De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să mai şi râdem...

1605 posts, 398966 views
 
Go to page:  1  ... 109 110 111 112 113 114 115
 
 

📖 Pagination options
Re: Să mai şi râdem... subway guru

Buzăul nu a fost niciodată în Moldova, granița tradițională e pe Milcov, la Focșani, mult mai la nord.

 



Re: Să mai şi râdem... shoppy

Da, Firea este experta la boti in facebook, a mai avut unul care dadea like la orice scriai, chiar si injuraturi.

La Vidraru o turista a incercat sa-si faca selfie cu ursul si a fost muscata, intrebata in ambulanta de ce s-a apropiat de animal a raspuns "am crezut ca vrea sa fim prieteni".

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Să mai şi râdem... ADK

Bătrâni și... năroji, să zic pe oltenește în loc de jignirea clasică românească.

Pe FB să nu existe (pentru persoane publice mai ales) o opțiune de a oferi like automat fiecărui comentariu, acum circulă moda cu "Buzăul nu e în Moldova" al unui posibil viitor președinte al țării, să sper că nu, nu vreau să ajungă franzela la 5 lei.

PS: poate că personal cunosc cel mai mult limba română, dar nu aș posta fragmente în alte limbi știind că mulți s-ar putea să nu le înțeleagă sau cel puțin nu în totalitate, măcar le-aș traduce dacă tot vreau să fac o treabă.

 


Re: Să mai şi râdem... shoppy

Prostia cu avioanele continua, a spus la televizor ca praful saharian a fost defapt imprastiat de avioane.

 


Re: Să mai şi râdem... bgd70

...
fbCs3.png (31.32 KB; downloaded 893 times)

 




Re: Să mai şi râdem... ByOnu

Hal de a scrie o stire.
Screenshot_20240729_203943_Chrome.jpg (703.53 KB; downloaded 471 times)

 


Re: Să mai şi râdem... ByOnu

Pentru corporatisti si nu numai.

https://nohello.net/en/

M-am saturat sa le explic oamenilor sa nu mai astepte un raspuns de la mine la "Salut!" / "Auzi?" /  "Esti?" / "Pot sa te rog ceva?" / "Ma ajuti daca te rog ceva?" blabla - NU, nu te ajut pana ce nu-mi spui despre ce e vorba. Cu siguranta nu ma angajez in promisiuni de genul. Iar de obicei "Salut" / "Auzi" neurmate de nimic semnifica clar ca persoana respectiva vrea musai sa discutam in timp real. Sunt o forma de presiune.

Prefer mereu un mesaj clar cu rugamintea / intrebarea precisa, eu o citesc si raspund cand/cum/daca vreau dupa ce am rumegat subiectul. Altfel, SUNA-MA.

 


Re: Să mai şi râdem... 1689

Tind sa nu fiu de acord cu abordarea aata… Eu consider ca face parte din “netiquette” a incepe o conversatie - chiar si pe messenger - cu “hello” / “salut” / etc.
Mai mult, cind sint intr-o discutie cu cineva de alta nationalitate, incerc sa folosesc fraza de salut tipica acelei culturi.
Daca am ceva urgent, de obicei continui cu un mesaj in care avertizez ca va urma un apel si explic pe scurt tema discutiei - din ce in ce mai des telefoanele sint puse pe mute, aplicatiile de messenger sintsetate  pe DND etc. Exista mult prea multa poluare comunicationala in zilele noastre si in din ce in ce mai putine organizatii am vazut sa existe o politica de prioritizare (de exemplu mail - low priority / best effort o zi, doua raspuns, slack/Teams/etc - 2-4 ore raspuns, SMS / Apel voce - e ceva grav/important astept un raspuns in cel mak scurt timp…).
Cind vine vorba despre meeting-uri, aici e dezastru…
In cele mai multe cazuri invitatiile vin fara o agenda si - aproape niciodata - nu vad minutele discutiei (cit despre responsabilitatile fiecarui participant dupa intilnire, asta poti sa uiti….).
Daca asta ar fi o regula, sint convins ca multi organizatori s-ar gindi de doua ori inainte de a convoca 10-15 persoane intr-un call de o ora, macar si din simplul motiv c-ar avea de scris juma’ de ora la un raport cu care sa-l justifice.
Comunicarea este extrem de importanta - cu cit organizatia e mai mare si mai diversificata geografic si cultural - dar solutia pentru asta nu este “mai mult”, ci “mai clar si la obiect”.

