Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovVehicule din trecut aparținând STB / ITB / RATB / STB S.AVehicule utilitare

 

Topic: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții (2006 - 2024)

93 posts, 26354 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții shoppy

Spune cui te adresezi ca eu nu am inteles.
Pentru mine daca nu are ITP, RCA si impozit atunci nu are ce cauta pe domeniul public, indiferent de cum arata, cat este de valoroasa, cat de mult o iubeste sau de pasionat este proprietarul. Locala sau sectorul ar trebui sa aiba o aplicatie prin care sa reclami, nu sa te duci pentru fiecare la sectie cu datele din buletin. Mai bine ar fi sa mearga Locala si sa verifice dar nu se face ca sare lumea ca "intai faceti drumuri sa nu mai fie aglomeratie si dupaia dati amenzi ca altfel nu va mai votam".

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții ADK

Mi s-ar părea puțin haios cum PMB/STB s-ar judeca cu PS6 pentru o eventuală recuperare al autobuzului, tot de ei lăsat aiurea în stradă când au atâtea unități unde l-ar putea duce, sau să vezi că la scurt timp PS6 îl scoate la licitație dacă STB nu-l ia la timp de acolo, și-l lasă evident pe altundeva. Preavizele de ridicare al rablelor este o nouă metodă de mulți ani încoace - de a face primăriile proprietari pe vehiculele altora - sub pretextul că acestea sunt abandonate și ocupă domeniul public degeaba. Din păcate, în urma unei statistici văzute mai demult, cam maxim 2/5 vehicule mai sunt recuperate în urma ridicărilor.

Acum, trebuie înțeles că strada nu este loc de depozitare, însă în același timp - dacă ești în situația unde nu ai unde-l duce, mă refer într-un spațiu privat - primăria și-l însușește legal, sunt din păcate multe cazuri de când am trecut de la concepțiile estice la cele vestice - mulți, locuind la blocuri în special în capitală - au rămas fără mașinile muncite de-o viață, că nu au mai circulat cu ele - iar garajele s-au desființat că s-au considerat din lumea a treia - iar poliția locală a apărut peste noapte și s-au apucat să facă curățenie.

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții BGP2597

Deci dacă
- Nu mai circuli cu mașina și are RCA/ITP expirate;
- Nu îți permiți un spațiu de depozitare (garaj, curte, etc);

La ce mai ai nevoie să ții mașina și să ocupi domeniul public cu ea?

Preavizele de ridicare nu sunt o metodă să facă primăria bani, fiindcă pe primărie o costă să-ți ridice rabla și să o depoziteze, iar valorificarea o face ca să acopere din cheltuieli, nu să facă bani. Ridicările de mașini abandonate se fac pentru a face CURĂȚENIE. Dimpotrivă, faptul că ești notificat și ți se dă un termen să o muți e o șansă să nu rămâi fără ea, poate-poate o muți de pe spațiul public fără ca primăria să cheltuie bani cu ridicarea.

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții Vasile52

shoppy wrote here:
Spune cui te adresezi ca eu nu am inteles.
Pentru mine daca nu are ITP, RCA si impozit atunci nu are ce cauta pe domeniul public, indiferent de cum arata, cat este de valoroasa, cat de mult o iubeste sau de pasionat este proprietarul. Locala sau sectorul ar trebui sa aiba o aplicatie prin care sa reclami, nu sa te duci pentru fiecare la sectie cu datele din buletin. Mai bine ar fi sa mearga Locala si sa verifice dar nu se face ca sare lumea ca "intai faceti drumuri sa nu mai fie aglomeratie si dupaia dati amenzi ca altfel nu va mai votam".



Exista eSector 6 unde poti raporta chiar asta...
Screenshot_20240220-180709.png (396.52 KB; downloaded 1241 times)

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții LucaTB

Oficial, au fost retrase toate autobuzele DAC 112 UDM de intervenții din serviciu...

Astfel: B 27 JFO, B 66 FRT, B 69 FER și B 88 FRT sunt în platforma Giulești, probabil urmând ca în curând și B 20 FKL să se alăture fraților săi...

End of an era...

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții LucaTB

Astăzi a fost dus și B 20 FKL în Platforma Giulești.

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții PaulIP

448641096_8005154926208031_7803091692689662565_n.jpg (327.71 KB; downloaded 412 times)
448469536_8005266196196904_7954448512563190333_n.jpg (239.11 KB; downloaded 412 times)


Sursa: Nicu Avram, FB "Tramclub 2.0"


Propun mutarea topicului la "Istorie".

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții (200x - 2024) Costin

Am mutat la istorie, dar avem nevoie de ajutorul vostru - cand au fost transformate aceste autobuze in utilitare?

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții (200x - 2024) PaulIP

În această fotografie din 2005, B27JFO încă arăta a autobuz de călători (probabil folosit pentru transportul angajaților, la fel ca alte UDM-uri gen 2474, 2566 etc). Un an și jumătate mai târziu, reapare ca autovestiar proaspăt transformat.
Alte exemplare au fost transformate odată cu retragerea din serviciu public, cam prin aceeași perioadă, deci estimativ 2006-2007.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Vehicule utilitare  • 
Choose destination

Since our 2334 forum members have written 425723 posts in 5294 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use