Topic: Ştiri şi articole din presă
29 posts, 30 views
📖 Pagination options
- Utilizator anonim
-
Posted:
-
Ştiri şi articole din presă
Utilizator anonim
Planul pentru modernizarea Bd. Timisoara intre Valea Cascadelor si Sos. de Centura.
Planul pentru modernizarea Bd. Timisoara intre Valea Cascadelor si Sos. de Centura.
bdtimisoara.jpg (224.68 KB; downloaded 15565 times)
-
- Gabi23
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
Gabi23
Cum a rămas "în aer" un proiect de 40 milioane de euro al Primăriei Capitalei
Străpungerea Bulevardului Timişoara - Şoseaau de Centură, un proiect în valoare de peste 40 de milioane de euro început încă de pe vremea mandatului lui Adriean Videanu la Primăria Capitalei a rămas uitat, umbrit de alte proiecte, de mai mare amploare, precum Autostrada Suspendată, Bulevardul Uranus sau Pasajul Mihai Bravu - Splai Unirii.
Stadiul în care se află Străpungerea Bulevardul Timişoara - Şoseaua de Centură în acest moment este incert.
Pentru proiect au fost aprobaţi indicatorii tehnico-economici în 2007, contractarea firmei care a realizat studiul de fezabilitate având loc încă din 2006. În 2010 au început procedurile pentru exproprierile necesare desfăşurării proiectului. În acest moment "proiectul se află în faza de pregătire a procedurii de licitaţie", potrivit unui răspuns al reprezentanţilor Primăriei Municipiului Bucureşti.
Obiectivul de investitie ,,Penetraţie Bd. Timişoara” presupune prelungirea arterei Bd.Timişoara până în Centura Bucurestiului şi un pod peste calea ferată şi centură. Acest proiect promitea, la vremea respectivă, rezolvarea problemei traficului rutier aglomerat din Sectorul 6, fluidizând circulaţia de pe Bulevardul Iuliu Maniu şi Strada Valea Cascadelor, dar şi oferirea unei rute suplimentare de legătură cu Şoseaua de Centură şi Autostrada A1.
De asemenea, marele atu al proiectului ar fi că ar oferi aceste avantaje printr-o soluţie simplă şi nu foarte scumpă. De fapt, proiectul presupune modernizarea şi prelungirea Bulevardului Timişoara şi realizarea racordurilor care ar lega bulevardul de Şoseaua de Centură.
Străpungerea Bulevardul Timişoara - Şoseaua de Centură este doar unul dintr-o suită de proiecte, în valoare totală de sute de milioane de euro, care vizează fluidificarea traficului auto în zona de vest a Capitalei.
Printre acestea se numără şi Pasarela/Pasajul Ghencea - Domneşti (circa 4,5 mil. euro), Penetraţie Splaiul Independenţei - Ciurel - A1 (131 milioane de euro), Nodul Intermodal de la Răzoare,
Străpungerea 1 Mai-Drumul Sării (finalizat, 1,75 milioane de euro), Străpungerea Strada Braşov-Şoseaua Alexandriei sau Bulevardul Liniei. Dintre acestea, singurul la care a început construcţia este Penetraţia Splai-Ciurel-A1, în 2010, însă lucrările au fost oprite între timp din cauza lipsei de finanţare şi a problemelor juridice.
Acest proiect consta într-un drum expres, cu trei benzi pe sens, ce include mai multe pasaje subterane valorează în jur de 131 de milioane de euro (construcţie plus montaj) în comparaţie cu legătura Bulevardul Timişoara - Şoseaua de Centură ce ar costat doar 40 de milioane de euro din bugetul Primăriei Generale.
http://b365.ro/cum-a-ramas- ... 82470.html
Cum a rămas "în aer" un proiect de 40 milioane de euro al Primăriei Capitalei
Străpungerea Bulevardului Timişoara - Şoseaau de Centură, un proiect în valoare de peste 40 de milioane de euro început încă de pe vremea mandatului lui Adriean Videanu la Primăria Capitalei a rămas uitat, umbrit de alte proiecte, de mai mare amploare, precum Autostrada Suspendată, Bulevardul Uranus sau Pasajul Mihai Bravu - Splai Unirii.
Stadiul în care se află Străpungerea Bulevardul Timişoara - Şoseaua de Centură în acest moment este incert.
Pentru proiect au fost aprobaţi indicatorii tehnico-economici în 2007, contractarea firmei care a realizat studiul de fezabilitate având loc încă din 2006. În 2010 au început procedurile pentru exproprierile necesare desfăşurării proiectului. În acest moment "proiectul se află în faza de pregătire a procedurii de licitaţie", potrivit unui răspuns al reprezentanţilor Primăriei Municipiului Bucureşti.
