Topic: Trasee de transport în comun afectate de lucrări
17 posts, 1190 views
📖 Pagination options
- Gabyyyyyy9001
-
Posted:
-
Trasee de transport în comun afectate de lucrări
Gabyyyyyy9001
Traseele liniilor vor fi următoarele:
1T-Romprim-Șoseaua Olteniței-Calea Văcărești-Pasaj Mihai Bravu-Șoseaua Mihai Bravu-Bucur Obor-Șoseaua Ștefan cel Mare-Pasaj Victoriei-Șoseaua Nicolae Titulescu-Bd. Banu Manta
1R-Bd Banu Manta-Șoseaua Nicolae Titulescu-Pasaj Victoriei-Șoseaua Ștefan cel Mare-Bucur Obor-Șoseaua Mihai Bravu-Pasaj Mihai Bravu-Calea Văcărești-Șoseaua Olteniței-Romprim
10T-Romprim-Șoseaua Olteniței-Șura Mare-Piața Eroii Revoluției-Șoseaua Viilor-Șoseaua Progresului-Calea 13 Septembrie-Bulevardul Ghencea-Ghencea
10R-Ghencea-Bulevardul Ghencea-Calea 13 Septembrie-Șoseaua Progresului-Șoseaua Viilor-Piața Eroii Revoluției-Șura Mare-Șoseaua Olteniței-Romprim
11-SUSPENDAT
54T(Nou)-Depoul Alexandria-Șoseaua Alexandriei-Calea Rahovei-Calea Ferentari-Prelungirea Ferentari-Zețarilor-Strada Zețarilor-Strada Anghel Alexandru-Șoseaua Giurgiului-Șura Mare
54R(Nou)-Șura Mare-Șoseaua Giurgiului-Strada Anghel Alexandru-Strada Zețarilor-Zețarilor-Prelungirea Ferentari-Calea Ferentari-Calea Rahovei-Șoseaua Alexandriei-Depoul Alexandria
Traseele liniilor vor fi următoarele:
1T-Romprim-Șoseaua Olteniței-Calea Văcărești-Pasaj Mihai Bravu-Șoseaua Mihai Bravu-Bucur Obor-Șoseaua Ștefan cel Mare-Pasaj Victoriei-Șoseaua Nicolae Titulescu-Bd. Banu Manta
1R-Bd Banu Manta-Șoseaua Nicolae Titulescu-Pasaj Victoriei-Șoseaua Ștefan cel Mare-Bucur Obor-Șoseaua Mihai Bravu-Pasaj Mihai Bravu-Calea Văcărești-Șoseaua Olteniței-Romprim
10T-Romprim-Șoseaua Olteniței-Șura Mare-Piața Eroii Revoluției-Șoseaua Viilor-Șoseaua Progresului-Calea 13 Septembrie-Bulevardul Ghencea-Ghencea
10R-Ghencea-Bulevardul Ghencea-Calea 13 Septembrie-Șoseaua Progresului-Șoseaua Viilor-Piața Eroii Revoluției-Șura Mare-Șoseaua Olteniței-Romprim
11-SUSPENDAT
54T(Nou)-Depoul Alexandria-Șoseaua Alexandriei-Calea Rahovei-Calea Ferentari-Prelungirea Ferentari-Zețarilor-Strada Zețarilor-Strada Anghel Alexandru-Șoseaua Giurgiului-Șura Mare
54R(Nou)-Șura Mare-Șoseaua Giurgiului-Strada Anghel Alexandru-Strada Zețarilor-Zețarilor-Prelungirea Ferentari-Calea Ferentari-Calea Rahovei-Șoseaua Alexandriei-Depoul Alexandria
-
- cris_m
-
Posted:
-
-
- Misiekwas
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Basarab
Misiekwas
Informație oficială:
Informație oficială:
Screenshot_20260616-173358.png (289.87 KB; downloaded 1251 times)
- nathalael
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Basarab
nathalael
L-au dus pe 10 la Ghencea in loc de Militari ca sa mai stea 610 in trafic, in loc sa întoarcă la Razoare-AFI. Mai și răspund ca traseul pana la Militari e prea lung. Nu au tramvaie cu atâtea linii suspendate, dar au autobuze să stea degeaba în trafic.
L-au dus pe 10 la Ghencea in loc de Militari ca sa mai stea 610 in trafic, in loc sa întoarcă la Razoare-AFI. Mai și răspund ca traseul pana la Militari e prea lung. Nu au tramvaie cu atâtea linii suspendate, dar au autobuze să stea degeaba în trafic.
- Cristi5833
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Basarab
Cristi5833
Mie nu mi se pare ok sa suspende 11. Majoritatea carora le am zis au fost revoltati deoarece n au transport direct Giulesti - AFI. Ar fi ok sa se bage o naveta sau sa bage 105 si 610 pe linia de tramvai de pe doina cornea/g-ral paul teodorescu.
