Topic: August 2016
38 posts, 19278 views
📖 Pagination options
-
- danutzu_2910
-
Posted:
-
August 2016
danutzu_2910
Si acum sa desertam sacul!
Incepem de la IH:
Capacele de canal sun puse la cota, doar cele de rigola inca nu sunt puse


Un canal de rigola, cred ca e betonat pe fund

In zare, un compactor, si o "stropitoare" isi fac de lucru la balastul de pe sensul neasfalta, oare de ce?


si la rampa IH se lucra ceva


Groapa de la culee inca e neatinsa

Si acum sa desertam sacul!
Incepem de la IH:
Capacele de canal sun puse la cota, doar cele de rigola inca nu sunt puse


Un canal de rigola, cred ca e betonat pe fund

In zare, un compactor, si o "stropitoare" isi fac de lucru la balastul de pe sensul neasfalta, oare de ce?


si la rampa IH se lucra ceva

Groapa de la culee inca e neatinsa

-
- danutzu_2910
-
Posted:
-
Re: AUGUST 2016
danutzu_2910
Trecem "garla" prin locul stiut si intru pe breteaua Splai - NG, nu mai pun poze pentru ca nu e nimic nou.
In schimb, cand ma apropii ce CF, un buldo si cativa oamenii isi faceau de lucru in zona:



Iar dupa CF, spre Titan, ce sa vezi!! mare surpriza... asfalt asernut!! pana la blocuri!


Trecem "garla" prin locul stiut si intru pe breteaua Splai - NG, nu mai pun poze pentru ca nu e nimic nou.
In schimb, cand ma apropii ce CF, un buldo si cativa oamenii isi faceau de lucru in zona:



Iar dupa CF, spre Titan, ce sa vezi!! mare surpriza... asfalt asernut!! pana la blocuri!


-
- danutzu_2910
-
Posted:
-
Re: AUGUST 2016
danutzu_2910
La intoarcere (ptr ca nu am mers mult) alta surpriza, breteaua NG - Splai, sia sta asfaltat!!






Deci... chiar sunt noutati!!
Enjoy!!
La intoarcere (ptr ca nu am mers mult) alta surpriza, breteaua NG - Splai, sia sta asfaltat!!






Deci... chiar sunt noutati!!
Enjoy!!
-
- danutzu_2910
-
Posted:
-
Re: August 2016
danutzu_2910
Hai ca avem si azi noutati.
Dar nu din zona NG.
Foarte subtiere aici, nu s-a mai asfaltat nimic aici doar pe breteaua Splai - NG, au "taiat" asfaltul pentru capacele de canal:


In schimb dincolo de pod..
- la groapa de la culee era un excavator care isi facea de lucru
- un autogreder intindea balast pe breteaua IH - Splai
- breteaua Splai - IH, era marcata cu tarusi pentru viitoare lucrari (fara poze)

Si dincolo de rampa.... surpriza zilei:

DA, Asfalt asternut si pe banda cealalta!!
Stratul de baza (integral) si binderul (inca in lucru)

Arata frumos, nu?


poze full size: http://imgur.com/a/JnNDx
Hai ca avem si azi noutati.
Dar nu din zona NG.
Foarte subtiere aici, nu s-a mai asfaltat nimic aici doar pe breteaua Splai - NG, au "taiat" asfaltul pentru capacele de canal:


In schimb dincolo de pod..
- la groapa de la culee era un excavator care isi facea de lucru
- un autogreder intindea balast pe breteaua IH - Splai
- breteaua Splai - IH, era marcata cu tarusi pentru viitoare lucrari (fara poze)

Si dincolo de rampa.... surpriza zilei:

DA, Asfalt asternut si pe banda cealalta!!
Stratul de baza (integral) si binderul (inca in lucru)

Arata frumos, nu?


poze full size: http://imgur.com/a/JnNDx
- TibiV
-
Posted:
-
Re: August 2016
TibiV
Duminica, 7 august 2016.
Pana aici a ajuns asflatul pe banda 1.

Daca e asfalt, e parcare...

... mai ales daca avem si borduri.

Calea ferata

Diferenta de nivel


Se concentreaza pe canale

Nu e doar parcare, este si teren de tenis cu piciorul...

... frumos marcat pe asfalt si cu fileu !

Duminica, 7 august 2016.
Pana aici a ajuns asflatul pe banda 1.

Daca e asfalt, e parcare...

... mai ales daca avem si borduri.

Calea ferata

Diferenta de nivel


Se concentreaza pe canale

Nu e doar parcare, este si teren de tenis cu piciorul...

