De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să mai şi râdem...

1626 posts, 414647 views
 
Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61  ... 117
 
 

📖 Pagination options

Re: Să mai şi râdem... misterr

Zi mare pentru arheologia românească: Un muncitor la metroul din Drumul Taberei a găsit scheletele altor doi muncitori la metroul din Drumul Taberei!





Zi mare pentru arheologia românească! Tudorel Ghețiu, muncitor cu o vechime de peste cinci ani la metroul din Drumul Taberei, a dat peste o așezare străveche, datând de la începutul lucrărilor. Descoperirea a fost făcută absolut întâmplător, în timp ce Ghețiu ascundea în pământ două bidoane de motorină pe care le găsise în rezervorul frezei unui coleg care plecase la furat cireșe în piață, împreună cu doi maiștri și cu șeful de șantier.

Tudorel Ghețiu nu-și mai amintește mare lucru din acea zi, deoarece se afla sub influența băuturilor alcoolice, dar știe precis în ce poziție a găsit cele două schelete: „Era amândoi în ***, ca și cum ședea la umbră. Cred că și ciugulise ceva, că avea sâmburi de pepene în jur. Ori i-a borât, ori i-a spârcâit, una din două“. Crezând că are de-a face cu rămășițele unor cavaleri din Evul Mediu, nea Tudorel s-a dus în baraca muncitorilor și s-a culcat. „Pe la trei ziua, când am terminat programul, m-am dat jos din baracă, că visasem ceva urât, și i-am zis lu’ șeful de șantier, care era să joace lupte în nămol cu băieții de sus, de la asfaltări: «Bre, nea cutare, vezi că e doi oameni morți într-o groapă. E pe inventar sau îi iau pe cuvă?» Șeful de șantier s-a uitat la mine și mi-a zis: «Nea Tudorele, mai dă-te-n pi**a mă-tii de bou!» Eu, de-acolo: «Du- te tu, bă, în pi**a mă-tii de bou!», dar mai încet. Și m-am dus la baracă, că începea "5 minute de istorie", emisiunea mea preferată, de pe TVR2. Apropo, de ce a închis, dom’le, ăștia TVR Culturalu’?“, își deschide sufletul arheologul de ocazie.

La nici un an de la descoperirea epocală, o echipă de arheologi a sosit la fața locului. Testele și măsurătorile au arătat că scheletele aparțin unor muncitori care au lucrat acolo în perioada de început a șantierului. „Dacă mai întârziam, exista pericolul ca situl să se deterioreze, împreună cu osemintele găsite acolo. Cei doi muncitori aveau în jur de 53 de ani și erau din zona Moldovei. În urma testelor cu Carbon 14, a reieșit că pe unul dintre ei îl chema Vasile, iar pe celălalt nu știm. Mă rog, e posibil să aflăm, dar încă nu i-am studiat salopeta, unde sperăm să-i găsim buletinul. Momentan, lucrările în zonă au fost sistate, urmând ca noi să venim cu oameni mai mulți. Sperăm ca în 21-22 de ani să terminăm, pentru a nu întârzia nici lucrările la metrou“, ne-a declarat Radu Șelaru, profesor de istorie și arheolog la Universitatea din Suplacu de Barcău.

 


Re: Să mai şi râdem... Florinds

:lol:  :lol:  :lol:  :bere:

 


Re: Să mai şi râdem... TibiV

Proaspata si "la zi"... ;)

http://www.timesnewroman.ro/life-death/banda-unica-ratb-blocata-de-mii-de-cocalari-care-si-au-luat-autobuze-ca-sa-poata-circula-pe-ea

Dezastru pe DN1 la intrarea în București, din cauza unui număr mare de cocalari infecți care și-au lăsat BMW-urile și Audi-urile acasă și și-au cumpărat autobuze, cu care circulă pe banda unică Ratb. Ideea benzii unice a fost astfel compromisă în cel mai românesc mod posibil.



Pentru că își permit, cocalarii și-au cumpărat autobuze Mercedes, în care circulă singuri. Există cazuri de familii de cocalari, în care membrii au fiecare câte un autobuz și încurcă traficul cu coloane de câte 4-5 autobuze, din care răsună manelele date la maxim.

Ca să-și bată joc de cei din jur, cocalarii cu autobuze opresc în stații, dar nu deschid ușile și le strigă: ”Săracilor!”, apoi pleacă mai departe. Un cocalar a fost atât de nesimțit că și-a luat un tramvai, cu care circulă pe linia lui 41 și chiar l-a oprit pe avarii lângă Crângași, ca să coboare să-și ia țigări.

 






Re: Să mai şi râdem... shoppy

Apropo de scandalul cu vagonul fantoma, care este secretul sa nu te enervezi cu CFR Calatori? Sa nu o iei personal.

 


Re: Să mai şi râdem... andrei11

General.jpg (111.6 KB; downloaded 3443 times)

Si detaliu :
Detaliu.jpg (56.64 KB; downloaded 3403 times)

 


Re: Să mai şi râdem... TibiV

La zi... :lol:
http://www.timesnewroman.ro/monden/vesti-bune-daca-esti-in-coloana-la-comarnic-s-ar-putea-sa-fie-gata-metroul-pana-ajungi-in-bucuresti
shoppy wrote:
Apropo de scandalul cu vagonul fantoma, care este secretul sa nu te enervezi cu CFR Calatori? Sa nu o iei personal.

Nu inteleg ce vrei sa spui, si nici nu stiu ce este "vagonul fantoma"....  :o
Nu am de ce sa o iau personal...
In toata viata mea am avut un singur tip de relatie cu CFR: de platitor de bilet...
(Nu vorbesc de relatia "intima si personala": fascinatia cu care am privit mereu macazele si semafoarele din fiecare gara...
Dar cam atat... NIci macar nu cunosc vreun CFR-ist...)

 


Re: Să mai şi râdem... misterr

@andrei11

Ăla e dacul căzut de pe Columnă!


@TibiV

Era vorba de trenul care avea doar două vagoane, deși unii aveau bilete la vagonul trei...

 



Re: Să mai şi râdem... TibiV

Asta este din seria reclamelor "Titan Ice" si "V-am descoperit, vrajitoarelor!"...  




Daca nu stiti despre ce este vorba, intrebati-l pe andrei11, sigur isi aminteste.... ;)

 


Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2400 forum members have written 431744 posts in 5374 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use