Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Astra Imperio Metropolitan

1994 posts, 570239 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 75 76 77 78 79 80 81  ... 143
 
 

📖 Pagination options
  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Astra Imperio Metropolitan TPB

Dacă nu aveam tramvaie noi, ne-am fi plâns în continuare că de ce nu se cumpără tramvaie noi.
Dacă avem tramvaie noi și intră etapizat în circulație (câte unul, câte 2, sau câte 3), iarăși nu e bine, că nu merge nu știu ce și nu știu cum.

Nu există perfecțiune. Nu există niciun vehicul care să fi mers excepțional și care să nu fi avut o problemă mai mică sau mai mare de când a fost fabricat și până când a fost casat / restaurat / modernizat. Dacă pe voi va deranjează atât de tare un led temporar nefuncțional, mergeți la depoul Militari și spuneți-le angajaților sau șefului depoului.

Încercați să criticați mai puțin și să veniți cu propuneri / soluții. Încă un aspect important: mulțumiți-vă cu ce aveți...

 


Re: Astra Imperio Metropolitan sorin.niculescu_

@TPB ai mare dreptate :)) Personal, nu sunt de acord cu două lucruri, iar acestea nu se încadrează în funcțional/nefuncțional, ci se încadrează în bun simț și respect față de călători. Ca să înțelegeți, mă refer la faptul că, personal, nu agreez când vatmanii de pe Imperio deschid toate ușile tramvaiului fără ca cineva să acceseze toate butoanele de deschidere, ceea ce rezultă în uzarea ușilor prematur, iar pe lângă acest lucru, nu agreez când un șofer de autobuz/troleibuz sau un vatman oprește anunțurile vocale din vehicul. Aici există o mare lipsă de respect față de călători, pentru că, să fim sinceri, nu orice călător al STB-ului are Google Maps sau InfoTB să știe la ce stație să coboare ș.a.m.d. Șoferul/Vatmanul este pus acolo să conducă vehiculul, nu să facă nazuri legat de faptul că aude el în cabină constant vocea femeii ăleia care anunță stațiile. De acum înainte am decis ca de fiecare dată când mă voi urca într-un vehicul STB și nu voi auzi anunțarea stațiilor, voi trimite plângere la aceștia, cu nr. de parc, data, ora ș.a.m.d. Într-adevăr, există situații în care, la multe autobuze, de obicei Citaro-uri, să nu meargă a fi redate anunțurile vocale, însă acest lucru nu am de unde să îl aflu, așa că STB-ul ar trebui să îmi clarifice ulterior dacă vehiculul respectiv poate reda anunțurile sau nu.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Vasile52

Chiar nu stiu de ce nu vor vatmanii sa foloseasca deschiderea descentralizata. Treaba cu nu stie omul sa deschida usa nu o cred atunci cand pe usa este sticker iar butoanele au culoare diferita de restul usii.

Pe langa reducerea uzurii deschiderea descentralizata mentine si temperatura in vehicul. Care are beneficii precum comfort crescut, consum redus...

Cat despre anunturi da este o problema. Ar trebui sa incepem sa o rezolvam, incepand cu Imperio. Este imposibil sa nu fie logata de catre sistem schimbarea volumul anunturilor, ar trebui o simpla verificare... De adaugat la partea de anunturi faptul ca afisajele LED (cele rosii) din Imperio ar trebuii sa arate macar statia urmatoarea in locul de textul "Societatea de Transport Bucuresti SA - Linia X..." care nu ajuta pe nimeni...

Reclamatiile cel mai bine le faci catre TPBI pentru ca acestia sa aplice sanctiuni (100 de lei, dar putin cu putin...) si sa faca o statistica, iar in caz de nu iti raspund sa ii traga la raspundere.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan sorin.niculescu_

@Vasile52 mulțumesc pentru idee. Inițial voiam să trimit sesizare la STB, însă voi face una (sau mai multe :)) către TPBI.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Cine a spus ca este rau ca se livreaza etapizat?
Daca ceva nu functioneaza este bine sa se semnaleze ca sa se repare in garantie, si producatorul are de castigat din asta pentru ca vede care sunt punctele slabe ale produsului pe care le poate imbunatatii si astfel sa obtina economii la restul de 70 de unitati ramase de produs si livrat.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan cris_m

Vasile52 wrote here:
Chiar nu stiu de ce nu vor vatmanii sa foloseasca deschiderea descentralizata. Treaba cu nu stie omul sa deschida usa nu o cred atunci cand pe usa este sticker iar butoanele au culoare diferita de restul usii.

