MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5494 posts, 1154188 views
 
Go to page:  1  ... 269 270 271 272 273 274 275  ... 393
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

:?  zau? ma rog, nu continui discutia. Probabil am eu asteptari dintr-o lume paralela, normala.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Tu ai dreptate in principiu. Dar mi se pare putin aiurea ca Metrorex sa faca din proprie initiativa adrese la RATB si sa-i intrebe periodic de sanatate si ce linii s-au mai modificat.
Daca as fi in locul Metrorex, sincer, as desfiinta acel afisaj cu legaturi RATB, tocmai pentru ca nu este actualizat si totodata pentru ca nici nu stiu cat de fololositor este.
Asa cum am spus, nu stiu cati citesc acele informatii si, mai ales, cati se bazeaza pe ele cand isi stabilesc traseul....Bun, vad ca pe la statia X trece tramvaiul Y, dar la ce imi foloseste informatia ? Daca nu stiu dinainte traseul tramvaiului, de unde stiu ce tramvai imi trebuie ? Stiu pentru ca mi-a spus cineva ca trebuie sa iau tramvaiul Y. Iar eu m-am urcat in metrou tot pentru ca acel cineva mi-a spus sa iau metroul pana la statia X, de unde iau tramvaiul Y. Deci am toata informatia. Acum ce fac daca ma uit pe afisaj si vad ca tramvaiul Y nu este afisat este alta discutie...In practica lumea intreaba, nu se bazeaza pe afisaje.Intreaba inclusiv in ce directie merge metroul, desi este afisat pe monitoare...

Ideea cu afisajul a fost buna, in principiu. Insa realitea ne-a aratat ca, daca cele doua regii sunt fiecare in lumea ei, atunci mai bine abandonezi ideea pana cand conditiile vor fi mai bune. Ca si treaba cu cardul Activ...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex WT_fan06

În alte țări totul e corelat pentru că toate transporturile sunt guvernate sub aceeași pălărie (Londra - TfL, Hamburg - HVV, etc.). La noi, fiecare cum îl taie capul.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

Nu la orice modificare de linie, dar la lucrari majore cum a fost cea de la Piata Sudului care nu țin o luna doua, zona ce e un nod maricel de tramvaie, trolee, autobuze, se putea face o adresa zic. Nu pentru orice rahat, evident. Oricum in toate astea calatorul e cel care pierde. Tot cu intrebatul ramai.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Off topic
Ce mă enervează comunicatele alea schizofrenice a la RATB de genul : << Datorită unor lucrări în zonă stația de autobuz / troleibuz / blablabla se mută cu 15 m mai departe >> Trebuie să fii complet de pe altă planetă să nu vezi stația la 10 - 15 m mai încolo.
Noi ăștia bucureștenii care am prins pe viu marile schimbări în configurarea orașului suntem  deja experți în modificări de trasee, nu mai spun de stații.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Voi vorbiti doar despre informatiile despre RATB din metrou dar despre viceversa???

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex survola

Vorbim despre metrou, că doar ăsta e titlul topicului  :D

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

subway guru wrote:
Voi vorbiti doar despre informatiile despre RATB din metrou dar despre viceversa???

Exista viceversa ? ;)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Eu nu înțeleg nimic...Oricum cine-și schimbă traseele este RATB - ul, metroul nu prea are astfel de opțiuni...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Guru se referea la faptul ca in mijloacele RATB nu exista informari despre liniile de metrou.Informarea este unilaterala, doar Metrorex informeaza despre mijloacele RATB, nu si invers.  
In privinta modificarilor de traseu, evident ca ai dreptate, nu prea pot fi modificari de trasee de metrou.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

:?:   Uite că nu m'am uitat, dar în ( unele  ) RATB - uri există informații asupra altor linii RATB ?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex survola

Sigur că da.
Anunță stația și ce alte linii opresc acolo.
Dar doar atât.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex BGP2597

De anunțat se anunță doar liniile care opresc doar în aceeași stație. Dacă există vreo legătură pe o altă latură a intersecției nu este trecută. De asemenea după cum știm la tramvai se anunța doar legături cu tramvaiul, iar la autobuze/trolee doar legături cu autobuze/trolee. Totuși, am observat că sunt trecute legăturile cu stațiile de metrou. Acestea apar sub forma M (denumirea stației), ex: Urmează stația Bd. Iuliu Maniu, legătură cu M Politehnica.

 



Go to page:  1  ... 269 270 271 272 273 274 275  ... 393
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2354 forum members have written 427550 posts in 5307 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use