... frumos marcat pe asfalt si cu fileu !

- TibiV
-
Posted:
-
Re: August 2016
TibiV
===========================

Rampa de urcare Titan

Rampa de coborare nu are asfalt

Dar va avea capace de canalizare

Sus pe pasaj a aparut al doilea rand de borduri care delimteaza "tramvaiul"...


Borduri inclusiv la trotuarul dinspre aval

Bretaua Splai->Titan

Aceeasi bretea de jos, in sens invers

===========================

Rampa de urcare Titan

Rampa de coborare nu are asfalt

Dar va avea capace de canalizare

Sus pe pasaj a aparut al doilea rand de borduri care delimteaza "tramvaiul"...


Borduri inclusiv la trotuarul dinspre aval

Bretaua Splai->Titan

Aceeasi bretea de jos, in sens invers

- TibiV
-
Posted:
-
Re: August 2016
TibiV
De sus de pe pasaj am observat asta...

... ascunsa in spatele copaceilor din centrul pozei

... adica aici:


O zona defrisata si decopertata...

... dar decopertata de mult pentru ca a rasarit iarasi vegetatia

Vedere spre CET Sud din mijlocul zonei decopertate

Si din capatul zonei. Nu cred ca este o coincidenta ca zona decopertata este fix pe latimea LEA...

Am uitat sa spun ca este in zona in care sageata cablurilor LEA este maxima.
Deci aici vor veni noii stalpi.
Dar CAND vor veni?...
De sus de pe pasaj am observat asta...

... ascunsa in spatele copaceilor din centrul pozei

... adica aici:


O zona defrisata si decopertata...

... dar decopertata de mult pentru ca a rasarit iarasi vegetatia

Vedere spre CET Sud din mijlocul zonei decopertate

Si din capatul zonei. Nu cred ca este o coincidenta ca zona decopertata este fix pe latimea LEA...

Am uitat sa spun ca este in zona in care sageata cablurilor LEA este maxima.
Deci aici vor veni noii stalpi.
Dar CAND vor veni?...
- TibiV
-
Posted:
-
Re: August 2016
TibiV
Fier beton "proaspat" In organizarea de santier

Fabricare gurilor de canal continua

Podul din amonte este inchis traficului auto...

Viitoarea bretea Splai -> Vitzan-Barzesti are un strat nou de piatra sparta

Noutate majora: avem trotuar pe podul din aval !

Fier beton "proaspat" In organizarea de santier

Fabricare gurilor de canal continua

Podul din amonte este inchis traficului auto...

Viitoarea bretea Splai -> Vitzan-Barzesti are un strat nou de piatra sparta

Noutate majora: avem trotuar pe podul din aval !

- TibiV
-
Posted:
-
Re: August 2016
TibiV

Au mai taiat din tevile RADET, se zaresc in spatele copacilor

In groapa a aparut o armatura

Groapa dintre culee si rampa Hateganu este bine compactata


Si DA, avem asfalt pe breteaua Vitan-Barzesti -> Splai. Chiar doua straturi de asfalt.

Dau sa urc rampa si dau cu nasul de teava asta...


Au mai taiat din tevile RADET, se zaresc in spatele copacilor

In groapa a aparut o armatura

Groapa dintre culee si rampa Hateganu este bine compactata


Si DA, avem asfalt pe breteaua Vitan-Barzesti -> Splai. Chiar doua straturi de asfalt.

Dau sa urc rampa si dau cu nasul de teava asta...

- TibiV
-
Posted:
-
Re: August 2016
TibiV
Au aparut balustradele trotuarului pe rampa de urcare I.Hateganu

Ce frumos se vede breteaua Vitan-Barzesti -> Splai....

Au aparut si bordurile trotuarului, si sfoara acolo unde urmeaza sa fie montate

Latura opusa



O privire in urma, spre Romstal.
Se vede ca au pus un strat nou de pietris, se vede diferenta de culoare fata de cel vechi.

Au aparut balustradele trotuarului pe rampa de urcare I.Hateganu

Ce frumos se vede breteaua Vitan-Barzesti -> Splai....

Au aparut si bordurile trotuarului, si sfoara acolo unde urmeaza sa fie montate

Latura opusa



O privire in urma, spre Romstal.
Se vede ca au pus un strat nou de pietris, se vede diferenta de culoare fata de cel vechi.

- TibiV
-
Posted:
-
Re: August 2016
TibiV
A aparut un sant nou...

... care are ceva ciudat

Este un sant paralel cu conducta recent instalata

De fapt...

... ei sparg ceva...

