Topic: Știri și articole din presă
31 posts, 28 views
📖 Pagination options
-
- Costin
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Costin
ESENȚIAL | Începe și marele șantier de la Unirii, unde planșeul care stă să cadă intră în consolidare. Prima decopertare, la sfârșitul lunii, marile săpături se fac la toamnă. Efecte în trafic
[...]
Luni a avut loc în teren o trasare a Planșeului, respectiv a zonei de interes, de la Hanul lui Manuc spre zona unde se află Ambasada Israelului. Practic, s-au marcat cu borne limitele proiectului, urmând ca zilele următoare să se facă inventarul a tot ce înseamnă mobilier urban. (…) Spre sfârșitul acestei luni și începutul lunii august, se va face un sondaj mai mare. Va fi o dezvelire în zona parcului, să se vadă poziția exactă a rețelelor din zona respectivă și cum arată planșeul acolo. Nu se va interveni asupra carosabilului.
Lucrările sunt coordonate de Primăria Sectorului 4, care a primit construcția în administrare de la Primăria Capitalei.
Deranjul cel mare din Piața Unirii începe în toamnă, când se fac marile săpături
Lucrul efectiv pe șantierul de consolidare a planșeului Unirii va începe la toamnă. În octombrie sunt programate primele decopertări din Piața Unirii, iar acestea vor afecta dramatic circulația rutieră.
[...]
Mai multe pe https://b365.ro/esential-incepe-si-marel ... -537266/
ESENȚIAL | Începe și marele șantier de la Unirii, unde planșeul care stă să cadă intră în consolidare. Prima decopertare, la sfârșitul lunii, marile săpături se fac la toamnă. Efecte în trafic
[...]
Luni a avut loc în teren o trasare a Planșeului, respectiv a zonei de interes, de la Hanul lui Manuc spre zona unde se află Ambasada Israelului. Practic, s-au marcat cu borne limitele proiectului, urmând ca zilele următoare să se facă inventarul a tot ce înseamnă mobilier urban. (…) Spre sfârșitul acestei luni și începutul lunii august, se va face un sondaj mai mare. Va fi o dezvelire în zona parcului, să se vadă poziția exactă a rețelelor din zona respectivă și cum arată planșeul acolo. Nu se va interveni asupra carosabilului.
Lucrările sunt coordonate de Primăria Sectorului 4, care a primit construcția în administrare de la Primăria Capitalei.
Deranjul cel mare din Piața Unirii începe în toamnă, când se fac marile săpături
Lucrul efectiv pe șantierul de consolidare a planșeului Unirii va începe la toamnă. În octombrie sunt programate primele decopertări din Piața Unirii, iar acestea vor afecta dramatic circulația rutieră.
[...]
Mai multe pe https://b365.ro/esential-incepe-si-marel ... -537266/
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
ByOnu
Primarul general explica etapele in care se va lucra la Piata Unirii. Cele 4 etape sunt decise de PS4.
PG explica faptul ca pentru Pasajul Unirii (rutier) nu exista documentatii avansate de reabilitare depuse de PS4, deci din punctul lui de vedere nu reprezinta o prioritate. PS4 vrea sa combine lucrarile la pasajul rutier cu cele de la planseul peste Dambovita, insa PG are retineri cu privire la acest lucru.
Conferinta de presa si imagini noi din subteran:
Primarul general explica etapele in care se va lucra la Piata Unirii. Cele 4 etape sunt decise de PS4.
PG explica faptul ca pentru Pasajul Unirii (rutier) nu exista documentatii avansate de reabilitare depuse de PS4, deci din punctul lui de vedere nu reprezinta o prioritate. PS4 vrea sa combine lucrarile la pasajul rutier cu cele de la planseul peste Dambovita, insa PG are retineri cu privire la acest lucru.
etape unirii.jpg (428.97 KB; downloaded 2934 times)
Conferinta de presa si imagini noi din subteran:
-
- ByOnu
-
Posted:
-
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
ByOnu
https://facebook.com/watch/?v=395218236980801
Deci PS4 incepe lucrarile cu autorizatia emisa de PS3.
https://facebook.com/watch/?v=395218236980801
Punem în siguranță centrul Capitalei! De la ora 00.00, am început lucrările de refacere din temelii a Planșeului Unirii, placa de beton veche de aproape 100 de ani, analizată de experți și declarată un pericol public.
Lucrările se derulează într-un spațiu deja securizat și NU VOR AFECTA circulația rutieră sau pietonală!
Dincolo de orice discuție, siguranța oamenilor este și va rămâne prioritatea numărul 1 pentru noi, cei din Sectorul 4!
Mulțumesc tuturor instituțiilor statului român care au înțeles pericolul cu care ne confruntăm și au colaborat cu noi, pentru a fi azi în măsură să începem lucrările.
Deci PS4 incepe lucrarile cu autorizatia emisa de PS3.
-
- Costin
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Costin
Avem noutati (via @V2A), asa ca deschidem subiectul. Ramane valabila rugamintea sa pastrati discutiile pe subiectul lucrarilor, si nu despre politica.
