Topic: Achiziții de autobuze Euro 6 în perioada 2017-2020
1272 posts, 410831 views
📖 Pagination options
-
- Mihaitza07
-
Posted:
-
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020
Mihaitza07
158 de pagini de decizie. Trebuie sa o intoarceti ca sa o cititi.
158 de pagini de decizie. Trebuie sa o intoarceti ca sa o cititi.
Decizie CNSC - 08.05.2018.pdf
Decizie CNSC - 08.05.2018.pdf (21.13 MB; downloaded 336 times)
-
- aztec
-
Posted:
-
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020
aztec
Daca datele de pe Hotnews sunt corecte, diferenta de 31 mil lei intre Mercedes si castigator, ca pret se transpune in 16.000 per autobuz, in medie..
Si din declaratia de mai jos sa inteleg ca servicele se face...undeva, nu se stie unde si daca e autorizat RAR...poate si la nea Fane in curte?
In ceea ce priveste aspectul semnalat de unul dintre contestatari, cu privire la faptul ca nu s-ar fi respectat cerinta privind autorizarea RAR a atelierului service al operatorului economic declarat castigator, CNSC a stabilit ca aceasta cerinta NU a fost prevazuta in documentatia de atribuire, in consecinta nu avea cum sa fie sau sa nu fie respectata.
Daca datele de pe Hotnews sunt corecte, diferenta de 31 mil lei intre Mercedes si castigator, ca pret se transpune in 16.000 per autobuz, in medie..
Si din declaratia de mai jos sa inteleg ca servicele se face...undeva, nu se stie unde si daca e autorizat RAR...poate si la nea Fane in curte?
In ceea ce priveste aspectul semnalat de unul dintre contestatari, cu privire la faptul ca nu s-ar fi respectat cerinta privind autorizarea RAR a atelierului service al operatorului economic declarat castigator, CNSC a stabilit ca aceasta cerinta NU a fost prevazuta in documentatia de atribuire, in consecinta nu avea cum sa fie sau sa nu fie respectata.
-
- Robert
-
Posted:
-
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020
Robert
La Cluj atat Iveco, cat si Mercedes au acordat 5 ani garantie. Solaris a acordat parca 6 sau 8 cu full service pentru cele electrice.
La Cluj atat Iveco, cat si Mercedes au acordat 5 ani garantie. Solaris a acordat parca 6 sau 8 cu full service pentru cele electrice.
-
- Mihaitza07
-
Posted:
-
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020
Mihaitza07
Au lucrat-o bine turcii ca sa iasa castigatori..
Acum asteptam livrarea autobuzelor generatie 2010. Bine ca au prins contractul asta, precis dupa livrarea ultimului Kent, o sa iasa cu o generatie noua...
Au lucrat-o bine turcii ca sa iasa castigatori..
Acum asteptam livrarea autobuzelor generatie 2010. Bine ca au prins contractul asta, precis dupa livrarea ultimului Kent, o sa iasa cu o generatie noua...
-
- Albert
-
Posted:
-
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020
punmeister
8 ani (4+4) full warranty prin Happy Garage SRL.
8 ani (4+4) full warranty prin Happy Garage SRL.
- CA 205
-
Posted:
-
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020
CA 205
Deci pana la urma a fost desemnat castigator Otokar cu modelele Kent 10/12/18 ?
Deci pana la urma a fost desemnat castigator Otokar cu modelele Kent 10/12/18 ?
- Puss in Boots
-
Posted:
-
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020
Puss in Boots
Sau Kent lung si Kent scurt (si si mai scurt). Facem cum facem ne intoarcem in timp la Kenturi
Sau Kent lung si Kent scurt (si si mai scurt). Facem cum facem ne intoarcem in timp la Kenturi
- Puss in Boots
-
Posted:
-
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020
Puss in Boots
https://cleantechnica.com/2018/05/04/hamburger-hochbahn-orders-20-mercedes-benz-citaro-electric-buses/
Apropo de autobuzele electrice, Hamburgul, un oras nu foarte departe demografic de Bucuresti (zona metropolitana a lor e clar mai mare decat B-IF), nu cumpara decat 20 din noile Citaro electrice. Firea si ai nostri vor 100!! Probabil vor sa arate ca noi o avem mai mare. Poate nu e locul cel mai bun pentru stire, dar e ca o comparatie intre cum procedeaza un oras important dintr-o tara extrem de importanta in Europa (civilizata, curata, organizata etc) vs apucaturile nici nu mai stiu cum sa le numesc ale dregatorilor de pe Dambovita.
https://cleantechnica.com/2018/05/04/hamburger-hochbahn-orders-20-mercedes-benz-citaro-electric-buses/
The Hamburg (Germany) based bus operator Hamburger Hochbahn AG has placed an order for 20 units of the new all-electric Mercedes-Benz Citaro city buses.
