Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Astra Imperio Metropolitan

1994 posts, 570422 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 56 57 58 59 60 61 62  ... 143
 
 

📖 Pagination options
Re: Astra Imperio Metropolitan br101

Ca impresie generala, am avut aceasi senzatie de accesibilitate maxima pe care o am zilnic in metrourile Bombardier si pe care nu o am in CAF uri (din cauza necesarelor bare cu inflorituri). In interiorul burdufului dublu cred ca incap 10 - 12 oameni iar faptul ca prima usa se deschide cu ambele foi e binevenit. Ar mai fi zona de deasupra boghiurilor cu acele scaune mai inguste pe care eu le gasesc acceptabile, nu stai acolo ore in sir. Mai mult, pe exterior boghiurile nu mai au nevoie de acele capace rezultand o linie curata a caroseriei.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan cris_m

BodoMinea wrote here:
Prin urmare, recomand articolele de pe site-ul Mobilitate.eu care au poze din toate unghiurile exterioare, interioare dar și cu cabina și în care se ține cont de aspectul menționat anterior:

Articol cu prezentarea inițială - https://mobilitate.eu/prezentare-tramvai ... imperio/

Sau dinaintea intrării în circulație - https://mobilitate.eu/128-tram-electric-bucuresti/

Sau mai simplu, vizitand subiectul dedicat din acest subforum... ca doar de asta ne-am dus acolo eu si @GPS. Putin respect si pentru munca colegilor! :mrgreen:

 


Re: Astra Imperio Metropolitan BodoMinea

Ups, îmi pare rău pentru omisiune! Am efectuat o căutare pentru 'astra imperio' și 'imperio interior' pe forum în ideea de a pune link-ul către ceva relevant aici, dar primele pagini cu rezultate au fost mesaje din subiectul curent, care nu conțineau pozele solicitate.

Așa că am căutat pe google unde am găsit link-urile pe care le-am și pus.

Te asigur că nu a fost intenția mea să nu arăt respect față de munca colegilor - totuși în unele cazuri în trecut chiar eu am fost colegul cu pozele, deci știu cum e de ambele părți ale baricadei.

Felicitări tuturor pentru conținut, indiferent pe unde este el postat! :)

 


Re: Astra Imperio Metropolitan survola

Cum arată interiorul se știe, eram curios de impresiile unui călător.
Cum se simte, cum se aude, cum este spațiul, cum sunt scaunele șamd.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan reiny2000

Am circulat azi dimineață cu el, de la Tricodava la Bd. Uverturii.
Câteva impresii:
- MARE, mai bine îți dai seama dinăuntru de capacitatea crescută față de V3A
- coborârea și urcarea călătorilor se realizează mult mai repede
- foarte silențios, nu bate, nu troncăne, motoarele de-abia se aud
- scaunele sunt confortabile, dar sub Citaro Hybrid
- anunțurile vocale funcționau corect
- iluminatul din salon funcționa corect și nu era prea puternic, dar aș fi preferat o lumină mai caldă
Ce nu mi-a plăcut:
- afișajele din interior nu funcționau corect
- dispunerea scaunelor; prefer dispunerea din V3A, în care nu îl calci pe picioare pe cel care stă jos
- puțin cam frig; mi se pare că sistemul din V3A dă mai multă căldură, probabil au setat o temperatură mai scăzută în sistem
- vatmanul deschidea centralizat ușile la fiecare stație; probabil și asta a contribuit la pierderea căldurii
- controlorul era degeaba, tot timpul a stat pe telefon în față

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Nicu24

Am vazut un articol în presa ca un tramvai imperio a fost vandalizat azi, un cetățean a aruncat cu o piatră și să spart un geam, ce să mai spui de educația unora... Dacă au început să le vandalizeze de acum nu le vad prea bine pe 32 și 41 ..

 


Re: Astra Imperio Metropolitan punmeister

reiny2000 wrote here:
Ce nu mi-a plăcut:
- dispunerea scaunelor; prefer dispunerea din V3A, în care nu îl calci pe picioare pe cel care stă jos

Dispunerea scaunelor este specifica tramvaielor LF, n-ai cum altfel.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan subway guru

Intrebare intrebatoare:
Are ranga pentru mangealac la macaz?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan reiny2000

punmeister wrote here:
Dispunerea scaunelor este specifica tramvaielor LF, n-ai cum altfel.
Mă refer la scaunele sub care NU se află echipamente, cum sunt cele de mai jos. Nu văd de ce nu ar putea fi montate paralele cu culoarul central, nu perpendiculare ca acum.


 


Re: Astra Imperio Metropolitan Andrei98

Daca le pui paralel cu culoarul in loc de 3 scaune poti pune doar 2 si atunci nu se mai poate indeplini numarul minim de locuri.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Rathgeber2523

3804, 3805 si 3808 pe ACCES.
3804.jpg (730.38 KB; downloaded 2343 times)

3805.jpg (816.74 KB; downloaded 2343 times)

3808.jpg (762.52 KB; downloaded 2343 times)

 


Re: Astra Imperio Metropolitan reiny2000







Între burduf și scaun este lăsat un spațiu mic. Cred că dacă lipești spătarul de burduf îți încap 3 scaune orientate paralel cu culoarul.
Apropo de capacitate, știm cumva cum a fost calculată? Ochiometric, acolo unde sunt 6 scaune orientate perpendicular pe culoar nu au loc decât 3 persoane în picioare când scaunele sunt ocupate, sau 6 mai înghesuit. Cu scaunele rotite la 90° cred că ar avea loc 6 persoane în picioare fără nicio problemă, sau 9, dacă stau mai apropiat.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Astra Imperio Metropolitan GPS

subway guru wrote here:
Intrebare intrebatoare:
Are ranga pentru mangealac la macaz?

Da.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan orex

@subway guru Uite-o in toata splendoarea, in rastel! :rofl:



@reiny2000
Esti de-a dreptul carcotas. Nu-ti convine, nu te pune nimeni sa stai ca in metrou fata-n fata, iti poti alege oricare dintre celelalte doua variante de scaune, cu vedere-n sensul de mers sau inapoia lui! Dar asta stiai de cand haul si bargaul, ca si la Cluj, Oradea, Galati, sunt situate o serie de scaune perpendicular pe sensul de mers! Asta-i baiul? :no:

 


Go to page:  1  ... 56 57 58 59 60 61 62  ... 143
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2334 forum members have written 425745 posts in 5294 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use