Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul ClujTransportul în comun din municipiul Cluj-Napoca (SC CTP SA)

 

Topic: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m

62 posts, 35046 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuze Mercedes Conecto Euro 6 18 m ale CTP Costin

Dragos31 wrote:
Un Mercedes-Benz Conecto G din luna august 2018...

913 - Linia 35 - 3 august 2018


Am sters aceasta fotografie deoarece nu se incadreaza in standardele de calitate din regulament si nici nu aduce noutati notabile.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP bobby

Cel puțin eu am observat că în aceste autobuze ultima stație afișată pe panourile de la ușile 2 și 3 ultima stație nu e de fapt ultima, e cea dinainte ( exemplu 24B afișează "Disp. Unirii" când de fapt e "Valeriu Bologa". Îi dezorientează mai ales pe turiști.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP tram_way

La unele linii, nu la toate, e trecut și dispeceratul ca și stație.
E doar una din multele detalii la care nu s-a gândit nimeni sau, dacă s-au gândit, nu au executat întocmai lucrarea.

Sunt și chestii mai mari de rezolvat, cum ar fi display-urile publicitare care cu noua grafică arată „ca în plop” sau monitoarele din stații care nu știu decât semnal GPS, neafișând la capete de linie nimic.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP Costin

tram_way wrote:
monitoarele din stații care nu știu decât semnal GPS

Asta e un nonsens tehnic. Semnalul GPS nu poate fi decat "receptionat" si indica pozitia receptorului. Niste monitoare nu au nevoie de GPS pentru ca sunt mereu in acelasi loc.

Ca sa afiseze informatii, trebuie conexiune de date mobile (poate ai vrut sa spui GPRS? dar standardul e demult expirat, in fine) de pe care sa primeasca niste informatii care vin dintr-un server sau direct din vehicul.

Si ca sa duc ideea pana la capat, vehiculele la randul lor doar primesc semnal GPS (il receptioneaza din sateliti).Ce trimit mai departe nu e "semnal GPS" ci doar un request http simplu transmis prin conexiune de date mobile care contine si informatiile primite de la GPS, intr-un format care sa fie inteles de un server. Monitoarele se conecteaza la acelasi server si "isi trag" datele despre vehicule de acolo, tot prin request http (deci prin conexiune de date mobile).

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP tram_way

Mă refer la faptul că monitoarele știu doar de semnalul GPS primit de server de la vehiculele în mișcare. Indicat ar fi să se coreleze aceste date cu orarele fiecărei linii, astfel încât să se afișeze o oră orientativă de plecare pe monitoare în cazul în care niciun vehicul nu se află în mișcare.

Scuze, nu am știut că e un forum tehnic.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP cris_m

Nu suntem neaparat cea mai tehnica comunitate, dar incercam sa pastram un nivel mediu al termenilor de specialitate, mai ales ca o parte dintre noi suntem ingineri, programatori etc. :)

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP Victor92

A trecut primul an in care noile autobuze au facut cunostinta cu orasul Comoara din Transilvania.

Circula cu precadere pe liniile care au un numar de calatori mai mare - 24/24B, 30, 43P, 46B etc ...

Atasez cateva imagini realizate zilele trecute.

902 - Linia 24B - Memorandumului - 26 Aprilie 2019





903 - Linia 24 - Bulevardul 21 Decembrie 1989 - 27 Aprilie 2019





907 - Linia 43P - Vivo! Cluj-Napoca - 27 Aprilie 2019





908 - Linia 30 - Memorandumului - 26 Aprilie 2019





910 - Linia 30 - Statia "Buzau" - 27 Aprilie 2019



 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP Dragos31

3 autobuze Mercedes-Benz Conecto G in Piata Unirii, sub stropii ultimei ploi din Cluj-Napoca pe luna Iulie 2019. ;)

905 - Linia 24B - Piata Unirii - 31 Iulie 2019





911 - Linia 52 - Piata Unirii - 31 Iulie 2019





912 - Linia 9 - Piata Unirii - 31 Iulie 2019



 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP DobreCatalin15

Am văzut la unele dintre aceste autobuze că au și anunț vocal în exterior, care anunță atât linia cât și direcția în care se deplasează autobuzul respectiv.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP cris_m

Anunturile vocale exterioare sunt pentru nevazatori, mai mult ca sigur. A si sa nu uit o intrebare pentru Dragos31, cum demonstrezi ca dupa ce ai facut pozele nu a mai plouat in acea zi? De unde stii ca a fost ultima din luna aia?

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP Dragos31

Nu știu cum aș putea să-ți demonstrez asta, dar la aproape o oră după ce am realizat capturile(dacă nu mă înșel), norii de pe cer s-au "risipit", rămânând doar câțiva de vreme bună, + că am verificat de curiozitate meteo înainte de a ajunge în Cluj-Napoca, unde era stipulat că după ploaia de pe 31, următorul "episod" avea să fie pe 3 August.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP Robert

Da, sunt pentru nevăzători. Din păcare atât la exterior cât și la interior vocal cât și cele vizuale încă nu sunt reglate la toate :(

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP DobreCatalin15

Și nici la vehiculele mov mai vechi (Urbino 18, Urbanway, Astra Town).

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 18 m ale CTP GPS

906

547BB6A1-FA0A-4D48-8A0C-9B5DD112D75B.jpeg (174.88 KB; downloaded 3468 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Cluj-Napoca (SC CTP SA)  • 
Choose destination

Since our 2337 forum members have written 426017 posts in 5295 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use