Topic: Depoul Giuleşti (1955-2013)
97 posts, 59273 views
📖 Pagination options
-
- andreicfr
-
Posted:
-
Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013)
andreicfr
205 si 282 nu au ture de Alexandria ci de Nordului
205 si 282 nu au ture de Alexandria ci de Nordului
-
- TrainWrecker
-
Posted:
-
- ClaudiuBadita
-
Posted:
-
Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013)
ClaudiuBadita
Depou Giulesti - schema de amenajare.
Linia Giulesti a fost inaugurata in 1945 si avea capatul la Str Jugastrului, in 1957 s-a prelungit pana la capatul actual 16 Februarie, an in care s-a dat in exploatare si depoul Giulesti.
Liniile din depou nu s-au legat niciodata cu cele de pe Str. Jugastrului, intre ele a fost institutul Pasteur inca din 1895, liniile de pe Str Jugastrului au fost folosite pentru intoarcere provizorie in anii '80. (conform discutii si harti)
Pana la realizarea unitatii de Maxi-Taxi ar fi existat o linie de intrare a tramvaielor in depou care a fost desfiintata prin 1976 (plan cadastral), tot in acel an s-ar fi adaugat bucla din interiorul depoului.
Depou Giulesti - schema de amenajare.
Linia Giulesti a fost inaugurata in 1945 si avea capatul la Str Jugastrului, in 1957 s-a prelungit pana la capatul actual 16 Februarie, an in care s-a dat in exploatare si depoul Giulesti.
Liniile din depou nu s-au legat niciodata cu cele de pe Str. Jugastrului, intre ele a fost institutul Pasteur inca din 1895, liniile de pe Str Jugastrului au fost folosite pentru intoarcere provizorie in anii '80. (conform discutii si harti)
Pana la realizarea unitatii de Maxi-Taxi ar fi existat o linie de intrare a tramvaielor in depou care a fost desfiintata prin 1976 (plan cadastral), tot in acel an s-ar fi adaugat bucla din interiorul depoului.
Depou_Giulesti_1957-2013.jpg (734.37 KB; downloaded 4275 times)
- rosetti61
-
Posted:
-
Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013)
rosetti61
Linia pe Giulesti a fost data in exploatare in 1943 si prelungita la 16 februarie in 1948. Depoul a fost construit in 1955 ca o remiza deoarece linia a fost separata timp de un an de restul retelei datorita unor lucrari edilitare la colectorul de sub calea Giulesti. in 1956 remiza este extinsa si ramane ca sectie-depou aferent Depoului Victoria.
Linia pe Giulesti a fost data in exploatare in 1943 si prelungita la 16 februarie in 1948. Depoul a fost construit in 1955 ca o remiza deoarece linia a fost separata timp de un an de restul retelei datorita unor lucrari edilitare la colectorul de sub calea Giulesti. in 1956 remiza este extinsa si ramane ca sectie-depou aferent Depoului Victoria.
- drbm
-
Posted:
-
Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013)
drbm
Având în vedere "revoluția" transportului urban pe șină din București, nu ar putea fi refuncționalizată aici o remiză pentru Tatrele încă funcționale ?
Care este oare situația actelor și cea tehnică actuală?
Având în vedere "revoluția" transportului urban pe șină din București, nu ar putea fi refuncționalizată aici o remiză pentru Tatrele încă funcționale ?
Care este oare situația actelor și cea tehnică actuală?
-
- Costin
-
Posted:
-
Re: Depoul Giuleşti (1955 - dezafectat în anul 2013)
Costin
Pentru a evita confuziile - exista doua terenuri diferite, invecinate, cu utilizari diferite si proprietari diferiti:
Pentru a evita confuziile - exista doua terenuri diferite, invecinate, cu utilizari diferite si proprietari diferiti:
Gabi23 wrote here:
Terenul fostului depou este propietatea Primăriei Municipiului București și dat în administrare Circului Metropolitan București.
Terenul adiacent (cel din poză) este propietatea Societății de Transport București STB SA, fiind achiziționat din capitalul propiu în 2018 sau 2019.
-
- Misiekwas
-
Posted:
-
Re: Autobaza Giuleşti (19xx-199x)
Misiekwas
Nici eu nu știu, n-au anunțat încă nimic. Însă nu mi se pare o idee rea: e de mult nefuncțional, iar zona chiar are nevoie de ceva investiții. N-ar fi rău, poate ar fi o idee și să comemoreze cumva existența acestui depou in noul proiect.
Privind CF, greu de spus. Ori proiectează în jurul ei, ori pica de acord cu CFR pentru dezafectarea racordului (așa a fost pe Parcul Liniei).
Gabi23 wrote here:Misiekwas wrote here:
Primăria Sectorului 6 vrea terenul fostei autobaze pentru o bază sportivă: http://www.primarie6.ro/primarie_sector6 ... sector-6
Conform schiței ala e terenul fostului depou...
Nu stiu ce poți face în acea bucată de teren, cu formă atipică și datorită racordului CF neutilizat de vreo 15 ani și el.
Nici eu nu știu, n-au anunțat încă nimic. Însă nu mi se pare o idee rea: e de mult nefuncțional, iar zona chiar are nevoie de ceva investiții. N-ar fi rău, poate ar fi o idee și să comemoreze cumva existența acestui depou in noul proiect.
