Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi de 27-36m în perioada 2017-2022

1658 posts, 428177 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 84 85 86 87 88 89 90  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 CiprianTRB

Pai zilele trecute a fost emis avizul conform necondiționat tehnic și financiar ceea ce înseamnă ca evaluarea tehnica și evaluarea financiara ar trebui sa fie finalizate. Acum ce s-a întâmplat?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

”Something is rotten in the state of Denmark!” ;)
D-aia suntem unde suntem, la coada clasamentului UE! :oops:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

orex wrote:
Chelului tichie de margaritar ii trebuie!
Pe noi ce ne intereseaza? Functionalitatea (capacitate, confort) si fiabilitatea, cam ce vor pasagerii, nu?!
In rest, nu meritam ceva de genul asta, ca-i o cheltuiala inutila (cu 40 % mai mare) si, indubitabil, ar interveni si cativa grafferi sa-l mai ”impopotoneze” cu ceva ”hieroglife”! ;)
PS
Si astea sunt, chiar, in paine fata de desenele alea! :lol:  :lol:  :lol:


Cand o sa faca Astra singura sau in colaborare si cu turcmenii daca vrea astfel de tramvaie ca acelea din Luxemburg, mai vorbim :-)

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

@Puss...
Cred ca si tie iti e clar ca asa ceva ca la Luxemburg, cu Urbino 3, in aceasta varianta nu ne putem ”da”!

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 CiprianTRB

Urbos*. Urbino sunt autobuzele Solaris.  ;) :bere:

 



Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Cred că mi-am dat seama de ce încă suntem în evaluări pe E-licitație. Dacă teoria mea e corectä, atunci PMB își dovedește, pentru a n-a mia oară, mizeria din administrație.

În ce circumstanțe se pot depune contestații? Sunt mai multe criterii, dar unul dintre ele este prezența unui raport de atribuire, care e indicată printr-o dată și o oră la rubrica de deliberare din sistemul electronic. În absența acestui criteriu esențial, nu se pot depune contestații. Cu o singură excepție: ofertantul de pe locul 2, care e înștiințat de poziția sa și poate să depună contestație imediat ce îl înștiințează autoritatea contractantă. Prin faptul că PMB nu a trecut câștigătorul la rubrica de deliberare, se poate interpreta că încearcă să evite orice fel de contestații. Astfel, s-ar face ca la hibride: se trece deliberarea într-o dată anume, iar un minut mai târziu e atribuirea; atunci nu știu dacă se mai pot face contestații, după atribuire. Când a câștigat Durmazlar, nu a fost trecut nimic la rubrica de deliberare, ca și acum. Singura problemă pentru ei ar fi fost cine era ofertantul de pe locul 2, care era Astra, și care a contestat în lipsa publicării raportului de atribuire în sistem. La troleibuze, din diverse motive, au urcat raportul de atribuire pe 1 octombrie - posibil și din rațiunea că aveau un singur ofertant, nemaiavând, după ei, de ce să se complice -, și s-au trezit cu Solaris pe cap.

Repet, e doar o teorie, nu cunosc toată legislația, și e foarte posibil să fie alt motiv.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 shoppy

Bucurestiul, intre ciuruc si chinezarie.

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 IK4

Nu stiu la ce minune va asteptati cu un asa buget pentru un tramvai de 36m. La banii astia nici Avenio ala de 18m nu se incadra.
Majoritatea licitatiilor de tramvaie de pe plaiurile noastre au fost organizate cu dedicatie pentru Astra Arad. Atat ca buget stabilit intentionat mult prea mic pentru niste produse de top, cat si tehnic, prin acele boghiuri "pivotante" cerute, care au exclus multi producatori consacrati.
Ghinionul la Bucuresti a fost ca s-au trezit si cu turcii, care au vrut sa intre pe piata europeana cu produsul lor si au lasat la pret pentru un produs care altfel ar fi fost mult mai scump, fiind probabil subventionati direct de statul turc. S-a vazut clar ca turcii n-au fost foarte incantati de pretul acestui contract si nu au depus nici un fel de efort pentru a isi apara oferta prin CNSC, instante, etc.
In schimb pentru Astra, tot circul si amanarile au venit perfect, ca oricum nu aveau capacitate de productie si onoreaza si asa cu intarziere contractele in derulare cu Oradea si Cluj. E posibil ca tot acest circ de la licitatia din Bucuresti sa fie chiar regizat pentru a impinge cat mai mult in viitor data primelor livrari.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 CiprianTRB

La cât de civilizați sunt majoritatea călătorilor din București, tramvaiele de la Astra Arad sunt mai mult decât bune.
Pe lângă un V3A-93 un Imperio e OZN pentru mulți bucureșteni.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Costin

IK4, avertisment pentru incalcarea punctului 3 al regulametului suplimentar al acestui forum. Mesajul a fost corectat.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 don_napoleon

Si circul continuă....

3 EVALUARE FINANCIARA
Data limita: 24.11.2020


http://e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100044789/  :headbash:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 CiprianTRB

@don_napoleon s-a mai discutat deja, uită-te pe pagina precedenta.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

orex wrote:
@Puss...
Cred ca si tie iti e clar ca asa ceva ca la Luxemburg, cu Urbino 3, in aceasta varianta nu ne putem ”da”!


Normal, dar nu strica sa visezi la o lume normala.

 


Go to page:  1  ... 84 85 86 87 88 89 90  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2385 forum members have written 430481 posts in 5346 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use