Obiectivul de investitie ,,Penetraţie Bd. Timişoara” presupune prelungirea arterei Bd.Timişoara până în Centura Bucurestiului şi un pod peste calea ferată şi centură. Acest proiect promitea, la vremea respectivă, rezolvarea problemei traficului rutier aglomerat din Sectorul 6, fluidizând circulaţia de pe Bulevardul Iuliu Maniu şi Strada Valea Cascadelor, dar şi oferirea unei rute suplimentare de legătură cu Şoseaua de Centură şi Autostrada A1.
De asemenea, marele atu al proiectului ar fi că ar oferi aceste avantaje printr-o soluţie simplă şi nu foarte scumpă. De fapt, proiectul presupune modernizarea şi prelungirea Bulevardului Timişoara şi realizarea racordurilor care ar lega bulevardul de Şoseaua de Centură.
Străpungerea Bulevardul Timişoara - Şoseaua de Centură este doar unul dintr-o suită de proiecte, în valoare totală de sute de milioane de euro, care vizează fluidificarea traficului auto în zona de vest a Capitalei.
Printre acestea se numără şi Pasarela/Pasajul Ghencea - Domneşti (circa 4,5 mil. euro), Penetraţie Splaiul Independenţei - Ciurel - A1 (131 milioane de euro), Nodul Intermodal de la Răzoare,
Străpungerea 1 Mai-Drumul Sării (finalizat, 1,75 milioane de euro), Străpungerea Strada Braşov-Şoseaua Alexandriei sau Bulevardul Liniei. Dintre acestea, singurul la care a început construcţia este Penetraţia Splai-Ciurel-A1, în 2010, însă lucrările au fost oprite între timp din cauza lipsei de finanţare şi a problemelor juridice.
Acest proiect consta într-un drum expres, cu trei benzi pe sens, ce include mai multe pasaje subterane valorează în jur de 131 de milioane de euro (construcţie plus montaj) în comparaţie cu legătura Bulevardul Timişoara - Şoseaua de Centură ce ar costat doar 40 de milioane de euro din bugetul Primăriei Generale.
http://b365.ro/cum-a-ramas- ... 82470.html
bdtimisoara5944625_92186700.jpg (169.92 KB; downloaded 11477 times)
-
- URANUS
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
URANUS
Sursa: b365.RO
Proiectul pentru Penetrația Bulevardul Timișoara se modifică: Nu sunt bani pentru exproprieri
Primarul general Sorin Oprescu a anunțat joi că proiectul pentru lucrarea Penetrație Bd. Timișoara va fi modificat, astfel încât terenurile ce urmează să fie expropriate să aibă o valoare mai mică decât cea prevăzută până acum, pentru că nu sunt bani. Între cei despăgubiți se număra și Codrin Ștefănescu de la PSD, care urma să primească cinci milioane de euro pentru un teren de pe Prelungirea Ghencea.
Primăria Capitalei intenționa să exproprieze terenuri în valoare de 15 milioane de euro pentru a realiza Penetrația de la Bd. Timișoara. Acum, Sorin Oprescu spune că nu există în buget bani suficienți pentru aceste exproprieri, așa încât proiectul va trebui regândit din punct de vedere tehnic. Astfel, pe Bd. Timișoara nu vamai continua linia de tramvai, aceasta urmând să se afle doar pe Bd. Preciziei.
Exproprierile au fost aprobate în Consiliul General în luna noiembrie, dar Oprescu le cere acum consilierilor să abroge acea hotărâre.
Pentru Penetraţia Bd. Timişoara, lucrare care costă în total 188,7 milioane lei, Municipalitatea vrea să plătească în acest an 20 milioane lei.
În total, urmau să fie expropriate 87 de proprietăți, dintre care 11 sunt proprietari necunoscuți, 16 sunt persoane fizice și 35 persoane juridice. Printre proprietarii care vor pierde terenurile se află și Selgros, Electrocentrale București, CET Vest București și În total Institutul Pasteur - ferma Boja. VEZI aici lista completă și sumele cu care vor fi despăgubiți.
Proiectul Pentrație Bulevardul Timișoara prevede modernizarea bulevardului existent pe o distanță de 1,4 kilometri, dar și prelungirea acestuia şi o șosea nouă pe o distanță de 1, 2 kilometri. La capătul lucrării va fi construit un punct intermodal de transport, dar și o parcare de tip park&ride. Parcarea va fi destinată navetiștilor. Astfel, cei care vin în București cu mașina personală o vor putea lăsa în parcare, pentru ca apoi să se deplaseze prin oraș cu ajutorul mijloacelor de transport în comun.
http://www.b365.ro/proiectul-pentru-pen...03394.html
Sursa: b365.RO
Proiectul pentru Penetrația Bulevardul Timișoara se modifică: Nu sunt bani pentru exproprieri
Primarul general Sorin Oprescu a anunțat joi că proiectul pentru lucrarea Penetrație Bd. Timișoara va fi modificat, astfel încât terenurile ce urmează să fie expropriate să aibă o valoare mai mică decât cea prevăzută până acum, pentru că nu sunt bani. Între cei despăgubiți se număra și Codrin Ștefănescu de la PSD, care urma să primească cinci milioane de euro pentru un teren de pe Prelungirea Ghencea.
