Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA7 (Ploiești - Bacau - Siret)

 

Topic: Tronsonul Ploiești - Buzău

296 posts, 42918 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 22
 
 

📖 Pagination options



Re: Tronson Ploiesti-Buzau orex

Constructorul sucevean IBB preia de la Pizzarotti primii 7 kilometri ai lotului 1, Dumbrava – Mizil.
Constructorul român IBB Holding preia ca subcontractor de la Pizzarotti (Italia) primii 7,5 kilometri din cei 21 de kilometri ai lotului Dumbrava – Mizil, primul lot al Autostrăzii Ploiești – Buzău. Contractul pentru Lotul 1 Ploiești (Dumbrava) – Mizil a fost semnat pe 16 iunie cu antreprenorul din Italia pentru 1,5 miliarde lei, iar intrarea în șantier a fost la sfârșitul lunii august. La trei luni de la primele lucrări progresul nu este semnificativ, primele două luni fiind alocate conform graficului pentru lucrări de deminare și descărcare arheologică.

Compania IBB Holding este un constructor român, iar intrarea pe șantierul autostrăzii „Moldovei” este prima lucrare de o asemenea anvergură, a anunțat managerul de proiect, Ovidiu Barbier (n.r fost director general adjunct CNAIR în mandatul Lucian Bode).

„IBB-HIB România a semnat cu asocierea Retter – Pizzarotti, contractul de execuție ca subantreprenor, a primilor 7,5 km din Lotul 1 Dumbrava-Mizil al autostrăzii A7! Facem astfel un alt pas important înainte, angajându-ne în execuția primilor kilometri de autostrada în România. O zi importanta pentru toți colegii noștri precum și pentru români! O noua Companie 100% ROMANEASCA pătrunde pe piața construcțiilor de autostrăzi din tara noastră! Personal sunt extrem de bucuros și plin de speranțe! Vom demonstra rigoarea si corectitudinea dobândită în Germania în peste 10 ani! Ca un simbol, sectorul de autostrada pe care îl va executa IBB este PRIMUL din autostrada A7!  În acest weekend va demara mobilizarea în șantier. Utilajele deja sunt pe drum dinspre Germania către România”, a spus Barbier.

PS
Sper sa fie ”TRACON” 2! :yes:

 


Re: Tronson Ploiesti-Buzau punmeister

IBB-HIB a fost infiintata in 2012 in Germania de un anteprenor roman, urmand ca mai incolo sa intre si pe piata din Romania.
https://ibb-holding.com/ro

Au un portofoliu destul de bun, inclusiv lucrari la Stuttgart 21.

 


Re: Tronson Ploiesti-Buzau orex

Capul afacerii se numeste Ion Crăciunescu (mi se pare normal sa-l nominalizez), care a revenit in Romania cu toata familia, mai putin fiul cel mare, in 2019!
Sigur n-a gresit! :yes:
PS
Bine ca nu se afla-n siajul lui Webuild!

 


Tronson Ploiesti-Buzau orex



 







Re: Tronson Ploiesti-Buzau orex

Autostrada Ploiești – Buzău: Un mormânt princiar din perioada migrațiilor a fost descoperit pe lotul 1 Ploiești – Mizil. Războinicul, îngropat cu tot cu cal și cu 100 de obiecte din aur
Un mormânt princiar din secolele IV-V a fost descoperit pe traseul primului lot al Autostrăzii Ploiești – Buzău, a anunțat marți Compania de Drumuri. Mormântul îi aparține unui războinic din epoca migrațiilor, iar călărețul a fost îngropat cu tot cu cal și cu 100 de obiecte din aur sau placate cu aur, a explicat dr. Silviu Ene, responsabil științific, Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” din București.
Descoperire arheologică impresionantă pe lotul Ploiești – Buzău al A7.
Cercetarea arheologică preventivă a unuia dintre siturile identificate a livrat o descoperire de excepție, respectiv un mormânt princiar – al unui războinic – datat, pe baza inventarului, în epoca migrațiilor.

Mormântul surprinde prin inventarul variat și bogat, de la arme minuțios realizate și decorate până la piese de podoabă din aur atât pentru defunct, cât și pentru calul cu care acesta a fost înmormântat.

Cercetarea arheologică este realizată de specialiști din cadrul Institutului de Arheologie „Vasile Pârvan” din București care s-au străduit, în condiții extrem de dificile din punct de vedere al stării vremii, să preleveze toate informațiile pe care le livrează acest tip de descoperire.

Inventarul funerar, precum și osemintele au fost colectate cu o deosebită atenție și, în acest moment, se află la laboratorul institutului pentru a fi curățate, conservate în condiții proprii și restaurate, urmând a fi expuse publicului în viitorul apropiat”, a transmis CNAIR.

 



Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A7 (Ploiești - Bacau - Siret)  • 
Choose destination

Since our 2704 forum members have written 463915 posts in 5794 topics and 541 subforums.

 

© 2009 - 2026 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use