Si cu asta inchei off-topic-ul - pe care, daca vreti, puteti sa-l mutati in alt subiect…

 


Re: Să mai şi râdem... ByOnu

Pai n-am spus sa nu spui Hello/Salut.

Am spus sa nu spui Hello/Salut/Auzi/Esti etc. si atat pana ce nu raspund eu.

Concret, sunt pentru mesaje de genul:

Salut! Iti scriu pentru ... / Poti, te rog, sa X si Y ...


Intr-o lume ideala doresc sa fiu abordat cu un singur bloc de text din care sa-mi extrag toate informatiile necesare. Nu vreau sa port o discutie in real time pentru ceva ce POATE sa nu fie in real time.

1: Salut
2. Salut
1. Sper ca nu deranjez
2. Nu, e in regula.
1. Pot sa te intreb ceva?
2. Sigur.
1. Ce zici despre filmul de ieri... blabla.


VERSUS

1: Salut! Ce zici despre filmul de ieri... blabla.


Taie crapul cum ar zice unii. Get right to the point. Don't waste my time cu small talk inutil. Atentie: nu doar in mediul business. M-am saturat de oameni parsivi de la care stiu ca urmeaza o cerere. Le tai macaroana instant. Spune-mi ce vrei.

 


Re: Să mai şi râdem... shoppy

Din seria viata bate filmul in Bucuresti, dupa ce au chefuit in sectorul 1 pana la 3 noaptea, doi baieti au hotarat sa inchirieze trotinete ca sa mearga in Centrul Vechi si sa continue petrecerea acolo, au ajuns pana la Victoriei unde s-au busit in masina politiei, politistii le-au oferit servetele ca sa-si stearga genunchii insangerati dupa care i-au pus sa sufle in fiola si i-au amendat pe fiecare cu 500ron pentru condus trotineta in stare de ebrietate.

 


Re: Să mai şi râdem... unaevodlom

Am citit asta și mă gândeam să împărtășesc aceste texte cu voi:

♈Berbec (21 Martie - 19 Aprilie):
Model: Siemens Combino
Anul: 2001
Culoare: Roșu aprins  
Berbecul este un tramvai puternic și modern, mereu în fruntea inovațiilor tehnologice. Ca un Combino din 2001, acesta este rapid și eficient, ideal pentru a naviga prin orașe aglomerate. Culoarea roșie reflectă energia intensă și pasiunea caracteristică Berbecului.

♉Taur (20 Aprilie - 20 Mai):  
Model: Tatra T4
Anul: 1968  
Culoare: Verde închis
Taurul este un tramvai robust, durabil și de încredere, la fel ca un Tatra T4 din anii '60. Deși nu este cel mai modern, este extrem de eficient și rezistent, perfect pentru traseele dificile și de lungă durată. Verdele închis simbolizează stabilitatea și natura sa practică.

♊Gemeni (21 Mai - 20 Iunie):  
Model: Duewag GT8S  
Anul: 1973  
Culoare: Galben cu dungi negre
Gemenii sunt un tramvai flexibil și versatil, asemenea unui Duewag GT8S. Acest model este cunoscut pentru abilitatea sa de a se adapta la diverse trasee și cerințe. Culoarea galbenă vibrantă, cu dungi negre, reprezintă dualitatea și curiozitatea specifică Gemenilor.

♋Rac (21 Iunie - 22 Iulie):
Model: PCC Streetcar  
Anul: 1950  
Culoare: Alb cu albastru deschis  
Racul este un tramvai clasic și sentimental, asemenea unui PCC Streetcar din anii '50. Acest model evocă amintiri și tradiții, fiind binecunoscut pentru confortul și designul său elegant. Alb și albastru deschis reflectă sensibilitatea și protecția caracteristică acestei zodii.

