Infrastructura feroviară din RomâniaComplexul Feroviar București

 

Topic: Gara Basarab - București

44 posts, 33529 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Gara Basarab - București fl82

Turnul care se vede in fotografie este fostul turn CED, inaugurat la 10 iunie 1932, cu ocazia echiparii statiei Bucuresti-Nord cu o instalatie de centralizare electrodinamica de tipul "Thomson-Houston"  ?  Aceea instalatie CED asigura atunci comanda automata a 95 de macazuri, inlocuind munca a 60 de acari.

 Acel vechi turn CED (din 1932) a fost de demolat dupa 1966 ?

 In 1968 (in contextul lucrarilor pentru electrificarea caii ferate Ploiesti Vest- Bucuresti Nord) statia Bucuresti-Nord a fost dotata cu o instalatie de tipul CED-CR-3, care a inlocuit vechea instalatie CED din 1932.
 Probabil tot in 1968 a fost dat in folosinta si turnul CED de langa "gara Basarab", turn care exista si astazi (dar nu mai este utilizat).

 


Re: Gara Basarab - București BMihai

Ce este/a fost în zona asta ? Foarte mulți ani au fost și ceva utilaje. Erau un camion TATRA cu excavator și o macara Famaba de 10 tone. Au fost ateliere ceva construcții căi ferate ? Restul clădirilor ce par a fi ?

https://www.google.com/maps/@44.4526813, ... Aw%3D%3D

 


Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Complexul Feroviar București  • 
Choose destination

Since our 2704 forum members have written 463960 posts in 5794 topics and 541 subforums.

 

© 2009 - 2026 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use