Topic: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului
167 posts, 56304 views
📖 Pagination options
-
- shoppy
-
Posted:
-
- zapacitu
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
zapacitu
Chiar nu a observat nimeni ca ramane loc "pe direct" pentru tramvai?
Chiar nu a observat nimeni ca ramane loc "pe direct" pentru tramvai?
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
shoppy
Aaa, da, amplasamentul liniei de tramvai se cheama "PIETONAL", si mai este si un "P" mai la mijloc, acela nu imi dau seama de la ce este, vreun copy-paste nefericit.
Aaa, da, amplasamentul liniei de tramvai se cheama "PIETONAL", si mai este si un "P" mai la mijloc, acela nu imi dau seama de la ce este, vreun copy-paste nefericit.
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
ByOnu
Ce o inseamna oare "regenerarea zonei de la suprafață" in viziunea lor.
Ce o inseamna oare "regenerarea zonei de la suprafață" in viziunea lor.
-
- subway guru
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
subway guru
Inseamna ca va urma un haos de groaza cu blocaj total in zona.
Inseamna ca va urma un haos de groaza cu blocaj total in zona.
- Utilizator anonim 2
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Utilizator anonim 2
Iata si podurile boltite - doua la numar:
Unul era in prelungirea strazii ce coboara de la Mitropolie, altul cam pe directia actualei Magistrale Nord Sud, mai nou numite bd. Dimitrie Cantemir. Eu asa o stiu, de “Magistrala”
Cu Dimitrie Cantemir inca nu m-am acomodat.
In 1927:
Intre ele se mai observa un pod mic dar probabil acesta a fost demolat la constructia planseului.
Primele doua scheme sint preluate din interviul acordat recent de Nicusor Dan lui Vitalie Cojocaru de la Euronews.
Iata si podurile boltite - doua la numar:
IMG_0694.png (1.88 MB; downloaded 5036 times)
IMG_0695.jpeg (1.21 MB; downloaded 5036 times)
Unul era in prelungirea strazii ce coboara de la Mitropolie, altul cam pe directia actualei Magistrale Nord Sud, mai nou numite bd. Dimitrie Cantemir. Eu asa o stiu, de “Magistrala”
In 1927:
IMG_0692.jpeg (1.91 MB; downloaded 5036 times)
Intre ele se mai observa un pod mic dar probabil acesta a fost demolat la constructia planseului.
Primele doua scheme sint preluate din interviul acordat recent de Nicusor Dan lui Vitalie Cojocaru de la Euronews.
-
- subway guru
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
subway guru
Singurul pod boltit care exista pe acea portiune si pe care pot sa ti-l confirm e in prelungirea strazii Serban Voda.
Lucrarile la planseul Dambovitei vor fi un mare haloimis, pregatiti-va pentru tot ce poate fi mai rau.
Singurul pod boltit care exista pe acea portiune si pe care pot sa ti-l confirm e in prelungirea strazii Serban Voda.
Lucrarile la planseul Dambovitei vor fi un mare haloimis, pregatiti-va pentru tot ce poate fi mai rau.
- Utilizator anonim 2
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Utilizator anonim 2
In imaginea din 1927 parca nu e fix in prelungirea strazii Serban Voda si e cam subtirel. Nici imaginea nu e de buna calitate dar e logic sa fi fost acolo, strada Serban Voda fiind atunci pe post de axa Nord-Sud a orasului.
Celalat pod boltit sa nu mai existe oare sau nu ati ajuns atit de departe in procesul explorarii, la vremea respectiva?
Caseta colectorare cum s-a construit in acea portiune? Deasupra ei, pe maluri, e tot cuva de beton sau a ramas conformatia antebelica?
Daca ajung sa demoleze structura, dupa parerea mea ar fi bine sa lase la vedere cit se poate de mult din luciul de apa.
In dreptul pasajului rutier Dimbovita si cele doua casete colectoare vad ca sint sifonate. A fost o lucrare complicata, presupun.
In imaginea din 1927 parca nu e fix in prelungirea strazii Serban Voda si e cam subtirel. Nici imaginea nu e de buna calitate dar e logic sa fi fost acolo, strada Serban Voda fiind atunci pe post de axa Nord-Sud a orasului.
Celalat pod boltit sa nu mai existe oare sau nu ati ajuns atit de departe in procesul explorarii, la vremea respectiva?
Caseta colectorare cum s-a construit in acea portiune? Deasupra ei, pe maluri, e tot cuva de beton sau a ramas conformatia antebelica?
Daca ajung sa demoleze structura, dupa parerea mea ar fi bine sa lase la vedere cit se poate de mult din luciul de apa.
In dreptul pasajului rutier Dimbovita si cele doua casete colectoare vad ca sint sifonate. A fost o lucrare complicata, presupun.
- zapacitu
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
zapacitu
Sifonarea e ceva mai lunga decat te astepti si a fost o lucrare mamut. Plus de asta nimeni nu stie exact unde sunt multe chestii pe acolo prin subteran, mai ales in zona planseului. De aici si predictia colegului.
