Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Astra Imperio Metropolitan

1994 posts, 570349 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 53 54 55 56 57 58 59  ... 143
 
 

📖 Pagination options
  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Astra Imperio Metropolitan GPS

Acele troleibuze au 15 ani. Nu poți curăța acum mizeria acumulată în atâta timp. Poți însă începe de la 0, cum spuneau colegii în cazul hibridelor este în regulă, tocmai pentru că s-au făcut demersuri în acest sens.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan orex

:applause:
PS
@jack2ooo in tren sau avion te alertezi ”d.p.v. sanitar” la fel de mult?!  ;)
PS
Scaunele Metropolitan tapisate sa stii ca sunt bonus (vezi pct 7.1.7.3 din CS-ul pentru achizitia tramvaielor de 36 m)! :yes:

 


Re: Astra Imperio Metropolitan SirVlady

Vă delectez cu câteva poze făcute în decursul ultimei săptămâni cu Imperioasele în probe, acestea urmând să intre în cele din urmă pe traseu după saga recepției.
Imperio Metropolitan #3801 (PROBE) - 29.11.2022.jpg (516.9 KB; downloaded 3330 times)

Imperio Metropolitan #3802 (PROBE) - Plaza Romania - 8.12.2022.jpg (365.78 KB; downloaded 3330 times)

Imperio Metropolitan #3807 (PROBE) - Ghencea - 8.12.2022.jpg (165.9 KB; downloaded 3330 times)

Imperio Metropolitan #3811 (PROBE) - 6.12.2022.jpg (429.44 KB; downloaded 3330 times)

Imperio Metropolitan #3812 (PROBE) +Tatra T4R #3392 (47) - 6.12.2022..jpg (681.58 KB; downloaded 3330 times)

Imperio Metropolitan #3813 (PROBE) - Brasov x Ghencea - 7.12.2022.jpg (298.47 KB; downloaded 3330 times)

Imperio Metropolitan #3813 (PROBE) - Ghencea - 7.12.2022.jpg (480.46 KB; downloaded 3330 times)

Imperio Metropolitan #3814 (PROBE) - Drumul Taberei - 7.12.2022.jpg (365.57 KB; downloaded 3330 times)

Imperio Metropolitan #3814 (PROBE) + V3A-M2000 #266 (41) - Drumul Taberei - 7.12.2022.jpg (368.22 KB; downloaded 3330 times)


Ne vedem mâine pe linia 41.  :D

 


Re: Astra Imperio Metropolitan orex

O sa fie-o nebunie, si aglomeratie de nedescris, sa ne ”dam” cu 41, exact ca si cand copiii intra-n posesia unui cadou, jinduit demult. Garantat! :yes:

 


Re: Astra Imperio Metropolitan cris_m

De asta trebuia sa veniti in avans... la ultima runda de probe :mrgreen:
DSC_1764.jpg (746.58 KB; downloaded 3126 times)
DSC_1773.jpg (485.92 KB; downloaded 3126 times)
DSC_1775.jpg (254.93 KB; downloaded 3126 times)

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Dragos31

Buna dimineata, Bucuresti!

3810 - 41 - 10.12.2022.jpg (266.04 KB; downloaded 3062 times)

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Luca M.

Deci asta inseamna ca vor scoate Tatrele din circulatie sau se va mai merge asa o vreme?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan TrainWrecker

Poti sa vezi si pe InfoTB daca mai circula sau nu. Dar ca sa-ti raspund la intrebare, Tatrele vor fi retrase atunci cand se vor livra toate astrele pentru linia 25.
Acum Tatrele circula pe 11,19,44 si 47. De astazi nu mai circula pe 25.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan PTMZ

TrainWrecker wrote here:
Dar ca sa-ti raspund la intrebare, Tatrele vor fi retrase atunci cand se vor livra toate astrele pentru linia 25.

