Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 483311 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI bekxy

Salutare tuturor şi felicitări pentru treaba grozavă pe care (majoritatea) o faceţi aici.
Vă citesc de multă vreme (de la început, de fapt), dar abia acum am decis să mă şi înregistrez.

Revenind la topic:

Înţeleg că vom avea o centură pe 4 benzi cu trecere la nivel cu o cale ferată? (aici urma un smiley cu multe cruci mici, dar nu am de unde ... :) )
Nu înţeleg de ce se luptă să salveze calea aia ferată, că nu pare să ducă nicăieri. După aprox. 500 de metri ori se termină, ori intră sub pământ. Am I right? Aveţi careva detalii? E vreun obiectiv economic/ strategic pe care îl deserveşte?

Oricum, urmărind fotografiile de pe acest forum, sunt de părere că nici pasajul de la Chitila, nici cel de la Otopeni şi poate nici lucrările de pe Aeroportului nu pot fi gata până la 1 dec. Oricum, e un pas înainte faţă de vechea uliţă.€

 


Re: CENTURA BUCURESTI Grigore

"Autostrada" cu bariera. Beton!  :D

 


Re: CENTURA BUCURESTI andrei11

Intrebari :
- Ce ai vrut sa reprezinti in imagine ca nu inteleg ? Bine, se vede unde ai inconjurat tu o trecere de nivel, dar unde e ? Pe langa Bucuresti, Targu Mures, etc. ? Poate nici sa nu fie in Romania.
- Ce se vede in stanga mare si gri este o pista de avion asfaltata, se vede si aleea care duce de la strada auto la pista, este marginita de plopi.
Nu cred ca imaginea reprezinta partea de nord a Centurii Bucuresti, nu prea are unde sa fie localizata fotografia in zona.
Asteptam detalii.

 


Re: CENTURA BUCURESTI bekxy

Poate sa nu fie nici de pe Pământ, ci de pe Marte sau de pe Lună...  :D

E un detaliu din "bucata" în care a făcut shoppy pozele de mai devreme.
Zona încercuită este ceea ce pare a fi capătul căii ferate în discuţie, iar "pista de avion" e o parte a noii centuri dintre pasajul de la Chitila şi DN1A, construită pe (lângă) uliţa Aeroportului.

Până să postez eu a lămurit-o şi cristi20, renunţ la attachmenturi...

Deci... unde naiba duce calea aia ferată de "merită" să traverseze noua centură?€

 


Re: CENTURA BUCURESTI DarkJohn

romafroman wrote:
Nu înţeleg de ce se luptă să salveze calea aia ferată, că nu pare să ducă nicăieri. După aprox. 500 de metri ori se termină, ori intră sub pământ. Am I right? Aveţi careva detalii? E vreun obiectiv economic/ strategic pe care îl deserveşte?

linia se termina la vama Chitila.€

 


Re: CENTURA BUCURESTI bekxy

A naibii să fie ea de linie, dacă pe Googlemaps se mai vede ceva dincolo de zona încercuită. Uitându-mă mai atent, am regăsit-o intrând în Vama Chitila şi probabil că merge în paralel cu Aeroportului, doar că e atât de năpădită de buruieni, că n-a mai "ieşit" în poză.
Oare pun bariere pe centură sau or să stea alde nea Mitică cu paletele să oprească traficul când vin vagoanele cu blugi?€

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Linia nu se opreste acolo, travesreaza ceea ce trebuie sa fie cel mai vechi pod metalic din capitala si apoi deserveste unitatile economice de pe Aeroportului, Vama Chitila, o revizie a infrastructurii (sau CCCF), inca o unitate dinainte de Vama Chitila, fosta fabrica de bere si, peste un pod care nu mai exista, uzinele acelea metalurgice din comuna Chitila. Acum multe bucati din ea sunt demontate, ca utilaje feroviare mai exista doar 2 masini de burat in curtea reviziei infrastructurii in diferite statii de taiere, in rest cred ca au trecut ani buni de cand a fost trafic feroviar pe ea.

Traficul feroviar industrial de manevra se poate face foarte bine noaptea, nu stiu daca e bine sau rau, un detaliu care merita mentionat aici e ca absolut toate betonierele din Bucuresti au acces cf si absolut nici una nu il foloseste, deci tot cimentul, nisipul si agregatele sunt aduse cu camioane, camioane care blocheaza si strica drumurile...

 


Re: CENTURA BUCURESTI Dominatrix

Deci pana una alta, Romania a brevetat pe langa autostrada cu o banda pe sens, si autostrada cu treceri la nivel cu calea ferata...Asteptam cu interes si autostrada cu biciclisti si vehicule cu tractiune animala, daca nu deja s-a inventat acest lucru - vedeti filmuletul postat de Goldmund
sambata.  :evil:

 


Re: CENTURA BUCURESTI mihai_tomaro

Hai sa n-o luam in tragic pane ne dumireste clar cineva.
Daca trece un tren noaptea la 2 saptamani sa zicem ca e acceptabil. (cu politie si semnalizari din timp).
Daca insa au facut un pod si un sens giratoriu + ceva drum nou care sa dea intr-o trecere la nivel, incepe sa sune a penibil. Mai am 1 luna pana fac 30 de ani, dar deja nu prea mai am putere sa inghit ce aud ca se petrece prin mioritica noastra tarisoara. Cine decide aceste trasee domne? Nu sunt bani publici ? La-so naiba ca e strigator la cer. Faci o treaba, pai fa-o nene de 5 stele, nu carpeala cat de un cincinal ( a se citi mandat).
:(:(:(

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Da stati linistit, dupa ultimele noutati si Berzei - Uranus tot autostrada e :mrgreen: .

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI sss

Dominatrix wrote:
Deci pana una alta, Romania a brevetat pe langa autostrada cu o banda pe sens, si autostrada cu treceri la nivel cu calea ferata...Asteptam cu interes si autostrada cu biciclisti si vehicule cu tractiune animala, daca nu deja s-a inventat acest lucru - vedeti filmuletul postat de Goldmund
sambata.  :evil:


Ai uitat de trecerea de spietoni peste centura-autostrada!  :lol:

 


Re: CENTURA BUCURESTI ioan

La rondul din intersectia Odai cu Sos Busuresti-Targoviste s-a ajuns cu asfaltarea liniei de centura din Aeroportului
Probabil mai au de lucrat la acei stalpi din mijlocul drumului si la finalizarea podului de la Chitila.

 


Re: CENTURA BUCURESTI mihai_tomaro

si o fi adevarat cu calea ferata de la mijloc ?

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI sss

mihai_tomaro wrote:
si o fi adevarat cu calea ferata de la mijloc ?


Nuuu, e un trucaj ordinar  :lol:

 


Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2384 forum members have written 430432 posts in 5343 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use