Primăria Sector 4 a primit autorizația pentru reabilitarea Planșeului Unirii, în ultima zi de primar a lui Nicușor Dan
Primăria Sector 4 anunță că luni, 26 mai, a fost emisă autorizația de construire pentru refacerea din temelii a Planșeului Unirii. Autorizația a fost semnată de către Nicușor Dan în ultima zi de mandat la Primăria Capitalei.
Ca urmare a emiterii autorizației de construire, vor fi efectuate următoarele lucrări:
1. Regenerarea spațiilor publice din zona Piața Unirii;
2. Refacerea structurii cuvei râului Dâmbovița;
3. Refacerea din temelii a Planșeului Unirii (denumit pod);
4. Refacerea rețelelor edilitare;
5. Semnalizare și marcaje rutiere;
6. Sistematizări pe verticală;
7. Executarea unor drumuri temporare;
8. Executarea unor instalații de irigații;
9. Intervenții temporare asura fântânilor arteziene.
În perioada următoare, reprezentanții Sectorului 4 al Municipiului București vor programa o întâlnire de lucru cu constructorii, reprezentanți ai Primăriei Municipiului București și reprezentanți ai societăților distribuitoare de utilități, pentru a stabili, împreună, graficul de execuție a lucrărilor.
„Mă bucură faptul că, în perioada imediat următoare vom putea începe lucrările de consolidare și de punere în siguranță a întregii zone pietonele și rutiere din Piața Unirii. Este foarte important să refacem placa de beton, veche de aproximativ 100 de ani, din centrul Bucureștiului și să evităm posibile incidente neplăcute, așa cum ne-au semnalat experții tehnici care au analizat structura și au evaluat tot ceea ce ține de Planșeul Unirii. Îi mulțumesc pentru colaborare și pentru eliberarea autorizației de construire Primarului General, Nicușor Dan, și îi urez succes în cea mai înaltă funcție publică, aceea de Președinte al României”, declară primarul Sectorului 4, Daniel Băluță.
https://economedia.ro/primaria-sector-4- ... dan.html
Avem noutati (via @V2A), asa ca deschidem subiectul. Ramane valabila rugamintea sa pastrati discutiile pe subiectul lucrarilor, si nu despre politica.
Primăria Sector 4 a primit autorizația pentru reabilitarea Planșeului Unirii, în ultima zi de primar a lui Nicușor Dan
Primăria Sector 4 anunță că luni, 26 mai, a fost emisă autorizația de construire pentru refacerea din temelii a Planșeului Unirii. Autorizația a fost semnată de către Nicușor Dan în ultima zi de mandat la Primăria Capitalei.
Ca urmare a emiterii autorizației de construire, vor fi efectuate următoarele lucrări:
1. Regenerarea spațiilor publice din zona Piața Unirii;
2. Refacerea structurii cuvei râului Dâmbovița;
3. Refacerea din temelii a Planșeului Unirii (denumit pod);
4. Refacerea rețelelor edilitare;
5. Semnalizare și marcaje rutiere;
6. Sistematizări pe verticală;
7. Executarea unor drumuri temporare;
8. Executarea unor instalații de irigații;
9. Intervenții temporare asura fântânilor arteziene.
În perioada următoare, reprezentanții Sectorului 4 al Municipiului București vor programa o întâlnire de lucru cu constructorii, reprezentanți ai Primăriei Municipiului București și reprezentanți ai societăților distribuitoare de utilități, pentru a stabili, împreună, graficul de execuție a lucrărilor.
„Mă bucură faptul că, în perioada imediat următoare vom putea începe lucrările de consolidare și de punere în siguranță a întregii zone pietonele și rutiere din Piața Unirii. Este foarte important să refacem placa de beton, veche de aproximativ 100 de ani, din centrul Bucureștiului și să evităm posibile incidente neplăcute, așa cum ne-au semnalat experții tehnici care au analizat structura și au evaluat tot ceea ce ține de Planșeul Unirii. Îi mulțumesc pentru colaborare și pentru eliberarea autorizației de construire Primarului General, Nicușor Dan, și îi urez succes în cea mai înaltă funcție publică, aceea de Președinte al României”, declară primarul Sectorului 4, Daniel Băluță.
https://economedia.ro/primaria-sector-4- ... dan.html
-
- V2A
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
V2A
SURSE Șantierul de la Piața Unirii: lucrările la Planșeul Unirii ar putea începe în 10 zile în zona Hanul lui Manuc, cu impact asupra circulației rutiere, mai reduse în timpul verii
FOTO: Plan de situație. Etapizare – lucrări în Piața Unirii – înlocuirea planșeului Dâmboviței și consolidarea Pasajului rutier/ Sursa: contractantul lucrărilor Primăria Sectorului 4, în parteneriat cu Administrația Străzilor, Primăria Muncipiului București
Lucrările de înlocuire a Planșeului Unirii din centrul Bucureștiului sunt proiectate să înceapă în cel mult 10 zile, potrivit unor surse implicate în proiect. Echipele tehnice poartă discuții ca primele intervenții să fie pe Etapa 2, în zona Hanul lui Manuc, și nu pe Etapa 1 în Parcul Unirii, așa cum era planificat inițial.
