MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București

330 posts, 146777 views
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 24
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București andrei11

Sunt absolut sigur că toate staţiile de metrou din reţeaua pre1990 au toalete publice,  trebuie doar repuse în funcţiune. Eu am folosit - şi nu odată - toaleta publică de la <<  Timpuri Noi >> până ce a fost închisă.  Cred că a funcţionat vreo 6 luni. Iar staţiile Petrache Poenaru / Grozăveşti / sunt aproape identice cu Timpuri Noi. Şi staţia Eroilor 1 are toalete publice ( ştiu unde sunt ), dar sunt închise.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București ByOnu

Si esti

absolut sigur


De asta doar pentru ca ai folosit tu candva o toaleta la Timpuri Noi?

Mi se pare o extrapolare mult prea optimista bazata pe foarte putin. Atentie, vorbim despre toalete PUBLICE!

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București andrei11

ByOnu wrote:
Si esti absolut sigur ?
De asta doar pentru ca ai folosit tu candva o toaleta la Timpuri Noi?
Mi se pare o extrapolare mult prea optimista bazata pe foarte putin. Atentie, vorbim despre toalete PUBLICE!

E treabă de logică. Staţiile au fost gândite şi ca adăpost în caz de război ? Ba chiar război atomic ?
Ce faci cu sutele de persoane care se adăpostesc în staţii ? ( Caz chiar recent în Ucraina ). Ies afară din adăpost şi-şi fac nevoile pe unde apucă ?
Reiau, absolut toate staţiile de metrou de dinainte de 1989 au fost prevăzute cu toalete publice.  Că ele nu sunt puse în funcţiune nu mai e treaba mea.
PS: O toaletă publică kapitalistă era de ceva  vreme defectă în staţia Străuleşti. Habar n-am cum se poate defecta o toaletă publică.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București GPS

Toaletele de la stația Străulești funcționează.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București orex

andrei11 wrote here:
E treabă de logică. Staţiile au fost gândite şi ca adăpost în caz de război ? Ba chiar război atomic ?
Ce faci cu sutele de persoane care se adăpostesc în staţii ? ( Caz chiar recent în Ucraina ). Ies afară din adăpost şi-şi fac nevoile pe unde apucă ?
Reiau, absolut toate staţiile de metrou de dinainte de 1989 au fost prevăzute cu toalete publice.  Că ele nu sunt puse în funcţiune nu mai e treaba mea.

Metrorex nu-i de acord cu asertiunea ta. ;)
"Problema toaletelor
este una de ordin constructiv, pentru care se caută, în continuare, soluţii întrucât acest aspect nu a fost luat în calcul la proiectarea metroului. Niciuna dintre staţiile de metrou de pe magistralele construite înainte de 1990 nu a avut prevăzute şi nu a dispus de spaţii care să poata fi amenajate ca grupuri sanitare. S-a reuşit totuşi amenajarea unor toalete, deschise publicului călător în staţiile Piaţa Victoriei 1 şi Piaţa Unirii 1, precum şi în toate staţiile recent date în folosinţă, precum Nicolae Grigorescu 2, 1 Decembrie, Nicolae Teclu şi Anghel Saligny", a răspuns conducerea Metrorex la sesizarea bucureştencei, citat de b365.realitatea.net.

Daca situatia citata a fost evocata acum circa 10 ani, nici in prezent lucrurile nu stau pe roze!
Care sunt stațiile de metrou din București unde găsești WC public
După inaugurarea Magistralei M5 situația s-a mai îmbunătățit, dar mai e mult până să devină eliberatoare. Așadar, conform unui comunicat Metrorex, la mijlocul lunii noiembrie 2020, la nivelul rețelei de metrou, stațiile „vechi” dotate cu toalete deschise pentru publicul călător sunt următoarele:
Stația Piața Victoriei 2
Stația Piața Unirii 1
Stația Nicolae Grigorescu 1
Stația 1 Decembrie 1918
Stația Nicolae Teclu
Stația Anghel Saligny
Stația Jiului
Stația Parc Bazilescu
Stația Laminorului
Stația Străulești
10 stații de metrou cu WC în București + M5, care e altă poveste
Așadar, sunt 10 toalete publice la metroul „vechi”, cu două mai multe decât în urmă cu șase ani. Între timp, au mai apărut WC-uri la Laminorului și Străulești.

“La acest moment, Metrorex nu mai deține alte spații libere, în celelalte stații de metrou, care să poată fi transformate în grupuri sanitare publice”, afirmă cei de la Metrorex.
În fiecare grup sanitar dintr-o stație de metrou există câte o cabină individuală amenajată pentru persoane cu dizabilități.


PS
La cele de mai sus se adauga cele 9(noua) de pe M5.1.
La Eroilor (oricare ar fi) si Crangasi, ai solutii marginale, mergi in parcurile adiacente, dotate cu toalete automate, asta daca nu te loveste ”nenorocirea” mai devreme decat banuiai! :yes:

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București andrei11

Metrorex vorbeşte prostii, eu am făcut pipi  - şi nu odată  - la WC - urile publice ale staţiei Timpuri Noi care e ( aproape ) identică cu staţiile Grozăveşti - Semănătoarea. La Eroilor 1 am văzut eu cu ochii mei toaleta,  ( era uşa deschisă ) şi răspunde-mi la întrebarea ce te făceai cu oamenii care se adăposteau de bombe ( eventual nucleare ) în staţiile de metrou ? Îi trimiteai pentru nevoi afară ? Hai că nu ţine poziţia Metrorex, oricum ai da-o !
Mai e puţin şi o să contestaţi că m-am uşurat în staţia Timpuri Noi, că am avut halucinaţii !

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București orex

Timpuri Noi, ca tot l-ai adus in discutie, a fost un ”model experimental”, dar, in caz de forta majora, cand esti sigilat in tunel te mai gandesti la closetele din statie (9(noua) statii de pe M5.1 se exclud din varianta asta)?!  :shock:

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București aztec

Probabil ca daca existau, spatile au fost inchise pt motiv de nedotare sau pt ca mai trebuiau si alea deservite de angajati cu igienizarea si metroul nu vroia sa se bage.
Remarca cu necesarul in cazul adaposturilor antiaeriene, nu cred ca a fost vreun proiectant sa nu prevada si masuri de igiena ...pt ca era pasibil de țuhaus...
Inainte totul se facea pe normativ...si la capacitate de x persoane  rezulta necesar de y wc-uri...

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București andrei11

Nu ne mai putem de mult baza pe ce spune Gheorghe Udriște.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București subway guru

Acel domn e expirat, a fost pus pe liber si de la conducerea consiliului de administratie al Metroul SA.
WCuri in statii sunt, doar ca Mrex s-a opus mereu ca sa fie publice si atunci au ramas doar turcesti pentru personalul propriu.
Pozitia s-a schimbat un pic doar atunci cand la conducere a venit un DG care suferea de prostata.  :rofl:

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București orex

Din 2018 sigur ti-a devenit tare drag! :no:

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București subway guru

Ca tot omul a facut si lucruri bune dar si lucruri mai putin bune…

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București adila

Nu pot sa cred ca escalatoarele de la Eroilor M5 deja s-au defectat. Si nu inteleg de ce trebuie inchisa intrarea daca nu merg escalatorele.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București andrei11

NSS - ul e la minus 18 metri. Cobori / urci 18 metri pe escalatoare   defecte ? Pe la << castravete >> nu sunt scări fixe. De fapt nici "pe dincolo" nu sunt,  dar sunt 6 escalatoare.

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 24
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2355 forum members have written 427387 posts in 5306 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use