Primăria Capitalei intenționa să exproprieze terenuri în valoare de 15 milioane de euro pentru a realiza Penetrația de la Bd. Timișoara. Acum, Sorin Oprescu spune că nu există în buget bani suficienți pentru aceste exproprieri, așa încât proiectul va trebui regândit din punct de vedere tehnic. Astfel, pe Bd. Timișoara nu vamai continua linia de tramvai, aceasta urmând să se afle doar pe Bd. Preciziei.
Exproprierile au fost aprobate în Consiliul General în luna noiembrie, dar Oprescu le cere acum consilierilor să abroge acea hotărâre.
Pentru Penetraţia Bd. Timişoara, lucrare care costă în total 188,7 milioane lei, Municipalitatea vrea să plătească în acest an 20 milioane lei.
În total, urmau să fie expropriate 87 de proprietăți, dintre care 11 sunt proprietari necunoscuți, 16 sunt persoane fizice și 35 persoane juridice. Printre proprietarii care vor pierde terenurile se află și Selgros, Electrocentrale București, CET Vest București și În total Institutul Pasteur - ferma Boja. VEZI aici lista completă și sumele cu care vor fi despăgubiți.
Proiectul Pentrație Bulevardul Timișoara prevede modernizarea bulevardului existent pe o distanță de 1,4 kilometri, dar și prelungirea acestuia şi o șosea nouă pe o distanță de 1, 2 kilometri. La capătul lucrării va fi construit un punct intermodal de transport, dar și o parcare de tip park&ride. Parcarea va fi destinată navetiștilor. Astfel, cei care vin în București cu mașina personală o vor putea lăsa în parcare, pentru ca apoi să se deplaseze prin oraș cu ajutorul mijloacelor de transport în comun.
http://www.b365.ro/proiectul-pentru-pen...03394.html
- Metamorph
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
Metamorph
Hotararea CGMB privind declansarea procedurilor de expropriere a fost aprobata in 28.11.2013.Conform legii,in termen de 90 de zile de la aprobare trebuie ca platile sa fie efectuate,scadenta la care s-ar fi ajuns maine.Dupa aceasta data,primaria putea fi actionata in judecata pt incalcarea legii si nerespectarea angajamentelor de plata.Pt a evita acest lucru s-a cerut abrogarea hotararii privind inceperea exproprierilor,atat si nimic mai mult,urmand,ce-i drept,ca in viitorul apropiat sa se vina cu o noua propunere a proiectului care sa implice suprafete mai mici de expropriat si implicit costuri reduse.
Hotararea CGMB privind declansarea procedurilor de expropriere a fost aprobata in 28.11.2013.Conform legii,in termen de 90 de zile de la aprobare trebuie ca platile sa fie efectuate,scadenta la care s-ar fi ajuns maine.Dupa aceasta data,primaria putea fi actionata in judecata pt incalcarea legii si nerespectarea angajamentelor de plata.Pt a evita acest lucru s-a cerut abrogarea hotararii privind inceperea exproprierilor,atat si nimic mai mult,urmand,ce-i drept,ca in viitorul apropiat sa se vina cu o noua propunere a proiectului care sa implice suprafete mai mici de expropriat si implicit costuri reduse.
-
- PTMZ
-
Posted:
-
Drumuri radiale
PTMZ
Sursa: Economica
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, anunţă că Adunarea Generală a ADIZMB a aprobat parteneriatul cu CNAIR pentru realizarea studiilor de fezabilitate privind cele 10 radiale care urmează să lege Bucureştiul de autostrada de centură.
Într-o postare pe Facebook, edilul general menţionează că Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Bucureşti (ADIZMB) este o structură asociativă a Municipiului Bucureşti şi a Judeţului Ilfov, care va gestiona realizarea proiectului din partea celor două entităţi.
„Cele 10 radiale sunt prelungiri ale unor bulevarde din Capitală, care se vor intersecta cu şoseaua de centură şi se vor conecta la autostrada de centură: Bd. Timişoara, Calea Giuleşti, Bd. Poligrafiei, zona Pipera, Şos. Dobroeşti, Splaiul Unirii, Bd. Metalurgiei, Prl. Ferentari. Proiectul celor 10 radiale va permite utilizarea şoselei de centură şi a autostrăzii de centură nu doar ca alternative la traficul de tranzit, ci şi ca alternative la traficul curent al rezidenţilor din Capitală şi din judeţul Ilfov. Bucureştiul şi Ilfovul au nevoie de proiecte structurale pentru rezolvarea problemei de trafic, iar proiectul celor 10 radiale şi proiectul trenului metropolitan (metroului de suprafaţă) reprezintă proiectele majore, structural, pentru regiune”, precizează Nicuşor Dan.
