Regiunile RomânieiMunteniaJudețul BuzăuTransportul în comun din municipiul Râmnicu Sărat

 

Topic: Transportul public din Râmnicu Sărat

18 posts, 3832 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public din Râmnicu Sărat ADK

Într-o vizită scurtă astăzi la Râmnicu Sărat, ce-i drept nu cu scopul principal privind situația transportului în comun (oricum nu văd să existe vreun interes prea mare pentru acest municipiu), mai ales pe o vreme nu foarte favorabilă, am remarcat următoarele:

Orășelul este unul simplu, deloc agitat în ciuda pregătirilor de sărbători, cu un asfalt aparent vechi dar bine întreținut, ce-i drept la o primă impresie după ce am trecut de clădirea gării spre oraș mi-am zis că zona aduce destul de mult cu Eforie Nord, luând în considerare și vibe-ul pe care pare să-l aducă acest orășel destul de liniștit și puțin circulat în comparație cu orașul de reședință. Ori e doar o remarcă proprie.

Ca transport în comun am observat doar microbuze, primul - via a vis de gară era un Mercedes tip vechi, înalt cu schema alb+albastru, m-am mai întâlnit cu un Sprinter pe linia 7B și cu încă un Sprinter, însă cu uși automate, pe linia 1. Nu am observat deloc vreun autobuz.

Am fotografiat doar o stație, pe str. Nicolae Bălcescu, în fața spitalului municipal:
IMG_20230411_144201186_copy_1280x960.jpg (586.7 KB; downloaded 811 times)

IMG_20230411_144133776_HDR_copy_1280x960.jpg (614.72 KB; downloaded 811 times)


Respectiv 2 panouri informative:
IMG_20230411_144125343_HDR_copy_1440x1920.jpg (687.28 KB; downloaded 811 times)

IMG_20230411_144142023_HDR_copy_1440x1920.jpg (670.45 KB; downloaded 811 times)


Pe un panou apar toate liniile, însă pe celălalt nu. Nu știu de ce a fost lăsat acel gol pe panoul mare între liniile 2 și 3, însă a avut cineva grijă să completeze puțin cu ceva.

Ca autoturisme vechi, nu am observat nimic prea deosebit, înafară de vreo 3 Dacii (din care un 1310 TL crem în mișcare) și așa doar o basculă Roman de 16t cu cabină albastră aparent circulabilă, staționată într-o curte unde se aflau mai mulți muncitori astfel că nu m-am apucat să-l fotografiez ca apoi să risc mult să fiu întrebat de "bună ziua", și să risc iară mult, ca explicațiile mele fără scopuri rele să nu fie pe înțelesul dânșilor. Astfel că am ales să mă lipsesc și să mă mulțumesc doar privindu-l.

 


Re: Transportul public din Râmnicu Sărat Costin

O numerotare absolut ridicola la ce trasee au, nu doar ca au barate, dar au si un... dublu barat?

Macar ar putea sa le puna o litera dupa, 7a, 7b, 7c de exemplu...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public din Râmnicu Sărat ADK

Pentru un oraș mic, personal am constatat cam multe barate dar și linii, iar acel dublu barat mi se pare puțin amuzant. Păi în Rm. Sărat existau și înainte pe vremea DAC-urilor 7 trasee (teoretic) + barate, iar în Buzău 10 linii și câteva convenții, plus că TUC nu cred că are linii care să părăsească orașul să se mai explice prezența lor, că în regim strict urban nu vedeam rostul la mai mult de 3 linii...

 


Transportul public din Râmnicu Sărat Andrei Andraș

Contractul pentru autobuze electrice a fost semnat pe 9 august cu ATP MOTORS RO, valoarea totală a acestuia fiind de 9.871.500 RON.

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Râmnicu Sărat  • 
Choose destination

Since our 2333 forum members have written 425676 posts in 5294 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use