Topic: V3A-93M-FAUR
1265 posts, 518594 views
📖 Pagination options
-
- andrei11
-
Posted:
-
- FabiM
-
Posted:
-
Re: V3A-93M-FAUR
FabiM
Eu stiam ca era vorba de o defecțiune a lui 110 (primul tramvai), urmată de frânarea ineficienta a lui 296 (al treilea tramvai) lucru care a dus la întregul accident.
Eu stiam ca era vorba de o defecțiune a lui 110 (primul tramvai), urmată de frânarea ineficienta a lui 296 (al treilea tramvai) lucru care a dus la întregul accident.
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: V3A-93M-FAUR
andrei11
Evident că n-are legătură tipul pantografului cu cursa lui liberă pe verticală. Mai degrabă - deși nu mă pricep - cu calitatea contactului între fir și pantograf.
Evident că n-are legătură tipul pantografului cu cursa lui liberă pe verticală. Mai degrabă - deși nu mă pricep - cu calitatea contactului între fir și pantograf.
-
- V2A
-
Posted:
-
Re: V3A-93M-FAUR
V2A
După cum spuneam la topicul de mentenanță, 240 a revenit de astăzi, după un an și jumătate de absență. I-a fost revopsit botul și a primit faruri și semnalizatoare noi. Stopurile nu au fost înlocuite. Nici în interior nu i-au fost făcute cosmetizări.

După cum spuneam la topicul de mentenanță, 240 a revenit de astăzi, după un an și jumătate de absență. I-a fost revopsit botul și a primit faruri și semnalizatoare noi. Stopurile nu au fost înlocuite. Nici în interior nu i-au fost făcute cosmetizări.

-
- Gabi23
-
Posted:
-
Re: V3A-93M-FAUR
Gabi23
Păi nici nu prea are cum să fie uzat, că din aproximativ 11 ani de la RK a stat mai bine de jumătate prin depou. Avea niște boghiuri problematice, care se defectau des. La un moment dat primise setul lui 190 când acela a fost retras.
Păi nici nu prea are cum să fie uzat, că din aproximativ 11 ani de la RK a stat mai bine de jumătate prin depou. Avea niște boghiuri problematice, care se defectau des. La un moment dat primise setul lui 190 când acela a fost retras.
-
- Cezar210
-
Posted:
-
Re: V3A-93M-FAUR
Cezar210
De aproximativ 2 săptămâni apare pe linia 41, aproape zilnic, vagonul 229. V3A-93-M-FAUR, totuși pe pompe, dar cu pantograf clasic. Tehnic și estetic foarte ok (la fel și în cazul lui 252 prezentat acum puțin timp). Dar, daca sub 50 km/h nu exista problema la pantograf, nu înțeleg de ce este aceasta "regulă nescrisă" ca pe linia 41 sa se circule doar cu pantograf Schunk.
De aproximativ 2 săptămâni apare pe linia 41, aproape zilnic, vagonul 229. V3A-93-M-FAUR, totuși pe pompe, dar cu pantograf clasic. Tehnic și estetic foarte ok (la fel și în cazul lui 252 prezentat acum puțin timp). Dar, daca sub 50 km/h nu exista problema la pantograf, nu înțeleg de ce este aceasta "regulă nescrisă" ca pe linia 41 sa se circule doar cu pantograf Schunk.
229 spate stânga - linia 41 - Drumul Taberei (1).jpg (1.16 MB; downloaded 4308 times)
229 spate dreapta - linia 41 - Drumul Taberei (2).jpg (1.12 MB; downloaded 4323 times)
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: V3A-93M-FAUR
shoppy
Mentalitate incretita de pe vremea comunistilor, linie de protocol, depou de protocol, sa fie ei acolo unde este protocolul ca se fura mai bine.
Mentalitate incretita de pe vremea comunistilor, linie de protocol, depou de protocol, sa fie ei acolo unde este protocolul ca se fura mai bine.
- vl273
-
Posted:
-
-
- Cezar210
-
Posted:
-
Re: V3A-93M-FAUR
Cezar210
Îmi cer mii de scuze, nu știu de ce dar eram sigur că este cu pompe.
Mulțumesc pentru corectare.
Îmi cer mii de scuze, nu știu de ce dar eram sigur că este cu pompe.
Mulțumesc pentru corectare.
-
- Cezar210
-
Posted:
-
Re: V3A-93M-FAUR
Cezar210
După cum am spus, pe linia 41 este titular de în jur de o luna, vagonul 229.
