Topic: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului
167 posts, 56309 views
📖 Pagination options
-
- aztec
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
aztec
Avem asa...planuri de viitor..
Planuit hidroizolatie pasaj.
Reabilitare planseu.
Linie tramvai prin piata..
Viitor indepartat..metrou.
Se anunta santier indelungat pe acolo..
Primele 3 ar merge simultan daca se planifica bine si bugeteaza
Avem asa...planuri de viitor..
Planuit hidroizolatie pasaj.
Reabilitare planseu.
Linie tramvai prin piata..
Viitor indepartat..metrou.
Se anunta santier indelungat pe acolo..
Primele 3 ar merge simultan daca se planifica bine si bugeteaza
-
- survola
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
survola
In zona in care am spus este „tasarea”. Doar nu o fi prin parc, că pe acolo nu e nici pasaj subteran, nici carosabil suprateran.
Să nu încurcăm lucrurile.
Ony_x wrote here:
In zona in care scrie KFC Unirea nu are cum sa fie planseul care acopera Dambovita. Acolo este tavanul pasajului Unirii. Planseul Dambovitei este cam pe acolo unde este figurat in desen de catre colegul nostru. Cea mai mare parte a planseului este sub parcul din mislocul pietei pe unde circula doar pietoni.
In zona in care am spus este „tasarea”. Doar nu o fi prin parc, că pe acolo nu e nici pasaj subteran, nici carosabil suprateran.
Să nu încurcăm lucrurile.
- Ony_x
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
Ony_x
Este prima oara cand aud de ideea reintroducerii tramvaielor prin piata Unirii. Banuiesc ca este vorba doar de legatura tramvaielor intre Bulevardul Regina Maria si Bulevargul Corneliu Coposu, linia de tramvai paralela cu raul Dambovita sigur nu o mai reface nimeni
Cred ca este o idee buna dar vine cu niste probleme, complicarea traficului auto in piata si impartirea parcului din mislocul pietei intre liniile de tramvai.
Acum chestia cu tasarea, eu am crezut ca te referi la problema cu planseul. Din cate am inteles tasarea asfaltului ar fi cauzata de niste scurgeri de apa dintr-o conducta veche nereparata de peste 40 de ani (sper ca nu gresesc). Zona respectiva are si asa un sol foarte prost, vechia albie initiala a Dambovitei trecea pe acolo, pe locul actualei strazi a halelor si prin fata actualului magazin Unirea. Albia a fost mutata artificial la prima amenajare a Dambovitei undeva prin 1880 pe actualul traseu prin mijlocul pietei, cel mai probabil din motive estetice. Vechea albie a fost astupata, devenind strada Halelor. Daca in zona unde exista deja un sol asa de prost, mai avem si infiltratii de apa subterane din diverse surse, este cum nu se poate mai rau. Sa nu uitam ca in urma cu cativa ani in urma o asemenea gaura s-a format pe Splaiul Independentei, o masina cazând aproape complet in gaura enorma formata in asfalt.
Este prima oara cand aud de ideea reintroducerii tramvaielor prin piata Unirii. Banuiesc ca este vorba doar de legatura tramvaielor intre Bulevardul Regina Maria si Bulevargul Corneliu Coposu, linia de tramvai paralela cu raul Dambovita sigur nu o mai reface nimeni
Acum chestia cu tasarea, eu am crezut ca te referi la problema cu planseul. Din cate am inteles tasarea asfaltului ar fi cauzata de niste scurgeri de apa dintr-o conducta veche nereparata de peste 40 de ani (sper ca nu gresesc). Zona respectiva are si asa un sol foarte prost, vechia albie initiala a Dambovitei trecea pe acolo, pe locul actualei strazi a halelor si prin fata actualului magazin Unirea. Albia a fost mutata artificial la prima amenajare a Dambovitei undeva prin 1880 pe actualul traseu prin mijlocul pietei, cel mai probabil din motive estetice. Vechea albie a fost astupata, devenind strada Halelor. Daca in zona unde exista deja un sol asa de prost, mai avem si infiltratii de apa subterane din diverse surse, este cum nu se poate mai rau. Sa nu uitam ca in urma cu cativa ani in urma o asemenea gaura s-a format pe Splaiul Independentei, o masina cazând aproape complet in gaura enorma formata in asfalt.
