Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2267 posts, 658029 views
 
Go to page:  1  ... 142 143 144 145 146 147 148  ... 162
 
 

📖 Pagination options
Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Cezar210

Începând cu data de marți, 20 iunie, pe traseele liniilor 105 și 168 (+N116) funcționează o nouă stație - numită "Parc Drumul Taberei", ce este amplasată pe Bd. Drumul Taberei, după intersecția cu Str. Brașov, doar pe sensul spre Romancierilor.

- plăcuța de stație



Otokar Kent C-12 6631 - Linia 168 - Stația "Parc Drumul Taberei"



Mercedes-Benz Citaro Hybrid 7016 - Linia 105 - Stația "Parc Drumul Taberei"




În puținele minute în care am stat în stație pentru a face poze, am văzut un autobuz ce nu a efectuat oprirea. Nu știu dacă a fost pentru că nu dorea nimeni să coboare/urce sau pentru că nu știa că stația a fost dată în folosință...

De altfel, stația "Piața Drumul Taberei", aferentă liniilor 105, 168 și 368 (+N116), pe sensul spre Favorit, a fost mutată câțiva zeci de metri mai spre intersecția cu Str. Brașov.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate cris_m

Eu chiar n-am inteles miscarea asta cu pastrarea celor 2 statii. In prezent cea de langa piata mi se pare mult mai potrivita decat cea veche reinfiintata...

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Aron

Da, intr-adevar statia de la piata, sens cartier, a fost ceea mai ok, in rest nu. Asa cum sunt acuma si cum erau inainte de lucrari, ajuta la o transbordare facila si rapida autobuz->metrou/tramvai sau invers metrou/tramvai->autobuz. Ma trebuie mutata statia aferenta linie 368 pe sensul spre cartier care si aceasta se afla departe de intersectie desi are marcajul si statia facuta imediat dupa virajul la stnaga pe str. Brasov

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate reiny2000

Ideal ar fi să rămână stația de la piață pentru toate liniile (105, 168, 368) și să se facă bandă dedicată și semafor, ca autobuzele să nu mai trebuiască să se încadreze pe banda a 3 a pentru a face stânga.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate cris_m

Pai statia lui 368 nu a revenit si ea pe amplasamentul istoric? In comunicat asa spuneau...

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Aron

Nu am citit comunicatul. Am răspuns strict la ce a prezentat Cezar și de asta am menționat🥲

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate linia 69

Toate cele trei statii de la Piata Drumul Taberei au revenit pe vechile amplasamente, adica pe cele dinaintea inceperii lucrarilor la metrou.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Gabi23

STB trebuie să-și mute copertina pe noua poziție, că au uitat...
Piața Drumul Taberei - 24.06.2023.jpg (482.22 KB; downloaded 2137 times)

Pentru câteva ore au făcut indicatoare de stație cu linia 644, inclusiv cu denumirea stației. Stăm bine cu stocul de vopsea și table, în timp ce altele sunt vai de ele sau lipsesc de pe trasee...
Cimitirul Calvin - 24.06.2023.jpg (416.4 KB; downloaded 2137 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate linia 69

Si totusi statia de la piata Drumul Taberei pentru liniile 105 si 168, sens cartier, a ramas pe pozitie, nu s-a desfiintat.  
Cu ghinion, daca autobuzele mai prind si stopul, nu treci de zona intersectiei fara trei opriri.  

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Gabi23

Stația e foarte utilă pentru piață. E un flux mare de călători acolo. Pe de altă parte și stația de după intersecție e utilă pentru cei care vin cu tramvaiul 41. E excelent cum e acum.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Misiekwas

O întrebare: de ce STB insista asupra indicatoarelor de stații total nefuncționale pentru pasagerii și de obicei puse vai de mama lor, în loc de de ex. asa ceva cu indicații clare privind linii și (în panou de jos) informații despre rute respective și orar? Nu pare sa fi fost un cost mare.
download (6).jpeg (12.81 KB; downloaded 1508 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate GPS

Pentru că fiecare face cum poate. În mod normal ar trebui un singur tip de indicator pe care TPBI să îl impună.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andreiiul

Pe sos Oltenitei continua lucrarile PS 4 de modernizare a statiilor. In aceasta dimineata am constatat ca statia Stadion (ambele sensuri) a intrat in proces de modernizare si autobuzele efectueaza statiile la trotura pe vechiile amplasamente (distractiv e ca pe sensul spre Sudului statia este fix in dreptul accesului la o spalatorie auto).
Am trimis catre TPBI o petitie avand in vedere ca iar nu a existat vreun comunicat oficial in acest sens. In continuare Baluta isi bate joc de orice alte autoritati si face ce vrea el in sector.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate alexandru_gr

📍 Temporar, autobuzele liniilor 610, N1, N10 și N106 vor opri în stațiile „Stadion” situate la trotuar

✅ Începând de astăzi, 19.07.2023, stațiile de tramvai „Stadion” de pe Șos. Olteniței vor fi suspendate, pentru a permite executarea lucrărilor de modernizare a peroanelor aferente.

✅ Așadar, până la finalizarea acestor lucrări, autobuzele liniilor 610, N1, N10 și N106 vor opri în stațiile „Stadion” situate la trotuar.

Sursa:
https://www.stbsa.ro/comunicat1?nrcom=1909

 


Go to page:  1  ... 142 143 144 145 146 147 148  ... 162
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2351 forum members have written 426914 posts in 5304 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use