Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)

 

Topic: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

294 posts, 45533 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului orex

ByOnu wrote here:
Orex, stiu ca dirigentia santierului a fost castigata de 2 firme private.

2 la mana, nu e treaba noastra sa contactam dirigintele de santier. Relatia noastra este cu PMB si asa este normal.

In fine, .. problema ta in raport cu noi care este? Daca este. Care este reprosul?

1. Habar n-ai ce inseamna atunci dirigentia de santier.  Nu confunda cu BAICONS si KONSENT supervizarea pe linia 5. Eu ti-am spus cine o tine, daca vrei sa faci abstractie de asta, e fix treaba matale.
2. Daca ai vreo rezerva cu privire la anume lucrari faci apel la supervizor, nu la beneficiar sau constructor, nu de alta dar ei sunt PARTINITORI, unii trag hăis si altii cea. :yes:
PS
Ia de lectureaza Legea 10/1995, republicata si te convingi ce si cum inseamna dirigintia de santier.

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului ByOnu

1. Multumesc pentru clarificare.

2. Nu iti pot da dreptate. Relatia societatii civile trebuie sa ramana cu beneficiarul, iar acesta sa stranga mai departe informatiile de la toti tertii relevanti si sa le transmita publicului.

Asociatia ce a avut de spus, a spus si a detaliat cu dovezi prin comunicatul de ieri: https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId

Daca tie nu ti se par probleme toate aspectele identificate pe santier, precum si absurditatea de raspuns a PMB prin care 1,6m incap in 1,5m, nu stiu cum putem continua discutia. Daca ti se pare ok ca stalpii sunt mai apropiati de sine pe un sens de circulatie, ingustand culoarul in zona statiilor, iar, nu stiu ce argumente mai pot adauga.

Te invit sa le demontezi punctual cu argumente daca ti se pare ca noi vrem raul acestei lucrari.











---

Datorita varstei, respectului colegial pe care ti-l port si faptului ca nu imi sta in fire, nu-ti pot raspunde pe acelasi ton, cu "matale" si alte asemenea, dar nu-mi place totul tau. Poate din spatele tastaturii este amuzant, dar daca ai ceva de exprimat, o poti face amical si policos. Nu fug de o dezbatere in contradictoriu bazata pe argumente. Noi am adus argumente si dovezi palpabile, tu ai adus drept argument faptul ca "am vazut eu pe santier la Milea o groapa mare" - lipseste contextul tehnic, precum si situatia finala de dupa betonare.

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului orex

@ByOnu N-o mai lua in NUME PROPRIU, asta daca poti!
1. Lucrarile Swietelsky, linia 1/10 zici ca au fost ”stock”? :think:
1.1 Cand clamam ca in statiile ”bd. Iuliu Maniu” (ambele sensuri) indicatoarele directiei pentru persoane cu dizabilitati sunt prinse cu ”negrese”, in pofida faptului ca acestea trebuiau a fi facute fara prindere mecanica, unde erai?  NICAIERI! :no:
1.2 Te-a deranjat, in aceeasi masura, edificarea, deunazi, a liniei 1/10 pe bd. Doina Cornea si bd. Paul Teodorescu, cu ”astfel de situatii”, si ai crâcnit ceva? Nu-mi amintesc!

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului cris_m

orex wrote here:
1.1 Cand clamam ca in statiile ”bd. Iuliu Maniu” (ambele sensuri) indicatoarele directiei pentru persoane cu dizabilitati sunt prinse cu ”negrese”, in pofida faptului ca acestea trebuiau a fi facute fara prindere mecanica, unde erai?  NICAIERI! :no:

Mai cerceteaza si pagina Asociatiei inainte sa faci diverse reprosuri - https://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... p;type=3
Doar zic, mai usor cu pianul pe scari...

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului orex

Foto, am si eu cadre , si...nimic mai mult, nu?! :rofl:
PS
In prezent e, fix, la fel! :yes:

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului Costin

Aici e bine ca dincolo era mai rau? Ce argument mai e si asta?

A, stiu! Asta e whataboutism!

Irelevant.

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului orex

Asa e!
Whataboutism sau whataboutery este o variantă a ”fracturii logice”, care încearcă să discrediteze poziția unui oponent, acuzându-l de ipocrizie, fără a respinge sau infirma direct argumentul: o încercare de a întoarce critica împotriva criticului inițial.  :yes:

 



Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului orex

”fara a respinge sau infirma direct argumentul” stimabile! :yes:

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului Costin

Nu am respins sau infirmat argumentul matale!

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului orex

Catusi de putin...perfect! :rofl:
PS
Te rog sa transmiti, in eter, ”matale”.... la nominativ-acuzativ, sau la genitiv-dativ.

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului ByOnu

orex wrote here:
Foto, am si eu cadre , si...nimic mai mult, nu?! :rofl:
PS
In prezent e, fix, la fel! :yes:


Nu-s doar cadre, Asociatia chiar a scris despre deficientele de pe Cornea / Teodorescu, atat in postari referitoare la santier, cat si in ghidul pentru accesibilizarea transportului public. Sesizarile si ghidul au ajuns la STB si PMB. Am scris atat despre problema cu elementele tactile deformabile si prinse in dibluri, cat si despre bordurile inalte de acces pe peroanele statiei Bd. Iuliu Maniu. Prin noi, informatiile despre aceste deficiente au ajuns la mii de persoane. Ca publicul si presa nu au fost interesate de subiect astfel incat sa motiveze autoritatile in a lua masuri, aia este in afara controlului nostru.

Faptul ca "in prezent e fix la fel" ce vrea sa insemne? Ca este vina noastra atunci cand autoritatile ne ignora sesizarile?

Ai scufundat calitatea acestei discutii sub nivelul marii, in loc sa aduci contraargumente concrete. Dezamagitor.

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului zapacitu

Hai ca a intrat unu cu masina in groapa. Poate asa le muta traversele la juma de metru, nu la jumate de stalp (unitate de masura in sistem englezesc, aprox sec 17, are cam 5m).

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului shoppy

Pana la urma care este problema, ca daca nu s-au facut poze la Cornea / Teodorescu inseamna ca exista vreun interes sau neglijenta?
A promis cineva cuiva ca merge pe la toate santierele sa verifice?
A postat cineva informatii sau poze de pe Cornea / Teodorescu si au fost sterse?

 


Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)  • 
Choose destination

Since our 2333 forum members have written 425675 posts in 5294 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use