... mai exact scot niste conducte deja instalate.

De jos se vede mai bine ca fundul santului are urma tevilor...

... tevi care sunt puse alaturi. Oare ce au gresit ?!...

A aparut un sant nou...

... care are ceva ciudat

Este un sant paralel cu conducta recent instalata

De fapt...

... ei sparg ceva...

... mai exact scot niste conducte deja instalate.

De jos se vede mai bine ca fundul santului are urma tevilor...

... tevi care sunt puse alaturi. Oare ce au gresit ?!...

- TibiV
-
Posted:
-
Re: August 2016
TibiV
La plecare observ ca drumul tehnologic s-a surpat. Dar nu este Aciliu...

Dupa un ocol pe la IML, ajung pe capatul dinspre I.Hateganu
Asfalt pe toata latimea...

... inclusiv binderul

Au cam terminat cu gurile de canal

Nu au pus asfalt pe breteaua spre vechea I.Hateganu

Nici trotuarul nu este inca facut

Poza de final: asfaltul se termina in padurice...

Toate pozele, full-size, le gasiti aici:http://imgur.com/a/BPyxI
Seara buna !
La plecare observ ca drumul tehnologic s-a surpat. Dar nu este Aciliu...

Dupa un ocol pe la IML, ajung pe capatul dinspre I.Hateganu
Asfalt pe toata latimea...

... inclusiv binderul

Au cam terminat cu gurile de canal

Nu au pus asfalt pe breteaua spre vechea I.Hateganu

Nici trotuarul nu este inca facut

Poza de final: asfaltul se termina in padurice...

Toate pozele, full-size, le gasiti aici:http://imgur.com/a/BPyxI
Seara buna !
-
- danutzu_2910
-
Posted:
-
Re: August 2016
danutzu_2910
Cum spuneam, o completare... de la nivelul solului pentru breteaua IH - Splai
Sensul spre Splai





Pe... contrasens, inapoi

Pe breteaua cealalta, se observa tuburi inca in pamant

Cum spuneam, o completare... de la nivelul solului pentru breteaua IH - Splai
Sensul spre Splai





Pe... contrasens, inapoi

Pe breteaua cealalta, se observa tuburi inca in pamant

-
- danutzu_2910
-
Posted:
-
Re: August 2016
danutzu_2910
Devine o obisnuinta sa trec zilnic prin santier. Cel putin saptamana asta.
Avem ceva noutati si azi.
Pe NG se completa asfaltul pe a doua banda:




Nu m-am abtinut si am luat-o pe breteaua din stanga.
Avanseaza cu greu cu capacele pentru canale, decupajele sunt facute, si isi asteapta capacele.
Intrucat "poarta" era deschisa, am trecut pe podul din aval, si bine am facut.
Unde ieri era sant sapat si tevi scoase, azi erau scoase si caminele iar un buldozer nivela terenul.

Si nu degeaba.
Un pic mai departe, spre capatul rampei o echipa, cu un buldoexcavator sapa un sant nou, iar pe margine aveau o nivela automata pentru ca sa puna tevile calumea.
Deci... cum spuneam, panta gresita.
(aici nu am poze)
Mai departe, o alta echipa isi facea de lucru cu borduri

Iar o alta, a inceput sa faca decupaje pentru canale, in asfaltul proaspat asternut.
Si pe rampa IH era activitate.
Pozele originale aici: http://imgur.com/a/SZYGD
(poate astea merg vazute)
Devine o obisnuinta sa trec zilnic prin santier. Cel putin saptamana asta.
Avem ceva noutati si azi.
Pe NG se completa asfaltul pe a doua banda:




Nu m-am abtinut si am luat-o pe breteaua din stanga.
Avanseaza cu greu cu capacele pentru canale, decupajele sunt facute, si isi asteapta capacele.
Intrucat "poarta" era deschisa, am trecut pe podul din aval, si bine am facut.
Unde ieri era sant sapat si tevi scoase, azi erau scoase si caminele iar un buldozer nivela terenul.

Si nu degeaba.
Un pic mai departe, spre capatul rampei o echipa, cu un buldoexcavator sapa un sant nou, iar pe margine aveau o nivela automata pentru ca sa puna tevile calumea.
Deci... cum spuneam, panta gresita.
(aici nu am poze)
Mai departe, o alta echipa isi facea de lucru cu borduri

Iar o alta, a inceput sa faca decupaje pentru canale, in asfaltul proaspat asternut.
Si pe rampa IH era activitate.
Pozele originale aici: http://imgur.com/a/SZYGD
(poate astea merg vazute)
📖 Pagination options