Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor

3056 posts, 799153 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 166 167 168 169 170 171 172  ... 219
 
 

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa tramvaielor Andi_C

A revenit 3003. Prezent astăzi pe linia 8.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor Mr. Tramvai

A revenit 240 si circula pe 46.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa tramvaielor V2A

În schimb, de câteva zile nu l-am mai văzut pe 119...

 


Re: Mentenanţa tramvaielor Mr. Tramvai

Am aflat ulterior ca 240 revenise acum câteva zile si inițial trebuia sa mai stea pe dreapta ceva timp.
Si el are o urma "istorica"...
:lol:  :roll:
20220408_182611.jpg (907.55 KB; downloaded 2833 times)
20220408_182745.jpg (1.76 MB; downloaded 2833 times)

 


Re: Mentenanţa tramvaielor LucaTB

A revenit 306 după o perioadă în care a stat defect cu motorul. Este pe linia 32.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa tramvaielor V2A

348 a fost revopsit în depou.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor Puss in Boots

E vreun plan cu tramvaiele astea care stau la gard? Ma refer la V3a evident.
Nu se pot duce in URAC si reparate? Nu toate dar macar o parte. Mi-e greu sa cred ca doar casarea e singura solutie.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa tramvaielor ADK

Se va întâmpla cam fix același lucru ca atunci când au venit Mercedesurile. Vin vehicule moderne, se casează cele vechi. Și cum am mai zis, trebuie făcut loc și tare mă tem că pe lângă V3A (de care nu-mi pare rău), STB va mai tăia niște tramvaie vechi cu potențial istoric din simplul fapt că nu o să mai aibă unde să le mai țină. Nu există nici un depou liber sau alte spații de depozitare, atâta e cât știm cu toții și locurile nu sunt foarte multe să mai ocupe și V3A-urile care stau la gard de când era RATB. Un tramvai care va veni e din câte știu mai lung ca un V3A, așa că înțelegeți și unii dintre voi că trebuie să urmeze și casarea acestora pentru a se câștiga și spațiu, plus că ne-am săturat și în anul 2022 cel puțin jumătate din tramvaie să fie doar V3A (mai ales fără îmbunătățirile necesare pe care le vedeți și voi că nu le face cam nimeni).

 


Re: Mentenanţa tramvaielor punmeister

Mai usor cu panica dragilor. Tot ce va lua drumul autogenului o sa fie DOAR mortaciunile istorice chelite de tot ce au avut si care nu merita transformate in CA.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa tramvaielor ADK

La ora actuală - cu tot ce se află în depouri cât spațiu de garare mai rămâne? țin să cred că puțin, faptul că în ultimii ani s-au tăiat toate remorcile Rathgeber, parcă EPC și nu știu exact câte V3A-uri, s-o mai fi eliberat puțin spațiu dar nu pentru 100 de tramvaie mai lungi ca V3A-urile.

Cred că la casare va merge și 192... am văzut o poză cu el recentă și nu arată ca un tramvai care va mai circula vreodată, find din câte știu destinat și el aceluiași proiect ca și 361.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor joker

A revenit 280 dupa incidentul din 25.03 , prezent pe 25(acum la sch2)

 


Re: Mentenanţa tramvaielor FabiM

A revenit inca de pe 26.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor LucaTB

În realitate, circula și pe 25 martie, după tamponarea produsă pe Șoseaua Alexandriei.

V3A-93 #280 - Linia 32 - Piața Unirii:
280 - 32 - 25.03.2022.jpg (972.37 KB; downloaded 3092 times)

Între timp, a fost reparat frontal.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor Costin

ADK wrote here:
La ora actuală - cu tot ce se află în depouri cât spațiu de garare mai rămâne?

La inceputul anilor 90 au fost casate 40 de V3A, inlocuite (ochiometric) cu Rathgeber, casate si ele. Apoi au fost casate toate EP/V3A (chiar, alea cate au fost? Probabil peste 200 de unitati, motoare si remorci). De atunci singurele cresteri de parc au fost Bucur LF-urile (expandarea V2A -> V3A-93-CH-PPC o voi considera neglijabila).

Capacitatea de garare a ramas mai mult sau mai putin aceeasi, minus depoul Giulesti (dar care era mai mult o anexa, cu capacitate mica de doar cateva zeci de vagoane).

Vagoanele Tatra le caseaza oricum.

Deci e loc berechet, fara probleme, pentru Astre, fara sa caseze macar UN vagon vechi in prezent.

 


Go to page:  1  ... 166 167 168 169 170 171 172  ... 219
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2335 forum members have written 425766 posts in 5294 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use