♌Leu (23 Iulie - 22 August):
Model: Škoda 15T ForCity  
Anul: 2010  
Culoare: Auriu strălucitor  
Leul este un tramvai impunător și luxos, similar unui Škoda 15T ForCity. Acest tramvai este modern, spațios și se remarcă prin designul său elegant. Culoarea aurie strălucitoare reflectă mândria și dorința de a fi în centrul atenției, tipice Leului.

♍Fecioară (23 August - 22 Septembrie):  
Model: Siemens Avenio  
Anul: 2014  
Culoare: Gri metalic  
Fecioara este un tramvai precis și eficient, cum este un Siemens Avenio. Acest model este cunoscut pentru fiabilitatea și consumul redus de energie. Culoarea gri metalic simbolizează simplitatea, perfecționismul și atenția la detalii caracteristice Fecioarei.

♎Balanță (23 Septembrie - 22 Octombrie):  
Model: Alstom Citadis  
Anul: 2005  
Culoare: Albastru deschis cu alb  
Balanța este un tramvai elegant și bine echilibrat, la fel ca un Alstom Citadis. Acest tramvai se distinge prin confortul său și designul plăcut, fiind ideal pentru călătorii relaxante. Culoarea albastră cu alb reflectă dorința de armonie și echilibru specifică Balanței.

♏Scorpion (23 Octombrie - 21 Noiembrie):  
Model: Bombardier Flexity Outlook  
Anul: 2009  
Culoare: Negru lucios  
Scorpionul este un tramvai misterios și puternic, asemenea unui Bombardier Flexity Outlook. Acest model este cunoscut pentru designul său modern și performanța superioară. Culoarea neagră lucioasă subliniază intensitatea și complexitatea specifică acestei zodii.

♐Săgetător (22 Noiembrie - 21 Decembrie):  
Model: CAF Urbos 3  
Anul: 2012  
Culoare: Portocaliu vibrant  
Săgetătorul este un tramvai aventuros și optimist, ca un CAF Urbos 3. Acest model este modern, rapid și ideal pentru explorarea orașului. Culoarea portocalie vibrantă reflectă energia, entuziasmul și dorința de a descoperi lucruri noi, tipice Săgetătorului.

♑Capricorn (22 Decembrie - 19 Ianuarie):  
Model: Tatra T3  
Anul: 1960  
Culoare: Maro închis
Capricornul este un tramvai tradițional și de încredere, la fel ca un Tatra T3. Acest model a fost construit pentru a dura și este foarte apreciat pentru durabilitatea sa. Culoarea maro închis simbolizează seriozitatea, disciplina și ambiția caracteristică Capricornului.

♒Vărsător (20 Ianuarie - 18 Februarie):  
Model: Alstom Citadis X05  
Anul: 2019  
Culoare: Albastru electric  
Vărsătorul este un tramvai inovator și vizionar, asemenea unui Alstom Citadis X05. Acest model este unul dintre cele mai moderne și este echipat cu tehnologii de ultimă generație. Culoarea albastru electric reflectă originalitatea și spiritul progresist specific Vărsătorului.

♓Pești (19 Februarie - 20 Martie):  
Model: Konstal 105Na  
Anul: 1979  
Culoare: Albastru marin cu argintiu  
Peștii sunt un tramvai empatic și visător, la fel ca un Konstal 105Na. Acest tramvai are un design simplu, dar eficient, fiind cunoscut pentru fiabilitatea sa. Culoarea albastru marin cu accente argintii reflectă profunzimea emoțională și intuiția caracteristică Peștilor.

Aceste descrieri reflectă personalitatea și trăsăturile fiecărei zodii prin prisma unor modele de tramvaie reale, legându-le de specificațiile tehnice și estetice ale vehiculelor.

Dacă vreți puteți muta mesajul la ”Despre zodiac”.

 


Go to page:  1  ... 109 110 111 112 113 114 115
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2355 forum members have written 427316 posts in 5305 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use