Etapa 2 are impact asupra traficului rutier și s-ar derula în perioada verii când circulația este mai redusă. O decizie finală asupra primului tronson care să intre primul în șantier este încă așteptată.
Totodată, autoritățile Sectorului 4 – responsabile de proiect – vor să intervină în paralel și în zona Ambasadei Israelului de pe Bd. Dimitrie Cantemir, unde sunt planificate lucrări de decopertare și înlocuire a grinzilor de susținere, care sunt grav afectate de uzură.
Potrivit surselor, întâlniri preliminare au avut loc între autorități, constructori și operatorii de utilități. Totodată, proiectul include și posibila integrare a infrastructurii de tramvai care să fie realizată până la finalul șantierului de la Planșeul Unirii, lucrări de care este responsabilă însă Primăria Municipiului București.
Autorizația de construire pentru refacerea din temelii a Planșeului Unirii a fost eliberată pe 26 mai, în ultima zi de mandat de fostul primar general al Bucureștiului, Nicușor Dan. Emiterea autorizației marchează un moment-cheie pentru modernizarea zonei Piața Unirii, după luni de dispute administrative și blocaje instituționale. Astfel, Primăria Sector 4 a primit undă verde pentru a demara intervențiile asupra unei structuri ridicate în 1936, cu ultimele lucrări de întreținere realizate în anii 1986 și 1993, dar catalogate ca fiind necorespunzătoare de către experți.
Lucrările autorizate includ:
– Regenerarea spațiilor publice din zona Pieței Unirii;
– Refacerea structurii cuvei râului Dâmbovița;
– Refacerea completă a Planșeului Unirii (podul propriu-zis);
– Refacerea rețelelor edilitare;
– Instalarea semnalizării și marcajelor rutiere;
– Sistematizări pe verticală;
– Construirea de drumuri temporare;
– Instalarea sistemelor de irigații;
– Intervenții temporare asupra fântânilor arteziene.
[...]
https://economedia.ro/surse-santierul-de ... rii.html
SURSE Șantierul de la Piața Unirii: lucrările la Planșeul Unirii ar putea începe în 10 zile în zona Hanul lui Manuc, cu impact asupra circulației rutiere, mai reduse în timpul verii
proiect-1024x487.webp (37.99 KB; downloaded 1624 times)
FOTO: Plan de situație. Etapizare – lucrări în Piața Unirii – înlocuirea planșeului Dâmboviței și consolidarea Pasajului rutier/ Sursa: contractantul lucrărilor Primăria Sectorului 4, în parteneriat cu Administrația Străzilor, Primăria Muncipiului București
Lucrările de înlocuire a Planșeului Unirii din centrul Bucureștiului sunt proiectate să înceapă în cel mult 10 zile, potrivit unor surse implicate în proiect. Echipele tehnice poartă discuții ca primele intervenții să fie pe Etapa 2, în zona Hanul lui Manuc, și nu pe Etapa 1 în Parcul Unirii, așa cum era planificat inițial.
Etapa 2 are impact asupra traficului rutier și s-ar derula în perioada verii când circulația este mai redusă. O decizie finală asupra primului tronson care să intre primul în șantier este încă așteptată.
Totodată, autoritățile Sectorului 4 – responsabile de proiect – vor să intervină în paralel și în zona Ambasadei Israelului de pe Bd. Dimitrie Cantemir, unde sunt planificate lucrări de decopertare și înlocuire a grinzilor de susținere, care sunt grav afectate de uzură.
Potrivit surselor, întâlniri preliminare au avut loc între autorități, constructori și operatorii de utilități. Totodată, proiectul include și posibila integrare a infrastructurii de tramvai care să fie realizată până la finalul șantierului de la Planșeul Unirii, lucrări de care este responsabilă însă Primăria Municipiului București.
Autorizația de construire pentru refacerea din temelii a Planșeului Unirii a fost eliberată pe 26 mai, în ultima zi de mandat de fostul primar general al Bucureștiului, Nicușor Dan. Emiterea autorizației marchează un moment-cheie pentru modernizarea zonei Piața Unirii, după luni de dispute administrative și blocaje instituționale. Astfel, Primăria Sector 4 a primit undă verde pentru a demara intervențiile asupra unei structuri ridicate în 1936, cu ultimele lucrări de întreținere realizate în anii 1986 și 1993, dar catalogate ca fiind necorespunzătoare de către experți.
Lucrările autorizate includ:
– Regenerarea spațiilor publice din zona Pieței Unirii;
– Refacerea structurii cuvei râului Dâmbovița;
– Refacerea completă a Planșeului Unirii (podul propriu-zis);
– Refacerea rețelelor edilitare;
– Instalarea semnalizării și marcajelor rutiere;
– Sistematizări pe verticală;
– Construirea de drumuri temporare;
– Instalarea sistemelor de irigații;
– Intervenții temporare asupra fântânilor arteziene.