Sursa informației?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Victor92

+ sursa informatiei ca nu mai circula, de astazi, Tatrele in 25

 


Re: Astra Imperio Metropolitan cosminduru

E totuși parc redus, de week-end, să vedem luni cum mai stă situația.
Știe cineva care este următoarea linie unde vor fi introduse Astrele? 1/10 sau 25?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan REDX

Următoarea linie va fi 32.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan BodoMinea

Am mers și eu astăzi cu un tramvai Astra Imperio Metropolitan pe linia 41. Este o schimbare pe care o aștept de ani buni și nu am fost dezamăgit.

Mi s-a părut o călătorie comparabilă cu cea oferită de vehiculele de generație curentă din alte orașe de la noi sau de prin Europa - tramvaiul e silențios, bine luminat, confortabil la denivelări și curbe, sistemul de informare funcționează, oferă acces facil călătorilor cu bagaje, cărucioare pentru copii sau scaune cu rotile, etc.

Am simțit un standard normal al transportului cu tramvaiul pentru câteva stații.

Câteva chestii pe care le-am observat ca fiind în neregulă strict din poziția de călător:
  • Tramvaiele au multe validatoare (atât de card STB cât și card bancar) dar toate sunt la o înălțime relativ mare, aprox. 150-160 cm aș spune, pe barele ce sunt în continuarea spătarului unui scaun. Este o greu accesibilă copiilor sau persoanelor cu deficiențe de mobilitate.
  • Ciocanele pentru spart geamuri lipseau în ambele tramvaie cu care am mers, deși locurile pentru acestea sunt prezente.
  • Afișajul LED matrix interior, aflat la comunicarea dintre vagoane, nu afișa stația următoare, ci un mesaj predefinit legat de Astra, PMB și STB. Sper că este doar un aspect pentru lansare și se va trece la a afișa direcția/destinația, stația următoare și corespondențele și pe acest afișaj mic. Nu este suficient ca informația să se regăsească pe monitoarele mari, deoarece sunt vizibile unui număr mult mai mic de călători decât cele LED.
  • Afișajul mare cu lista stațiilor nu arată corespondențe și este per total foarte simplu față de ce s-ar putea pune pe un monitor de asemenea dimensiuni. Cu siguranță este ceva ce se poate rezolva printr-un update de software, dar trebuie să vedem dacă cineva își și dă interesul pentru acest aspect.
  • Nu am observat ca vreunul dintre tramvaie să aibă internet Wi-Fi pentru pasageri. Nu este ceva ce îmi trebuie sau ce consider esențial pentru un vehicul nou dar s-a făcut mare tam tam în comunicatele de presă ale fabricantului și operatorului legat de această facilitate. Poate nu s-a montat router-ul sau nu este activ/alimentat, dar dacă această funcționalitate a fost ofertată în caietul de sarcini, ar trebui să fie prezentă.


Altfel n-am ce să reproșez, să vedem cât mai multe și sper să fie exploatate cu succes pentru o perioadă cât mai îndelungată.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan punmeister

  • Afișajul LED matrix interior, aflat la comunicarea dintre vagoane, nu afișa stația următoare, ci un mesaj predefinit legat de Astra, PMB și STB. Sper că este doar un aspect pentru lansare și se va trece la a fișa direcția/destinația, stația următoare și corespondențele și pe acest afișaj mic. Nu este suficient ca informația să se regăsească pe monitoarele mari, deoarece sunt vizibile unui număr mult mai mic de călători decât cele LED.
  • Afișajul mare cu lista stațiilor nu arată corespondențe și este per total foarte simplu față de ce s-ar putea pune pe un monitor de asemenea dimensiuni. Cu siguranță este ceva ce se poate rezolva printr-un update de software, dar trebuie să vedem dacă cineva își și dă interesul pentru acest aspect.


Se vor rezolva, tin de componenta Thoreb aici.

 


Go to page:  1  ... 53 54 55 56 57 58 59  ... 143
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2334 forum members have written 425744 posts in 5294 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use