Transportul feroviar în RomâniaPrezentări și discuții - material rulantLocomotive electrice

 

Topic: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron)

132 posts, 68197 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) Utilizator anonim

Cele doua sunt in Curtici de unde urmeaza sa plece catre Fetesti unde vor fi preluate si colantate de Unicom Tranzit.

0.jpg (62.4 KB; downloaded 7602 times)

0 (2).jpg (38.54 KB; downloaded 7588 times)

0 (1).jpg (49.3 KB; downloaded 7587 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) Utilizator anonim

Locomotivele Smartron pentru Unicom, primele doua ale lor, au pornit astazi pentru prima data de la iesirea din fabrica, fiind date la drum de la Chitila unde au fost conectate pentru prima data in Romania. Acum sunt in drum spre Fetesti unde vor fi colantate cu simbolele Unicom. Diseara sau maine urmeaza un reportaj mai amplu.

20200624_142403.jpg (481.39 KB; downloaded 7475 times)


20200624_151619.jpg (533.5 KB; downloaded 7471 times)


20200624_151805.jpg (446.75 KB; downloaded 7472 times)


20200624_163522.jpg (470.51 KB; downloaded 7477 times)


20200624_152052.jpg (441.2 KB; downloaded 7478 times)

 


  • GRD
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) GRD

Tot astazi a ajuns la Suceava si Smartronul celor de la EP Rail / CER Fersped cu un tren de busteni de la Curtici.




192 003 | EP Rail / CER Fersped by Alexandru G, on Flickr

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) Utilizator anonim

Dupa cum am spus mai sus, locomotivele au fost deconectate la uzina din Munich-Allach, fiind aduse pana in Chitila in compunerea mai multor trenuri ca locomotive „reci”. In Chitila acestea au fost scoase din compunerea marfarului cu destinatia Dornesti si garate in functie de spatiul disponibil la liniile 4 și 5 ale garii. Aici au fost puse in functiune la retea pe rand, 02 si 01, fiind cuplate si pregatite pentru a pleca la baza Unicom din Fetesti unde au ajuns in jurul orei 19. Acolo se va face o reinstruire a personalului, mecanicii fiind deja specializati pe acest tip de locomotiva, va fi colantata in tematica Unicom Tranzit, inteleg ca doar pe lateral/frontal cu siglele, pentru ca deja de zilele urmatoare sa inceapa sa fie utilizate in regim normal.

Pana in septembrie urmeaza sa mai soseasca 3 locomotive pentru EP Rail.

Smartron Ext (2).jpg (354.8 KB; downloaded 7415 times)


Smartron Ext (6).jpg (392.72 KB; downloaded 7413 times)


Smartron Ext (25).jpg (339.31 KB; downloaded 7413 times)


Smartron Ext (9).jpg (385.61 KB; downloaded 7466 times)


Smartron Ext (34).jpg (359.47 KB; downloaded 7421 times)


Smartron Ext (33).jpg (315.08 KB; downloaded 7414 times)


Smartron Ext (21).jpg (376.07 KB; downloaded 7414 times)


sala (2).jpg (302.48 KB; downloaded 7430 times)


post (6).jpg (373.98 KB; downloaded 7417 times)

 


Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) Andrei98

Cinste lor ca au inceput sa renunte la clasicele carpeli pe niste locomotive de +40 ani vechime.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) Utilizator anonim

De fapt nu renunta la nimic, Unicom are nevoie de masini, astea doua vin ca surplus de parc.

La fel si EP Rail, desi acolo situatia e mult mai simpla, le au pe 557 și 794 inchiriate de la calatori la care vor renunta pe masura ce le vin restul de 3 Smartron si inca o LEMA, chiar urmatoarea care iese fiind a lor.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) Utilizator anonim

La ora asta locomotivele sunt la baza Unicom din Fetesti unde se fac ultimele specializari ale personalului.