[...]
https://economedia.ro/surse-santierul-de ... rii.html
-
- V2A
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
V2A
VIDEO Lucrările de refacere a planșeului Unirii încep în 10 iunie / Primarul Sectorului 4: Parcul din Piața Unirii va fi încercuit și circulația pe Splaiul Independenței se va închide între Piața Națiunile Unite și Piața Unirii / Urmează 3 ani dificili pentru traficul din centrul Capitalei
Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a anunțat, luni, într-o conferință de presă, că lucrările de refacere a planșeului Unirii încep în 10 iunie, iar Parcul din Piața Unirii va fi încercuit și circulația pe Splaiul Independenței se va închide între Piața Națiunile Unite și Piața Unirii: Daniel Băluță a precizat că urmează 3 ani dificili pentru traficul rutier, dar acest disconfort nu se compară cu efortul de a pune în siguranță centrul Capitalei și de a evita o catastrofă precum cea de la Praid.
„De săptămâna viitoare începem lucrările de refacere din temelii a planșeului Unirii, pentru care am dat deja ordinul de începere a lucrărilor. Data de începere este 10 iunie”, a anunțat primarul Sectorului 4.
Conform autorizației de construire, lucrările vor consta în:
- regenerarea spațiilor publice din zona Unirii
- refacerea structurii cuvei răului Dâmbăvița
- refacerea din temelii a structurii planșeului, denumit pod. Structura de beton va avea în final o grosime de cc 1,4 m.
- refacerea rețelei edilitare, semnalizare și marcaje rutiere
- sistematizări pe verticală
- executarea unor drumuri temporare
- executarea unor instalații de irigații
- intervenții temporare asupra fântânilor arteziene
Lucrările vor fi împărțite în 4 etape, respectiv 4 zone distince:
- porțiunea din fața Hanului lui Manuc
- Porțiunea din parcul aflat în fața magazinului Unirea
- Porțiunea din zona fântânilor
- Porțiunea dinspre pasajul Unirii
Daniel Băluță a precizat că, de săptămâna viitoare, încep lucrările din zonele 1 și 2.
În zona parcului va fi organizarea de șantier, unde vor fi materialele și utilajele și vor fi și lucrări propriu-zise.
„Imediat după începerea vacanței de vară, intrăm în etapa 2, în fața Hanului lui Manuc. Concret, începem să spargem acolo. Pe perioada lucrărilor, aici vor fi restricții de trafic rutier, conform avizelor: se va crea un drum provizoriu, cu 3 benzi și trotuar, pe care îl vor folosi șoferii care vin de pe bulevardul Corneliu Coposu, magheru, bd Brătianu către Patriarhie.
Splaiul Independenței se va închide între Piața Națiunile Unite și Piața Unirii. Autobuzele STB vor circula deviat. Se va circula în condiții normale pe Splaiul Independeței pe direcția est-vest, de la Piața Unirii spre Primăria Capitalei”, a precizat edilul.
Primarul Sectorului 4 a menționat ulterior că de săptămâna viitoare încep lucrările și din fața Hanului lui Manuc, respectiv restricțiile de circulație.
Circulația metroului nu va fi afectată.
În următoarea etapă, planșeul va fi demolat și reconstruit, iar noua structură va avea o durată de viață de 100 de ani.
Daniel Băluță a precizat că se va interveni și la pasajul Unirii, în primăvara-vara 2026, când va fi închis și pasajul, pentru consolidarea pe o parte și se va face joncțiunea dintre cele două axe ale Bucureștiului, pe linia de tramvai.
De asemenea, va fi dezafectată fântâna centrală, ca după finalizarea lucrărilor să fie refăcută la forma și funcționalitatea pe care le are și azi.
„Urmează o perioadă de circa 3 ani de zile extrem de dificilă pentru noi toți. (…) Acest disconfort din această perioadă nu se compară cu efortul de a pune în siguranță centrul Capitalei și de a evita o catastrofă precum cea de la Praid. Suntem în situația de a acționa preventiv și a nu lăsa astfel de tragedii să se întâmple”, a subliniat Daniel Băluță.
https://www.facebook.com/watch/?v=106481 ... ink_unit
https://www.g4media.ro/video-lucrarile-d ... ati.html
VIDEO Lucrările de refacere a planșeului Unirii încep în 10 iunie / Primarul Sectorului 4: Parcul din Piața Unirii va fi încercuit și circulația pe Splaiul Independenței se va închide între Piața Națiunile Unite și Piața Unirii / Urmează 3 ani dificili pentru traficul din centrul Capitalei
Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a anunțat, luni, într-o conferință de presă, că lucrările de refacere a planșeului Unirii încep în 10 iunie, iar Parcul din Piața Unirii va fi încercuit și circulația pe Splaiul Independenței se va închide între Piața Națiunile Unite și Piața Unirii: Daniel Băluță a precizat că urmează 3 ani dificili pentru traficul rutier, dar acest disconfort nu se compară cu efortul de a pune în siguranță centrul Capitalei și de a evita o catastrofă precum cea de la Praid.
„De săptămâna viitoare începem lucrările de refacere din temelii a planșeului Unirii, pentru care am dat deja ordinul de începere a lucrărilor. Data de începere este 10 iunie”, a anunțat primarul Sectorului 4.
Conform autorizației de construire, lucrările vor consta în:
- regenerarea spațiilor publice din zona Unirii
- refacerea structurii cuvei răului Dâmbăvița
- refacerea din temelii a structurii planșeului, denumit pod. Structura de beton va avea în final o grosime de cc 1,4 m.
