MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM2 Berceni - PiperaM2 • Extinderea spre sud

 

Topic: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură)

252 posts, 48736 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: POZE Lucrări: Staţia Tudor Arghezi (Berceni Centură) sab

Răspunsul este foarte simplu. Câmpul este în Popesti, investiția este făcută de PS4. Nu avea cum sa investească PS4 în Popesti,iar pentru Popesti interesul acum este ZERO.

 


Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) survola

Oare nu se putea expropria niste teren agricol și trece în domeniu statului și administrarea Metrorex  MT ?
Acesta e cam singurul punct slab al proiectului.

 


Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) andrei11

Te crezi  în Comunismul  defunct ? Numai acolo erau posibile astfel de lucruri. Acum fiecare e cu a măsii și trebuie făcute zeci de mii de  consultări populare pentru toate nimicurile  care  afectează traiul zilnic al comunității.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) sab

survola, se putea face ce spui tu, cu condiția ca investiția sa fi fost făcută de MT.
Dar, cum este făcut de PS4, este imposibil. Așa ca Băluță s-a limitat la terenul care este in S4. N-am înțeles cum vine asta, sa investească PS4  in ceva care nu ii aparține, cum ar fi metroul, dar mă rog, probabil cei de la PS4 sunt singurii care cred in  utilitatea acestei aberații.
Si nu este singurul punct slab faptul ca șoseaua Berceni va face un "S" acolo. Poate este lucrul cel mai puțin important.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) sab

subway guru wrote here:
Studenți la Construcții, în vizită pe șantierul stației de metrou Tudor Arghezi
https://clubferoviar.ro/santierul-statie ... ghezi-2/

Imi aduce aminte de vremurile de pana in 1990. :)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) sab

Inteleg de aici ca statia NU va avea park&ride deasupra.
Screenshot 2021-12-08 175928.jpg (57.83 KB; downloaded 3985 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) sab

Băieții se pregătesc... Poza de la Leonida
20220117_192943.jpg (1.26 MB; downloaded 3732 times)

 


Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) ByOnu

Ma tot gandesc ca punctul terminus ar trebui sa fie denumit in continuare Berceni. Probabil viitorul (ipotetic) capat din Comuna Berceni sa fie denumit Berceni sau Comuna Berceni.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) sab

Dacă se prelungește pana acolo, as vrea sa vad și eu ce aduce "studiul"...
Dar inventează ei niște denumiri "neutre", cum este și Arghezi asta.

 


Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) ByOnu

Atunci sa fi denumit noua statie cu "Berceni", iar actuala Arghezi. In fine, not gonna happen. Trebuie sa vada boborul ca s-a lucrat ceva.

Denumirea actualei statii Berceni, daca ramane doar de trecere, nu mai are logica. O statie random denumita Berceni intre cartierul Aparatorii Patriei si statia Arghezi. Este un non-sens. Inainte avea logica, fiind punctul terminus spre (Comuna) Berceni.

 


Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) andrei11

Dacă M 2 va ajunge şi în Comuna Berceni, dacă vor fi mai multe staţii în comună, cele intermediare pot să le boteze cum vor iar staţia finală Comuna Berceni.  Denumiri de staţii s-au mai modificat, unele fără nicio legătură cu amplasamentul lor ( fosta Semănătoarea,  Policolor, etc. ) unele staţii nu mai au legătură cu fostele uzine ( Timpuri Noi, Republica ). Actuala staţie  << Berceni >> eu aş denumi-o Mark Twain.  Un literar român alături de unul universal.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) sab

Cum sa ajungă in comuna Berceni, daca pe Kogălniceanu, bulevard cu 4 benzi nu a fost loc ? :)
Unde faci stațiile, in curțile oamenilor ?  Sau facem stații suprapuse, ca la M5, ca sa transportam 10 calatori ?

 


Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) zapacitu

Intreb si eu, ca proaspat picat din luna, de ce au facut doua nivele deasupra statiei? Inteleg ca trebuie spatii tehnice, holuri, insa doua nivele îmi miroase a spatiu de birouri. Parcare clar nu e, au gresit directia pentru spatiu de depozitare auto. Intuiesc gresit?

 


Re: Discuții: Stația Tudor Arghezi (Berceni Centură) andrei11

Noi nu ştim ce suprafaţă desfăşurată este necesară pentru spaţiile tehnice ale unei staţii. Birouri ? Ce să caute birouri acolo ?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M2 • Extinderea spre sud  • 
Choose destination

Since our 2355 forum members have written 427382 posts in 5306 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use