Topic: Astra Imperio Metropolitan
2885 posts, 1047302 views
📖 Pagination options
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
orex
Le duc si pe 55 si 40 ca sa se incheie saga asta si sa intre odata-n ”pâine”?!
Le duc si pe 55 si 40 ca sa se incheie saga asta si sa intre odata-n ”pâine”?!
-
- TrainWrecker
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
TrainWrecker
Niciodata
... n-o sa le vezi pe 40/55 pana cand nu reabiliteaza linia.
Niciodata
... n-o sa le vezi pe 40/55 pana cand nu reabiliteaza linia.
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
orex
Trebe, trebe, ca asa-i cu ”fundurile” europene, n-o poti sucii ca la Ploiesti, asa dupa cum bate vantul!
Trebe, trebe, ca asa-i cu ”fundurile” europene, n-o poti sucii ca la Ploiesti, asa dupa cum bate vantul!
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
punmeister
Da doar ca s-a mentionat direct in studiul de oportunitate trimis la CE in 2018 ca tramvaiele vor circula numai dupa ce liniile sunt modernizate.
Da doar ca s-a mentionat direct in studiul de oportunitate trimis la CE in 2018 ca tramvaiele vor circula numai dupa ce liniile sunt modernizate.
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
ByOnu
Pana la modernizarea infrastructurii liniilor 40/55 (care, sa fim seriosi, va dura sanatos dupa experimentul Milea), tramvaiele destinate acestora ar putea completa pana la 100% din parcul celorlalte linii cu Imperio (1, 10, 21, 25, 32, 41).
Pana la modernizarea infrastructurii liniilor 40/55 (care, sa fim seriosi, va dura sanatos dupa experimentul Milea), tramvaiele destinate acestora ar putea completa pana la 100% din parcul celorlalte linii cu Imperio (1, 10, 21, 25, 32, 41).
-
- STB Spotting 21
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
STB Spotting 21
Pana la acest moment indepartat, de ce nu s-ar putea incerca si portiunea Iancului - Pantelimon?
TrainWrecker wrote here:
Niciodata... n-o sa le vezi pe 40/55 pana cand nu reabiliteaza linia.
Pana la acest moment indepartat, de ce nu s-ar putea incerca si portiunea Iancului - Pantelimon?
-
- andrei11
-
Posted:
-
-
- Cezar210
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
Cezar210
Probabil se referă la a se face probe pe segmentul modernizat al liniei 55, Piata Iancului - Pantelimon.
Probabil se referă la a se face probe pe segmentul modernizat al liniei 55, Piata Iancului - Pantelimon.
-
- STB Spotting 21
-
Posted:
-
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
andrei11
Ca să ce ? Se poate măsura uşor cu şabloane dacă tramvaiul are gabarit de trecere prin staţii, pentru că acolo ar fi ( eventualele ) probleme. Peroane + copertine.
Ca să ce ? Se poate măsura uşor cu şabloane dacă tramvaiul are gabarit de trecere prin staţii, pentru că acolo ar fi ( eventualele ) probleme. Peroane + copertine.
-
- mindmasster
-
Posted:
-
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
ByOnu
Cum ..ca sa ce, mai Andrei?
Pai pe 32, 41, 25, 1, 10 s-a testat "cu sabloane"?
Da, de principiu reteaua de pe Iancului si Pantelimon ar trebui sa fie conforma, dar asta nu inseamna ca nu mai faci teste de gabarit in teren. Acestea pot fi facute de pe acum pentru a sti din timp ce fel de modificari trebuie executate.
Idem pe Obor - Sf. Gheorhge - Sf. Vineri, pana finalizeaza lucrarile la Ghica.
andrei11 wrote here:
Ca să ce ? Se poate măsura uşor cu şabloane dacă tramvaiul are gabarit de trecere prin staţii, pentru că acolo ar fi ( eventualele ) probleme. Peroane + copertine.
Cum ..ca sa ce, mai Andrei?
Da, de principiu reteaua de pe Iancului si Pantelimon ar trebui sa fie conforma, dar asta nu inseamna ca nu mai faci teste de gabarit in teren. Acestea pot fi facute de pe acum pentru a sti din timp ce fel de modificari trebuie executate.
Idem pe Obor - Sf. Gheorhge - Sf. Vineri, pana finalizeaza lucrarile la Ghica.
- alliens
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
alliens
Ce se va intampla totusi cu aceste tramvaie? Daca se saboteaza intrarea lor in circulatie de oameni ai fostului primar, cum sugereaza unii, de ce nu sunt inlocuiti respectivii din comisii, e asa greu? Daca insa chiar au o problema si nu respecta caietul de sarcini, se vor pierde banii europeni si vom ramane fara tramvaie noi inca un numar de ani? Mai nou PMB a solicitat raspunsuri de la AFER legat de omologare.
Ce se va intampla totusi cu aceste tramvaie? Daca se saboteaza intrarea lor in circulatie de oameni ai fostului primar, cum sugereaza unii, de ce nu sunt inlocuiti respectivii din comisii, e asa greu? Daca insa chiar au o problema si nu respecta caietul de sarcini, se vor pierde banii europeni si vom ramane fara tramvaie noi inca un numar de ani? Mai nou PMB a solicitat raspunsuri de la AFER legat de omologare.
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
andrei11
ByOnu, poţi lua în derâdere ceea ce am scris, dar să ştii că la ITB - ul comunist s- a lucrat mult cu şabloane. Evident că în final se făcea proba şi cu tramvaiul real dar în timpul şantierului se verificau cotele cu şabloane.
De exemplu când s-a reorganizat pentru tramvaie toată intersecţia Piaţa Iancului, habar n-am prin ce an ( 1975 - 1976 ? ) eram destul de mărişor, 15 - 16 ani.
Idem şi la staţiile de tramvai subterane de la Muncii / Obor.
ByOnu, poţi lua în derâdere ceea ce am scris, dar să ştii că la ITB - ul comunist s- a lucrat mult cu şabloane. Evident că în final se făcea proba şi cu tramvaiul real dar în timpul şantierului se verificau cotele cu şabloane.
De exemplu când s-a reorganizat pentru tramvaie toată intersecţia Piaţa Iancului, habar n-am prin ce an ( 1975 - 1976 ? ) eram destul de mărişor, 15 - 16 ani.
Idem şi la staţiile de tramvai subterane de la Muncii / Obor.
📖 Pagination options