Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1252 posts, 355778 views
 
Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60  ... 90
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 TibiV

Dar cei de la NetCity mai au de lucru.



Interesant capacul asta "clatinat"....



... sub care gasim fire si pompe



In continuare arata bine....







Interesant ca aceste...hmmmm... borduri... Exista si in varianta "curbilinie"...



Iar acum ultima poza "din pachet", importanta fata de ...



... imaginile "istorice".
TibiV wrote:
Ca sa fie mai limpede amploarea lucrarilor pun si imaginea Street View din august 2014. Vedere

spre Calea Dudesti.



Acelasi loc astazi, 17 iunie 2018.


 


Re: Sectorul 3 ByOnu





Ce zid grosolan. Cand subtire, cand gros.

Dar overall, eu zic ca e de bine. Nu am o problema cu lucrarea. Am sustinut mereu mutarea spatiului verde intre trotuar si carosabil din motive estetice si de siguranta, plus ca devine aproape imposibil sa parchezi pe trotuar.

 


Re: Sectorul 3 cris_m

Ideea in sine nu e rea, sigur, dar trebuie facuta cu cap. Aici e o chestie facuta doar sa fie. Prea mult beton si foarte aiurea dealul asta provenit din micsorarea curtii scolii de langa (alta problema grava dupa mine), ca sa nu mai zic de slalomul printre copacii de pe fostul spatiu verde. Din punctul asta de vedere, imi placeau maj mult amenajarile lui Liviu Negoita...

 


Re: Sectorul 3 andrei11

Curtea aia nu folosea la nimic...OK, nu știu exact numărul de pomi tăiați / plantați, dar în afară de asta curtea era de pomană. Curtea reală e la locul ei.

 


Re: Sectorul 3 shoppy

Era bariera de soare, zgomot si praf intre scoala si bulevard, se puteau organiza diverse activitati si se mai si jucau pe acolo elevii in pauza sau la ora de sport, aia de au construit scolile incercuite de spatii verzi si copaci(plopi si tei in special) aveau ei ceva in cap, mai ales ca pe vremea acea nu existau nici termopane nici aer conditionat, astia de acuma mai putin.

 


Re: Sectorul 3 Adrian Rosca

Primăria Sectorului 3 cumpără o fabrică de borduri

Primăria Sectorului 3 intră în afaceri cu betoane! Este la un pas să dea 5 milioane de euro ca să cumpere o fabrică de profil, care să-i asigure materiale de lucru mai ieftine, inclusiv dale şi borduri. Opoziţia critică decizia şi acuză administraţia locală că a sufocat Sectorul 3 cu ciment.

Primăria a decis în consiliu că va cumpăra o fabrică de betoane pe care va plăti 5 milioane de euro!

Este o fabrică mică, din Popeşti Leordeni, înfiinţată în urmă cu opt ani şi care are 30 de angajaţi.

Robert Negoiţă, primarul sectorului 3: Fabrica asta, din nefericire, nu este dotată, nu este capabilă să facă nici borduri şi nici pavele. Dar, probabil că o să luăm în calcul să ne-o dotăm să facă şi borduri şi pavele, atâta timp cât în orice oraş e nevoie şi de borduri şi de pavele. Angajaţii de acolo vor fi preluaţi de către noi, producţia va fi preluată de către noi, cu contracte cu tot. Fabrica este capabilă să producă mult mai mult decât avem noi necesar. Vom produce în piaţă. Una dintre firmele Primăriei Sectorului 3 intră pe acestă piaţă.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... uri-977084

Bun, dar despre ce fabrica este vorba? Exact, cea infiintata de Delta ACM '93 pentru a produce boltarii necesari magistralei 5 de metrou. Iar acum Delta nu mai are nevoie de ea, asa ca apeleaza la prieteni.

 


Re: Sectorul 3 PinkyHog

Investitie privata, deh...



Ikea 2018 by Pinkyhog, on Flickr

 


Re: Sectorul 3 WT_fan06

Se reface scuarul din fața stației "Bd. Unirii", linia 133 sens Timpuri Noi. Pavele, bineînțeles.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Exact ce a menionat colegul mai sus...
Poze de vineri, 24 august.
Eu inaintez pe sensul catre Unirii/Calarasi







Calatorii care asteapta 133....







Flexul in exercitiul functiunii...


 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Societatea Administrare Străzi S3 a preluat 51% din acțiunile companiei Delta ACM  :shock:

Administrare Străzi S3, societate deținută de Primăria Sectorului 3, a devenit acționar majoritar al companiei Delta ACM 93 S.A după ce a achiziționat 51% din acțiunile acesteia. Contractul între cele două părți a fost semnat ieri, 27 august, iar prețul tranzacției a fost de 1 leu.
Prin acest contract Administrare Străzi S3 a preluat Delta ACM 93 S.A cu toate drepturile și obligațiile acesteia.


http://www.primarie3.ro/stire/societate ... delta-acm/


Cum vine asta? De acum PS3 raspunde de santierele Delta ACM la nivel de Bucuresti, respectiv national?

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Nu gasesc alt loc mai potrivit, deoarece nu stim ce se va face acolo...
Stim insa sigura ca este in S3, langa pasajul N.Grigorescu.

neb1 wrote:
Se lucreaza de zor in zona marcata pe harta ,3 excavatoare si vreo 6-7 veste, au si defrisat niste pomi destul de mari.Stie cineva ce se intampla acolo?





Asa cum am spus si la "Strapungere", drumul de pe mijlocul parcelei, paralel cu Splaiul, este des utilizat de tot felul de "utilitare"...
Astazi am prins intrand un "Rosal"...











Pozele sunt facute de aici.




Urmatoarele poze sunt facute de pe Splai, de aici.



Si fac o rotatie de 180 de grade de la est spre vest














 


Re: Sectorul 3 TibiV

Am inaintat cam 200 de metri si fac iarasi o rotire est->vest



















Detalii cu zoom







Din mers







Aici se termina zona defrisata


 


Re: Sectorul 3 TibiV

Trebuie sa fac o corectie...
TibiV wrote:
Nu gasesc alt loc mai potrivit, deoarece nu stim ce se va face acolo...
Stim insa sigura ca este in S3, langa pasajul N.Grigorescu.
neb1 wrote:
Se lucreaza de zor in zona marcata pe harta ,3 excavatoare si vreo 6-7 veste, au si defrisat niste pomi destul de mari.Stie cineva ce se intampla acolo?





Am spus si strapungerea N.Grigorescu, completez si aici.
Harta marcata de neb1 "exagereaza", de fapt lucrarile sunt doar pe jumatate din latimea terenului.



Cealalta jumatate a terenului asa cum a marcat-o neb1, adica jumatatea nordica, este fix zona de sub "LEA cu 5 stalpi" care trebuie inaltata..
Adica asta:
TibiV wrote:
Singurul lucru bun, chiar "eco"... Sub LEA cred ca avem o pepiniera !... ;)


 


Re: Sectorul 3 TibiV

Nu am mai postat de aproximativ un an despre proiectul IKEA de la Timpuri Noi.
Trei poze de vineri, dar "prin spate", de pe strada Ion Minulescu.
Se vad cladirile "Fazei 2" aproape de finalizare...
1.jpg (160.63 KB; downloaded 3551 times)




"In spatele" cladirilor deja terminate, lucrurile arata foarte civilizat...


 


Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60  ... 90
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2384 forum members have written 430459 posts in 5344 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use