Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri

658 posts, 192758 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28  ... 47
 
 

📖 Pagination options
Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Andrei Andraș

De parcă nu te-ai obișnuit cu "jurnaliștii" români...

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Linia 43

Tehnologia tramvaiului produs la Pașcani este realizată de o companie americană...

Parca lucrau cu rusii...
Si imi place ca ,in general, nu se comunica lucrurile de baza gen motor sau de unde este licenta ( au trantit ca este tehnologie americana si gata) ci bliz-blizuri gen aer conditionat cu ozonificare ,ergonomia scaunului vatmanului ,compostoare etc

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri PTMZ

La partea cu licența cred și eu că e o eroare. Directorul firmei ruse PK TS a declarat că se vor livra tramvaie de-ale lor la București:
- When we launched trams, we were told that no one would buy them from you - perhaps only Moscow and St. Petersburg will buy a few, - he said. - But now there are already 350 Vityaz cars in operation in Moscow, our trams are exported to Daugavpils and Bucharest. The Russian regions are not lagging behind - for example, Ulan-Ude purchased 15 smaller trams "Lion".

Sursa: Business Vector

În afară de acest contract nu mai e niciunul pe care să-l fi putut lua, cu excepția celui pentru tramvaiele lungi (dar mi se pare puțin probabil ca Astra sau Durmazlar să colaboreze cu rușii). Ceva nu se leagă.

Mai e și alt aspect: declarația rușilor a fost publicată cu 3 săptămâni înainte ca VFU să fie desemnat câștigător în sistem. Oare se știa dinainte că va fi VFU desemnat câștigător, ceea ce ar ridica suspiciuni de fapte de corupție, sau e, totuși, vorba de contractul tramvaielor lungi și o colaborare cu Astra sau Durmazlar?

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri orex

Din pacate, pentru noi bucurestenii, aceasta licitatie ar trebui reluata de la zero, ca prea e cusuta cu ”ata alba”!   :yes:

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri PTMZ

Adevărat.
Dacă informația de la Club Feroviar cu compania americană e veridică - lucru de care mă cam îndoiesc -, atunci hai să ne uităm pe piața americană (doar SUA). Există doar 2 producători de tramvaie acolo: Gomaco Trolley Company și Brooklyn Equipment Company. Prima produce doar tramvaie vintage, deci prin eliminare cei de la Brooklyn colaborează cu VFU. Singurul model de tramvai al lor (pe lângă cele vintage) este Liberty:
Light-Rail-Awards-Photo-and-Graphic-DART-Streetcar.jpg (29.19 KB; downloaded 3538 times)
brookville_header_Modern-Streetcar.png (356.59 KB; downloaded 3556 times)
Brookville-Liberty-Bridge-Crossing-WEB260.jpg (24.85 KB; downloaded 3562 times)
INDUCTION-1.jpg (25.34 KB; downloaded 3546 times)
Brookville-Liberty-Streetcar-OnCatenary.jpg (28.57 KB; downloaded 3536 times)
DART-Lowfloor-WEB260.jpg (28.83 KB; downloaded 3575 times)
Qline-2.jpg (48.28 KB; downloaded 3547 times)
MKE-Day2.jpg (40.67 KB; downloaded 3539 times)
OKC-2.jpg (68.26 KB; downloaded 3545 times)

Sursa

Mi se pare penibilă toată secretomania aceasta din partea VFU. De ce nu spun clar și răspicat: "Dom'le, noi venim cu modelul x, sub licență de la producătorul y"?

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri punmeister

Si astea fiind cu boghiuri fixe, avand la baza antichitatea de Skoda 03T.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Linia 43

Nu m-as mira ca tehnologia americana sa fie doar  la aer conditionat sau la alt sistem neesential. Oricum comunicarea ,in loc sa lamureasca chestii esentiale, ne spune de dispunerea eleganta a butoanelor in cabina vatmanului ,ce scaun comod va avea acesta si AC cu ozonificare.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri 1689

Comunicarea ?
Care comunicare ?!?
Niste zvonuri “pe surse” cu povesti ca din benzi desenate aparute pe ici si colo pe net - usor de denigrat ca fiind doar zvonuri ?
Comunicare inseamna o declaratie de presa asumata de ambele parti (contractor si contractant), eventual publicata si de agentii de presa (de specialitate) cu credibilitate. Si mai bine insotita de citeva detalii ale contractului (cit, pentru ce, pe cit timp).
Luati ca exemplu Alstom si Metrorex - ala suna a comunicat de presa, nu basme de adormit copiii ca cele din Racnetul Acarului cu ozonificare si levitatie - la care, din pacate, vad ca se pune urechea si aici...

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri shoppy

Sigur rusul nu a incurcat Bucharest cu Budapest?, ca s-a mai intamplat.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri PTMZ

Nu. Am mai găsit un articol mai vechi, din martie a.c., unde se menționează același lucru:
Petersburg trams are delivered to Moscow, other regions of Russia and abroad. For example, they can be seen in the Latvian Daugavpils. This year, an agreement was signed for the supply of trams to Bucharest.

Sursa: Administrația din Sankt Petersburg

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri ticker

O fi fost semnata intelegerea cu VFU pentru tramvaiele de 18m...

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Linia 43

PTMZ wrote:
Nicușor vrea să semneze ambele contracte pentru tramvaie noi până la finalul anului.


Se pare ca inca nu a gasit un pix.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Tom

Am intrat deja în noul an. Deci, mai are 363 de zile să găsească un pix și să semneze ambele contracte până la sfârșitul anului. :twisted:
L-ar putea cineva contrazice dacă l-ar întreba acum (ianuarie 2021) când va semna contractele și va spune că până la sfârșitul anului?

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri cris_m

Pai poate n-au terminat rusnacii de proiectat tramvaiul, stabilit ultimele carpeli... pardon detalii legate de asamblare in 10 parti. :roll:

 


Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28  ... 47
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2333 forum members have written 425701 posts in 5294 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use