Topic: Sectorul 1
456 posts, 202691 views
📖 Pagination options
- abc_XC
-
Posted:
-
Re: Sectorul 1
abc_XC
ADP Sector 1 renunta la amplasarea parcarilor metalice supraetajate. Au publicat un comunicat pe pagina lor de Facebook: https://www.facebook.com/adpsector1/posts/2396055310628537.
ADP Sector 1 renunta la amplasarea parcarilor metalice supraetajate. Au publicat un comunicat pe pagina lor de Facebook: https://www.facebook.com/adpsector1/posts/2396055310628537.
Având în vedere că Administrația Domeniului Public Sector 1 a primit mai multe sesizări prin care locatarii sau Asociațiile de Proprietari se opun amplasării unor structuri metalice supraterane pentru parcarea autoturismelor, instituția noastră a sistat orice demers în acest sens pentru următoarele adrese:
- Șos. Nicolae Titulescu nr. 92;
- Șos. Pipera nr. 27-31;
- Str. Cpt. Av. Alexandru Șerbănescu nr. 12-14;
- Str. Cpt. Av. Alexandru Șerbănescu nr. 45;
- Str. Cpt. Av. Alexandru Șerbănescu nr. 46;
- Str. Ficusului nr. 21-23;
- Calea Dorobanților nr. 152;
- Str. Smaranda Brăescu nr. 2-8;
- Str. Smaranda Brăescu nr. 18;
- Str. Barbu Lăutaru nr. 2;
- Str. Ștefan Burileanu nr. 14-16;
- Str. Elena Caragiani nr. 15-17;
- Str. Elena Caragiani nr. 24-36;
- Str. Elena Caragiani nr. 34-40;
- Str. Căpâlna nr. 16;
- B-dul Iancu de Hunedoara nr. 25;
- B-dul Ion Mihalache nr. 42-52;
- B-dul Ion Mihalache nr. 70-84;
- B-dul Ion Mihalache nr. 327;
- B-dul Ion Mihalache nr. 331.
Intenția noastră a fost de a crea noi locuri de parcare de reședință și de a ridica gradul de confort al cetățenilor.
În cazul în care Consiliul Local al Sectorului 1 al Municipiului București va identifica alte terenuri libere de sarcini, instituția noastră va realiza proiecte de construire a unor facilități de parcare de reședință care să deservească cetățenii Sectorului 1, fără a afecta confortul acestora.
- Puss in Boots
-
Posted:
-
- Cristi N
-
Posted:
-
-
- V2A
-
Posted:
-
Re: Sectorul 1
V2A
În sectorul 1 a apărut un model nou de bănci. Cea din poză a fost instalată acum câteva zile pe Bd. Iancu de Hunedoara, alături de alte două, aici.
În sectorul 1 a apărut un model nou de bănci. Cea din poză a fost instalată acum câteva zile pe Bd. Iancu de Hunedoara, alături de alte două, aici.
banca noua.jpg (535.22 KB; downloaded 5541 times)
- abc_XC
-
Posted:
-
Re: Sectorul 1
abc_XC
Pe strada Jiului, a inceput demolarea fostei fabrici de paine Pajura.
Pe strada Jiului, a inceput demolarea fostei fabrici de paine Pajura.
Fabrica de paine Pajura.jpg (100.89 KB; downloaded 6503 times)
Fosta fabrica de paine Pajura.jpg (158.33 KB; downloaded 6500 times)
Demolare fabrica de paine Pajura.jpg (198.84 KB; downloaded 6497 times)
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Sectorul 1
andrei11
Șoseaua Nicolae Titulescu, după sistematizare ( după construcția blocurilor comuniste
) avea altă așezare a liniilor de tramvai / a spațiului verde. Nu știu precis în ce an, posibil odată cu începerea construcției pasajului auto / a stației de tramvai / a stației de metrou de pe M 1 din cadrul șantierului din Piața Victoriei s-a schimbat înfățișarea arterei între Piața Victoriei și Primăria Sectorului 1.
Singurul reper rămas ca atare este șirul de copaci de pe sensul Piața Victoriei - Primăria de sector. Celălalt șir de copaci a fost sacrificat în totalitate și replantat ( cu puieți ) pe noua poziție.
Șantierul de acolo a fost foarte agresiv cu copacii, drept consecință mulți dintre ei (de pe sensul P. Victoriei - Primărie ) au dispărut și au fost replantați ( cu puieți ). Eu am descoperit 3 ( trei ) exemplare care au supravețuit, doi copaci sunt fotografiați de mine. Se observă diametrul tulpinei, ceea ce-i diferențiază de copacii din "noua generație".
