Topic: Autobuze Menarinibus Citymood 10
112 posts, 50288 views
📖 Pagination options
-
- Der Hofmeister
-
Posted:
-
Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
Der Hofmeister
Nu arata chiar rau, insa iti ia ceva timp pana te obisnuiesti cu design-ul usor aparte, sa zicem.
Nu inteleg totusi acel ampatament atat de scurt - inteleg ca e un autobuz de 10 metri, dar si altii fac autobuze de 10 metri care nu arata atat de nebalansate.
In fine, fata de mizeriile turcesti de la Bucuresti, acestea par mai digerabile pana la proba contrarie, desi sunt la ani-lumina de ceea ce circula prin Cluj, de exemplu.
Nu arata chiar rau, insa iti ia ceva timp pana te obisnuiesti cu design-ul usor aparte, sa zicem.
Nu inteleg totusi acel ampatament atat de scurt - inteleg ca e un autobuz de 10 metri, dar si altii fac autobuze de 10 metri care nu arata atat de nebalansate.
In fine, fata de mizeriile turcesti de la Bucuresti, acestea par mai digerabile pana la proba contrarie, desi sunt la ani-lumina de ceea ce circula prin Cluj, de exemplu.
-
- punmeister
-
Posted:
-
- Andrei Andraș
-
Posted:
-
SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
Andrei Andraș
Astăzi a avut loc prezentarea în Livada Poștei a primului lot de autobuze Menarinibus, format din 10 unități de 10,6m. Cu această ocazie, împărtășesc câteva poze făcute astăzi.
Să începem cu exteriorul.
Astăzi a avut loc prezentarea în Livada Poștei a primului lot de autobuze Menarinibus, format din 10 unități de 10,6m. Cu această ocazie, împărtășesc câteva poze făcute astăzi.
Să începem cu exteriorul.
1.JPG (327.54 KB; downloaded 5941 times)
2.JPG (221.81 KB; downloaded 5913 times)
3.JPG (271.5 KB; downloaded 5902 times)
4.JPG (304.06 KB; downloaded 5904 times)
5.JPG (314.97 KB; downloaded 5908 times)
6.JPG (188.33 KB; downloaded 5915 times)
- Andrei Andraș
-
Posted:
-
SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
Andrei Andraș
Să intrăm în autobuz.
Să intrăm în autobuz.
1i.JPG (311.92 KB; downloaded 5909 times)
2i.JPG (253.15 KB; downloaded 5907 times)
3i.JPG (230.12 KB; downloaded 5908 times)
4i.JPG (254.86 KB; downloaded 5907 times)
5i.JPG (280.13 KB; downloaded 5935 times)
6i.JPG (232.47 KB; downloaded 5896 times)
7i.JPG (257.78 KB; downloaded 5902 times)
8i.JPG (210.83 KB; downloaded 5899 times)
9i.JPG (193.87 KB; downloaded 5918 times)
10i.JPG (163.84 KB; downloaded 5903 times)
- Andrei Andraș
-
Posted:
-
SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
Andrei Andraș
Să vedem și locul șoferului.
Să vedem și locul șoferului.
1b.JPG (306.47 KB; downloaded 5895 times)
2b.JPG (229.36 KB; downloaded 5929 times)
3b.JPG (253.42 KB; downloaded 5905 times)
4b.JPG (212.84 KB; downloaded 5894 times)
5b.JPG (216.83 KB; downloaded 5906 times)
6b.JPG (315.81 KB; downloaded 5898 times)
7b.JPG (197.91 KB; downloaded 5894 times)
- Andrei Andraș
-
Posted:
-
SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
Andrei Andraș
Câteva poze de final.
Câteva poze de final.
2f.JPG (351.36 KB; downloaded 5923 times)
3f.JPG (205.55 KB; downloaded 5897 times)
4f.JPG (234.44 KB; downloaded 5900 times)
5f.JPG (184.7 KB; downloaded 5896 times)
6f.JPG (203.17 KB; downloaded 5906 times)
- sorinache96
-
Posted:
-
Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
sorinache96
Ca o prima impresie, aceste autobuze par a fi mai bine construite si finisate decat BMC Neocity, au motoarele silentioase, sirocoul facand mai multa galagie decat motorul, caldura in ele este, chiar si cu prima usa deschisa, compartimentarea interioara este realizata destul de bine. Singurul mare minus este inaltimea la care sunt situate barile orizontale de din salon, daca esti mai inalt de 1,75m ai toate sansele sa dai cu capul in ele.
Autobuzele prezentate azi au numerele de parc #875, #877, #878, #880, #881, #882, #883, #885, #887 si #888.
Si acum cateva poze si de la mine:
Ca o prima impresie, aceste autobuze par a fi mai bine construite si finisate decat BMC Neocity, au motoarele silentioase, sirocoul facand mai multa galagie decat motorul, caldura in ele este, chiar si cu prima usa deschisa, compartimentarea interioara este realizata destul de bine. Singurul mare minus este inaltimea la care sunt situate barile orizontale de din salon, daca esti mai inalt de 1,75m ai toate sansele sa dai cu capul in ele.
Autobuzele prezentate azi au numerele de parc #875, #877, #878, #880, #881, #882, #883, #885, #887 si #888.