- refacerea rețelei edilitare, semnalizare și marcaje rutiere
- sistematizări pe verticală
- executarea unor drumuri temporare
- executarea unor instalații de irigații
- intervenții temporare asupra fântânilor arteziene
Lucrările vor fi împărțite în 4 etape, respectiv 4 zone distince:
- porțiunea din fața Hanului lui Manuc
- Porțiunea din parcul aflat în fața magazinului Unirea
- Porțiunea din zona fântânilor
- Porțiunea dinspre pasajul Unirii
Daniel Băluță a precizat că, de săptămâna viitoare, încep lucrările din zonele 1 și 2.
În zona parcului va fi organizarea de șantier, unde vor fi materialele și utilajele și vor fi și lucrări propriu-zise.
„Imediat după începerea vacanței de vară, intrăm în etapa 2, în fața Hanului lui Manuc. Concret, începem să spargem acolo. Pe perioada lucrărilor, aici vor fi restricții de trafic rutier, conform avizelor: se va crea un drum provizoriu, cu 3 benzi și trotuar, pe care îl vor folosi șoferii care vin de pe bulevardul Corneliu Coposu, magheru, bd Brătianu către Patriarhie.
Splaiul Independenței se va închide între Piața Națiunile Unite și Piața Unirii. Autobuzele STB vor circula deviat. Se va circula în condiții normale pe Splaiul Independeței pe direcția est-vest, de la Piața Unirii spre Primăria Capitalei”, a precizat edilul.
Primarul Sectorului 4 a menționat ulterior că de săptămâna viitoare încep lucrările și din fața Hanului lui Manuc, respectiv restricțiile de circulație.
Circulația metroului nu va fi afectată.
În următoarea etapă, planșeul va fi demolat și reconstruit, iar noua structură va avea o durată de viață de 100 de ani.
Daniel Băluță a precizat că se va interveni și la pasajul Unirii, în primăvara-vara 2026, când va fi închis și pasajul, pentru consolidarea pe o parte și se va face joncțiunea dintre cele două axe ale Bucureștiului, pe linia de tramvai.
De asemenea, va fi dezafectată fântâna centrală, ca după finalizarea lucrărilor să fie refăcută la forma și funcționalitatea pe care le are și azi.
„Urmează o perioadă de circa 3 ani de zile extrem de dificilă pentru noi toți. (…) Acest disconfort din această perioadă nu se compară cu efortul de a pune în siguranță centrul Capitalei și de a evita o catastrofă precum cea de la Praid. Suntem în situația de a acționa preventiv și a nu lăsa astfel de tragedii să se întâmple”, a subliniat Daniel Băluță.
https://www.facebook.com/watch/?v=106481 ... ink_unit
https://www.g4media.ro/video-lucrarile-d ... ati.html
-
- ByOnu
-
Posted:
-
-
- ByOnu
-
Posted:
-
-
- V2A
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
V2A
Cum se va circula în București de sâmbătă dimineața / Se instituie restricţii temporare de circulaţie pe Splaiul Independenţei, pentru lucrările la Planşeul Unirii
Restricţii temporare de circulaţie vor fi instituite sâmbătă dimineaţa în Capitală, pe Splaiul Independenţei, sensul de mers dinspre Piaţa Naţiunile Unite către Piaţa Unirii, transmite Agerpres.
Potrivit Brigăzii Rutiere, sâmbătă, începând cu ora 05:00, Primăria Sectorului 4 va institui restricţii temporare de circulaţie necesare reabilitării şi consolidării planşeului de acoperire a râului Dâmboviţa din Piaţa Unirii.
Astfel, va fi restricţionată circulaţia vehiculelor pe Splaiul Independenţei, sensul de mers dinspre Piaţa Naţiunile Unite către Piaţa Unirii.
În acest context, conducătorii de vehicule care au ca destinaţie Piaţa Unirii vor avea ca traseu alternativ Bulevardul Libertăţii – Piaţa Constituţiei – Bulevardul Unirii.
Brigada Rutieră recomandă şoferilor să respecte semnalizarea temporară amplasată în zonă, să circule cu atenţie sporită şi să respecte semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţiştilor rutieri.
https://www.g4media.ro/cum-se-va-circula ... rii.html
Cum se va circula în București de sâmbătă dimineața / Se instituie restricţii temporare de circulaţie pe Splaiul Independenţei, pentru lucrările la Planşeul Unirii
Restricţii temporare de circulaţie vor fi instituite sâmbătă dimineaţa în Capitală, pe Splaiul Independenţei, sensul de mers dinspre Piaţa Naţiunile Unite către Piaţa Unirii, transmite Agerpres.
Potrivit Brigăzii Rutiere, sâmbătă, începând cu ora 05:00, Primăria Sectorului 4 va institui restricţii temporare de circulaţie necesare reabilitării şi consolidării planşeului de acoperire a râului Dâmboviţa din Piaţa Unirii.
Astfel, va fi restricţionată circulaţia vehiculelor pe Splaiul Independenţei, sensul de mers dinspre Piaţa Naţiunile Unite către Piaţa Unirii.
