Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 483396 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 27 28 29 30 31 32 33  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI aditza

telvanni wrote:
mindmasster wrote:
Ce nu mi-a placut este ca apa se strange langa acel parapet de beton de pe mijloc si practic ocupa pe alocuri jumatate de metru din banda

Acei parapeti ar trebui sa aiba la baza fante pentru scurgerea apelor pluviale. Cei mai buni parapeti pe care i-am vazut in tara asta sunt pe centura vest - Ploiesti, sunt inalti (nu te orbesc cei din fata) iar la baza sunt ca un pieptene tocmai pentru a permite trecerea apei, au elemente de imbinare (suruburi) pentru a forma un tot unitar iar in cazul unui impact cu un vehicul mare nu exista riscul de a-i impinge pe contrasens.


La baza acelor parapeti s-au dat niste gauri cu un diametru de vreo 10 centimetri, daca am timp o sa pun si niste poze. Din pacate am vazut ca nu au avut timp sa le faca peste tot.

In schimb sunt locuri langa bordura unde se strange apa desi se poate observa ca sunt locuri / gauri pentru evacuarea acesteia... ciudat

 


Re: CENTURA BUCURESTI Serban

VladG wrote:
Multe dintre "rele" se pot indrepta si cred ca vor fi facute in zilele urmatoare, insa valurirea asfaltului nu prea cred ca au cum s-o dreaga. Nimeni n-a avut nimic de zis la receptia lucrarii pe tema asta?!?


Am vazut la TV ca receptia se va face in primavara. Tocmai pentru a se repara micile imperfectiuni.

 


Re: CENTURA BUCURESTI bogd_an

Pierzandu-mi timpul pe SSC, am gasit ceva interesant pe aria Poloniei:



si o macheta



De aici

 


Re: CENTURA BUCURESTI subway guru

Seamana 'binisor' de bine cu Otopenii... ;)

 


Re: CENTURA BUCURESTI adipublic

Salut,
O experienta personala: merg de obicei la serviciu din Militari in Pipera prin oras, in mai mult de o ora(Virtutii, arc triumf etc) = car de nervi

Dupa inaugurare centurii, merg fara probleme in aprox jumate de ora.

Lasand la o parte calitatea lucrarii(asfalt valurit), pentru mine e foarte utila.
Cu cat mai multe scurtaturi din astea, cu atat mai putine atacuri de cord.


ps. deocamdata la Mogosoaia nu am intalnit  blocaje in sensul giratoriu.

 


Re: CENTURA BUCURESTI mindmasster

adipublic wrote:
Salut,


Lasand la o parte calitatea lucrarii(asfalt valurit), pentru mine e foarte utila.
Cu cat mai multe scurtaturi din astea, cu atat mai putine atacuri de cord.
.


Salut si bine ai venit pe forum . Din cate am auzit acele valuri in asfalt se  vor reface la primavara . Se va decoperta si se va "asterne " un nou stratul de uzura . Intre Mogosoaia si Otopeni sunt probleme cu asfaltul din cate stiu eu  , In rest nu stiu nimic. Daca mai stii pe undeva ca sunt probleme cu acele valuri sa ne anunti si pe noi te rog.  Mersi mult.

 


Re: CENTURA BUCURESTI cornel001

da de ce nu s-a facut bine de la inceput ? s-au grabit ca sa aiba ce inaugura primul gandac al tarii ?
si la pasajul baneasa cand am trecut primele dati pe dedesubt am simtit ceva asemanator.
pe centura n-am apucat insa sa trec in ultimu timp, compar cu descrierile voastre.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Dominatrix

cornel001 wrote:
da de ce nu s-a facut bine de la inceput ? s-au grabit ca sa aiba ce inaugura primul gandac al tarii ?
Ar fi fost o chestie sa se circule pe Centura numai in timp ce trecea Piticania cu Nume Frumos in Limba Turca si Doamna de Paie al Marinelului de la Transporturi cu elicopterul pe deasupra. Adica o forma fara fond, cum era si pe vremea lui Ceausescu cu autobuzele defecte de la ITB tractate dimineata de la garaj la cap de linie sa vada securistii ca sunt toate in traseu...

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

De ce nu s-a facut lucrarea respectiva bine?
Intrebarea e mai mult retorica daca pe portiunea respectiva a lucrat firma "Asfaltul si tarnacopul SRL".
O firma serioasa nici nu aproba unele "solutii" de mantuiala impuse denustiucine pentru "autostrada" CB, dar ar fi executat-o la timp si lucrari de buna calitate. Ce ma mira este ca mai se executa lucrari de genul acesta "cu valuri"!( :roll: )ceea ce denota ca "ai nostri" n-au uitat cum faceau odata...
Mare pacat. Acum trebuie sa o refaca...Un deja vu ?

