Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

4158 posts, 1215334 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 297
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului mindmasster

O veste minunata . Desi acest santier este inca la inceput. M-ar bucura mai mult ca lucrarile din Pipera sa nu fie blocate(pasaj+supralargire)

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului sss

Ar fi buna o prioritizare inteligenta a investitiilor, in conditiile actualului buget. Poate ar fi interesant si un poll facut de Admin, in care sa votam care sunt, in parerea noastra, cele mai urgente investitii pentru 2011, dintre cele proiectate ( dar si incepute, nu vise gen M5,6,7,8,9, Autostrazi Suspinate si Aeroportul Bucuresti Sud )!

Merge? :D

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului subway guru

NOPE!
Daca nu visezi, nu progresezi...

M5 BREAKING NEWS!

Contestatia aktorilor la lotul1 a fost respinsa de CNSC ca neintemeiata. :lol:

ATENTIE...PORNIM!
Urmeaza Statia Drumul Taberei...in cel mai scurt timp! ;)
'Doamne Ajuta' si 'Sa Fie Intr-un Ceas Bun'!
(ca am asteptat destul, 21 de ani batuti pe muchie...) :ugeek:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului rosetti61

Prioritizarea investitiilor trebuia facuta de la inceput, nu dupa inceperea lucrarilor, cand se sisteaza investitia ca nu mai e importanta si ramane locul vraiste, scobit, nenorocit, cu lucrari neterminate.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului subway guru

Daca vor sa piarda timp si bani in continuare nu au decat, dar CNSC-ul a dat 'liber' la semnarea contractului...
Hai sa incheiem aici si sa continuam pe topicul de metrou Magistrala 5...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului adn2377

Utilizator anonim wrote:
Vesti bune de pe santier -  s-a dat aprobarea si ordinul de continuare a lucrarilor in tot nodul de la Ciurel. Urmeaza sa vin cu un update.


Imi pare bine sa aud asta.

si totusi intreb si eu, asa... Daca fondurile s-au taiat... deci toate... Se continua pe... ochi frumosi?  :shock:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului Utilizator anonim

Se continua se continua  :P  8-)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului adn2377

Utilizator anonim wrote:
Se continua se continua  :P  8-)


Ok. In cazul asta inseamna ca e vorba despre niste ochi FOARTE frumosi... :mrgreen:

 


Re: Martie 2011 subway guru

Se verifica 'capacitatea portanta' a coloanei.
Ce se vede in poza:
O 'cruce' metalica din doua grinzi prinse cu 'tiranti' de armatura a patru coloane;
Un 'cuzinet' de beton turnat pe capul coloanei supuse la proba;
un grup de patru prese hidraulice puse intre 'cruce' si 'cuzinet si legate la un grup hidraulic (ala cu manometre din prim-plan);
o 'nivela' topografica ce urmareste 'tasarea' coloanei sub forta de incercare.
Cum se procedeaza:
Grupul hidraulic introduce ulei sub presiune in prese si se creeaza o 'forta' F (egala cu presiunea in cilidri x sectiunea transversala a pistoanelor) care 'comprima' coloana in pamant si prin intermediul 'crucii' solicita la 'smulgere' cu F/4 coloanele de ancorare (cele 4 cu tiranti in cap).
Incarcarea se face in 'trepte', dupa fiecare treapta de incarcare se inregistreaza 'tasarea' sub sarcina a coloanei centrale si la urma se scoate o diagrama Forta/tasare din care se deduce capacitatea portanta finala a coloanei incercate.
Suficient?
Se numeste incercare 'de proba' pentru ca are rolul de a 'proba' capacitatea portanta rezultata din 'calcul'...

 


Re: Martie 2011 subway guru

ionutc wrote:
Merci frumos mr guru! :) Suficient, n-am inteles eu tot, insa ca idee m-am prins ce se intampla. Merci frumos! :)

Hai sa incerc atunci sa fiu 'mai pe intzelesul tuturor':
In mijloc, vezi patru 'cricuri hidraulice' ca alea de la service auto pentru 'TIR-uri';
Mai in fata e 'o pompa' care baga ulei sub presiune in 'cricuri' prin furtunele alea patru galbene;
Daca bagi ulei in 'cricuri', pistoanele lor se ridica in sus, si ridica 'crucea' de grinzi metalice de deasupra 'cricurilor';
doar ca acea 'cruce' nu e lasata sa se 'ridice' deoarece e 'legata' de capetele celor patru coloane de la capetele grinzilor;
Rezultatul acestei 'interactiuni' e ca, coloana din mijloc (aia cu blocul patratzos de beton pe care stau cricurile) este 'infundata' in jos, in pamant, cu o forta egala cu forta din toate cele 4 cricuri, in timp ce coloanele 'perimetrale' sunt 'smulse' din pamant, fiecare cu o forta 'pe sfert', adica echivalenta cu forta unui singur cric.
Pana aici e ok?

 


Re: Martie 2011 bekxy

Eu înțeleg că proba asta verifică în ce măsură coloanele "joacă" pe verticală în "cămașa" de pământ în care au fost introduse.
Asta  în teorie, dacă pică testul ce se întâmplă?

Bănuiesc că "cuzinetul" ăla se sparge după finalizarea probei, nu?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Martie 2011 Utilizator anonim

romafroman wrote:
Asta în teorie, dacă pică testul ce se întâmplă?


Sunt foarte rare cazurile cand se intampla asta, grosimea si adancimea coloanelor se da dupa ceva analize geofizice ale solului.
In cazul in care se constata ceva se mai foreaza cateva coloane in plus.

 


Re: Martie 2011 subway guru

@romafroman:
dar si reciproca e valabila, daca sunt mai 'tzapene' decat s-a estimat, mai faci economie de cateva coloane...
Cuzinetul se sparge, bineinteles, si toata 'sandramaua' de incercare se indeparteaza...

 


Re: Martie 2011 mihai_tomaro

OFF topic, poate fi sters dupa ceva vreme :P
mai baieti voi va pricepeti si la construit case? putem face o analogie intre fundatiile de aici si cele de la o casa? sau vorbim de elefant contra furnica?

 


Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 297
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2704 forum members have written 463861 posts in 5793 topics and 541 subforums.

 

© 2009 - 2026 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use