Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul BrașovTransportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)

 

Topic: SC RATBV SA - Bilete și abonamente

20 posts, 7549 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Bilete si abonamente SC RATBV SA micutzu

Cel mai bun exemplu ar fi Tallinn, cu o populatie de aprox. 400.000 locuitori (ceva mai mare ca Brasov), in care gratuitatea transportului in comun s-a introdus undeva prin 2012 daca nu ma insel.

 


Re: Bilete si abonamente SC RATBV SA WT_fan06

Costin a zis bine "de dimensiunea Bucureştiului sau mai mari"... transportul public poate fi gratuit în oraşe relativ mici cu o rețea pe măsură. Costurile cresc exponențial cu mărimea flotei, aşa că oraşele mari nu vor avea niciodată transport gratis fără a face o gaură de proporții în buget.

La noi bineînțeles că e totul pe dos şi aceste măsuri bombastice populiste au viziune de pe azi pe mâine că vin alegerile. Iar după noi potopul. Interesant cum nu s-a vorbit nimic despre pomeni, dar fix acum în prag de alegeri se țipă* numai despre pomeni. :mad:

 


Re: Bilete si abonamente SC RATBV SA Costin

Eu am zis Brasov, nu Bucuresti.

Bun, Tallinn. Cum se prezinta transportul acolo si investitiile in acesta?

Alt oras in afara de Tallinn? Asta e doar asa ca sa imi dai dreptate ca e doar un experiment, e nevoie de mai multe unde sistemul sa fie complet functional si, preferabil, undeva mai la vest decat Tallinn, unde am eu un feeling ca conceptul de pomana electorala e cam ca pe la noi :)

 


Re: SC RATBV SA - Bilete și abonamente cris_m

Am testat saptamana aceasta biletele de hartie cu 2 calatorii si un abonament de o zi. Daca in cazul biletelor a fost ok din punctul meu de vedere, nu acelasi lucru pot sa afirm despre abonament. Este complet neintuitiv ca acesta nu dureaza 24 de ore, ci diferenta dintre momentul validarii si ora 23:59 a aceleiasi zile. Mai mult, nu ti se spune daca e obligatoriu sa validezi la fiecare transfer, iar la validatoarele de tip Radcom nu primesti vreun mesaj ca ai validat sau nu abonamentul. Nici macar nu piuie cand iti afiseaza cateva milisecunde un mesaj de eroare scos din context - " Schimb inchis - Anuntati conducatorul de vehicul"...

 


SC RATBV SA - Bilete și abonamente Andrei Andraș

Validarea titlurilor de călătorie este obligatorie la urcarea în fiecare vehicul. Dar nu primești amendă dacă nu o faci (în cazul abonamentelor), dar "trebuie" pentru monitorizarea fluxurilor de călători. La Radcom îți arată pe ecran o bifă mare plus mesajul "Validat", dar, fiind card din carton, trebuie insistată validarea. Nu știu de ce, mi s-a mai întâmplat când am însoțit alți pasionați prin oraș.

 


Re: SC RATBV SA - Bilete și abonamente cris_m

Da, culmea ca am insistat, ba chiar am luat la rand toate validatoarele... La cele UTI mi-a mers perfect, mi-a aratat bifa, tot ce trebuie. Inseamna ca e un bug al sistemului...

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423562 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use