Șoseaua Nicolae Titulescu, după sistematizare ( după construcția blocurilor comuniste
Singurul reper rămas ca atare este șirul de copaci de pe sensul Piața Victoriei - Primăria de sector. Celălalt șir de copaci a fost sacrificat în totalitate și replantat ( cu puieți ) pe noua poziție.
Șantierul de acolo a fost foarte agresiv cu copacii, drept consecință mulți dintre ei (de pe sensul P. Victoriei - Primărie ) au dispărut și au fost replantați ( cu puieți ). Eu am descoperit 3 ( trei ) exemplare care au supravețuit, doi copaci sunt fotografiați de mine. Se observă diametrul tulpinei, ceea ce-i diferențiază de copacii din "noua generație".
Sos Nicolae Titulescu.jpg (123.1 KB; downloaded 6043 times)
Sos N Titulescu.jpg (207.24 KB; downloaded 4381 times)
1a.jpg (248.77 KB; downloaded 6050 times)
1b.jpg (131.91 KB; downloaded 6039 times)
2a.jpg (237.09 KB; downloaded 6041 times)
2b.jpg (207.14 KB; downloaded 6048 times)
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Sectorul 1
andrei11
Anexa construită după 1947 la Palatul Telefoanelor de pe Calea Victoriei aproape demolată.
Anexa construită după 1947 la Palatul Telefoanelor de pe Calea Victoriei aproape demolată.
1.jpg (417.88 KB; downloaded 5672 times)
1bis.jpg (225.08 KB; downloaded 5671 times)
-
- 1689
-
Posted:
-
Re: Sectorul 1
1689
Cladirea anexa era intr-o stare deplorabila (si, din ce am inteles, cu grad II de risc seismic), deci nici o pierdere. Problema este, insa, ca vor construi o alta mostruozitate de beton si sticla in apropierea Palatului Telefoanelor (care a fost o structura emblematica, cu adevarat speciala, pina s-o deformeze la consolidarea de la sfirsitul anilor ‘90, cind i-au modificat proportiile prin adaugarea ranforsarilor de beton pe exterior... pacat de ea...).
Cladirea anexa era intr-o stare deplorabila (si, din ce am inteles, cu grad II de risc seismic), deci nici o pierdere. Problema este, insa, ca vor construi o alta mostruozitate de beton si sticla in apropierea Palatului Telefoanelor (care a fost o structura emblematica, cu adevarat speciala, pina s-o deformeze la consolidarea de la sfirsitul anilor ‘90, cind i-au modificat proportiile prin adaugarea ranforsarilor de beton pe exterior... pacat de ea...).
- Adrian Rosca
-
Posted:
-
Re: Sectorul 1
Adrian Rosca
La intersectia Bucurestii Noi cu Laminorului:

Interesant e ca semaforul continua sa functioneze.
La intersectia Bucurestii Noi cu Laminorului:

Interesant e ca semaforul continua sa functioneze.
- georgica2704
-
Posted:
-
Re: Sectorul 1
georgica2704
De 3 zile e asa. Sursa : Facebook/ Mihai Burcea ,info trafic.
De 3 zile e asa. Sursa : Facebook/ Mihai Burcea ,info trafic.
75262120_476495999630344_5848258165811970048_o.jpg (105.67 KB; downloaded 5341 times)
- abc_XC
-
Posted:
-
Re: Sectorul 1
abc_XC
Primaria Sectorului 1 se ambitioneaza cu noul spital si pare ca vrea sa faca concurenta Spitalului Metropolitan din Pipera:
http://www.primariasector1.ro/articole/citeste/comunicate-presa/1823/primaria-sectorului-1-publica-anuntul-de-achizitie-a-serviciilor-de-proiectare-si-executie-pentru-spitalul-sfantul-vasile-cel-mare
Primaria Sectorului 1 se ambitioneaza cu noul spital si pare ca vrea sa faca concurenta Spitalului Metropolitan din Pipera:
http://www.primariasector1.ro/articole/citeste/comunicate-presa/1823/primaria-sectorului-1-publica-anuntul-de-achizitie-a-serviciilor-de-proiectare-si-executie-pentru-spitalul-sfantul-vasile-cel-mare
Primăria Sectorului 1 publică anunțul de achiziție a serviciilor de proiectare și execuție pentru Spitalul “Sfântul Vasile cel Mare”
Primăria Sectorului 1, prin Compania de Investiții şi Dezvoltare în Sănătate şi Domenii de Interes Public – Privat, a primit astăzi, 31 decembrie 2019, confirmarea de publicare a anunțului privind achiziționarea serviciilor de proiectare și execuție pentru Spitalul "Sfântul Vasile cel Mare".