În acest context, conducătorii de vehicule care au ca destinaţie Piaţa Unirii vor avea ca traseu alternativ Bulevardul Libertăţii – Piaţa Constituţiei – Bulevardul Unirii.
Brigada Rutieră recomandă şoferilor să respecte semnalizarea temporară amplasată în zonă, să circule cu atenţie sporită şi să respecte semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţiştilor rutieri.
https://www.g4media.ro/cum-se-va-circula ... rii.html
-
- survola
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
survola
Pe site-ul Primăriei sector 4 am găsit o prezemtare și următoarea schemă:
Primarul Sectorului 4 a făcut referire și la restricțiile de trafic ce urmează a fi instituite, așa cum au fost ele stabilite în cadrul avizului de specialite emis de către Comisia Tehnică de Circulație a Primăriei Capitalei.
„Etapa 1 a lucrărilor nu va interfera cu traficul rutier, ci doar cu cel prietonal, în sensul în care pietonii nu vor mai putea traversa parcul, ci doar vor putea să-l înconjoare. În etapa a doua însă, vom avea câteva restricții de cirulație, ce va presupune închiderea Splaiului Independenței, pe sensul de mers Podul Izvor – Piața Unirii, inclusiv inchiderea intersecției dintre Splaiul Independenței și strada Halelor, adică interzicerea virajului la stânga spre bulevardul Unirii. Pe acestă arteră închisă, va fi permisă circulația doar pentru vehiculele autorizate de Palatul de Justiție, pentru autospecialele ISU și pentru riverani.
După închiderea acestei artere, traficul rutier din direcția bulevardul Eroilor – bulevardul Corneliu Coposu va fi deviat pe bulevardul Libertății și apoi pe bulevardul Unirii, inclusiv liniile de transport public. Pe bulevardul Unirii, pe sensul de mers dinspre Piața Constituției către Piața Unirii, se vor înființa două stații STB provizorii, iar banda dedicată transportului public va fi separată de traficul general.
Totodată, circulația rutieră dinspre Calea Victoriei va fi deviată prin bulevardul Națiunile Unite către bulevardul Libertății și apoi spre bulevardul Unirii. Tot în această etapă, pentru preluarea traficului dinspre bulevardul Corneliu Coposu, respectiv bulevardul Ion C. Brătianu, se va amenaja, în parcul Unirii, un drum cu sens unic, având 3 benzi de circulație și troatuare pentru pietoni”, a explicat primarul.
Potrivit acestuia, în paralel cu refacerea din temelii a Planșeului Unirii, se vor derula în zonă alte două proiecte importante de infrastructură – consolidarea Pasajului Unirii și joncțiunea liniei de tramvai între Piața Sf. Vineri și Piața Unirii.
„Cel mai probabil, în cazul acestor ultime două proiecte, vom putea începe lucrările efective la începtulul verii anului următor, atunci când vom închide și Pasajul Unirii. Vom lucra în paralel, întrucât, în acest moment, planșeul pasajului nu poate susține greutatea infrastructurii de tramvai. În toate cele trei situații, vom lucra în două schimburi, adică vom fi prezenți în șantier de la 6 dimineața și până seara la 22”, a mai spus Daniel Băluță.
Primarul Sectorului 4 a încheiat conferința de presă cu un mesaj în care a făcut apel la înțelegerea bucureștenilor ce vor fi afectați de aceste lucrări din centrul Capitalei.
„Urmează o perioadă extrem de grea pentru noi, cei ce locuim în București. În cei 3 ani în care ne propunem să încheiem toate aceste lucrări în condiții normale, disconfortul va fi unul ridicat pentru oameni. Îi rog, însă, pe bucureșteni să aibă răbdare, să dea dovadă de înțelegere, mizez pe sprijinul lor pentru că aceaste lucrări nu sunt un moft sau o formalitate adminsitrativă, ci o obligație de acționa preventiv, pentru a nu ne afla în fața unor tragedii precum cea de la Salina Praid. Am dovedit că se poate, iar împreună, doar împreună, vom reuși să punem în siguranță centrul Bucureștiului, iar la final, să-l facem mai frumos decât este acum”, a afirmat primarul Sectorului 4.
Reamintim că lucrările de refacere din temelii a Planșeului Unirii sunt finanțate din fonduri europene, în sumă de aproximtiv 800 de milioane de lei, bani puși la dispoziție de către Guvernul României, prin Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei.
Necesitatea intervenției în regim ce urgență în ceea ce privește acest obiectiv de investiții a apărut după ce specialiștii au experizat placa de beton, veche de aproape 100 de ani și au încadrat-o în starea tehnică IV-nesatisfăcător din V posibile (la cinci, se închide circulația).
Structura, ce are dimensiuni semnificative (lăţime de 32 de metri şi lungime de 360 de metri) și care dirijează în subteran cursul râului Dâmbovița, are grinzile fisurate, cu armături corodate și rupte pe alocuri, dar și infiltrații, defecte de execuție și mucegai.
Pe site-ul Primăriei sector 4 am găsit o prezemtare și următoarea schemă:
Piata Unirii.jpeg (447.8 KB; downloaded 1867 times)
Primarul Sectorului 4 a făcut referire și la restricțiile de trafic ce urmează a fi instituite, așa cum au fost ele stabilite în cadrul avizului de specialite emis de către Comisia Tehnică de Circulație a Primăriei Capitalei.
