Topic: Dacia 10 (Aro 10)
3 posts, 1205 views- gumbii
-
Posted:
-
Dacia 10 (Aro 10)
gumbii
Potrivit unor surse (https://ro.wikipedia.org/wiki/ARO_10#Prima_genera%C8%9Bie_(1980)), prima generație de Aro 10 a fost cunoscută inițial ca Dacia 10 între anii 1980–82, după care a fost vândută sub marca ARO în anii următori. Oare informația este adevărată? Că știu că pe alte piețe Aro 10 a mai fost vândut sub marca Dacia.
(sursa foto: https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?postId=456388&handler=ByPostId)
Potrivit unor surse (https://ro.wikipedia.org/wiki/ARO_10#Prima_genera%C8%9Bie_(1980)), prima generație de Aro 10 a fost cunoscută inițial ca Dacia 10 între anii 1980–82, după care a fost vândută sub marca ARO în anii următori. Oare informația este adevărată? Că știu că pe alte piețe Aro 10 a mai fost vândut sub marca Dacia.
IMG-20230617-WA0026.jpg (378.97 KB; downloaded 1229 times)
(sursa foto: https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?postId=456388&handler=ByPostId)
- Dristorul Nr.3
-
Posted:
-
Re: Dacia 10 (Aro 10)
Dristorul Nr.3
S-a vandut ca Dacia 10 pe unele piete externe precum Columbia. Iar in Marea Britanie ca Dacia Duster.
In Romania s-a numit ARO 10 de la inceputul fabricatiei si pana in 2006, la inchiderea uzinei.
Daca prin tara ai vazut exemplare cu sigla "DACIA 10", inseamna ca acestea au fost refuzate la export.
S-a vandut ca Dacia 10 pe unele piete externe precum Columbia. Iar in Marea Britanie ca Dacia Duster.
In Romania s-a numit ARO 10 de la inceputul fabricatiei si pana in 2006, la inchiderea uzinei.
Daca prin tara ai vazut exemplare cu sigla "DACIA 10", inseamna ca acestea au fost refuzate la export.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Dacia 10 (Aro 10)
shoppy
Sau s-au scos siglele din fabrica prin alte canale si apoi s-au imprastiat printre pasionati lafel ca siglele cu Renault.
Sau s-au scos siglele din fabrica prin alte canale si apoi s-au imprastiat printre pasionati lafel ca siglele cu Renault.