Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Discuții diverse

1635 posts, 444551 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse Gabi23

mastocitu wrote:
Buna seara am si eu o intrebare sa nu va supara-ti pe mine am cautat in topic dar nu am gasit ce cautam stie cineva cam cand se va da drumul la tramvaie si trolee Piata Galati?

viewtopic.php?f=193&t=490

 


Re: Discutii diverse Costin

Highlander wrote:
Era ieri sa ma loveasca o tatra ca nu am vazut-o. iese dinspre preciziei pe Valea Cascadelor, nu da prioritate si circula si doar cu o pozitie aprinsa. Si tot el injura. L-am blocat un sfert de ora, la intersectie cu Timisoara. Norocu lui ca a venit politia. S-a ascuns afurisitu printre calatori. Nu i-am luat numaru, ca a venit politia si m-a bulversat. Il ginesc eu, ca stau prin apropiere. Sa-i dau o carte de circulatie, ca n-are.

Te'ai gandit ca atitudinea ta in trafic tocmai ca incurajeaza comportamentul "agresiv" al unor conducatori RATB? Nu poti pretinde respect fara sa oferi respect. Iar mie unul mi se pare absurd sa blochezi un tramvai 15 minute pentru ca nu are farurile aprinse. Poate cand n'or sa mai fie asa sicanati in trafic, soferii si vatmanii RATB vor fi si ei mai "respectuosi". Si cred ca e evident ca vorbim de un numar mic de conducatori indisciplinati, care reprezinta exceptiile, nu regula. Ma gandesc numai de cate ori am lasat eu autobuze si tramvaie sa intre sau sa iasa din terminalul Ghencea, si toti mi'au multumit. Mi se pare firesc asa, nu sa ma asez in mijloc si sa'l injur ca se baga. Schimba ceva in obiceiurile tale de condus, inainte de a cere sa se schimbe toti soferii si vatmanii, pentru tine.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Dr2005

Probleme cu corpurile de iluminat (fie ele faruri sau iluminatul din salon) sunt în tot RATB-ul... pentru faruri sunt puse becurile folosite la iluminat plăcuţele de pe Ep-uri şi V3A nemodernizate (rămase prin magazii), iar neoanele pentru salon se ,,împrumută" de la alte vagoane, după priceperea vatmanilor. Până şi la Dep. Militari s-a ajuns să se ia neoane de pe vagonul 2, chiar dacă sistemul de iluminat de pe Tatre e mult mai fiabil decât cel de pe V3A.
Revenind la faruri, în Codul Rutier se precizează că trebuie asigurată obligatoriu funcţionarea farurului din stânga.

Nu ştiu cum e semnalizarea în zona aia, că dacă tramvaiul are prioritate, atunci degeaba te-ai luat în gură cu el. În plus, blocarea cu intenţie a unui drum public este infracţiune.

 


Re: Discutii diverse Chev Celios

Ca sa nu mai spun ca blocarea unui vehicul RATB aduce cu sine si o amenda pentru ca in loc  sa circule respectivul vehicul si sa presteze serviciul de transport in comun. Si mai bine ai puna mana tu pe o carte de circulatie si ar trebui sa mai dai sala odata. Vezi ca soferi/vatmani fac periodic scoala de soferi.

 


Re: Discutii diverse Highlander

cos wrote:
Highlander wrote:
Era ieri sa ma loveasca o tatra ca nu am vazut-o. iese dinspre preciziei pe Valea Cascadelor, nu da prioritate si circula si doar cu o pozitie aprinsa. Si tot el injura. L-am blocat un sfert de ora, la intersectie cu Timisoara. Norocu lui ca a venit politia. S-a ascuns afurisitu printre calatori. Nu i-am luat numaru, ca a venit politia si m-a bulversat. Il ginesc eu, ca stau prin apropiere. Sa-i dau o carte de circulatie, ca n-are.

Te'ai gandit ca atitudinea ta in trafic tocmai ca incurajeaza comportamentul "agresiv" al unor conducatori RATB? Nu poti pretinde respect fara sa oferi respect. Iar mie unul mi se pare absurd sa blochezi un tramvai 15 minute pentru ca nu are farurile aprinse. Poate cand n'or sa mai fie asa sicanati in trafic, soferii si vatmanii RATB vor fi si ei mai "respectuosi". Si cred ca e evident ca vorbim de un numar mic de conducatori indisciplinati, care reprezinta exceptiile, nu regula. Ma gandesc numai de cate ori am lasat eu autobuze si tramvaie sa intre sau sa iasa din terminalul Ghencea, si toti mi'au multumit. Mi se pare firesc asa, nu sa ma asez in mijloc si sa'l injur ca se baga. Schimba ceva in obiceiurile tale de condus, inainte de a cere sa se schimbe toti soferii si vatmanii, pentru tine.