Mie nu mi se pare ok sa suspende 11. Majoritatea carora le am zis au fost revoltati deoarece n au transport direct Giulesti - AFI. Ar fi ok sa se bage o naveta sau sa bage 105 si 610 pe linia de tramvai de pe doina cornea/g-ral paul teodorescu.
- Gabyyyyyy9001
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Basarab
Gabyyyyyy9001
Eu, ca și locuitor în Cartierul Giulești, sunt foarte revoltat că nu s a ales înființarea unei linii navetă(611) pentru a ajuta oamenii din acest cartier, întotdeauna în acest cartier am fost limitați la cât mai puține mijloace de transport, asta mi se pare o mare prostie !! Paralizezi un cartier întreg pentru ce? Pentru incompetența de care se dă dovadă la TPBI??
Eu, ca și locuitor în Cartierul Giulești, sunt foarte revoltat că nu s a ales înființarea unei linii navetă(611) pentru a ajuta oamenii din acest cartier, întotdeauna în acest cartier am fost limitați la cât mai puține mijloace de transport, asta mi se pare o mare prostie !! Paralizezi un cartier întreg pentru ce? Pentru incompetența de care se dă dovadă la TPBI??
- CelVerde97
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Basarab
CelVerde97
Puteau pur și simplu să îl ducă pe 11 la Romprim și să vadă ce fac dupaia cu turele din 10. Clar nu au gandit-o nici măcar o secundă pe asta. Sau cel mai rău caz, o linie spre Gara Basarab pentru transbordare cu 44.
Puteau pur și simplu să îl ducă pe 11 la Romprim și să vadă ce fac dupaia cu turele din 10. Clar nu au gandit-o nici măcar o secundă pe asta. Sau cel mai rău caz, o linie spre Gara Basarab pentru transbordare cu 44.
- Gabyyyyyy9001
-
Posted:
-
- messe
-
Posted:
-
Re: Trasee de transport în comun afectate de lucrări
messe
Dacă reușeau să reabiliteze linia de tramvai dintre Dr. Felix și Piața Victoriei, nu mai era o problemă cu liniile 1 și 10. Puteau fi deviate pe un traseu (tur-retur) apropiat de predecesorul lor, 26 de la Podul Grozăvești pe la Gara de Nord, Virgiliu, Buzești, Piața Victoriei, Dr. Felix și apoi traseul de bază. Ăsta un aspect.
2) Prin suspendarea liniei 11 practic rupi legătura prin intermediul tramvaielor între NV și SV Bucureștiului, nu mai zic de faptul că o linie de tramvai recent reabilitată rămâne neutilizată iar de la Calea 13 Septembrie spre AFI nu mai rămâne decât 25.
3) În loc să înființeze linia 54 pe care o consider inutilă mai bine linia 10 suspendată, 11 dus pe fostul traseu tradițional Cart. 16 Februarie-Romprim și înființată linia 8 de la Ghencea la Zețarilor.
4) Existența în continuare a liniei 11 nu mai justifică înființarea liniei navetă de autobuz 610, cel mult pot suplimentară linia 282. Vă dați seama cât va dura cu 610 de la Razoare la Banu Manta și retur când pe Pasajul Basarab se va circula doar pe un sens?
Poate Asociația face un demers către STB pentru menținerea liniei 11 și o altă reorganizare a traseelor decât cea prezentată de STB începând din 20 iunie.
P.S. Îmi prezint scuzele de rigoare însă nu am văzut ce se întâmplă linia 4, va dubla pe 54 de la Zețarilor la Șura Mare?
Dacă reușeau să reabiliteze linia de tramvai dintre Dr. Felix și Piața Victoriei, nu mai era o problemă cu liniile 1 și 10. Puteau fi deviate pe un traseu (tur-retur) apropiat de predecesorul lor, 26 de la Podul Grozăvești pe la Gara de Nord, Virgiliu, Buzești, Piața Victoriei, Dr. Felix și apoi traseul de bază. Ăsta un aspect.
2) Prin suspendarea liniei 11 practic rupi legătura prin intermediul tramvaielor între NV și SV Bucureștiului, nu mai zic de faptul că o linie de tramvai recent reabilitată rămâne neutilizată iar de la Calea 13 Septembrie spre AFI nu mai rămâne decât 25.
3) În loc să înființeze linia 54 pe care o consider inutilă mai bine linia 10 suspendată, 11 dus pe fostul traseu tradițional Cart. 16 Februarie-Romprim și înființată linia 8 de la Ghencea la Zețarilor.
4) Existența în continuare a liniei 11 nu mai justifică înființarea liniei navetă de autobuz 610, cel mult pot suplimentară linia 282. Vă dați seama cât va dura cu 610 de la Razoare la Banu Manta și retur când pe Pasajul Basarab se va circula doar pe un sens?
Poate Asociația face un demers către STB pentru menținerea liniei 11 și o altă reorganizare a traseelor decât cea prezentată de STB începând din 20 iunie.
P.S. Îmi prezint scuzele de rigoare însă nu am văzut ce se întâmplă linia 4, va dubla pe 54 de la Zețarilor la Șura Mare?
