Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovVehicule din trecut aparținând STB / ITB / RATB / STB S.AAutobuze

 

Topic: Saviem (1991-2004)

80 posts, 31480 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Ikarus 543 ADK

ByOnu wrote here:
Din cunostintele mele, nu mai exista alte autobuze, insa Ikarus-ul 543 este pe lista de casare din ce am auzit. Mai exista, desigur, SAVIEM-ul, dar nu ar apartine STB.

Saviem-ul #276 este teoretic scos din inventarul STB cred că prin anul 2008 (în ian. 2009 era deja în locul unde este și acum), când a fost readus din parcul rece al Autobazei Alexandria la autobaza de proviniență Obregia în vederea achiziționării de către Retromobil. Cu toate că mi se pare puțin ciudat că Retromobilul l-au lăsat în curtea *TB-ului, mă gândesc că o firmă aparent serioasă ar trebui să aibă terenul propriu pentru adăpostirea mai ales a unui astfel de autobuz istoric, decât să stea pe baza altora (chiar și printr-un contract, chirie ceva) să aibă grijă de el.

 


Re: Autobuze Saviem (1991-2004) Mark 66

Daca tot veni vorba sau ultimul Saviem e la Obregia , ce se mai stie de Scania Vabis tot de la Obregia ??

 


Re: Autobuze Saviem (1991-2004) Gabi23

Când a dispărut din curtea Autobazei Obregia , 276 a fost mutat într-o hală a Autobazei Ferentari.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze Saviem (1991-2004) ADK

Nu-i bai, a mai văzut garajul ăla acum aproape 20 ani.

 


Re: Autobuze Saviem (1991-2004) ByOnu

Cam e bai... iti dai seama ca peste tot pe unde merge autobuzul asta se vor tot gasi angajati care sa ia suveniruri de pe el.

 


Re: Autobuze Saviem (1991-2004) Mark 66

Daca a fost dus in alta hala e bine , dar sa nu aiba aceeasi soarta ca si Ikarus-urile din Autobaza Ferentari . Ar fi o mare pierdere  , fiind ultimul Saviem care inca se afla la Ratb .

 


Re: Autobuze Saviem (1991-2004) ByOnu

Ultimele doua IKARUS 260 ale STB au fost casate prin 2019. Nu se compara situatia, intrucat din cunostintele noastre, Saviem-ul nu apartine in acte STB-ului. Este doar un parteneriat intre Retromobil si STB pentru depozitarea vehiculului.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze Saviem (1991-2004) ADK

Am uitat să iau în calcul că probabil hala nu este și încuiată, cum a spus un coleg ploieștean în cazul Ikarusurilor 2160 și 2185 ale TCE conservate.

 


Re: Autobuze Saviem (1991-2004) Mark 66

Da , cine stie poate va ramane intreg , daca soferi si sefia inteleg ca e un autobuz care e valoros . Si plus ca este al celor de la Retromobil si e tinut doar acolo sau e parteneriat si atunci nu au ce sa ii faca autobuzului . Iar cand o masina trebuie casata sau se face ceva cu ea , tot sefia ordoneaza .

 


Re: Saviem ByOnu

ByOnu wrote here:
Pot adăuga și baraca Saviem, pe care am fotografiat-o personal în URAC în 2011.








 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze  • 
Choose destination

Since our 2355 forum members have written 427434 posts in 5306 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use