- Utilizator anonim 2
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Utilizator anonim 2
E o idee mai veche, cea mai buna varianta de traseu fiind dupa parerea mea cea propusa de colegii nostri forumisti:
https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId
E o idee mai veche, cea mai buna varianta de traseu fiind dupa parerea mea cea propusa de colegii nostri forumisti:
9D02F13E-68DF-4FF0-9374-20741B2375A1.jpeg (568.95 KB; downloaded 4690 times)
https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId
-
- Costin
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Costin
Discutiile despre propunerea Asociatei de traversare a Pietei Unirii cu tramvaiul au fost mutate in topicul propriu, cel citat mai sus de Utilizator anonim 2. Va rog continuati aici discutiile strict despre consolidarea 'subteranelor' din Piata Unirii.
Discutiile despre propunerea Asociatei de traversare a Pietei Unirii cu tramvaiul au fost mutate in topicul propriu, cel citat mai sus de Utilizator anonim 2. Va rog continuati aici discutiile strict despre consolidarea 'subteranelor' din Piata Unirii.
-
- aztec
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
aztec
Intrebare...
Pretul in euro este aprox 140 milioane...
Ce fac acolo de banii astia?
Ca orice ai face....nu poti sa te incadrezi...iesi undeva la o suma mai modesta...
In orice ai calcula iesi mai ieftin...viaduct, autostrada, tunel metrou, tunel autostrada....etc.
Este un planseu peste o apa ..
Intrebare...
Pretul in euro este aprox 140 milioane...
Ce fac acolo de banii astia?
Ca orice ai face....nu poti sa te incadrezi...iesi undeva la o suma mai modesta...
In orice ai calcula iesi mai ieftin...viaduct, autostrada, tunel metrou, tunel autostrada....etc.
Este un planseu peste o apa ..
-
- Costin
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Costin
Mi se pare ca avem niste dificultati aici inca de la bun inceput: daca se lucreaza cut & cover, partea de "cut" o sa afecteze si pasajul rutier, si spatii de la metrou. Deci, scump. Daca se lucreaza altfel, atunci....cum? Alternativele la cut & cover sunt scumpe doar pentru ca nu ai aceeasi accesibilitate pentru executia lucrarilor, plus tehnologii mai scumpe etc.
Bonus, licitatia acopera si proiectarea, deci cineva primeste bani sa rezolve fix dilema de mai sus.
Mi se pare ca avem niste dificultati aici inca de la bun inceput: daca se lucreaza cut & cover, partea de "cut" o sa afecteze si pasajul rutier, si spatii de la metrou. Deci, scump. Daca se lucreaza altfel, atunci....cum? Alternativele la cut & cover sunt scumpe doar pentru ca nu ai aceeasi accesibilitate pentru executia lucrarilor, plus tehnologii mai scumpe etc.
Bonus, licitatia acopera si proiectarea, deci cineva primeste bani sa rezolve fix dilema de mai sus.
-
- survola
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
survola
Oare in cadrul acestui proiect executat cut-and-cover, in vreo 3-4 ani, se va lucra ceva si pentru îmbunătățirea corespondenței M1/3 - M2 ?
Oare in cadrul acestui proiect executat cut-and-cover, in vreo 3-4 ani, se va lucra ceva si pentru îmbunătățirea corespondenței M1/3 - M2 ?
- Utilizator anonim 2
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Utilizator anonim 2
Iti dai seama ca nu! Asta ar insemna sa existe cineva care sa gindeasca dar, dupa cum ne-am obisnuit, nu (mai) e cazul...
Iti dai seama ca nu! Asta ar insemna sa existe cineva care sa gindeasca dar, dupa cum ne-am obisnuit, nu (mai) e cazul...
-
- Costin
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Costin
Sa nu fi fost prost inteles in mesajul de mai sus - eu doar am speculat pe baza tehnologiilor de constructie, in contextul pretului ridicat. Nu a zis nimeni ca VA FI cut & cover.
Sa nu fi fost prost inteles in mesajul de mai sus - eu doar am speculat pe baza tehnologiilor de constructie, in contextul pretului ridicat. Nu a zis nimeni ca VA FI cut & cover.