@Cornel 001,"s-au grabit ca sa aiba ce inaugura primul gandac al tarii ?"
daca acesta este respectul tau fata de un prim ministru, asa arata si tara- parerea mea.Intr-o tara unde nu exista nici un respect(vezi antiteza Japonia!)cum poate fi acolo?
Fara prea mare efort pot sa spun ca in ultimii ani se costruieste mai mult decat au construit toti ceilalti..."prim-gandaci". Dar e adevarat ca pensiile nu mai cresc(fara o acoperire solida economica!), iar salariile bugetarilor scad chiar...Deh, azi se reflecta mai clar productivitatea muncii.Tiriac i-a adus pe cei de la Mercedes la Campulung(anii 90) sa salveze ARO. Stii ce au facut "sindicatele"si psd-istii?
au scos muncitorii afara si au strigat: noi nu vrem privatizare!...si au aruncat cu pietre in delegatia germana... (mai exista ARO azi??)A doua oara cand au venit cei de la Mercedes- de data asta doar in Transilvania!- nu erau autostrazi....si au plecat din nou- a treia oara astia nu mai vin.(si asa a fost o minune ca au venit de doaua ori-relatiile stranse ale lui Tiriac cu cei de la Mercedes- un caz fericit pentru Romania, dar "ai nostri" au ramas vigilenti)
Si atunci, de unde productivitate ridicata, respectiv bunastare si marirea pensiilor? Cu firme turcesti, libaneze si magazinele de cartier al celui mai bogat om de afaceri din Romania?
Totusi eu ma bucur ca au inceput sa-i dea o alta infatisare la CB, pe care o cunosc de zeci de ani intr-o stare de lumea a treia...

 


Re: CENTURA BUCURESTI cornel001

@sss, ai spus aproape exact ce gandeam si eu.
Si ca sa detaliez un aspect, cand pierdeau germanii la fotbal rusinos, presa lor ii facea carnati sau asa ceva, iti dai seama ce iesea din politicienii lor daca faceau ce fac ai nostri.

 


Re: CENTURA BUCURESTI ioan

Astazi am parcurs o parte din centura noua de la Chiajna la Mogosoaia. Mi-a luat aproximativ 12 minute dar pe la ora 11 dimineata.La podul de la chitila se lucra timid la rampele de coborare, iar pe portiunea dintre Chitila si Mogosoaia am avut o mare surpriza :) era inchisa un sector de 20 m si circulatia deviata pe contrasens.Din fuga am vazut ca se lucra la carosabil,pare ca se surpase pe acolo o parte de drum. In rest se observa imbinarile de asfalt :( Si-au cam batut joc, dar pe podul de la Chitila era super OK

 


Re: CENTURA BUCURESTI Dominatrix

S-a amintit mai sus de portocalii, galbeni, rosii si verzi. Ca sa incheiem acest off-topic, va reamintesc ca intre rosu si verde e galben, care poate fi si portocaliu. Pentru romani, deocamdata e foarte Albastru., cam in toate domeniile, nu numai infrastructura. Oricum, "autostrada" asta e exact ca oala de noapte pusa la fiert pe aragaz. In Romania, "merge si asa".

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Asteptam fotografii noi(eu, cel putin)cu CB si constructiile noi(cineva ne-a rasfatat mereu cu podul de la Chitila Mogosoaia, iar acum ca e gata(?), nimic...
Nu poate face nimeni un film precum acesta din august 2010? http://www.youtube.com/watch?v=tWlDApjd ... re=related
Centura Sibiu are deja un film cu intreaga portiune realizata de curand. Aceste filme sunt ca niste documente pentru posteritate...
off topic:
degeaba prieteni ai infrastructurii...incearca unul sau altul(alta) sa arate ca paharul e jumatate gol sau plin. Plus ca unii sunt optimisti din fire, altii nu, unii au ales alte partide care acum nu conduc, unora le merge bine, altora nu, unii sunt sanatosi altii nu prea...Imi pare rau daca am tulburat pe vreo una/unul.
Cert este ca pana acum s-au bagat in infrastructura multe miliarde bune de euro si nu au fost indeajuns.(dar s-au reasfaltat si reparat mii de km de sosea-NU acum e epoca de piatra, epoca de piatra a fost pana in anii 90/2000-eu am circulat de la granita la Bucuresti de vreo 18 ori in ultimii 30 de ani si stiu ce vorbesc)
Alta posibilitate de finantare a Infrastructurii(care ar avea nevoie de cateva sute de miliarde de euro ca Romania sa ajunga la nivelul mediu-european la infrastructura)ar fi Proiectele Public Privat(PPP), modalitate prin care in Ungaria  s-au construit sute de km de autostrada, la standard vest-european(!) Statul necontribuind la constructia lor...
De ce nu vor ai nostri ceva similar?

@3mil,
nici in 2006 nu mai aveam prea mari sperante in A2 , ca va fi in curand realizata pana la Constanta, plus Centura...

 


Re: CENTURA BUCURESTI mindmasster

Multumim de poze "commodre " si bine ai venit pe forum . Ai trecut cumva si pe podul hobanat de la Otopeni?

 


Go to page:  1  ... 27 28 29 30 31 32 33  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2384 forum members have written 430444 posts in 5343 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use