Pe 5 noiembrie 2021, reprezentanţii PMB, ai CJ Ilfov şi ai Ministerului Transporturilor au semnat protocolul care prevede realizarea celor zece drumuri radiale. Este vorba despre o investiţie de 703,42 milioane de euro cu TVA, care presupune conectarea Bucureştiului cu actuala centură şi cu Autostrada A0 prin zece drumuri radiale, cu o lungime de peste 96,43 de kilometri, care vor intersecta un număr total de 30 de unităţi administrativ-teritoriale, în 31 de noduri rutiere.
Finanţarea se va asigura din fonduri europene nerambursabile, din cadrul Programului Operaţional Transport 2021-2027. Estimativ, primele drumuri radiale vor fi deschise traficului în anul 2026.
Sursa: Economica
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
orex
Orbital București: proiectul pentru 10 șosele radiale din București și Ilfov primește aprobarea pentru studiile de fezabilitate
Orbital București: proiectul pentru 10 șosele radiale din București și Ilfov primește aprobarea pentru studiile de fezabilitate
Lungimea acestora variază de la aproximativ 5 kilometri în cazul Drumului Radial 8 (DR 8) Splai Expres, de 5,5 km, care leagă Splaiul Unirii, centura actuală şi A0, până la 13 kilometri în cazul Drumului Radial 9 Expres, care face legătura între Berceni-Gara Progresu-Centura Bucureşti şi nodul Vidra pe Autostrada A0.
Pentru zona de Vest a Capitalei, legătura cu A1 Bucureşti – Piteşti sunt prevăzute drumurile radiale Vest Expres prin bulevardul Timişoara şi DR 2 A1, lărgirea Autostrăzii la 3 benzi pe sens până la spaţiile logistice de la Bolintin (n.r CNAIR analizează şi posibilitatea ca primii 10 km de pe A1 să devină Autostradă urbană, cu transformarea benzii de urgenţă în bandă clasică de circulaţie).
Pentru zona de Nord a Capitalei sunt prevăzute trei Drumuri radiale: Giuleşti Expres, Nord Expres (12 km între bulevardul Poligrafiei şi Corbeanca) şi Pipera Expres (Băneasa Nord, Pipera, Tunari, Otopeni), o şosea de 10 km şi un cost estimat de 85 milioane euro.
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
orex
S-a semnat protocolul de colaborare pentru proiectarea drumurilor radiale!
S-a semnat protocolul de colaborare pentru proiectarea drumurilor radiale!
Marți, 25.01.2022, CNAIR a semnat cu Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Bucureşti (A.D.I.Z.M.B.) un protocol de colaborare în perspectiva fluidizării traficului în capitală prin crearea legăturilor între autostrada de centură A0 și comunitățile locale din jurul Bucureștiului.
Scopul proiectului “Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru obiectivul Drumuri radiale conexe Autostrăzii de Centură București A0” este acela de a elabora documentația tehnico – economică aferenta obiectivului de investiții de infrastructură rutieră de interes local/județean, ce urmează a fi depus spre finanțare în perioada de programare 2021-2027
Practic, construcția drumurilor radiale va face posibilă interconectarea localităților din jurul capitalei cu sectoarele de autostradă de care este legat, astfel încât nu va mai fi necesară tranzitarea orașului pentru a a ajunge la destinația dorită.
De acum, autoritățile locale pot să lanseze proiectele pentru proiectarea următoarelor drumuri radiale:
Vest Expres, are o lungime de 8,98 km și realizează legătura între Autostrada A0 – DNCB - Bulevardul Timișoara;
Giulești Expres, are o lungime de 10,37 km, conectează Săbăreni la Autostrada A0, se prelungește până la DNCB apoi realizeaza legatura cu Calea Giulești;
Nord Expres, are o lungime de 12,59 km, realizează conexiunea localității Corbeanca la Autostrada A0, apoi se prelungește spre DNCB și Bulevardul Poligrafiei;
Pipera Expres, are o lungime de 8,30 km și realizează legătura între Autostrada A0 și localitățile Otopeni – Tunari – DNCB;
Afumați Expres, are o lungime de 4.39 km, realizează conexiunea Autostrăzii A0 cu DN2, devenind o varianta de ocolire a localității Afumați;
Est Expres, are o lungime totală de 6,10 km, conectează localitatea Moara Domnească la Autostrada A0 și realizează legătura municipiului București la A0 prin Dobroești – Pantelimon – DNCB – A0;
Splai Expres, are o lungime de 5,49 km, conectează Autostrada A0 cu municipiul București prin legătura la DNCB și Splaiul Unirii, dar realizeaza și conexiunea cu zona metropolitană prin nodul Cernica;
Sud Expres, are o lungime de 13,86 km și realizează conexiunea Vidra – Autostrada A0 – DNCB – Bulevardul Metalurgiei / Gara Progresu;
Măgurele Expres, are o lungime de 9,62 km, realizează legătura Autostrăzii A0 la DNCB – Parc Industrial Măgurele– Prelungirea Ferentari.