Însă, pe data de 23 august, a apărut pe 41 o bombă estetica - 336. Tehnic, rulează ok, dar estetic.. astăzi este 345 repartizat (alaturi de 229), alta minunăție de vagon.. voi atașa câteva poze cu el mai târziu.
Clipul (336+229) și descrierea acestuia vorbesc de la sine.
După cum am spus, pe linia 41 este titular de în jur de o luna, vagonul 229.
Însă, pe data de 23 august, a apărut pe 41 o bombă estetica - 336. Tehnic, rulează ok, dar estetic.. astăzi este 345 repartizat (alaturi de 229), alta minunăție de vagon.. voi atașa câteva poze cu el mai târziu.
Clipul (336+229) și descrierea acestuia vorbesc de la sine.
- bogdan63
-
Posted:
-
Re: V3A-93M-FAUR
bogdan63
@Cezy210 La ce te referi tu cu minunăție de vagon?
Ai facut serviciu vreodata pe el ca sa iti dai cu parerea?
Ca in rest numai gura e de tine, noroc ca ai acces la Info STB...
Cezy210 wrote here:
345 repartizat (alaturi de 229), alta minunăție de vagon..
@Cezy210 La ce te referi tu cu minunăție de vagon?
Ai facut serviciu vreodata pe el ca sa iti dai cu parerea?
Ca in rest numai gura e de tine, noroc ca ai acces la Info STB...
-
- Cezar210
-
Posted:
-
Re: V3A-93M-FAUR
Cezar210
Pai prin "minunăție" de vagon mă refer la următoarele:
Stare estetică foarte proasta;
Tren de rulare pe federe;
RK în anul 2010;
Pantograf uzat.
Pai prin "minunăție" de vagon mă refer la următoarele:
Stare estetică foarte proasta;
Tren de rulare pe federe;
RK în anul 2010;
Pantograf uzat.
-
- Mr. Tramvai
-
Posted:
-
Re: V3A-93M-FAUR
Mr. Tramvai
Am atașat o schiță a tramvaiului #329 si etapele in care a fost realizată.
Ce părere aveți?
Sursa: Bucharest (STB) Spotting
Am atașat o schiță a tramvaiului #329 si etapele in care a fost realizată.
Ce părere aveți?
Sursa: Bucharest (STB) Spotting
IMG-20210827-WA0046.jpg (53.85 KB; downloaded 7286 times)
IMG-20210827-WA0047.jpg (128 KB; downloaded 7283 times)
IMG-20210827-WA0048.jpg (128 KB; downloaded 7286 times)
IMG-20210827-WA0049.jpg (58.91 KB; downloaded 7285 times)
IMG-20210827-WA0050.jpg (128 KB; downloaded 7296 times)
- FabiM
-
Posted:
-
Re: V3A-93M-FAUR
FabiM
După ce a fost revopsit 324 de dragul de a ascunde totul sub preș, a fost rândul lui 282 , cunoscut ca fiind plin din cap pana in coada de rugina.
Din păcate, treaba făcută peste noapte, pe repezeala, vopsea aruncată peste rugina, peticeală pe alocuri urmând a fi revopsit și acolo.
In rest, majoritatea ușilor nu ii aparțin, iar interiorul a rămas fix la fel cum a fost prezentat de @Gabi23 ultima data.
După ce a fost revopsit 324 de dragul de a ascunde totul sub preș, a fost rândul lui 282 , cunoscut ca fiind plin din cap pana in coada de rugina.
Din păcate, treaba făcută peste noapte, pe repezeala, vopsea aruncată peste rugina, peticeală pe alocuri urmând a fi revopsit și acolo.
In rest, majoritatea ușilor nu ii aparțin, iar interiorul a rămas fix la fel cum a fost prezentat de @Gabi23 ultima data.
7669E1F1-BA40-4829-AD8C-7EB815654960.jpeg (422.57 KB; downloaded 6831 times)
C0362402-2323-470C-808E-9A6F615F6007.jpeg (464.87 KB; downloaded 6837 times)
50B36D26-7988-4DD9-9532-2947815D78B4.jpeg (352.56 KB; downloaded 6834 times)
D0C25032-9FE4-4219-ADF8-6880A139C736.jpeg (298.62 KB; downloaded 6826 times)
10086925-FB66-4EA7-9569-F052EA7C94D6.jpeg (444.52 KB; downloaded 6827 times)
14F08737-751F-47FE-8C22-D4F911A4C77B.jpeg (389.04 KB; downloaded 6831 times)
📖 Pagination options