-
- MIHAI_TB_10
-
Posted:
-
Re: Trasee de transport în comun afectate de lucrări
MIHAI_TB_10
Linia 4 va fi suspendată și înlocuită cu 54.
Linia 4 va fi suspendată și înlocuită cu 54.
- messe
-
Posted:
-
Re: Trasee de transport în comun afectate de lucrări
messe
Asta prin deducție și ca un lucru firesc însă în comnicat nu se precizează nimic referitor la linia 4.
Asta prin deducție și ca un lucru firesc însă în comnicat nu se precizează nimic referitor la linia 4.
-
- MIHAI_TB_10
-
Posted:
-
Re: Știri despre transportul local din București
MIHAI_TB_10
Linia 4 este în comunicat.
Just a User wrote here:
Lucrări la Pasajul Basarab: liniile 4 și 11 se suspendă, iar liniile 1 și 10 – modificate. TPBI înființează liniile 54 și 610
Începând de sâmbătă, 20.06.2026, circulația tramvaielor pe Pasajul Basarab va fi restricționată, ca urmare a demarării lucrărilor de consolidare și reabilitare a acestuia. În consecință, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (TPBI) va reorganiza liniile de transport public din zonă după cum urmează:
– Liniile 4 și 11 vor fi suspendate.
– Linia 1 va funcționa pe un traseu modificat între „Romprim” și „Bd. Banu Manta”, astfel: „Romprim”, Șos. Olteniței, Calea Văcărești, Șos. Mihai Bravu, Șos. Ștefan cel Mare, Bd. Iancu de Hunedoara, Pasaj Victoria, Șos. Nicolae Titulescu, „Bd. Banu Manta” și retur.
– Linia 10 va circula pe un traseu modificat între „Romprim” și „Ghencea”, astfel: „Romprim”, Șos. Olteniței, Piața Eroii Revoluției, Șos. Viilor, Str. Dr. Constantin Istrati, Șos. Progresul, Calea 13 Septembrie, Bd. Ghencea, „Ghencea” și retur.
– Va fi înființată linia de tramvai 54, care va funcționa între „Șura Mare” și „Depoul Alexandria” pe traseul: „Șura Mare”, Șos. Giurgiului, Str. Alexandru Anghel, Str. Zețarilor, Prelungirea Ferentari, Calea Ferentari, Calea Rahovei, Șos. Alexandriei, „Depoul Alexandria” și retur.
– Va fi înființată linia navetă de autobuz 610, care va funcționa între „Primăria Sectorului 1” și „Șoseaua Progresul” pe traseul: „Primăria Sectorului 1”, Șos. Nicolae Titulescu, Pasaj Basarab, Șos. Grozăvești, Bd. Geniului, Piața Danny Huwe, Șos. Progresul, Calea 13 Septembrie, stația „Șos. Progresul”, cu întoarcere pe Calea 13 Septembrie, Șos. Panduri, Bd. Geniului, Șos. Grozăvești, Pasaj Basarab, Șos. Nicolae Titulescu, Bd. Banu Manta, „Primăria Sectorului 1”.
Informații despre programele de circulație pot fi aflate pe platforma maps.mo-bi.ro, pe aplicația gratuită InfoTB sau pe site-ul operatorului de transport, stb.ro.
https://tpbi.ro/lucrari-la-pasajul-basar ... -si-610/
SITE.png (205.42 KB; downloaded 474 times)
Linia 4 este în comunicat.
- panda
-
Posted:
-
Re: Trasee de transport în comun afectate de lucrări
panda
Nu era normal sa le faca si celor din Giulesti / Crangasi ceva conexiune pana la Basarab, Grozavesti, Danny Huwe, ceva nod mai important? Inteleg ca ok nu au vrut sa faca tot traseul 11 dar ceva puteau sa le faca
Nu era normal sa le faca si celor din Giulesti / Crangasi ceva conexiune pana la Basarab, Grozavesti, Danny Huwe, ceva nod mai important? Inteleg ca ok nu au vrut sa faca tot traseul 11 dar ceva puteau sa le faca
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Trasee de transport în comun afectate de lucrări
ByOnu
https://fb.com/reel/1568286365010385
btw. cred ca editorul a uitat sa dea mute conversatiilor si sa puna [generic uplifting music].
Deci s-a dezafectat firul contact spre Grozavesti dintre rampele pasajului. Pai si cum vor face cu accesul/retragerea lui 44 noaptea? Vor dezinstala si reinstala zilnic firul contact?
https://fb.com/reel/1568286365010385
btw. cred ca editorul a uitat sa dea mute conversatiilor si sa puna [generic uplifting music].
Deci s-a dezafectat firul contact spre Grozavesti dintre rampele pasajului. Pai si cum vor face cu accesul/retragerea lui 44 noaptea? Vor dezinstala si reinstala zilnic firul contact?
basarab clip pmb.jpg (220.74 KB; downloaded 337 times)
📖 Pagination options