Nodul rutier 1 realizează conectarea drumului județean DJ 200 la Autostrada A0 pe teritoriul localității Stefăneștii de Jos
-
- Valentin
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
Valentin
Sper ca aici e topicul potrivit...
sursa: Primar Domnesti
Numai mie mi se pare ca ar fi trebuit ca benzile sa fie de 3.25m si trotuarul mai lat? Iar facem rabat pe termen lung? Inteleg ca nu gandim pe termen lung, dar totusi ar fi fost o oportunitate ca radialele astea sa aduca "civilizatie" si urbanism in comunele/satele de pe langa Bucuresti, ma refer sa fi fost adus la standard de "bulivard" cu toate utilitatile si sa fi putut sa creeze oportunitati de "residence-uri" mai bine gandite si sa fi scos ideile astea din satele existente (unde am vazut ca deja au inceput noi "residence-uri" desi satul e plin de case...). Ba chiar as fi mers mai departe si as fi facut si conexiunile logice (in cazul drumului asta) cu Ciorogarla-Bolentin-Domnesti circular cat sa se creeze o ruta de transport public mai de doamne ajuta (avand in vedere sectiunea cu un viitor tramvai). Mie mi se pare ca se putea gandi mai bine proiectul.
Sper ca aici e topicul potrivit...
Am promis că vă țin la curent cu stadiul proiectului Drumului Radial 1 și astfel, vin către voi cu o veste excelentă: a fost depusă documentația de atribuire a studiului de fezabilitate al acestui nou drum care va conecta comuna noastră cu Municipiul București.
Pașii sunt următori: depunere documentație atribuire SICAP – depunere oferte – evaluare – desemnare câștigător – semnare contract. Ca și orizont de timp, anul acesta vor începe lucrările de proiectare la studiul de fezabilitate.
După cum bine vă amintiți din postările anterioare, Drumul Radial DR1 - Vest Expres va asigura conexiunea cu zona rezidențială și logistică Domnești - Ciorogârla, cu Drumul Național Centura București, dar și cu Sectorul 6 prin legătura cu Bulevardul Timișoara.
Noul drum va avea o lungime de aprox. 9 km, iar profilul transversal va fi realizat astfel încât să fie posibilă o dezvoltare ulterioară.
sursa: Primar Domnesti
Numai mie mi se pare ca ar fi trebuit ca benzile sa fie de 3.25m si trotuarul mai lat? Iar facem rabat pe termen lung? Inteleg ca nu gandim pe termen lung, dar totusi ar fi fost o oportunitate ca radialele astea sa aduca "civilizatie" si urbanism in comunele/satele de pe langa Bucuresti, ma refer sa fi fost adus la standard de "bulivard" cu toate utilitatile si sa fi putut sa creeze oportunitati de "residence-uri" mai bine gandite si sa fi scos ideile astea din satele existente (unde am vazut ca deja au inceput noi "residence-uri" desi satul e plin de case...). Ba chiar as fi mers mai departe si as fi facut si conexiunile logice (in cazul drumului asta) cu Ciorogarla-Bolentin-Domnesti circular cat sa se creeze o ruta de transport public mai de doamne ajuta (avand in vedere sectiunea cu un viitor tramvai). Mie mi se pare ca se putea gandi mai bine proiectul.
293320454_702721441066882_1613439071655228241_n.jpg (70.65 KB; downloaded 4865 times)
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
orex
S-a lansat licitația pentru proiectarea Drumului Expres 1 Vest, legătura între bulevardul Timișoara, Domnești și Autostrada A0 (9 km)
S-a lansat licitația pentru proiectarea Drumului Expres 1 Vest, legătura între bulevardul Timișoara, Domnești și Autostrada A0 (9 km)
Asociația de Dezvoltare Intercomunitară București – Ilfov a lansat licitația pentru proiectarea Drumului Expres Vest, primul drum de mare viteză din cadrul proiectului „Orbital București”. Drumul Expres Vest este o șosea rapidă cu profil de drum expres și o lungime de 9 kilometri care va face legătura între bulevardul Timișoara, Centura Capitalei (DNCB) și Autostrada de Centură București A0. Proiectul Orbital București înseamnă 10 șosele radiale între București, centura veche și A0, o investiție de aproximativ 600 de milioane de euro care se va derula printr-un parteneriat între Primăria Capitalei, Ministerul Transporturilor și autoritățile locale – CJ Ilfov.
Contractul pentru elaborarea studiului de fezabilitate și a proiectului tehnic are o valoare cuprinsă între 14 și 17 milioane de lei, fonduri europeneprin POIM, iar durata de realizare este de 12 luni.