Cand datorita unui tramvai care intra intr-un bulevard ajung pe prima banda de pe contrasens si asta pe 3 roti, trebuia sa ii dau foc la tramvai. Poate daca aveam un camion, asistam la pozele unui tramvai cu rotile in sus.
Stiti cum e? Mergi linistit pe sensu tau, vine un nebun de pe contrasens care depaseste coloana, tu il eviti, ajung in stalp, si ala nici nu mai recunoaste.
Sunt patit cu astia de la ITB. Asta dupa ce in timpul unei depasiri ma impinge un autobuz pe contrasens si ma lasa fara oglinda. Si acolo tot la blocarea autobuzului am recurs, pentru a-l face pe autobuzist sa mearga la politie. El cica se retragea  :lol: Figuri, smecherii. Cauta sa scape!

@Dr2005. Si tu si soferii RATB. Cititi. Masinile au doua faruri, si ambele trebuie sa functioneze. Fara un far egal fara talon.
Ce stii tu este doar la carute. Un felinar in stanga, vizibil din fata si din spate.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Dr2005

Highlander wrote:
@Dr2005. Si tu si soferii RATB. Cititi. Masinile au doua faruri, si ambele trebuie sa functioneze. Fara un far egal fara talon.
Ce stii tu este doar la carute. Un felinar in stanga, vizibil din fata si din spate.


Şi mai scrie undeva în carte că dacă ţi se arde un bec, eşti obligat să asiguri funcţionarea farului din stânga şi a unei lumini în spate. Dacă îmi ia cineva talonul pentru asta, îl dau în judecată, câtă vreme e întrebare de examen auto ,,Ce faceţi dacă vi se arde becul unui far?".

 


Re: Discutii diverse Dominatrix

Highlander wrote:
@Dr2005. Si tu si soferii RATB. Cititi. Masinile au doua faruri, si ambele trebuie sa functioneze. Fara un far egal fara talon.
Ce stii tu este doar la carute. Un felinar in stanga, vizibil din fata si din spate.
Highlander, dar pe gigeii de la politia comunitara care merg cu un singur far, sau pe alti gigei, care se apuca sa intoarca in intersectii peste treceri de pietoni, si linii continue, si mai au 10 cm si fac praf picioarele trecatorilor pe trecerile de pietoni, in timp ce soferul vorbeste la telefon fara dispozitive "maini-libere", pe astia de ce nu ii blochezi?

 


Re: Discutii diverse 3mil

Am observat la ultimele lucrari de modernizare a liniilor ca nu se mai practica inclinarea liniei spre interiorul curbei. De ce? Acest lucru reduce mult uzura liniei (din exteriorul curbei).

De macazele automate montate in Bucuresti la lucrarile relativ recente (liniile 21, 34, etc.) se mai ocupa cineva sa le repare? :roll:  Cat este acordata grantie pentru asemenea lucrari?

 


Re: Discutii diverse shoppy

Parca pe Valea Cascadelor masinile au inidcator cedeaza trecerea si atentie la tramvaie acolo.

 


Re: Discutii diverse ionescu63

Sa vezi si sa nu crezi......

Tramvaiele din Viena vor avea caroseria facută la Uzina RATB
http://www.romanialibera.ro/bani-afacer ... 09465.html

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Utilizator anonim

ionescu63 wrote:
Sa vezi si sa nu crezi......

Tramvaiele din Viena vor avea caroseria facută la Uzina RATB
http://www.romanialibera.ro/bani-afacer ... 09465.html


Da, este adevarat.
Detalii am destule dar nu pot da momentan.

 


Re: Discutii diverse ionescu63

Asteptam cu nerabdare detaliile, la momentul oportun.

Poate facem un schimb cu austriecii: noi le dam structura si ei ne dau echipamentele ;)

 


Re: Discutii diverse Dominatrix

Utilizator anonim wrote:
ionescu63 wrote:
Sa vezi si sa nu crezi......

Tramvaiele din Viena vor avea caroseria facută la Uzina RATB
http://www.romanialibera.ro/bani-afacer ... 09465.html


Da, este adevarat.
Detalii am destule dar nu pot da momentan.
Daca vad Siemens'uri in Bucuresti, asta va fi mai presus de orice placere de tip BDSM, cel putin pentru mine. :lol: Scuze de off-topic.

 


Re: Discutii diverse ionescu63

Cred va vom vedea V3A-uri in Viena. :D

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2341 forum members have written 426241 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use