Topic: Astra Imperio Metropolitan
2885 posts, 1048340 views
📖 Pagination options
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
punmeister
Cata vreme vor fi varful de gama si cartea de identitate a Astra, merita.
Cata vreme vor fi varful de gama si cartea de identitate a Astra, merita.
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
orex
Aici e vorba de bani. E vorba de relatia cost-beneficiu, chiar daca e ”nava amiral”!
PS
Stai sa vedem la cat se va ridica pretul unui tramvai, in conditiile actuale, avand in vedere cresterea exponentiala a materiilor prime, materialelor, cost pe care nimeni nu-l estima acum o jumatate de an, daramite acum 3(trei) ani, si mai bine, atunci cand s-a lansat licitatia asta. Vom putea sustine costurile tuturor celor 100 de bucati? Asta-i intrebarea de baza!
Aici e vorba de bani. E vorba de relatia cost-beneficiu, chiar daca e ”nava amiral”!
PS
Stai sa vedem la cat se va ridica pretul unui tramvai, in conditiile actuale, avand in vedere cresterea exponentiala a materiilor prime, materialelor, cost pe care nimeni nu-l estima acum o jumatate de an, daramite acum 3(trei) ani, si mai bine, atunci cand s-a lansat licitatia asta. Vom putea sustine costurile tuturor celor 100 de bucati? Asta-i intrebarea de baza!
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
shoppy
Da nu ii opreste nimeni sa puna un afisaj cu 2 sau 3 cifre, sa il plaseze central si sa umple restul gaurii cu o masca.
Da nu ii opreste nimeni sa puna un afisaj cu 2 sau 3 cifre, sa il plaseze central si sa umple restul gaurii cu o masca.
-
- ByOnu
-
Posted:
-
-
- punmeister
-
Posted:
-
- Media
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
Media
Am văzut prin mesaje ca acest tip de tramvaie vor avea și rastel de biciclete.
Am o întrebare de profan. Este viabil așa ceva într-un tramvai? Mai exista și în alte tari?
Eu nu am văzut nici în Amsterdam așa ceva.
Nu este riscul sa te murdărești prin atingerea de anvelopa bicicletei?
Tramvaiul nu este tren. În tramvai "vânzoleala" de călători este mai mare decât într-un tren.
Bicicleta ar trebui sa fie un mijloc de transport alternativ în oraș nu de agrement, sa îţi pui bicicleta în tramvai sa te duci în parc sa te plimbi.
Chiar nu îmi dau seama daca este o idee buna sau proasta.
Am văzut prin mesaje ca acest tip de tramvaie vor avea și rastel de biciclete.
Am o întrebare de profan. Este viabil așa ceva într-un tramvai? Mai exista și în alte tari?
Eu nu am văzut nici în Amsterdam așa ceva.
Nu este riscul sa te murdărești prin atingerea de anvelopa bicicletei?
Tramvaiul nu este tren. În tramvai "vânzoleala" de călători este mai mare decât într-un tren.
Bicicleta ar trebui sa fie un mijloc de transport alternativ în oraș nu de agrement, sa îţi pui bicicleta în tramvai sa te duci în parc sa te plimbi.
Chiar nu îmi dau seama daca este o idee buna sau proasta.
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
punmeister
Rastelul va fi unul pliabil, astfel incat sa nu ocupe spatiu aiurea in salon. Si da, suntem primii in Europa la capitolul tramvaie noi.
Rastelul va fi unul pliabil, astfel incat sa nu ocupe spatiu aiurea in salon. Si da, suntem primii in Europa la capitolul tramvaie noi.
- Media
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
Media
Pliabil sau nu va încuraja sa urci bicla în tramvai nu sa mergi pe ea.
Era interzis sa urci bicicleta în mijloace de transport în comun (dacă nu s-a modificat în ultima perioada).
La metrou ai voie cu bicla numai în anumite intervale orare, cum e și normal, sa nu te trezești ca vrei sa urci în plin vârf de trafic.
Pliabil sau nu va încuraja sa urci bicla în tramvai nu sa mergi pe ea.
Era interzis sa urci bicicleta în mijloace de transport în comun (dacă nu s-a modificat în ultima perioada).
