ușor.
Prin anul 2014 se ciocniseră 2 cupluri de T4R pe linia 25 la intersecția spre depoul Giurgiu, vatmanul care mergea spre CFR Progresul n-a observat macazul și s-a "pupat" cu colegul care trecea pe sens opus chiar atunci. Atunci vagoanele au fost garate temporar în depoul Giurgiu, un vagon motor fiind 3405 (chiar cel vinovat) păstrat astăzi pentru muzeu.
Accidente mai nasoale dar fără alt vehicul al aceluiași operator știu c-a fost un E3 de la Titan cu reclamă pe linia cred 101/311 prin vara anului 2012 dinspre policlinica Titan la intersecția Liviu Rebreanu, șoferul autobuzului i s-ar fi făcut rău și ar fi intrat serios într-o mașină taxi(?), ceva de genul a fost prin anii ăia și cu-n autobuz pe linia 141 spre fosta fabrică Rocar. Așa 2 x RATB și o mașină (din care de vină șoferului automobilului) a fost demult la Straja în vara anului 2008 între troleul 5229 și autobuzul 4235, noroc c-a fost târziu și au fost puțini călători dar a fost destul de serios fiindcă șoferul autobuzului a rămas din păcate fără... picioare.
Oricum în siguranță nu eram nici pe atunci (fie că vorbim de acum 10 ani sau 40, când se mergea cum se mergea, ultima "actualizare" fâcând-o parcă 6229 pe linia 232 în primăvara lui 2016 când a plecat de la Sudului spre Arcade Berceni cu ușile deschise, e cred că și azi filmulețul undeva pe FB), nici azi, dar astăzi a devenit să zic prostie pură pe scurt fiind mereu un joc de cărți circulatul cu transportul public indiferent de "secol".
-
- Alex30
-
Posted:
-
Re: Accidente / incidente
Alex30
După ce ai văzut filmările de câteva ori e foarte ușor să vorbești de acasă. Să fim serioși, în momentul ăla nu se aștepta nimeni fiind verde la semafor și calea de rulare liberă să vină un tramvai pe roșu dirijat de un polițist care nu se vedea...
ikarus13 wrote here:
Eu nu inteleg despre ce lipsă de vizibilitate tot vorbiți.
Acel VDL nu avea reclamă pe el. Se vedea perfect prin geamurile lui ce face celălalt tramvai(se observă și pe ambele filmări). Se consideră că sunt profesioniști dar au dat dovadă de prostie pură. Este vorba de lipsa de prevenție din punctul meu de vedere în special al celui cu V3A. Ți-a dat "verde" polițistul, ok, dar tu ca profesionist trebuie să vezi dinainte ce o să se întâmple în intersecție.
Un eveniment nefericit care trebuie să ne pună niște semne de întrebare.
P.s. - asta ca să nu zică colegii mei de forum că vin mereu să iau apărarea mereu pe aici😂. Sunt călător, pasionat, am cat. B,C,D,E, Tb și Tv pe permis și profesez. Iau apărarea când trebuie...când nu, cred că se observă din mesajul de acum...în fine.
Nu îi cunosc pe cei doi vatmani, nu știu de câți ani lucrează ei aici sau ce evenimente au mai avut(dacă au avut), dar în cazul de față amândoi au dat dovadă de lipsă de profesionalism și tot ce mai spun este că e rușinos...
După ce ai văzut filmările de câteva ori e foarte ușor să vorbești de acasă. Să fim serioși, în momentul ăla nu se aștepta nimeni fiind verde la semafor și calea de rulare liberă să vină un tramvai pe roșu dirijat de un polițist care nu se vedea...
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Accidente / incidente
cris_m
Nu, dar te poti astepta la un destept care sa rasara din laterala dreapta a VDL-ului ca vrea sa faca stanga... Mergeti la Grozavesti in intersectie sa vedeti cati fac aceasta manevra...
Nu, dar te poti astepta la un destept care sa rasara din laterala dreapta a VDL-ului ca vrea sa faca stanga... Mergeti la Grozavesti in intersectie sa vedeti cati fac aceasta manevra...
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Accidente / incidente
shoppy
Asta cu "ma infig fara sa ma uit sau indiferent ca vine ca legea zice ca este dreptul meu sa trec si este obligatia celuilalt sa se opreasca" este atitudine teribilista si infantila, la un sofer incepator este de inteles la inceput dar pentru un sofer profesionist nu.
Responsabilitatea capitala a soferului STB este siguranta pasagerilor si conducerea preventiva, si nu sa isi ventileze frustrarile, sa ajunga cat mai repede la urmatoarea statie / capat, sa impuna el legea / dreptatea / ordinea pe strazi sau sa educe nesimtitii / idiotii care nu respecta.
Asta cu "ma infig fara sa ma uit sau indiferent ca vine ca legea zice ca este dreptul meu sa trec si este obligatia celuilalt sa se opreasca" este atitudine teribilista si infantila, la un sofer incepator este de inteles la inceput dar pentru un sofer profesionist nu.
Responsabilitatea capitala a soferului STB este siguranta pasagerilor si conducerea preventiva, si nu sa isi ventileze frustrarile, sa ajunga cat mai repede la urmatoarea statie / capat, sa impuna el legea / dreptatea / ordinea pe strazi sau sa educe nesimtitii / idiotii care nu respecta.
📖 Pagination options
Home page
•
Parent forum:
Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov
•
Choose destination