Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1252 posts, 356864 views
 
Go to page:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41  ... 90
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 TibiV

andrei11 wrote:
Oricum la 200 mp incap 8 masini.

?!?!?!...
Cum doar 8 ?!?!
Ca o masina ocupa mai putin de 25 mp...

Mai degraba spre 10 mp (2,5m x 4m).... Hai 12 mp (3X4)...
Ochiometric mie asa imi iese...

 


Re: Sectorul 3 andrei11

Citeste cu atentie ce am scris :
cu privire la aria desfasurata care include si aleile de acces, zonele de evitare, spatiile tehnice etc.
Adica nu calcula strict locul de parcare, pentru ca masina aceea trebuie sa si ajunga acolo, la locul de parcare, adica sa aiba un drum, + loc sa facă manevra, + rampa de acces, + etc, etc.

 


Re: Sectorul 3 zapacitu

Andrei, eu am presupus (poate gresit) ca nu vor face parcare la suprafata, ci numai ca subsol la blocuri. Asa ar fi normal. La strada trotuar si PARC, sub pamant locuri de parcare. Insa daca nu vor face tot complexul o mare parcare supraetajata, raman doar subsolurile blocurilor pentru parcare. Suprafata unui nivel de bloc nu cred ca depaseste 400mp, deci utili pentru loc de parcare ar fi jumate (restul sunt cai de acces/evacuare si stalpi de rezistenta) in care iti intra 15 masini.

 


Re: Sectorul 3 adila

Atata timp cat nu exista o legislatie clara care sa oblige dezvoltatorul sa construiasca locuri de parcare pentru imobilele, iar pe proprietar sa-si achizitioneze spatiu de parcare, nici nu vom vedea parcari vreodata pentru locuintele ieftine si nici chiar pentru cele din clasa de mijloc. OK, mai exista si exceptii dar ele s-au dovedit mai mult sau mai putin investitii proaste pentru dezvoltator, pentru ca nu si-a recuperat banii. Asa cum stim cu totii, soferii prefera parcarea pe trotuar sau pe spatiul verde decat in parcarea amenajata.

 


Re: Sectorul 3 andrei11

Aplicati cu incredere formula pe care v-am spus-o, 1 : 25.  Suprafata desfasurata impartita la 25 da numarul de masini care pot fi parcate.

 


Re: Sectorul 3 zapacitu

Ok. Deci 400mp construiti x 3 nivele = 1200mp. Deci 48. Cu 3 mai mult decat la estimarea mea.

 


Re: Sectorul 3 andrei11

;)
Eu cred ca parcarea o sa fie si între blocuri. Nu stiu de ce gandesc asa acum, s-ar putea sa ma insel...

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Clar, avem nevoie de un urbanist/arhitect...

Sunt multe aspecte...
Faci parcare doar sub bloc (subsol 1/2/3) sau te intinzi si sub gazon ?...

Si avem nevoie de un "developer" sa ne spuna limita suprafetei de parcare dincolo de care iese "din profitabilitate"...
(Adica degeaba face parcarea, ca o face pe banii lui d'acasa, caci cumparatorii vor prefera trotuarele "free of charge"...)
Pentru ca daca clientul stie ca poate parca aiurea pentru 0 (zero) euro/ora fara consecinte, ar trebui sa fie masochist sa plateasca 10-15  k euro pe un loc de parcare. Iar daca invita niste musafiri de Revelion, aia sa se descurce !... :D

 


Re: Sectorul 3 shoppy

Un calcul expeditiv spune ca pentru un loc de parcare ai nevoie de fix aceeasi suprafata libera pentru a-l accesa, deci (200 / 8) / 2 = 12.5, deci fix locul de parcare 3x4.

 


Re: Sectorul 3 zapacitu

Vad ca toti ajungem la fix aceeasi suma (~15 locuri / subnivel, plus minus). Ceea ce e absolut realist pentru un bloc tip turn cu amprenta de cca 400mp. Astfel de blocuri pot avea, in mod normal, cam 4 apartamente de 2 camere per nivel. La 12 nivele, sunt 52 apartamente. Daca le inghesuie (fac doua garsoniere de exemplu), ies 5 pe eraj si ai 65 de apartamente. Teoretic suficient (dpdv # locuri parcare) daca sunt apartamente foarte slabe calitativ. Insa la cum stiu zona, vor fi semi-lux si atunci trebuie dublat numarul de locuri de parcare.

 


Re: Sectorul 3 PinkyHog

Vizavi de blocul cu 7 etaje in care stau s-a mai ridicat un altul de 5 etaje. Subsolul si parterul sunt parcare. Blocul are 30 de apartamente, iar pe fiecare nivel de parcare incap (cred) 12 masini. Aproape ok.

 


Re: Sectorul 3 zapacitu

Parere personala: daca ai 30 de apartamente trebuie sa ai minim 30 de locuri de parcare pentru bloc + 7-8 la plata cu ora. Cel mai crunt e cand trebuie sa te duci in vizita la cineva care sta intr-o zona in care nu exista parcari. Mai ales daca mergi cu catel cu purcel.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

TibiV wrote:
Iar daca invita niste musafiri de Revelion, aia sa se descurce !... :D

 


Re: Sectorul 3 shoppy

Se pare ca s-a dat o ordonanta care permite primariilor sa cheltuie bani pe care nu ii au, ca efect primaria sectorului 3 ar fi propus o comanda de 175 milioane de euro pentru mobilier stradal si leagane. Da, 175 milioane de euro.

 


Go to page:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41  ... 90
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2387 forum members have written 430711 posts in 5355 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use