„Elaborare Studiu de Fezabilitate (SF), Elaborare Proiect pentru Autorizarea Executarii Lucrarilor de Construire (PAC) si obtinerea Autorizatiei de Construire pentru DR1 -Vest Expres. Se va asigura ca implementarea contractului va furniza un proiect cu suficienta „pregătire matură” din punct de vedere financiar, social, economic si tehnic, bine fundamentat cu privire la necesitatea si oportunitatea investitiei. Elaborarea se va realiza in conformitate cu reglementările tehnice, legislația in vigoare (H.G. 907/2016) si a cerințelor Caietului de sarcini, in vederea accesării fondurilor externe nerambursabile pentru implementarea proiectului drum radial DR1-Vest Expres”, arată documentația SEAP.
Drumul Radial 1 va lega localitățile ilfovene Ciorogârla și Domnești de Capitală, a transmis, luni, președintele CJ Ilfov, Hubert Thuma.
„Drumul Radial 1 (DR1) – Vest Expres va avea o lungime de aproape 9 kilometri și va face legătura între Autostrada A0 – Centura București – Bulevardul Timișoara. Practic, prin acest drum, conectăm direct localitățile Domnești și Ciorogârla de Capitală. Drumul va fi de mare ajutor și pentru cei care circulă spre și dinspre Clinceni, Dragomirești Vale și Bragadiru. Drumul va fi similar cu o autostradă. Lățime de 21 de metri, 10 metri pe sens, patru benzi de circulație, două zone de acostament și patru zone de siguranță cu parapeți. Valoarea estimată pentru acest drum este de 14 milioane de lei. Iar banii vin prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM)”, a spus Thuma.
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
orex
„Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Obiectivul “Orbital București – Drumul Radial 1 (DR 1- Vest Expres)”
„Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Obiectivul “Orbital București – Drumul Radial 1 (DR 1- Vest Expres)”
COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Solicitant, a elaborat și depus, in data de 01.08.2022, Cererea de Finanțare pentru proiectul „Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Obiectivul “Orbital Bucuresti – Drumul Radial 1 (DR 1- Vest Expres)” în vederea obținerii de finanțare nerambursabilă alocată prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020, în cadrul Axei Prioritare: Îmbunătățirea mobilității prin dezvoltarea rețelei TEN-T și a metroului, Obiectiv Specific 1.1 Apel de proiecte pentru DEZVOLTAREA INFRASTRUCTURII RUTIERE – sprijin pregătire proiecte de investiții, Operatiunea- Creșterea mobilității pe rețeaua rutieră TEN-T centrală.
Obiectivul general al proiectului este îmbunătățirea competitivității economice a României prin dezvoltarea infrastructurii de transport care facilitează integrarea economică in UE, contribuind astfel la dezvoltarea pieței interne cu scopul de a crea condițiile pentru creșterea volumului investițiilor, promovarea transportului durabil și a coeziunii în rețeaua de drumuri europene.
Obiectivul specific ale proiectului este:
Elaborare Studiu de Fezabilitate.
Scopul prezentei aplicații de finanțare este de a promova spre finanțare realizarea etapei de proiectare pentru Drumul Radial 1 (DR 1-Vest Expres).
Valoarea totală a proiectului este de 17.681.768,57 lei și va fi finanțat prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020 astfel: 85% contribuția Uniunii Europene din Fondul de Coeziune – 12.632.277,55 lei, 15% contribuția proprie – 2.229.225,45 lei, diferența până la valoarea totală reprezentând cheltuieli neeligibile inclusiv TVA.
Durata proiectului: 17 luni.
Cod proiect 154917.
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
orex
Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Obiectivul “Orbital Bucuresti – Drumul Radial 9 (DR 9 – Sud Expres)"
Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Obiectivul “Orbital Bucuresti – Drumul Radial 9 (DR 9 – Sud Expres)"
COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Solicitant, a elaborat și depus în data de 25.10.2022, Aplicația de Finanțare pentru proiectul "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Obiectivul “Orbital Bucuresti – Drumul Radial 9 (DR 9 – Sud Expres)" în vederea obținerii de finanțare nerambursabilă alocată prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020, în cadrul Axei Prioritare - Îmbunatatirea mobilitatii prin dezvoltarea retelei TEN-T si a metroului, Obiectiv Specific OS 1.1 Apel de proiecte pentru DEZVOLTAREA INFRASTRUCTURII RUTIERE - sprijin pregatire proiecte de investitii, Operațiunea - Cresterea mobilitatii pe reteaua rutiera TENT centrala.
Obiectivul general al proiectului este imbunatatirea competitivitatii economice a Romaniei prin dezvoltarea infrastructurii de transport care faciliteaza integrarea economica in UE, contribuind astfel la dezvoltarea pietei interne cu scopul de a crea conditiile pentru cresterea volumului investitiilor, promovarea transportului durabil si a coeziunii in reteaua de drumuri europene.