Si acum cateva poze si de la mine:
Toate cele zece autobuze care au fost prezentate
IMG_20181221_091620.jpg (190.98 KB; downloaded 5893 times)
#881
IMG_20181221_091833.jpg (222.18 KB; downloaded 5893 times)
#880
IMG_20181221_100202.jpg (196.64 KB; downloaded 5893 times)
IMG_20181221_100756.jpg (244.9 KB; downloaded 5881 times)
#888
IMG_20181221_101021.jpg (263.88 KB; downloaded 5890 times)
IMG_20181221_100811.jpg (211.48 KB; downloaded 5875 times)
IMG_20181221_095345.jpg (252.1 KB; downloaded 5898 times)
IMG_20181221_095355.jpg (264.92 KB; downloaded 5885 times)
IMG_20181221_095400.jpg (236.29 KB; downloaded 5885 times)
IMG_20181221_095418.jpg (210.25 KB; downloaded 5881 times)
- sorinache96
-
Posted:
-
Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
sorinache96
Continuare:
Continuare:
IMG_20181221_095355.jpg (264.92 KB; downloaded 5878 times)
IMG_20181221_095409.jpg (288.92 KB; downloaded 5876 times)
IMG_20181221_095426.jpg (221.45 KB; downloaded 6700 times)
IMG_20181221_094238.jpg (176.24 KB; downloaded 5871 times)
IMG_20181221_095435.jpg (193.98 KB; downloaded 5902 times)
IMG_20181221_095440.jpg (181.05 KB; downloaded 5883 times)
IMG_20181221_095522.jpg (267.15 KB; downloaded 5872 times)
IMG_20181221_095501.jpg (195.73 KB; downloaded 5870 times)
IMG_20181221_095604.jpg (112.38 KB; downloaded 5873 times)
IMG_20181221_095539.jpg (167.84 KB; downloaded 5874 times)
- sorinache96
-
Posted:
-
Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
sorinache96
Continuare:
Continuare:
Cabina sofer
IMG_20181221_092041.jpg (291.65 KB; downloaded 5869 times)
IMG_20181221_095752.jpg (282.97 KB; downloaded 5866 times)
Bord
IMG_20181221_095653.jpg (193.63 KB; downloaded 5880 times)
IMG_20181221_095707.jpg (137.79 KB; downloaded 5861 times)
OBC-ul
IMG_20181221_100304.jpg (167.21 KB; downloaded 5876 times)
Displayul de la camerele de supraveghere
IMG_20181221_100308.jpg (162.7 KB; downloaded 5889 times)
IMG_20181221_095734.jpg (160.36 KB; downloaded 5872 times)
Unitatea de control a incalziri si a AC
IMG_20181221_095718.jpg (107.04 KB; downloaded 5862 times)
IMG_20181221_095548.jpg (237.29 KB; downloaded 5863 times)
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
ByOnu
Felicitari si multumim pentru fotoreportaje, prieteni!

Cam jos ecranul, zici ca-i pus special penru calatorul de pe scaunul respectiv. Trebuia amplasat mai sus-dreapta, parerea mea. Iar acolo incapeau doua locuri, pare spatiu irosit prin amplasarea unui singur scaun.
Felicitari si multumim pentru fotoreportaje, prieteni!
Cam jos ecranul, zici ca-i pus special penru calatorul de pe scaunul respectiv. Trebuia amplasat mai sus-dreapta, parerea mea. Iar acolo incapeau doua locuri, pare spatiu irosit prin amplasarea unui singur scaun.
- sorinache96
-
Posted:
-
Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
sorinache96
Acela este defapt un simplu suport pentru afise unde cel mai probabil va ajunge regulamentul valabil pentru transportul public din Brasov.
Acela este defapt un simplu suport pentru afise unde cel mai probabil va ajunge regulamentul valabil pentru transportul public din Brasov.
IMG_20181221_095258.jpg (272.76 KB; downloaded 5826 times)
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
cris_m
Frumos reportajul, multumim! Arata acceptabil aceste autobuze, poate o idee mai mari decat scrie pe "buletin".
Pe alocuri mi se pare ca s-au pierdut aiurea niste locuri, desi spatiul permitea mai mult...
Frumos reportajul, multumim! Arata acceptabil aceste autobuze, poate o idee mai mari decat scrie pe "buletin".
-
- SPA29
-
Posted:
-
Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
SPA29
Cand se vehiculeaza data intrarii in serviciu?
Cand se vehiculeaza data intrarii in serviciu?
- sorinache96
-
Posted:
-
Re: SC RATBV SA - Autobuze Menarinibus Citymood 10
sorinache96
Conform declaratiilor primarului, ar urma sa intre in serviciu la inceputul luni Ianuarie, dupa ce vor fi inmatriculate, asigurate si se vor obtine licentele pentru ele.
Un alt minus de care am uitat sa mentionez este suprafata podelei din zona usilor(zonele unde este galbena), aceasta in combinatie cu zapada, aluneca foarte tare nefiind antiderapanta. Si inca un minus, nu au butoane la exterior pentru comandarea deschideri usilor de catre calatori.
Conform declaratiilor primarului, ar urma sa intre in serviciu la inceputul luni Ianuarie, dupa ce vor fi inmatriculate, asigurate si se vor obtine licentele pentru ele.
Un alt minus de care am uitat sa mentionez este suprafata podelei din zona usilor(zonele unde este galbena), aceasta in combinatie cu zapada, aluneca foarte tare nefiind antiderapanta. Si inca un minus, nu au butoane la exterior pentru comandarea deschideri usilor de catre calatori.
📖 Pagination options
Home page
•
Parent forum:
Transportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)
•
Choose destination