-
- survola
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
survola
A zis un specialist, conf. univ. dr. ing. Ionuț Răcănel, directorul Departamentului de Rezistența Materialelor, Poduri și Tuneluri din Universitatea Tehnică de Construcții București, aici :
"Pentru efectuarea lucrărilor de consolidare trebuie făcută însă săpătură deschisă, iar asta înseamnă că atunci când se lucrează pe segmentele de sub arterele de circulație, traficul trebuie oprit sau deviat, a explicat inginerul. Iar lucrarea va dura aproximativ 3-4 ani, dacă lucrurile merg bine, sunt bani și organizarea este făcută cum trebuie."
A zis un specialist, conf. univ. dr. ing. Ionuț Răcănel, directorul Departamentului de Rezistența Materialelor, Poduri și Tuneluri din Universitatea Tehnică de Construcții București, aici :
"Pentru efectuarea lucrărilor de consolidare trebuie făcută însă săpătură deschisă, iar asta înseamnă că atunci când se lucrează pe segmentele de sub arterele de circulație, traficul trebuie oprit sau deviat, a explicat inginerul. Iar lucrarea va dura aproximativ 3-4 ani, dacă lucrurile merg bine, sunt bani și organizarea este făcută cum trebuie."
-
- 1689
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
1689
De putut, se poate face - avantajul major e ca Piata Unirii are spatii largi pe care se poate redirectiona traficul. Sa nu uitam ca Piata Unirii 2 a fost data in exploatare cind inca era in stadiu de santier iar pasajul de legatura M1-M2 a fost si el o incropeala multa vreme…
Trebuie doar coordonare si … finatare constanta.
Altfel vom sfirsi intr-un haos si provizorat care se va intinde peste ani si ani…si ani…
Inainte de orice, as vrea sa vad prezentat un plan de perspectiva - cum se vor integra viitoarele linii de metrou care trec prin piata in urmatorii 30-50 de ani, care este strategia de traversare a pietii pe axa nord-sud pentru troleibuze, care este planul peisagistic pentru spatiile verzi, cum se integreaza noua linie de tramvai care va traversa piata, cum se reconfigureaza traficul (daca) etc.
Mie, unul, mi se pare ca ne indreptam spre o abordare pompieristica - “se prabuseste planseul, haideti sa haidem acum, vedem noi dupa aia…”.
Eu, unul, am senzatia ca proiectul asta e impins artificial pe repede inainte, la fel ca multe altele gestionate de PS4… Aici cred ca PMB si /sau Prefectura ar trebui sa fie cei care decid ce si cum se face, in nici un caz primaria de sector.
De putut, se poate face - avantajul major e ca Piata Unirii are spatii largi pe care se poate redirectiona traficul. Sa nu uitam ca Piata Unirii 2 a fost data in exploatare cind inca era in stadiu de santier iar pasajul de legatura M1-M2 a fost si el o incropeala multa vreme…
Trebuie doar coordonare si … finatare constanta.
Altfel vom sfirsi intr-un haos si provizorat care se va intinde peste ani si ani…si ani…
Inainte de orice, as vrea sa vad prezentat un plan de perspectiva - cum se vor integra viitoarele linii de metrou care trec prin piata in urmatorii 30-50 de ani, care este strategia de traversare a pietii pe axa nord-sud pentru troleibuze, care este planul peisagistic pentru spatiile verzi, cum se integreaza noua linie de tramvai care va traversa piata, cum se reconfigureaza traficul (daca) etc.
Mie, unul, mi se pare ca ne indreptam spre o abordare pompieristica - “se prabuseste planseul, haideti sa haidem acum, vedem noi dupa aia…”.
Eu, unul, am senzatia ca proiectul asta e impins artificial pe repede inainte, la fel ca multe altele gestionate de PS4… Aici cred ca PMB si /sau Prefectura ar trebui sa fie cei care decid ce si cum se face, in nici un caz primaria de sector.
- zapacitu
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
zapacitu
Daca era undeva la Drumu Taberei, in Titan sau prin Pantelimon, o astfel de lucrare ar dura si 10-12 ani. La Unirii sigur va dura minimul posibil.
Daca era undeva la Drumu Taberei, in Titan sau prin Pantelimon, o astfel de lucrare ar dura si 10-12 ani. La Unirii sigur va dura minimul posibil.
-
- subway guru
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
subway guru
Pe naiba, va fi complicat si dureros pentru circulatie.
Pe naiba, va fi complicat si dureros pentru circulatie.
📖 Pagination options