Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2267 posts, 658021 views
 
Go to page:  1  ... 144 145 146 147 148 149 150  ... 162
 
 

📖 Pagination options
Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andreiiul

Statiile modernizate de PS4 pe Oltenitei incep sa prinda forma. Cele de la Orasel spre Eroii Revolutiei au inclusiv copertina montata. Avem inca un model de gard la statii. Au pastrat balustradele de inox cum eru si inainte, dar acum sunt profil patrat si un pic mai inalte (si parca mai prost finistate, parerea mea).

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andreiiul

PS4 loveste din nou. Statiile de pe Oltenitei de la intersectia cu Vitan Barzesti sunt suspendate pt modernizare.
Din nou fara anunt. Dimineata totul era ok. TPBI chiar doarme?

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Vasile52

TPBI nu are efectiv ce sa faca. Normal PS4 ar trebui sa comunice cu TPBI despre asemenea modificari, dar PS4 are lipsa total de interes in a comunica si TPBI nu are de unde sa stie ce, cand, unde, cum se modernizeaza.
Daca comunicau cu TPBI si aveau un dialog ok am fi avut aceeasi comunicare ca la modernizarile de pe 41. Ca sa nu mai zicem ca TPBI ar fi recomandat sa nu se inchida stati cand se lucreaza la cea mai apropriata alternativa.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate cris_m

Unde mai pui ca fac lucrarile incomplet.... in unele statii nu schimba nici macar bordurile deteriorate. Vorba unei cunostinte, astia nici sa fure nu mai stiu...
20230729_183601.jpg (1.62 MB; downloaded 2786 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andreiiul

Azi dimineata s-au apucat si de statia Lunca Barzesti. Practic autobuzele nu mai au de ce sa mearga pe linia de tramvai.
Ca raman bordurile vechi am vazut si eu, dar sa zicem ca asta e partea buna, pt ca nu se mai pierde timp si cu asta. Sunt curios daca vor intervenii si la cele 4 statii de la Sudului.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ByOnu

cris_m wrote here:
Unde mai pui ca fac lucrarile incomplet.... in unele statii nu schimba nici macar bordurile deteriorate. Vorba unei cunostinte, astia nici sa fure nu mai stiu...


Astea nu-s deteriorate. Sunt efectiv distruse voit.

Se vede ca au intrat cu 'flexul' in ele pe toata lungimea peronului si au spart strict inaltimea pana la care a intrat discul.

Am aratat asta aici:
https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId


Problemele:

1. Arata execrabil.

2. Este periculos in situatia in care autobuzul ar atinge cu roata nervurile neuniforme ramase / deteriorarea avelopelor -- apropierea si atingerea bordurii fiind ceva complet normal in Occident (de unde si instalarea unor borduri curbe, indulcite, ce pot fi imbratisate toata ziua).

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate V2A

https://tpbi.ro/statii-noi-in-dobroiesti ... -si-460/
Stații noi în Dobroiești pentru liniile 253 și 460

Autobuzele liniilor 253 și 460 vor opri în două noi stații, începând de sâmbătă, 12.08.2023: „Aleea Lacului” şi „Fundeni”.

De la aceeaşi dată, stațiile „Spicului”, amplasate pe ambele sensuri, se desfiinţează, iar deservirea călătorilor va fi realizată de stațiile „Aleea Lacului”.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Gabi23

Au închis centrul de reîncărcare carduri de la Universitate care oricum era amplasat foarte defectuos îngreunând fluxurile de călători. Mai bine ar lua cât mai repede chioșcul din zonă și ar înlocui una din „tonetele” preistorice aflate încă în oraș în care se chinuie angajatele Serviciului Comercial al STB.
Universitate - 21.08.2023 (1).jpg (227.3 KB; downloaded 2002 times)
Universitate - 21.08.2023 (2).jpg (127.01 KB; downloaded 2002 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ADK

Și eu care mă așteptam duminică dimineață să rămân de căruță dacă nu era deschisă...

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Misiekwas

Amplasamentul acolo într-adevăr a fost jale mare. În general acolo chiar imbarcarea/debarcarea e foarte proasta din cauza bolarzilor alora și a alveolei și spațiul foarte îngust între copertina și bordura.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andreiiul

Reabilitarea statiilor de tramvai de oe Oltenitei continua cu un ritm lent spre foarte lent. Cel mai greu se misca cu montarea gardului de inox si a cablurilor aferente acestui gard.
In acest moment statiile Lunca Barzesti, Stadion si Sos Vitan-Barzesti au asfalt si copertine montate. Ramane sa monteze benzile LED de pe acoperis si gardurile.
Au inceput cu reabilitarea peroanelor de la terminal Romprim.
Ca fapt divers si care denota nivelul de profesionalism al lucrarii, vin cu 3 poze de la statiile de mai sus. Fiecare statie are un alt tip de sprijin pt odihna.
La Lunca Barzesti avem bancute, la Stadion reazem iar la Vitan-Barzesi bancute inutilizabile acum (sens Romprim) si reazem (sens Sudului)
Scuze pt calitatea pozelor, sunt facute din masina.
Vitan-Barzesti sens Romprim
IMG_20230824_164451.jpg (1.97 MB; downloaded 1731 times)
Stadion
IMG_20230824_164246.jpg (1.96 MB; downloaded 1731 times)
Lunca Barzesti
IMG_20230824_164157.jpg (1.61 MB; downloaded 1731 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ByOnu

...
IMG-20230905-WA0015.jpg (750.96 KB; downloaded 1265 times)
IMG-20230905-WA0014.jpg (715.37 KB; downloaded 1265 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate reiny2000

Se poate observa aici că stâlpul e în același loc din 2011. Partea bună e că acolo pare a fi o curte remat, când nu va mai fi nevoie de stâlp se ocupă băieții rapid.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ADK

O fi zis că-i mai în siguranță la ei decât pe stradă. 😝 Poate au contract STB cu ei pentru pază...

Inițial nu mi-am dat seama în ce zonă e stația, am citit fugitiv doar numele și mă focusam pe ideea fotografiilor. Btw, cât am tranzitat-o, mi-am dat seama abia pe imaginile Google din 2009. Dar când s-a pus stickerul cu STB, ce-o fi zis angajatul respectiv "doar în Ferentari puteam să văd stația în curte la unul", plus că i-a trebuit cu siguranță o scară, doar nu ii se prelungea mâna ca în desene animate.

 


Go to page:  1  ... 144 145 146 147 148 149 150  ... 162
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2351 forum members have written 426914 posts in 5304 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use