Obiectivele specifice ale proiectului:
Elaborare Studiu de Fezabilitate
Valoarea totală a proiectului este de 24,169,050.00 lei și va fi finanțat prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020 astfel: 85% contribuția Uniunii Europene din Fondul de Coeziune - 17,266,050.00 lei, 15% contribuția proprie 3,046,950.00 lei, restul de 3,856,050.00 lei reprezentând cheltuieli neeligibile inclusiv TVA.
Durata proiectului: 12 luni
Cod proiect 156769
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
orex
Ultimul drum radial din proiectul „Orbital București”: Licitație lansată pentru proiectarea Drumului Expres Ferentari – Măgurele – Autostrada A0
Ultimul drum radial din proiectul „Orbital București”: Licitație lansată pentru proiectarea Drumului Expres Ferentari – Măgurele – Autostrada A0
Contractul pentru realizarea Studiului de Fezabilitate al Drumului Expres Ferentari – Măgurele – Autostrada de Centură (A0) a fost scos joi la licitație, cu o valoare cuprinsă între 15 și 18 milioane lei.
Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană București (ADIZMB) a lansat în licitație ultimul drum radial din proiectul „Orbital București” Drumul Radial 10 Măgurele Expres care face legătura între Cartierul Ferentari – Măgurele – Centura București (DNCB) – Autostrada București Sud. Șoseaua va avea o lungime de 9,6 kilometri, unul dintre cele mai lungi drumuri dintre cele zece propuse. Investiția este evaluată la 76 milioane euro.
Durata contractului este de 12 luni, iar ofertele pot fi depuse până pe 12 ianuarie 2023: „Elaborare documentație tehnică Studiu de Fezabilitate (SF), elaborare Proiect pentru Autorizarea Executării Lucrărilor de Construire (PAC) și obținerea Autorizației de Construire (AC) pentru obiectivul de investiții „ORBITAL BUCURESTI DRUMUL RADIAL 10 (DR 10- MAGURELE EXPRES)”.
„Din punct de vedere al conectivității urbane, drumul de legătură va realiza conexiunea cu Prelungirea Ferentari / strada Pucheni, după care se va racorda la Drumul Național Centura București. În intravilanul localității Măgurele, DR 10 va realiza conexiunea cu Drumul Județean 401 A, urmând traseul spre sud și având ca scop conectarea cu A0. Prin legarea Prelungirii Ferentari la Centura București (DNCB) și Autostrada A0 se vor realiza noi legături pentru intrări și ieșiri din București care vor decongestiona intrările aglomerate de pe DN 5 și DN 6 (n.r. DN 5 București – Giurgiu și DN 6 București – Alexandria)”, arată Caietul de Sarcini.
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
orex
𝗜𝗻𝗰𝗲𝗽𝗲 𝗽𝗿𝗼𝗶𝗲𝗰𝘁𝗮𝗿𝗲𝗮 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗽𝗿𝗶𝗺𝗲𝗹𝗲 𝟮 𝗱𝗿𝘂𝗺𝘂𝗿𝗶 𝗿𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹𝗲 𝗱𝗶𝗻 𝗿𝗲𝗴𝗶𝘂𝗻𝗲𝗮 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶-𝗜𝗹𝗳𝗼𝘃
𝗜𝗻𝗰𝗲𝗽𝗲 𝗽𝗿𝗼𝗶𝗲𝗰𝘁𝗮𝗿𝗲𝗮 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗽𝗿𝗶𝗺𝗲𝗹𝗲 𝟮 𝗱𝗿𝘂𝗺𝘂𝗿𝗶 𝗿𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹𝗲 𝗱𝗶𝗻 𝗿𝗲𝗴𝗶𝘂𝗻𝗲𝗮 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶-𝗜𝗹𝗳𝗼𝘃
Consiliul Județean Ilfov și PMB, prin Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană București #ADIZMB, au semnat contractele pentru proiectarea a două drumuri radiale din cadrul proiectului "Orbital București", și anume 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗥𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹 𝟭 - 𝗩𝗲𝘀𝘁 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 #𝗗𝗥𝟭 și 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗥𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹 𝟵 – 𝗦𝘂𝗱 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 #𝗗𝗥𝟵. ”Orbital București” prevede realizarea a 8 drumuri radiale, al cărui scop constă în conectarea unor artere importante ale Municipiului București și Centura Capitalei cu Autostrada Bucureștiului #A0, intersectând 30 localități din zona metropolitană.
1️⃣ 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗥𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹 𝟭 - 𝗩𝗲𝘀𝘁 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 #𝗗𝗥𝟭, primul drum radial lansat în procedura de licitație pentru proiectare din cele 8 noi drumuri prevăzute, are o lungime de 9,03 km și va face legătura între Domnești și Ciorogârla - Autostrada A0 - DNCB - Bulevardul Timișoara. Proiectantul este Asocierea Explan SRL - Geologic Site SRL - DP Consult SA.