Sifonarea e ceva mai lunga decat te astepti si a fost o lucrare mamut. Plus de asta nimeni nu stie exact unde sunt multe chestii pe acolo prin subteran, mai ales in zona planseului. De aici si predictia colegului.
-
- Misiekwas
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Misiekwas
Dar este vreun plan pentru reorganizarea pentru rearanjarea suprafeței? Și nu vorbesc despre proiectul aia ridicol cu amfiteatru in mijloc,care e dezastru urbanistic. De exemplu: un propriu terminal de autobuze etc.?
Dar este vreun plan pentru reorganizarea pentru rearanjarea suprafeței? Și nu vorbesc despre proiectul aia ridicol cu amfiteatru in mijloc,care e dezastru urbanistic. De exemplu: un propriu terminal de autobuze etc.?
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
shoppy
Pai si ce vrea sa spuna, ca poate sa vina o viitura pe Dambovita care sa nu poata fi gestionata nici prin golirea anticipata la Vacaresti, deversare in lacul de rezerva de la Vacaresti, devierea partiala pe Ciorogarla si prin golirea anticipata a barajului Lacul Morii?
aztec wrote here:
Merita citit articolul...si prin prisma propunerii de a scurta pasajul rutier...O ipoteză care trebuie luată în calcul chiar la elaborarea PUG București este scurtarea pasajului rutier de la Dâmbovița și reconfigurarea zonei, soluție care poate fi considerată ca fiind extremă dar care s-ar putea impune. Noi am încercat să explicăm care este pericolul cu care trebuie să conviețuim, pe care împreună cu autoritățile locale să îl asumăm și pe care dacă nu găsim soluția de rezolvare, măcar să ne pregătim să îl gestionăm corect și să limităm efectele în cazul apariției. Toate debitele cu care lucrăm noi sunt statistice.
[...]
La Piața Unirii, debitul inițial luat în calcul pe Dâmbovița era de cca 90 mc/s. După construirea pasajului rutier, în condițiile în care pasajul este practic o barare a râului, capacitatea de transport determinată experimental în 1995 s-a redus la 45 mc/s. Dar cu trecerea timpului, din cauza depunerilor din casetele sifonării care au o forma aproximațiv de U, a rugozității, capacitatea de transport la redus la 38 mc/s”, a explicat pentru HotNews.ro Doruleț David, șef serviciu Exploatare Lucrări Hidrotehnice din cadrul Sistemului de Gospodărire a Apelor Ilfov-București din cadrul Administrației Bazinale de Apă Argeș-Vedea Pitești.
https://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... vita.htm
Pai si ce vrea sa spuna, ca poate sa vina o viitura pe Dambovita care sa nu poata fi gestionata nici prin golirea anticipata la Vacaresti, deversare in lacul de rezerva de la Vacaresti, devierea partiala pe Ciorogarla si prin golirea anticipata a barajului Lacul Morii?
- Utilizator anonim 2
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Utilizator anonim 2
Nu era vorba ca au curatat caseta colectoare? Cum sa fi avut capacitatea mai mare in 1995 cind era inca de la inaugurare plina cu popi, cofraje si alte prostii nedemontate?
Nu era vorba ca au curatat caseta colectoare? Cum sa fi avut capacitatea mai mare in 1995 cind era inca de la inaugurare plina cu popi, cofraje si alte prostii nedemontate?
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
shoppy
El spune de "caseta sifonarii", cred ca vorbeste de caseta de sub piata prin care curge apa de la suprafata, oricum, despre orice ar vorbi, sa se faca lucrari sa se decolmateze si gata, ce atata drama cu demolarea de pasaje rutiere? Mi se pare ca s-a mai trezit cineva sa se planga ca lucreaza la stat, are salariul mic si numai el apara capitala de dezastru.
El spune de "caseta sifonarii", cred ca vorbeste de caseta de sub piata prin care curge apa de la suprafata, oricum, despre orice ar vorbi, sa se faca lucrari sa se decolmateze si gata, ce atata drama cu demolarea de pasaje rutiere? Mi se pare ca s-a mai trezit cineva sa se planga ca lucreaza la stat, are salariul mic si numai el apara capitala de dezastru.
-
- Aron
-
Posted:
-
Re: Știri, proiecte, perspective
Aron
Putin off:
Care mai este stadiul proiectului liniei de tramvai care sa traverseze Piata Unirii?
Intreb poate vede cineva "mai de sus" si accelereaza putin ca sa il execute concomitent cu refacerea planseului, astefel nu blocheaza zona de 2 ori, iar la final o sa fie totul gata. (Maxim o sa mai fie santier cand o sa aiba curajul sa il faca full pietonal
)
Putin off:
Care mai este stadiul proiectului liniei de tramvai care sa traverseze Piata Unirii?
Intreb poate vede cineva "mai de sus" si accelereaza putin ca sa il execute concomitent cu refacerea planseului, astefel nu blocheaza zona de 2 ori, iar la final o sa fie totul gata. (Maxim o sa mai fie santier cand o sa aiba curajul sa il faca full pietonal
📖 Pagination options