„Etapa 1 a lucrărilor nu va interfera cu traficul rutier, ci doar cu cel prietonal, în sensul în care pietonii nu vor mai putea traversa parcul, ci doar vor putea să-l înconjoare. În etapa a doua însă, vom avea câteva restricții de cirulație, ce va presupune închiderea Splaiului Independenței, pe sensul de mers Podul Izvor – Piața Unirii, inclusiv inchiderea intersecției dintre Splaiul Independenței și strada Halelor, adică interzicerea virajului la stânga spre bulevardul Unirii. Pe acestă arteră închisă, va fi permisă circulația doar pentru vehiculele autorizate de Palatul de Justiție, pentru autospecialele ISU și pentru riverani.
După închiderea acestei artere, traficul rutier din direcția bulevardul Eroilor – bulevardul Corneliu Coposu va fi deviat pe bulevardul Libertății și apoi pe bulevardul Unirii, inclusiv liniile de transport public. Pe bulevardul Unirii, pe sensul de mers dinspre Piața Constituției către Piața Unirii, se vor înființa două stații STB provizorii, iar banda dedicată transportului public va fi separată de traficul general.
Totodată, circulația rutieră dinspre Calea Victoriei va fi deviată prin bulevardul Națiunile Unite către bulevardul Libertății și apoi spre bulevardul Unirii. Tot în această etapă, pentru preluarea traficului dinspre bulevardul Corneliu Coposu, respectiv bulevardul Ion C. Brătianu, se va amenaja, în parcul Unirii, un drum cu sens unic, având 3 benzi de circulație și troatuare pentru pietoni”, a explicat primarul.
Potrivit acestuia, în paralel cu refacerea din temelii a Planșeului Unirii, se vor derula în zonă alte două proiecte importante de infrastructură – consolidarea Pasajului Unirii și joncțiunea liniei de tramvai între Piața Sf. Vineri și Piața Unirii.
„Cel mai probabil, în cazul acestor ultime două proiecte, vom putea începe lucrările efective la începtulul verii anului următor, atunci când vom închide și Pasajul Unirii. Vom lucra în paralel, întrucât, în acest moment, planșeul pasajului nu poate susține greutatea infrastructurii de tramvai. În toate cele trei situații, vom lucra în două schimburi, adică vom fi prezenți în șantier de la 6 dimineața și până seara la 22”, a mai spus Daniel Băluță.
Primarul Sectorului 4 a încheiat conferința de presă cu un mesaj în care a făcut apel la înțelegerea bucureștenilor ce vor fi afectați de aceste lucrări din centrul Capitalei.
„Urmează o perioadă extrem de grea pentru noi, cei ce locuim în București. În cei 3 ani în care ne propunem să încheiem toate aceste lucrări în condiții normale, disconfortul va fi unul ridicat pentru oameni. Îi rog, însă, pe bucureșteni să aibă răbdare, să dea dovadă de înțelegere, mizez pe sprijinul lor pentru că aceaste lucrări nu sunt un moft sau o formalitate adminsitrativă, ci o obligație de acționa preventiv, pentru a nu ne afla în fața unor tragedii precum cea de la Salina Praid. Am dovedit că se poate, iar împreună, doar împreună, vom reuși să punem în siguranță centrul Bucureștiului, iar la final, să-l facem mai frumos decât este acum”, a afirmat primarul Sectorului 4.
Reamintim că lucrările de refacere din temelii a Planșeului Unirii sunt finanțate din fonduri europene, în sumă de aproximtiv 800 de milioane de lei, bani puși la dispoziție de către Guvernul României, prin Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei.
Necesitatea intervenției în regim ce urgență în ceea ce privește acest obiectiv de investiții a apărut după ce specialiștii au experizat placa de beton, veche de aproape 100 de ani și au încadrat-o în starea tehnică IV-nesatisfăcător din V posibile (la cinci, se închide circulația).
Structura, ce are dimensiuni semnificative (lăţime de 32 de metri şi lungime de 360 de metri) și care dirijează în subteran cursul râului Dâmbovița, are grinzile fisurate, cu armături corodate și rupte pe alocuri, dar și infiltrații, defecte de execuție și mucegai.
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
ByOnu
Lucrarile provoaca vibratii ce se resimt la infrastructura metroului.
Lucrarile provoaca vibratii ce se resimt la infrastructura metroului.
-
- V2A
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
V2A
Restricții noi de circulație la Piața Unirii, de luni
Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a anunțat sâmbătă noi restricții de circulație care vor intra în vigoare de luni, 6 octombrie, ora 6:00, pentru următoarele șase luni, ca urmare a avansului lucrărilor la planșeul din Piața Unirii.
„Lucrările sunt atât de avansate încât trebuie să reconfigurăm calendarul de lucru. Dacă menținem acest ritm, există șanse mari să încheiem mai devreme decât era stabilit inițial”, a declarat Băluță.
Traficul va fi restricționat pe traversul adiacent Fântânii Centrale din Piața Unirii, pe bulevardul Unirii, dinspre bulevardul Mircea Vodă către Piața Constituției, a transmis Brigada Rutieră.
