Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul Bistrița NăsăudTransportul în comun din municipiul Bistrița (SC Transmixt SA)

 

Topic: Autobuzele Mercedes-Benz Citaro C1 (ex-Germania/Elveția)

19 posts, 1972 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuzele Mercedes-Benz Citaro C1 (ex-Germania/Elveția) TTony

BN 74 TMX, un Citaro Facelift, este astăzi repartizat pe linia 2/2A, un lucru foarte rar întâlnit, mai ales în weekend.
Menționez faptul că în weekend sunt repartizate pe traseele locale doar autobuze și microbuze care au norma de poluare EURO 6, acesta având norma EURO 5.

Vă promit că pozele au fost făcute în aceeași zi, chiar dacă vremea este complet diferită (sunt făcute la mai puțin de o oră distanță una de cealaltă).

BN 74 TMX - linia 2A spre Casa Agronomului - Str. Libertății
BN74TMX_2.jpg (734.43 KB; downloaded 460 times)


BN 74 TMX - linia 2A spre Viișoara - Str. Alba Iulia
Îmi pare rău pentru calitatea scăzută a fotografiei, este mai mult una artistică.
BN74TMX_3.jpg (522.78 KB; downloaded 460 times)

 


Re: Autobuzele Mercedes-Benz Citaro C1 (ex-Germania/Elveția) TTony

TTony wrote here:
In cursul zilei de ieri*, au fost aduse in autobaza Transmixt cel putin 3 autobuze Mercedes-Benz Citaro de 12 m (unul este varianta facelift).
Toate sunt de culoare galbena, similare cu articulatele ex-Essen si au numere provizorii de Austria.

Este o achizitie ciudata dupa parerea mea. Stiam ca la un moment dat vor fi inlocuite cele care circula acum la un moment dat, dar nu cu alte Citaro, cel putin nu altele tot din prima generatie.

Totusi, cred ca autobuzele sunt destinate liniilor 5 si 6 cel mai probabil la solicitarea firmelor din zona industriala deoarece vehiculele folosite pe aceste linii sunt cumparate indirect de ei. Dupa mine, are sens aceasta teorie pentru ca:
1. Autobuzele folosite pe aceste linii (anume BN 07 TMX, BN 20 TMX, BN 73 TMX) sunt cele mai vechi din tot parcul auto (+ niciunul nu avea aer conditionat functional, anul trecut cel putin).
2. Nu cred ca firmele ar aloca o suma foarte mare pentru vehicule noi, de aceea ar fi fost luate tot Citaro, S-H.

Am sa astept omologarea lor si apoi va voi da mai multe informatii. Preconizez ca vor intra in circulatie in luna octombrie spre noiembrie (asta pe baza achizitiilor trecute).

Din pacate nu va fi anuntat nimic oficial pentru ca Transmixt este o firma privata si niciuna din achizitii nu a fost facuta publica, cu cine stie ce postari.

* = acum doua zile nu erau in locurile in care le-am vazut acum. In orice caz, au fost aduse acum maxim 5 zile.

Astăzi a intrat în circulație unul dintre ele, cu numărul BN 21 TMX.  A fost vopsit în alb și în acest moment circulă pe linia 2/2A, în locul lui B 116 TMX.
Am avut dreptate când am zis că seamănă la culoare (când erau galbene) cu articulatele ex-Essen pentru că fix de acolo sunt.
BN 21 TMX este ex Essen 70715 (E-MO 715, VIN: WEB62808313701057), celălalt facelift este 70722 (E-MO 722) și prefacelift-ul este 3943 (E-MO 762).

Revin cu poze.

L.E. (ora 15:00): A iesit de pe traseu, a intrat BN 04 TMX in locul lui.

 


Re: Autobuzele Mercedes-Benz Citaro C1 (ex-Germania/Elveția) TTony

A circulat și azi dimineață, dar din nou doar 3 curse, de data asta pe linia 8. În locul lui, tot BN 04 TMX a venit.

 


Re: Autobuzele Mercedes-Benz Citaro C1 (ex-Germania/Elveția) TTony

Astăzi din nou pe linia 2/2A.
BN 21 TMX - linia 2 spre Unirea Depozit - Str. Panait Cerna
PXL_20241010_180744627~2.jpg (296.52 KB; downloaded 185 times)

 


Re: Autobuzele Mercedes-Benz Citaro C1 (ex-Germania/Elveția) TTony

Astăzi avem, în premieră, un Mercedes-Benz Citaro repartizat pe linia 3, anume BN 21 TMX.
(Pe linia 3 sunt repartizate doar autobuze <=10m din cauza străzilor cu curbe înguste pe care le parcurge).

În orice caz, au fost total anapoda repartizate azi autobuzele. BN 79 TMX (repartizat in general pe linia 3) și B 128 TMX (rezervă) - ambele sunt Guleryuz E10 - au fost repartizate pe liniile 2/2A în loc de alte linii cu cerere mai scăzută.

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Bistrița (SC Transmixt SA)  • 
Choose destination

Since our 2396 forum members have written 431038 posts in 5362 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use