Termenul de publicare al anunțului, pe TED (Tenders Electronic Daily) https://simap.ted.europa.eu/ - versiunea online a "Suplimentului la Jurnalul Oficial al Uniunii Europene", dedicată achizițiilor publice europene, este de cinci zile.
Spitalul "Sfântul Vasile cel Mare" este o construcție pe care Primăria Sectorului 1 o ridică de la zero și reprezintă una dintre cele mai importante investiții din domeniul public din București și va fi cel mai modern spital de urgență din București, o unitate medicală de categoria I A. Valoarea estimată a lucrărilor este de 2.405.000.000 lei (aproximativ 500.000.000 de euro).
În cifre, Spitalul "Sfântul Vasile cel Mare" înseamnă: 1.000 de paturi, 37 de săli de operație, 60 de linii de gardă, 100.000 mp construiți. Spitalul va avea și două heliporturi care vor ușura accesul pacienților în stare gravă.
"Datoria fiecărui edil responsabil este să realizeze investiții în infrastructura medicală și să contribuie la creșterea calității serviciilor medicale oferite românilor. Unul dintre proiectele mele de suflet, <<Spitalul Sfântul Vasile cel Mare>> devine realitate!", a declarat primarul Sectorului 1, Dan Tudorache.
În incinta viitorului spital, construit de Primăria Sectorului 1 pe Șos. București-Târgoviște nr. 10, se vor reloca Spitalul Clinic de Urgență Floreasca, Spitalul Clinic de Urgență Chirurgie Plastică, Reparatorie și Arsuri și Secția de Pediatrie a Institutului Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului "Alessandrescu-Rusescu".
-
- 1689
-
Posted:
-
Re: Sectorul 1
1689
Adica relocam unul din putinele spitale de urgenta din oras la Cuca Macaii, intr-un loc accesibil printr-o singura artera ?!?
ISU n-are nimic de spus ???
În incinta viitorului spital, construit de Primăria Sectorului 1 pe Șos. București-Târgoviște nr. 10, se vor reloca Spitalul Clinic de Urgență Floreasca[...]
Adica relocam unul din putinele spitale de urgenta din oras la Cuca Macaii, intr-un loc accesibil printr-o singura artera ?!?
ISU n-are nimic de spus ???
- realistul
-
Posted:
-
- abc_XC
-
Posted:
-
Re: Sectorul 1
abc_XC
Comunicat Primaria Sector 1: http://www.primariasector1.ro/articole/citeste/comunicate-presa/1824/de-azi-poti-depune-proiecte-in-programul-de-bugetare-participativa.
Comunicat Primaria Sector 1: http://www.primariasector1.ro/articole/citeste/comunicate-presa/1824/de-azi-poti-depune-proiecte-in-programul-de-bugetare-participativa.
De azi poți depune proiecte în programul de bugetare participativă
Prin intermediul site-ului https://bugetareparticipativa.primariasector1.ro/ sau prin Registratura noastră din Bulevardul Banu Manta nr. 9, locuitorii Sectorului 1 care au vârsta minimă de 16 ani pot depune, în perioada 06 ianuarie 2020 – 06 februarie 2020, proiecte eligibile pe care urmează să le finanțăm.
Proiectele validate vor fi votate de cetățeni, iar pe cele câștigătoare le vom implementa începând cu acest an. Pentru acest program vom aloca 2.000.000 de lei. Suma maximă alocată pentru un proiect selectat este de 200.000 de lei, inclusiv TVA. În acest fel, membrii comunității au oportunitatea de a delibera, dezbate și influența alocarea bugetului Sectorului 1.
Mai multe detalii despre program vei găsi aici:
http://primariasector1.ro/articole/cite ... e-dedicata
Pentru noutăți legate de această temă te invităm să urmărești pagina de Facebook Bugetare Participativa Sector 1:
https://www.facebook.com/Bugetare-Parti ... 289485406/
Vrei să ne adresezi o întrebare? Îți oferim suport prin adresa de-mail: [email protected]
Multă baftă!
📖 Pagination options