20200625_120048.jpg (493.45 KB; downloaded 7350 times)


20200625_120152.jpg (464.31 KB; downloaded 7345 times)


20200625_120508.jpg (518.45 KB; downloaded 7376 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) Utilizator anonim

Cele doua locomotive ale Unicom Tranzit, George si Karen sunt gata de drum, in cursul zilei de sambata vor fi colantate, cel putin una va incepe sa lucreze in special in zona de est a tarii, pe Constanta - Suceava, dar pe masura ce se vor autoriza mecanici, vor cuprinde toata tara. Tema va fi simpla, pe laterale vor fi lipite siglele companiei impreuna cu cele ale finantatorului, in zona usilor posturilor vor fi scrise numele locomotivelor, George si Karen, iar in zona frontala numarul de inventar va fi scris mai jos, intre grilele negre, urmand ca in zona albastra sa fie lipita sigla companiei.

Locomotivele au efectuat astazi la Fetesti o serie de probe si simulari pentru specializarea personalului principal de exploatare care se va ocupa de locomotive. De asemenea au fost realizate simulari ale conducerii in sistem de comanda multipla, sau comanda unica. Se pot lega pana la 6 locomotive in mod full tractiune, conduse de la prima locomotiva, de un singur mecanic. Totusi la noi instructiile inca nu permit asemenea mod de exploatare, locomotivele din compunerea trenurilor avand obligatoriu mecanic asistent, indiferent de starea lor, totusi inteleg ca in acest caz se pot aplica reglementarile europene.

Dupa cum am spus, locomotivele nu inlocuiesc nimic, fiind doar predata inapoi EA 772 inchiriata de la calatori. Urmeaza un material mai amplu si cu detalii din zona companiei.

De asemenea am urcat o serie mai mare de imagini cu punerea in functiune de ieri de la Chitila.
https://********/fotoreportaj-smar ... m-tranzit/

Pe masura ce reusesc sa aflu noutati va tin la curent, colaborarea cu Siemens si operatorii noilor locomotive fiind foarte buna.  :bere:

20200625_124041.jpg (365.67 KB; downloaded 7305 times)


20200625_124323.jpg (352.37 KB; downloaded 7313 times)


20200625_124408.jpg (396.41 KB; downloaded 7287 times)


20200625_131325.jpg (314.53 KB; downloaded 7284 times)


20200625_135919.jpg (361.51 KB; downloaded 7289 times)


DSC_1187.jpg (360.33 KB; downloaded 7290 times)


DSC_1215.jpg (304.4 KB; downloaded 7288 times)


DSC_1220.jpg (353.29 KB; downloaded 7285 times)

 


Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) SirVlady

Smartron-urile au fost colantate, unul este deja la drum.  :bere:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) Utilizator anonim

001, George Stephenson, in actiune pe Valea Prahovei.



 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) Utilizator anonim

003, prima a EP Rail la Poligrafiei cu un marfar catre Vintu de Jos. Inca 3 se vor alatura ei pana la finalul anului.

20200712_145546.jpg (576.37 KB; downloaded 6894 times)

 


Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) Victor92

Inainte cu cateva minute. Tot de azi.

DSC_0697.JPG (354.51 KB; downloaded 6864 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) Utilizator anonim

George Stephenson in aceasta dimineata la semnale Baneasa.

VideoCapture_20200713-092423.jpg (480.83 KB; downloaded 6736 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive clasa 192 (Siemens Smartron) Utilizator anonim

Siemens Smartron 192-003 E-P Rail cu un marfar catre Vintu de Jos / Poligrafiei 12.07.2020





Siemens Smartron 192-001 al Unicom Tranzit cu un marfar catre Constanta / Pajura 13.07.2020



 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Locomotive electrice  • 
Choose destination

Since our 2708 forum members have written 464984 posts in 5805 topics and 542 subforums.

 

© 2009 - 2026 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use