Topic: Astra Imperio Metropolitan
2885 posts, 1046724 views
📖 Pagination options
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
shoppy
Destept manipulant, nu incalca regulamentul decat de doua ori: nu respecta viteza in bucla de intoarcere si nici nu verifica in oglinda ca s-a depasit zona periculoasa fara sa se deraieze.
Rezulta de aici ca mult hulita camera este foarte utila si toata tavaleala / explicatiile experte despre oglinda au fost complet inutile, ca manipulantul nu a folosit oglinda si a tarat vagonul deraiat pana cand l-a busit in V3A-ul de pe sensul opus, bine, exista o utilizare pentru acea oglinda, se poate lua si aplica manipulantului peste posterior(colegial, fara violenta), poate asa i se mai intoarce mintea la cap.
Destept manipulant, nu incalca regulamentul decat de doua ori: nu respecta viteza in bucla de intoarcere si nici nu verifica in oglinda ca s-a depasit zona periculoasa fara sa se deraieze.
Rezulta de aici ca mult hulita camera este foarte utila si toata tavaleala / explicatiile experte despre oglinda au fost complet inutile, ca manipulantul nu a folosit oglinda si a tarat vagonul deraiat pana cand l-a busit in V3A-ul de pe sensul opus, bine, exista o utilizare pentru acea oglinda, se poate lua si aplica manipulantului peste posterior(colegial, fara violenta), poate asa i se mai intoarce mintea la cap.
Valentin wrote here:
Ce bune sunt filmarile.
https://clubferoviar.ro/deraierea-tramvaiului-imperio-la-gara-progresul/Directorul general al STB, Adrian Criț, a dezvăluit însă pentru Club Feroviar adevărata cauză deraierii tramvaiului Astra Imperio.
Ei bine, la momentul ieșirii din curba de la bucla de întoarcere, tramvaiul avea o viteză prea mare, de 19 km/oră, fapt ce a provocat ieșirea de pe șine a vehiculului, în partea din spate. De fapt, momentul accidentului poate fi văzut și în filmarea alăturată, obținută în exclusivitate de Club Feroviar.
![]()
![]()
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
punmeister
Dar cum de se intampla ca toate draciile astea se intampla numai la Militari? 🤔
Dar cum de se intampla ca toate draciile astea se intampla numai la Militari? 🤔
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
cris_m
Pregatirea facuta in graba isi spune cuvantul. In alta ordine de idei, serpuirea modulelor se intampla la toate, constructia fiind principala problema (cu siguranta lipsesc niste elemente de intarire la articulatii). Diferenta este ca la Alexandria par sa le fi invatat neajunsurile si sa le exploateze ca atare.
Pregatirea facuta in graba isi spune cuvantul. In alta ordine de idei, serpuirea modulelor se intampla la toate, constructia fiind principala problema (cu siguranta lipsesc niste elemente de intarire la articulatii). Diferenta este ca la Alexandria par sa le fi invatat neajunsurile si sa le exploateze ca atare.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
shoppy
La Militari le conduc ca pe Tatre: "lasa ca mai sunt 40 la gard, pune ciocanu pe ele si din 3 proaste face una buna, am cu ce iesii maine".
La Militari le conduc ca pe Tatre: "lasa ca mai sunt 40 la gard, pune ciocanu pe ele si din 3 proaste face una buna, am cu ce iesii maine".
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
punmeister
Serpuirea este specifica acestor tipuri de tramvaie.
cris_m wrote here:
Pregatirea facuta in graba isi spune cuvantul. In alta ordine de idei, serpuirea modulelor se intampla la toate, constructia fiind principala problema (cu siguranta lipsesc niste elemente de intarire la articulatii). Diferenta este ca la Alexandria par sa le fi invatat neajunsurile si sa le exploateze ca atare.
Serpuirea este specifica acestor tipuri de tramvaie.
WT_fan06 wrote here:
Iată o fotografie ce ilustrează perfect comportamentul în curbă tipic vehiculelor GTx, ce au boghiuri amplasate sub mijlocul fiecărei secțiuni.
Secțiunea din spate o împinge "peste curbă" pe cea din față, astfel că articulația iese în exterior chiar și după câțiva metri după ce secțiunea a trecut de curbă. Cu cât curba este mai strânsă, cu atât fenomenul este mai vizibil, așa cum se vede în fotografie.
Foto: Klaus-P. Malchow
-
- V2A
-
Posted:
-
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
shoppy
Pai daca il deraiaza ca este sina proasta sau merge prea repede, ce mai conteaza serpuirea?
Pai daca il deraiaza ca este sina proasta sau merge prea repede, ce mai conteaza serpuirea?
-
- 3mil
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
3mil
Au trecut cu brio și proba de teren accidentat.
3837 pe Șerban Vodă.
Au trecut cu brio și proba de teren accidentat.
3837 pe Șerban Vodă.
43D63C37-BD31-40B5-AA09-FED5E7B5CA29.jpeg (455.38 KB; downloaded 4749 times)
-
- Andrei98
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
Andrei98
Or fi trecut acum cu brio dar cand apar zonele plane pe roti de la mersul pe linie proasta nu o sa mai fie asa bine, apoi lumea tot pe ele va da vina.
Or fi trecut acum cu brio dar cand apar zonele plane pe roti de la mersul pe linie proasta nu o sa mai fie asa bine, apoi lumea tot pe ele va da vina.
-
- Vasile52
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
Vasile52
Au noroc ca Astra nu le anuleaza garantia pentru circula pe asemenea infrastructura.
Au noroc ca Astra nu le anuleaza garantia pentru circula pe asemenea infrastructura.
-
- 3mil
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
3mil
Locurile plane se formează pe bandaje din cauza patinajului, nu din cauza liniei proaste.
Problema mai gravă este ca sunt chinuite de zeci de ori pe zi pe încrucișarea de la Liberty și nu neapărat aceste cazuri izolate odată la câteva săptămâni sau luni.
Oricum, părerea mea este ca nu avem o linie completa cap - coadă cu infrastructura impecabila pentru ele. Doar porțiuni...
Locurile plane se formează pe bandaje din cauza patinajului, nu din cauza liniei proaste.
Problema mai gravă este ca sunt chinuite de zeci de ori pe zi pe încrucișarea de la Liberty și nu neapărat aceste cazuri izolate odată la câteva săptămâni sau luni.
Oricum, părerea mea este ca nu avem o linie completa cap - coadă cu infrastructura impecabila pentru ele. Doar porțiuni...
-
- subway guru
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
subway guru
Iar portiunile cu sina OR deterioreaza bandajele rotilor…
Iar portiunile cu sina OR deterioreaza bandajele rotilor…
- adrian29mungiu
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
adrian29mungiu
#3840
#3839
#3840
#3839
IMG_2041.jpeg (1.65 MB; downloaded 4081 times)
IMG_2038.jpeg (1.64 MB; downloaded 4076 times)
-
- Vasile52
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
Vasile52
Cand a venit 3839 ca deja are moarta banda led la un stop...
Cand a venit 3839 ca deja are moarta banda led la un stop...
📖 Pagination options