Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovVehicule din trecut aparținând STB / ITB / RATB / STB S.AAutobuze

 

Topic: TV 2U

13 posts, 1964 views
  • ADK
  • Posted:
  •  

TV 2U ADK

Preluat de pe grupul FB - Autobuze Românești.

Nu cunosc din păcate alte informații...
FB_IMG_1672089369707.jpg (49.64 KB; downloaded 2010 times)

 


Re: TV 2U 1689

Din ce stiu, ITB nu a avut niciodata autobuze TV 2U/TV 20, ci numai troleibuze.

Subiectul ar trebui mutat la topicul dedicat autobuzelor Rocar.

 


Re: TV 2U rosetti61

Au fost in numar foarte mic, pe linii periferice - exista foto cu interiorul unui astfel de autobuz, pe linia 35 (vezi subiectul cu Autotaxarea 1963 de pe forum), mai apare unul pe linia 44 in grupajul de prospectiune foto pentru filmul "Duminica la ora 6" in zona Caii Serban Voda intersectie cu str Bibescu Voda.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: TV 2U ADK

1689 wrote here:
Din ce stiu, ITB nu a avut niciodata autobuze TV 2U/TV 20, ci numai troleibuze.

Autobuzul în cauză poarta sigla ITB-ului și numărul de inventar 1899, cel de înmatriculare nu este clar (poate asta-i maxim rezoluția lui, de când mi s-a defectat laptopul prin primăvară scriu exclusiv de pe android și este puțin mai greu/incomod de umblat).

 


Re: TV 2U shoppy

Poza mi se pare trucata, numarul de parc este pe curbura caroseriei si ar trebui sa apara o deformare insa cifrele sunt perfecte.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: TV 2U ADK

@rosetti61 afirmă că au fost (cu un minim de dovadă), acum poate singura cale mai directă de a afla (cu detalii lămuritoare) este să apelăm tot la dl. Ing. Bucșan că pe baza celor din STB, nu cred că au această binevoință plus cred că nici ei nu mai știu ce au avut în flotă, iar descrierea lor la secțiunea istorică mă lasă rece cât de seacă poate fi.

STB-ul vechi, ulterior redenumit ITB începând cu/după anul 1950(?) și RATB din 1990 până în 2018, au avut multe vehicule a căror evidență a fost mai greu de reținut, o parte find venite în teste și care poate după câteva săptămâni au dispărut, altele au rezistat destul de puțin (unele doar vreo 5 ani? nu mai intru pe subiect, mă refer la cele 3 LIAZ-uri) iar altele au fost într-un singur exemplar, și dacă au fost prin anii '50-60 dacă nu chiar mai demult, la ora actuală e destul mai greu de aflat dacă într-adevăr au existat.

Ce e de prin '70-80 și după căderea dictaturii, nu cred că a mai scăpat nimic mai ales că e epoca cu apariția internetului (la noi ceva mai târziu), ulterior a dezvoltării lui și bineînțeles, a angajaților interesați, inginerilor care o parte au avut amabilitatea de a împărtăși cu noi nelămuririle avute, și dacă pot să zic și pasionaților care au ținut mai bine evidența decât întreprinderile și care acum au ocazia de a povesti și/sau atașa fotografii rare (pe vremea când acestea se făceau cam strict la aparatul cu film, ulterior privind cheltuielile developării lor care nu mulți o făceau și menținerea într-o conservare cât mai bună).

Personal și cred că am mai zis, mă interesează destul de mult istoria transportului bucureștean (find locul unde am stat 18 ani) și cel de pe unde mi-am început în trecut expedițiile (în general Ploiești, Tg. Jiu și Buzău, cel din urmă find locul unde trăiesc de ceva ani și a căre-i capitol istoric e la fund rău de tot...ce e pe internet la ora actuală de dinainte de 2010 și puțin după 2006 în general e >80% exclusiv datorită expedițiilor domnilor Ștefan Pușcașu și Cătălin Ghiță, la fel și prin multe alte locuri unde la fel istoria este cam incertă). Când mai îmi permite timpul, mai "scotocesc" internetul în speranța că a mai apărut sau am omis ceva ce ar putea prezenta interes, aseară găsisem niște poze ale Agerpres cu Uzinele TV/Autobuzul de prin anii '60 sau '70 încoace, care nu (mai) știu dacă au fost postate și aici, dar era destul de târzie acea oră.

 


Re: TV 2U 1689

Intr-adevar, exista multe spatii goale in istoria parcului ITB si ma bucur ca @rosetti61 a umplut unul din acestea.

Ma mira, insa, ca pina acum nu a aparut nici o mentionare (in presa vremii) a livrarii acestor autobuze catre ITB. Troleibuzele din aceeasi familie s-au bucurat de o acoperire larga - de la prototip, pina la multitudinea de imagini din arhiva Agerpres - dar asta nu inseamna foarte mult.

La fel ma intebam in topicul dedicat ce s-a intimplat cu troleibuzele TV 20E care au avut o viata extrem de scurta in flota ITB.

 


Re: TV 2U rosetti61

TV2U la ITB, au fost putine, aproape 40 de bucati, scoase din circulatie (casate ori iesite din inventarul ITB si date la IRTA) dupa cativa ani de exploatare, nu au mai prins anul 1970. Troleibuzele au avut viata ceva mai lunga din 1959 pana prin 1982.
In imagine autobuz TV pe linia 44 Pod Serban Voda - Danubiana (cineclic)
tv2u l44.jpg (552.21 KB; downloaded 1710 times)

 


Re: TV 2U nokia2110

Cam 1960-1961, de pe la vreo 0:35, dar foarte scrut.



 


Re: TV 2U PaulIP

O captură rarisimă cu un TV 2U pe linia 35.
Foto: grupul de Facebook Tramclub (via Gruia Hilohi)

1680377529796.jpg (231.45 KB; downloaded 1288 times)

 


Re: TV 2U WT_fan06

Se cunoaște / se poate afla anul? 🤔

 


Re: TV 2U andrei11

Facebook Tramclub
Gruia Hilohi
Prototip din 1959 al autobuzului TV 2-U, Bulevardul Magheru, Bucureşti.
Culori: roşu-cărămiziu cu albastru-închis
Adresa
1a.jpg (275.92 KB; downloaded 1269 times)
1b.jpg (88.73 KB; downloaded 1269 times)

 


Re: TV 2U PaulIP

WT_fan06 wrote here:
Se cunoaște / se poate afla anul? 🤔


Seria "zero" a autobuzului TV 2U a apărut în a doua jumătate a anului 1960, iar în vara lui 1961 s-a renunțat la sufixul "Tx" destinat vehiculelor de transport public (autobuze, taxi-uri). Asta e "fereastra" de timp a pozei. :D

 


Home page  • 
Parent forum: Autobuze  • 
Choose destination

Since our 2355 forum members have written 427426 posts in 5306 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use