Apropo de autobuzele electrice, Hamburgul, un oras nu foarte departe demografic de Bucuresti (zona metropolitana a lor e clar mai mare decat B-IF), nu cumpara decat 20 din noile Citaro electrice. Firea si ai nostri vor 100!! Probabil vor sa arate ca noi o avem mai mare. Poate nu e locul cel mai bun pentru stire, dar e ca o comparatie intre cum procedeaza un oras important dintr-o tara extrem de importanta in Europa (civilizata, curata, organizata etc) vs apucaturile nici nu mai stiu cum sa le numesc ale dregatorilor de pe Dambovita.
-
- Robert24
-
Posted:
-
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020
Robert24
Cum am mai spus deja, cu exceptia Chinei, nimeni nu cumpara cantitati mari de autobuze electrice.
Acestea trebuie testate in loturi mici pe o perioada relativ mare. Momentan tehnologia bateriilor nu este inca una matura.
Ex. In Barcelona zilele astea s-a livrat un lot de 4 autobuze articulate Irizar. Acestea se adauga unui lot de 2 autobuze articulate Solaria si altui lot de 2 autobuze de 12m tot de la Irizar.
Cum am mai spus deja, cu exceptia Chinei, nimeni nu cumpara cantitati mari de autobuze electrice.
Acestea trebuie testate in loturi mici pe o perioada relativ mare. Momentan tehnologia bateriilor nu este inca una matura.
Ex. In Barcelona zilele astea s-a livrat un lot de 4 autobuze articulate Irizar. Acestea se adauga unui lot de 2 autobuze articulate Solaria si altui lot de 2 autobuze de 12m tot de la Irizar.
-
- WT_fan06
-
Posted:
-
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020
WT_fan06
Și mai e încă ceva. Așa cum scrie și în articol, transportatorii europeni sunt mai "maturi" față de cei din Asia, adică europenii cumpără acum autobuze ca să le înlocuiască încet, încet, pe cele vechi, nu ca să crească flota. Loturi mici. În Germania se schimbă flota cu câte 10-20-30 vehicule, nu cu 100 deodată ca la noi. Pentru că la noi schimbatul autobuzelor/tramvaielor este campanie electorală, nu ceva normal!!
În plus, Hamburg este orașul Citaro, asta clar. Au toate generațiile și tipodimensiunile de Citaro, așa că ei știu bine ce înseamnă această platformă de autobuze. Măcar ei să știe...
Și mai e încă ceva. Așa cum scrie și în articol, transportatorii europeni sunt mai "maturi" față de cei din Asia, adică europenii cumpără acum autobuze ca să le înlocuiască încet, încet, pe cele vechi, nu ca să crească flota. Loturi mici. În Germania se schimbă flota cu câte 10-20-30 vehicule, nu cu 100 deodată ca la noi. Pentru că la noi schimbatul autobuzelor/tramvaielor este campanie electorală, nu ceva normal!!
În plus, Hamburg este orașul Citaro, asta clar. Au toate generațiile și tipodimensiunile de Citaro, așa că ei știu bine ce înseamnă această platformă de autobuze. Măcar ei să știe...
-
- Mihaitza07
-
Posted:
-
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020
Mihaitza07
Pai si la electrice sa ne asteptam la altceva in afara de chinezii BYD ? Ca parca el a fost primul electric testat in Bucuresti, nu mai stiu exact anul, insa imi amintesc cum mergea...zgomotos rau, dardaia, tremura rau pe franare, plastice naspa...si asta varianta de testare, care este una full option, nu ce se cumpara standard..
Cred ca e o strategie sa cumpere primele autobuze date spre testare, cum a fost cu otokar in 2010 cand l-au testat in Bucuresti proaspat dupa ce a fost lansat, cumpara 400 dupa 8 ani cand e pe final de productie...
Pai si la electrice sa ne asteptam la altceva in afara de chinezii BYD ? Ca parca el a fost primul electric testat in Bucuresti, nu mai stiu exact anul, insa imi amintesc cum mergea...zgomotos rau, dardaia, tremura rau pe franare, plastice naspa...si asta varianta de testare, care este una full option, nu ce se cumpara standard..
Cred ca e o strategie sa cumpere primele autobuze date spre testare, cum a fost cu otokar in 2010 cand l-au testat in Bucuresti proaspat dupa ce a fost lansat, cumpara 400 dupa 8 ani cand e pe final de productie...
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020
punmeister
BYD pas daca se iau pe fonduri europene.
BYD pas daca se iau pe fonduri europene.
-
- Robert
-
Posted:
-
📖 Pagination options