Spoiler: pentru ca doar asa nu sunt prinsi calatorii in usa cand se actioneaza comanda de inchidere...  :no:

Vasile52 wrote here:
De adaugat la partea de anunturi faptul ca afisajele LED (cele rosii) din Imperio ar trebuii sa arate macar statia urmatoarea in locul de textul "Societatea de Transport Bucuresti SA - Linia X..." care nu ajuta pe nimeni...

Spune-i conducerii STB acest lucru... ca nu stiu cum sa se mai laude cu aceste tramvaie. De genul "uite ba v-am luat tramvaie". Fix asta e scopul acestui anunt.  :roll:

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Vasile52

Usile au avertizare sonora + sistem anti strivire deci nu vad problema aici.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan reiny2000

cris_m wrote here:
Programatorii de la Astra au facut economie la liniile de cod, lucru care se vede si in alte cazuri. De exemplu, daca vatmanul deschide centralizat usile, atunci cand va da comanda de inchidere, senzorii de prezenta sunt ignorati complet, ducand la strivirea persoanei in usa. In schimb, daca deschiderea este lasata in seama calatorilor, sunt cititi acei senzori si persoana nu este prinsa in usa la inchidere...
cris_m wrote here:
Spoiler: pentru ca doar asa nu sunt prinsi calatorii in usa cand se actioneaza comanda de inchidere...  :no:
Până la urmă senzorii de prezență când funcționează?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan 3mil

Legat de deschiderea ușilor centralizat (la toate vehiculele, nu numai la Imperio) cred ca este și un obicei rămas din timpul pandemiei când era recomandat acest lucru pentru a evita răspândirea virusului, butonul fiind o suprafață de contact comuna.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan sorin.niculescu_

Am avut norocul în dimineața asta să călătoresc cu 3832, iar anunțurile vocale se aud tare și clar, ceea ce nu are decât să mă bucure. Foarte curat tramvaiul, cel puțin momentan. Ceea ce mă deranjează este faptul că vatmanul deschide toate ușile în stații, chiar dacă poate nu sunt oameni la fiecare ușă. La curba de la „Cesarom”, sens „C.F.R. Progresul”, am observat că a încetinit considerabil, însă mă gândesc că poate se întâmplă asta ca să nu existe probleme ulterioare.
P.S.: Aparent, a fost înregistrată stația „Bd. G-ral Paul Teodorescu” și reînregistrată stația „Piața Danny Huwe”, fiind vorba de o schimbare fonetică, deoarece înainte numele respectivului jurnalist era pronunțat „Deni Hiue”, iar acum este pronunțat „Dani Huve”.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan oc7avian

Fiind prima sesiune de zile mai călduroase și însorite, cel puțin weekendul ăsta a fost excelent că deschideau toate ușile, pentru că suntem în sezonul în care STB se orientează după temperatura de afară, nu din salon. În loc să avem HVAC-ul pe auto și să gestioneze eficient clima, el este ținut închis. Nu toate geamurile erau deschise și nici nu e normal să circulăm așa. Nu trebuie să mă bazez pe adieri de vânt să nu-mi fie cald, nu vreau să aud toată gălăgia din trafic doar pentru o mică economie de curent. Vreau condiții civilizate.

Evident, asta nu e o problemă doar în utilizarea Astra, doar că aici nu fac economie de diesel.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Costin

TPB wrote here:
Încă un aspect important: mulțumiți-vă cu ce aveți...

O abordare paguboasa. Daca o aplicam, mergeam in continuare cu V3A-XX-YYY si Tatra. Se invarte roata, merge, ce sa vrem mai mult?

Progresul se obtine prin NEmultumirea cu ce avem. Daca sunt probleme, reclamati-le, pe toate. Macar sa ajute producatorul sa imbunatateasca restul lotului, asa cum spune shoppy.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

cris_m wrote here:
Vasile52 wrote here:
Chiar nu stiu de ce nu vor vatmanii sa foloseasca deschiderea descentralizata. Treaba cu nu stie omul sa deschida usa nu o cred atunci cand pe usa este sticker iar butoanele au culoare diferita de restul usii.

Spoiler: pentru ca doar asa nu sunt prinsi calatorii in usa cand se actioneaza comanda de inchidere...  :no:

Eu nu inteleg cum se intampla asta, ar fi interesante niste detalii.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan nathalael

Apăruseră poze cu #3820 cu usa 1 forțată, oare a prins pe cineva?

 


Go to page:  1  ... 75 76 77 78 79 80 81  ... 143
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2334 forum members have written 425740 posts in 5294 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use