Topic: Depoul Bucureştii Noi
209 posts, 117090 views
📖 Pagination options
-
- shoppy
-
Posted:
-
-
- punmeister
-
Posted:
-
- ofost
-
Posted:
-
Re: Depoul Bucureştii Noi
ofost
Singura problema la baterii... este ca nu au baterii ci acumulatori. Dar hei, oricine poate zice orice (aiureala), e democratie, una blocata prin 1980.
Singura problema la baterii... este ca nu au baterii ci acumulatori. Dar hei, oricine poate zice orice (aiureala), e democratie, una blocata prin 1980.
-
- V2A
-
Posted:
-
Re: Depoul Bucureştii Noi
V2A
Turația valabilă din 09.03.2026:
Tramvaie
11 - 3/6 (+9/2 Alexandria și 0/2 Victoria)
41 - 8/1 (+21/18 Alexandria)
47 - 5/3 (+3/3 Victoria)
53 - 5/3
Total: 21/13 ture;
Troleibuze
86 - 12/4 (+3/7 Vatra Luminoasă)
93 - 2/4 (+19/12 Bujoreni)
95 - 6/4
97 - 7/5 (+11/6 Dep. Berceni și 1/0 Autobaza Obregia)
Total: 27/17 ture.
Turația valabilă din 09.03.2026:
Tramvaie
11 - 3/6 (+9/2 Alexandria și 0/2 Victoria)
41 - 8/1 (+21/18 Alexandria)
47 - 5/3 (+3/3 Victoria)
53 - 5/3
Total: 21/13 ture;
Troleibuze
86 - 12/4 (+3/7 Vatra Luminoasă)
93 - 2/4 (+19/12 Bujoreni)
95 - 6/4
97 - 7/5 (+11/6 Dep. Berceni și 1/0 Autobaza Obregia)
Total: 27/17 ture.
-
- V2A
-
Posted:
-
Re: Depoul Bucureştii Noi
V2A
Turația valabilă din 30.03.2026:
Tramvaie
11 - 3/6 (+4/2 Alexandria și 5/2 Victoria)
41 - 9/1 (+20/18 Alexandria)
47 - 2/3 (+6/3 Victoria)
53 - 5/3
Total: 19/13 ture;
Troleibuze
86 - 13/8 (+7/6 Vatra Luminoasă)
93 - 5/4 (+16/12 Bujoreni)
95 - 7/4
97 - 3/3 (+15/8 Dep. Berceni și 1/0 Autobaza Obregia)
Total: 28/19 ture.
Turația valabilă din 30.03.2026:
Tramvaie
11 - 3/6 (+4/2 Alexandria și 5/2 Victoria)
41 - 9/1 (+20/18 Alexandria)
47 - 2/3 (+6/3 Victoria)
53 - 5/3
Total: 19/13 ture;
Troleibuze
86 - 13/8 (+7/6 Vatra Luminoasă)
93 - 5/4 (+16/12 Bujoreni)
95 - 7/4
97 - 3/3 (+15/8 Dep. Berceni și 1/0 Autobaza Obregia)
Total: 28/19 ture.
- Andrei Andraș
-
Posted:
-
Depoul Bucureştii Noi
Andrei Andraș
Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „AMENAJARE DEPOU BUCUREȘTII NOI PENTRU DESERVIREA AUTOBUZELOR ELECTRICE”
Link E-Licitație: https://www.e-licitatie.ro/pub/notices/s ... 00240623
Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „AMENAJARE DEPOU BUCUREȘTII NOI PENTRU DESERVIREA AUTOBUZELOR ELECTRICE”
Link E-Licitație: https://www.e-licitatie.ro/pub/notices/s ... 00240623
Caiet de sarcini executie lucrari depou BUCURESTII NOI final.pdf
Caiet de sarcini executie lucrari depou BUCURESTII NOI final.pdf (976.46 KB; downloaded 23 times)
- Victor C
-
Posted:
-
Re: Depoul Bucureştii Noi
Victor C
Soluția pentru aceste e-BUS-uri nu era asta, să le mute din autobaze în depouri și să aibă fiecare stația lui, pentru că oricum nu le ține bateria o zi întreagă, soluția era să facă stații rapide la capetele de linie, în special că în multe locuri se găsea putere foarte ușor de la rețeaua de troleibuze/tramvaie.