Rutele alternative stabilite:
Dinspre Piața Alba Iulia: dreapta pe lângă magazinul Unirea → stânga pe drumul provizoriu spre Parlament;
Dinspre Bulevardul Dimitrie Cantemir: înainte pe lângă magazinul Unirea → stânga pe drumul provizoriu spre Parlament;
Dinspre Parlament: dreapta pe lângă Patriarhie → spre restaurantul Horoscop → înainte pe Splaiul Independenței sau Bulevardul Unirii spre Sectorul 3.
Până acum, constructorii au realizat 161 din cei 254 de piloni forați, au integrat 6.500 tone de armătură și au turnat 4.000 m³ de beton, pregătind turnarea primei secțiuni a noului planșeu, potrivit primarului.
Brigada Rutieră recomandă șoferilor să respecte semnalizarea temporară și indicațiile polițiștilor rutieri.
Sursa: https://spotmedia.ro/stiri/social/restri ... -de-luni
Restricții noi de circulație la Piața Unirii, de luni
Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a anunțat sâmbătă noi restricții de circulație care vor intra în vigoare de luni, 6 octombrie, ora 6:00, pentru următoarele șase luni, ca urmare a avansului lucrărilor la planșeul din Piața Unirii.
„Lucrările sunt atât de avansate încât trebuie să reconfigurăm calendarul de lucru. Dacă menținem acest ritm, există șanse mari să încheiem mai devreme decât era stabilit inițial”, a declarat Băluță.
Traficul va fi restricționat pe traversul adiacent Fântânii Centrale din Piața Unirii, pe bulevardul Unirii, dinspre bulevardul Mircea Vodă către Piața Constituției, a transmis Brigada Rutieră.
Rutele alternative stabilite:
Dinspre Piața Alba Iulia: dreapta pe lângă magazinul Unirea → stânga pe drumul provizoriu spre Parlament;
Dinspre Bulevardul Dimitrie Cantemir: înainte pe lângă magazinul Unirea → stânga pe drumul provizoriu spre Parlament;
Dinspre Parlament: dreapta pe lângă Patriarhie → spre restaurantul Horoscop → înainte pe Splaiul Independenței sau Bulevardul Unirii spre Sectorul 3.
Până acum, constructorii au realizat 161 din cei 254 de piloni forați, au integrat 6.500 tone de armătură și au turnat 4.000 m³ de beton, pregătind turnarea primei secțiuni a noului planșeu, potrivit primarului.
Brigada Rutieră recomandă șoferilor să respecte semnalizarea temporară și indicațiile polițiștilor rutieri.
Sursa: https://spotmedia.ro/stiri/social/restri ... -de-luni
-
- Aron
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Aron
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/posibil-blocaj-la-lucrarile-de-la-planseul-unirii-din-bucuresti-dupa-5-luni-guvernul-are-facturi-restante-de-135-de-milioane-de-lei-3484767?__grsc=cookieIsUndef0&__grts=58741875&__grua=2204ee63bef2f351470a66ffe1bb020e&__grrn=1
A inceput sa iasa "rahatul" de sub pres
RAHAT = Produs de cofetărie cu aspect gelatinos, fabricat din sirop de zahăr, amidon și diferite substanțe aromatice și prezentat de obicei în formă de cuburi mici.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/posibil-blocaj-la-lucrarile-de-la-planseul-unirii-din-bucuresti-dupa-5-luni-guvernul-are-facturi-restante-de-135-de-milioane-de-lei-3484767?__grsc=cookieIsUndef0&__grts=58741875&__grua=2204ee63bef2f351470a66ffe1bb020e&__grrn=1
Posibil blocaj la lucrările de la planșeul Unirii din București, după 5 luni. Guvernul are facturi restante de 135 de milioane de lei
Există un risc ca lucrările de la planșeul Unirii din Capitală să se blocheze. Constructorul amenință că dacă nu primește banii, nu mai lucrează, deoarece Guvernul are facturi restante de 135 de milioane de lei. De altfel, patronatele din construcţii se întâlnesc luni cu ministrul Finanțelor pentru a discuta despre reducerea impozitelor pe muncă şi sprijin financiar pentru companii. Constructorii sunt nemulțumiți de tăierile din contractele finanțate prin Anghel Saligny.
Se lucrează la fazele 1 și 2, după 5 luni. Constructorul a anunțat ca au avut bugetați pentru acest an 150 de milioane de lei, dar lucrările de până acum costă deja 200 de milioane. Constructorul a avertizat ca suma alocată inițial (800 milioane lei) nu ajunge și că dacă la începutul anului nu se va face rectificare bugetară, lucrările se opresc la faza asta. Lucrările la planșeu sunt programate până în 2027 iar la pasaj până în 2028. În prezent sunt restante facturi de aproximativ 135 de milioane de lei.
A inceput sa iasa "rahatul" de sub pres
RAHAT = Produs de cofetărie cu aspect gelatinos, fabricat din sirop de zahăr, amidon și diferite substanțe aromatice și prezentat de obicei în formă de cuburi mici.
📖 Pagination options