2️⃣ 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗥𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹 𝟵 – 𝗦𝘂𝗱 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 #𝗗𝗥𝟵, al doilea drum radial lansat în procedura de licitație, are o lungime de 13.86 km și realizează conexiunea între localitatea Vidra - Autostrada A0 - DNCB - Bulevardul Metalurgiei/Gara Progresu. Proiectantul este Asocierea DP Consult SRL - Explan SRL - Geologic Site SRL.
Durata contractuală pentru proiectarea celor 2 drumuri radiale de mai sus este de 12 luni.
Caracteristicile principale solicitate ale acestor noi drumuri sunt:
✅️ 4 benzi de circulație (câte 2 benzi pe sens)
✅️ 2 zone de acostament
✅️ 4 zone de siguranță cu parapeți
✅️ Zonă mediană de 8m lățime, pentru o dezvoltare ulterioară
✅️ Piste de biciclete
✅️ Trotuar pietonal
✅️ Transport public
✅️ Iluminat public
Stadiul celorlalte drumuri radiale este următorul:
3️⃣ 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗥𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹 𝟯 - 𝗚𝗶𝘂𝗹𝗲𝘀𝘁𝗶 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 (Calea Giuleşti/Drumul Săbăreni - oraș Chitila - Săbăreni): pregătire documentații în vederea lansării procedurii de achiziție pentru proiectare
4️⃣ 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗥𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹 𝟰 - 𝗡𝗼𝗿𝗱 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 (Bulevardul Poligrafiei - DNCB - Mogoșoaia - Buftea - Corbeanca): se află în contestație la CNSC
5️⃣ 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗥𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹 𝟱 - 𝗣𝗶𝗽𝗲𝗿𝗮 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 (Tunari - Otopeni - DNCB): pregătire documentații în vederea lansării procedurii de achiziție pentru proiectare
6️⃣ 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗥𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹 𝟲+𝟳 𝗔𝗳𝘂𝗺𝗮𝘁𝗶 𝗘𝘀𝘁 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 (Voluntari - Dobroesti - Pantelimon - Găneasa - Afumați): pregătire documentații în vederea lansării procedurii de achiziție pentru proiectare
7️⃣ 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗥𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹 𝟴 - 𝗦𝗽𝗹𝗮𝗶 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀: pregătire documentații în vederea lansării procedurii de achiziție pentru proiectare
8️⃣ 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗥𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹 𝟭𝟬 - 𝗠𝗮𝗴𝘂𝗿𝗲𝗹𝗲 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 (Prelungirea Ferentari - oraș Măgurele): se află în etapa de evaluare și analiză ofertă tehnică
*️⃣ 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗥𝗮𝗱𝗶𝗮𝗹 𝟮 - 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 𝗔𝟭: l-am transformat în proiectul de extindere a Autostrăzii A1 la 3 benzi până la Pitești și am lansat deja licitația pentru proiectarea acestuia.
▶️ Implementarea acestor proiecte este asigurată de Consiliul Județean Ilfov și PMB, prin Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană București #ADIZMB, în baza unui protocol de colaborare încheiat cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere #CNAIR.
ℹ️ Sursa de finanțare a proiectelor este prevăzută din fonduri externe nerambursabile.
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
ByOnu
Primarul Sectorului 6 pe pagina sa de Facebook:
Primarul Sectorului 6 pe pagina sa de Facebook:
Mi-a ajuns! Și cu siguranță și dumneavoastră! Scoatem tirurile de pe bd. Prelungirea Timișoara! Sper să se dea și la știri, ca șoferii să nu mai vină aici.
După doi ani de discuții și formele și informale cu diferite autorități ale statului, în care am așteptat să mute vama din Sectorul 6, pentru că o vamă nu are ce căuta în oraș, mi-a ajuns!
Nu mută vama, bine, dar tirurile acolo nu vom mai parca! Este un bulevard circulat de pe care au dispărut în ultimii 10 ani semnele cu oprirea interzisă. Am dispus ADPDU Sector 6 să le remonteze și Poliției Locale să amendeze transportatorii care confundă #Sectorul6 cu o parcare de tiruri.
Anul trecut am luat Prelungirea Timișoara de la PMB pentru a o administra noi, Primăria Sectorului 6. Am dispus realizarea unui studiu de fezabilitate pentru a o reface cu trotuare, piste de biciclete, tramvai și tramă stradală.
Când va fi gata? Posibil anul viitor, in funcție de buget, cel mai târziu în primăvara anului 2025. A durat destul de mult până am luat-o de la PMB. Aici Compania de Drumuri va face primul radial, peste centura București. Ideea este să fia gata cam în același timp. Mă ocup.
Până atunci, adio tiruri, urmează mici reparații, plombări și curățenie!
Stimați soferi, aveți vamă și la Ciorogârla, înainte să intrați în București!
346602865_1936453090047529_559459166352424031_n.jpg (85.19 KB; downloaded 4027 times)
📖 Pagination options