Soluția pentru aceste e-BUS-uri nu era asta, să le mute din autobaze în depouri și să aibă fiecare stația lui, pentru că oricum nu le ține bateria o zi întreagă, soluția era să facă stații rapide la capetele de linie, în special că în multe locuri se găsea putere foarte ușor de la rețeaua de troleibuze/tramvaie.
-
- joker
-
Posted:
-
Re: Depoul Bucureştii Noi
joker
In momentul in care s a facut proiectul,s a stabilit ca ele trebuie sa fie la depourile Bujoreni, Berceni si Bucurestii Noi, nu si la autobaze.
In momentul in care s a facut proiectul,s a stabilit ca ele trebuie sa fie la depourile Bujoreni, Berceni si Bucurestii Noi, nu si la autobaze.
- Andrei Andraș
-
Posted:
-
Depoul Bucureştii Noi
Andrei Andraș
Stația de încărcare lentă din garaj este obligatorie pentru orice autobuz electric pentru încărcarea de peste noapte. Aceasta trebuie să coexiste cu stația de încărcare rapidă de la capătul de linie (în cazul în care nu echipezi autobuzele cu baterii mari).
Bucureștiul e singurul oraș cu autobuze electrice în care autobuzele electrice nu sunt exploatate la capacitatea lor maximă din cauza lipsei stațiilor de încărcare rapidă de la capetele de linii. Fie incompetența se ridică la ceruri, fie sunt conștienți că stațiile de încărcare rapidă montate în capetele x, y, z îți blochează autobuzele strict pe unele trasee și, mai ales, în forma lor actuală.
Stația de încărcare lentă din garaj este obligatorie pentru orice autobuz electric pentru încărcarea de peste noapte. Aceasta trebuie să coexiste cu stația de încărcare rapidă de la capătul de linie (în cazul în care nu echipezi autobuzele cu baterii mari).
Bucureștiul e singurul oraș cu autobuze electrice în care autobuzele electrice nu sunt exploatate la capacitatea lor maximă din cauza lipsei stațiilor de încărcare rapidă de la capetele de linii. Fie incompetența se ridică la ceruri, fie sunt conștienți că stațiile de încărcare rapidă montate în capetele x, y, z îți blochează autobuzele strict pe unele trasee și, mai ales, în forma lor actuală.
- Victor C
-
Posted:
-
Re: Depoul Bucureştii Noi
Victor C
Totuși eu sunt curios ce se va întâmpla cu stațiile deja existente în autobaze și la URAC.
Totuși eu sunt curios ce se va întâmpla cu stațiile deja existente în autobaze și la URAC.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Depoul Bucureştii Noi
shoppy
De unde sa fie putere disponibila in reteaua de tramvai/troleibuz?, eu am auzit ca reteaua abia ne tine, mai bubuie o substatie si iar scoatem troleibuzele dintr-un sector intreg.
De unde sa fie putere disponibila in reteaua de tramvai/troleibuz?, eu am auzit ca reteaua abia ne tine, mai bubuie o substatie si iar scoatem troleibuzele dintr-un sector intreg.
-
- Alex130
-
Posted:
-
Re: Depoul Bucureştii Noi
Alex130
Abia e loc in hala de troleibuze pentru autobuze electrice sau afara si noi montam statii de incarcare….vai de noi
Abia e loc in hala de troleibuze pentru autobuze electrice sau afara si noi montam statii de incarcare….vai de noi
-
- 1689
-
Posted:
-
Re: Depoul Bucureştii Noi
1689
Daca inteleg corect din caietul de sarcini (e.g. pentru Nitu Vasile (Berceni)), planul este de a instala cabluri dedicate pentru statiile de incarcare, nu de a folosi infrastructura existenta de alimentare la 750 V pentru troleibuz/tramvai.
Cel putin in cazul de mai sus se mentiona interconectarea cu statia de pe Str. Martisor.
shoppy wrote here:
De unde sa fie putere disponibila in reteaua de tramvai/troleibuz?, eu am auzit ca reteaua abia ne tine, mai bubuie o substatie si iar scoatem troleibuzele dintr-un sector intreg.
Daca inteleg corect din caietul de sarcini (e.g. pentru Nitu Vasile (Berceni)), planul este de a instala cabluri dedicate pentru statiile de incarcare, nu de a folosi infrastructura existenta de alimentare la 750 V pentru troleibuz/tramvai.
Cel putin in cazul de mai sus se mentiona interconectarea cu statia de pe Str. Martisor.
📖 Pagination options