Privind CF, greu de spus. Ori proiectează în jurul ei, ori pica de acord cu CFR pentru dezafectarea racordului (așa a fost pe Parcul Liniei).
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Autobaza Giuleşti (19xx-199x)
cris_m
Mai bine s-ar fi concentrat sa redeschida autobaza si depoul, nu se mai irosea subventie pentru curse tehnice din Militari si Alexandria...
Mai bine s-ar fi concentrat sa redeschida autobaza si depoul, nu se mai irosea subventie pentru curse tehnice din Militari si Alexandria...
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Autobaza Giuleşti (1979-1990)
shoppy
La Parcul Liniei nu s-a desfintat CF a CFR, CF este inca acolo.
La Parcul Liniei nu s-a desfintat CF a CFR, CF este inca acolo.
-
- Misiekwas
-
Posted:
-
Re: Autobaza Giuleşti (1979-1990)
Misiekwas
Nu s-a desfiintat linia strategică CFR, s-au desființat racorduri către foste fabrici. Chiar a fost scandalut in presa pentru că jurnaliști n-au înțeles care e care.
Nu s-a desfiintat linia strategică CFR, s-au desființat racorduri către foste fabrici. Chiar a fost scandalut in presa pentru că jurnaliști n-au înțeles care e care.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Depoul Giuleşti (1955-2013)
shoppy
In comunism liniile colectoare sau colectoarele(racord este altceva) erau in proprietatea fabricilor, de aceea au putut fi desfiintate usor, aici este vorba de bucla de intoarcere a Triajului Bucuresti, deci o linie a CFR SA mai greu de desfiintat.
In comunism liniile colectoare sau colectoarele(racord este altceva) erau in proprietatea fabricilor, de aceea au putut fi desfiintate usor, aici este vorba de bucla de intoarcere a Triajului Bucuresti, deci o linie a CFR SA mai greu de desfiintat.
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Depoul Giuleşti (1955-2013)
ByOnu
...si care nu ar trebui desfiintata.
Chiar nu trebuie sa ne distrugem toata infrastructura strategica. Bine ca n-au dinamitat si tunelul lui Saligny catre Portul Constanta.
...si care nu ar trebui desfiintata.
Chiar nu trebuie sa ne distrugem toata infrastructura strategica. Bine ca n-au dinamitat si tunelul lui Saligny catre Portul Constanta.
-
- Alex130
-
Posted:
-
Re: Depoul Giuleşti (1955-2013)
Alex130
Am verificat topicul mai indeaproape si sincer…chiar nu inteleg logica primariei in a transfera terenul din proprietatea STB-ului catre circul Globus sau la care circ e.
Depoul daca mai exista ar fi avut un mare avantaj,chiar si la momentul acesta cu tot cu lucrarile la Pasajul Basarab….puteau fi garate 10 vagoane de Alexandria si 10 vagoane de Militari exclusiv pentru linia 44. Curentul la reteaua dintre Bd.Paul Teodorescu si Calea Plevnei este oprit la orele de acces si retragere si daca doamne fereste se defecteaza vreun vagon,n-are alta varianta decat sa gareze vagonul pe diagonala la Basarab ca sa nu blocheze circulatia.
Din ce am vazut prin topic am vazut ca prin 2019 se dorea infiintarea autobazei ecologice giulesti pe terenul fostului depou,dar mai bine se sapa pentru realizarea macazelor si a incrucisarilor respectiv fir aerian+renovarea halei CIZ si halei de reparatii care chiar nu stiu cum a ajuns la aproape un deceniu de cand depoul nu mai este in folos.
Pacat,foarte mare pacat,ar fi ajutat foarte mult nu doar ca depou de rezerva,putea sa fie si depou cu parc propriu,dar asta e …
Am verificat topicul mai indeaproape si sincer…chiar nu inteleg logica primariei in a transfera terenul din proprietatea STB-ului catre circul Globus sau la care circ e.
Depoul daca mai exista ar fi avut un mare avantaj,chiar si la momentul acesta cu tot cu lucrarile la Pasajul Basarab….puteau fi garate 10 vagoane de Alexandria si 10 vagoane de Militari exclusiv pentru linia 44. Curentul la reteaua dintre Bd.Paul Teodorescu si Calea Plevnei este oprit la orele de acces si retragere si daca doamne fereste se defecteaza vreun vagon,n-are alta varianta decat sa gareze vagonul pe diagonala la Basarab ca sa nu blocheze circulatia.
Din ce am vazut prin topic am vazut ca prin 2019 se dorea infiintarea autobazei ecologice giulesti pe terenul fostului depou,dar mai bine se sapa pentru realizarea macazelor si a incrucisarilor respectiv fir aerian+renovarea halei CIZ si halei de reparatii care chiar nu stiu cum a ajuns la aproape un deceniu de cand depoul nu mai este in folos.
Pacat,foarte mare pacat,ar fi ajutat foarte mult nu doar ca depou de rezerva,putea sa fie si depou cu parc propriu,dar asta e …
📖 Pagination options
Home page
•
Parent forum:
Unități de întreținere și exploatare din trecut ale STB / ITB / RATB / STB S.A
•
Choose destination