La metrou ai voie cu bicla numai în anumite intervale orare, cum e și normal, sa nu te trezești ca vrei sa urci în plin vârf de trafic.
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
punmeister
Din cate stiu se va aplica acelasi regulament ca la metrou odata cu intrarea lor in circulatie.
Din cate stiu se va aplica acelasi regulament ca la metrou odata cu intrarea lor in circulatie.
-
- WT_fan06
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
WT_fan06
Ca o paranteză legată de metrou, nu mi se pare normal intervalul în care ai voie cu bicicleta. Una este să ai acces doar în „off-peak hours”, așa cum este potrivit (în opinia mea) și alta e să ai acces doar de la 8 seara la 11 noaptea.
Legat de bicicletele în tramvai, țineți cont că aceste vehicule sunt proiectate pentru un serviciu de cel puțin 30 de ani. E o dotare care, astăzi, poate nu are prea mult sens pentru unii, dar în viitor, cine știe?
Căratul bicicletelor este o cu totul altă poveste și sunt mai multe motive valide pentru care să transporți bicicleta în tramvai.
- vrei să te dai cu bicicleta în parc, dar nu există pistă până acolo / nu ești încrezător că ajungi acolo în siguranță dacă pedalezi în trafic
- s-a întunecat afară și ți s-a descărcat farul
- s-a defectat bicicleta
- etc.
Nu presupuneți că toți care au bicicletă sunt din start adulți și experți la mersul pe bicicletă. Bicicletele sunt pentru toți și, da, oricine are dreptul să pedaleze și să se simtă în siguranță / confortabil făcând asta.
Ca o paranteză legată de metrou, nu mi se pare normal intervalul în care ai voie cu bicicleta. Una este să ai acces doar în „off-peak hours”, așa cum este potrivit (în opinia mea) și alta e să ai acces doar de la 8 seara la 11 noaptea.
Legat de bicicletele în tramvai, țineți cont că aceste vehicule sunt proiectate pentru un serviciu de cel puțin 30 de ani. E o dotare care, astăzi, poate nu are prea mult sens pentru unii, dar în viitor, cine știe?
Media wrote here:Nu cred că are sens. Una este să ai de mers pe jos o stație, vezi că vine tramvaiul, așa că îl iei (și atunci poți spune că descurajezi mersul pe jos pe distanțe scurte, ceea ce este un fapt cunoscut pentru anumite sisteme de transport public) și alta e să spui că spațiul pentru biciclete din tramvaie descurajează mersul pe bicicletă. În primul rând, nu e ușor să cari o bicicletă. Oamenii nu cară după ei biciclete de plăcere; dacă au posibilitatea, vor alege să folosească bicicleta.
Pliabil sau nu va încuraja sa urci bicla în tramvai nu sa mergi pe ea.
Căratul bicicletelor este o cu totul altă poveste și sunt mai multe motive valide pentru care să transporți bicicleta în tramvai.
- vrei să te dai cu bicicleta în parc, dar nu există pistă până acolo / nu ești încrezător că ajungi acolo în siguranță dacă pedalezi în trafic
- s-a întunecat afară și ți s-a descărcat farul
- s-a defectat bicicleta
- etc.
Nu presupuneți că toți care au bicicletă sunt din start adulți și experți la mersul pe bicicletă. Bicicletele sunt pentru toți și, da, oricine are dreptul să pedaleze și să se simtă în siguranță / confortabil făcând asta.
-
- Cezar210
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
Cezar210
Are cineva idee ce serie vor avea Astrele? 5xx sau ceva diferit?
Are cineva idee ce serie vor avea Astrele? 5xx sau ceva diferit?
-
- punmeister
-
Posted:
-
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
orex
Vreau sa-l vad pe cretu daca la fel de jovial va fi printre calatorii din Bucuresti.
Vreau sa-l vad pe cretu daca la fel de jovial va fi printre calatorii din Bucuresti.
-
- Andrei98
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
Andrei98
În urma unor probe cu Imperio Civitas în prezența unor reprezentanți din București s-a hotărât să se monteze partea de autonomie și pe Imperio de București.
În urma unor probe cu Imperio Civitas în prezența unor reprezentanți din București s-a hotărât să se monteze partea de autonomie și pe Imperio de București.
📖 Pagination options