De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4373 posts, 970341 views
 
Go to page:  1  ... 178 179 180 181 182 183 184  ... 313
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" punmeister

Pe telefon am problema asta, pe PC nu. Partea proasta e ca nu sunt adblockere pentru Chrome (mobil), iar pe Xposed sunt pentru alte aplicatii, gen YouTube.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

Sigur poti sa stergi cookiurile.

Intr-o alta ordine de idei, am gasit un site care vinde mancare vegetala pentru caini si pisici.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

Varianta mobila de Firefox accepta extensii (deci si adblock).

Mcosmin: era acum vreun an o stire cu un cuplu de vegani care si-au imbolnavit pisica hranind-o cu mancarea lor. Tampiti... daca pentru ei e bine sau nu sa manance doar frunze, timpul o va dovedi (selectia naturala functioneaza), dar sa hranesti un animal prin excelenta carnivor tot cu frunze... trebuie sa fii idiot. Ca fapt divers mai erau altii care si-au hranit copilul mic cu regim vegan si copilul nu era tocmai ok...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" BodoMinea

Dacă ai xPosed înseamnă că ai și root. Îți poți pune Adblock Plus systemwide în cazul ăsta. Iei apk-ul full featured (nu adblock browser) de la ei de pe site.

Și aplicația Lucky Patcher (tot root-only) are o funcție de blocare a ad-urilor, care sincronizează fișierul hosts cu o bază de date adblock online (deci blochează hosturile JS-urilor care injectează ad-uri punând în hosts adresele).

Și aparent Flickr a trecut pe deprecated varianta asta de slideshow fără să dea documentația unei metode mai noi și mai bune. Varianta lor „curentă” suportată de embed slideshow din album folosește flash deci oricum e inutilă pe mobil. Cred că soluția curentă e OK. (încă nu am dat de acele ad-uri nici de pe telefoane care nu au adblock, poate doar am eu noroc)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" punmeister

Sincer sa fiu, eu nu stiam ca mai exista Adblock pentru Android, eu stiam ca a disparut de pe vremea cand Adblockul de desktop intr-o perioada nu mai bloca reclamele alora de la Google. (din ce stiam eu, Google a avut o intelegere cu dezvoltatorii Adblock sa nu le mai blocheze reclamele lor). Totusi, e bine ca am aflat ca inca exista. Mersi.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" misterr

Și la mine pe PC, la toate albumele Flickr postate aici, la primul click pe săgeata de derulare a imaginilor se deschide un tab nou cu reclame, de exemplu:

http://onclickads.net/?auction_id=df947235ce2e290d&zoneid=531283&pbk2=743148ae809e33429a91e7f7f4cca7a16313892773599321431&r=%2Foc%2Fhan&ab=72&uuid=6741088b-d69d-4f66-a7ea-321882a9696a
https://welcome.unibet.ro/media/bannerflow/data/unibet/landingpage/3446_117799.html?mktid=1:81763501:2874299-25360

Asta pe lîngă că e foarte greoi acest Flickr. Mi-am făcut și eu cont acolo ca să postez ca albume reportajele de la Piața Sudului și a durat cîteva ore încărcarea unui reportaj și am renunțat. Ar trebui interzis și aici acest Flickr, ca și celelalte (găleata etc.).

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" punmeister

Poti sa-ti faci cont pe Imgur daca vrei sa pui reportajele sub forma de album. (cel putin eu nu am avut deloc probleme cu Imgur, nici pe PC, nici pe telefon).

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" TibiV

De cand au schimbat interfata, cei de la imgur "amesteca" bine pozele, ultima poate sa ajunga prima iar prima pe la mijloc...
Dar cu optiunea "Rearrange images" ii dai sort dupa "Original filename" si gata, s-a rezolvat !
Eu m-am prins insa abia acum doua zile (dupa DN5)...
Am facut "rearrange" manual de mi-a iesit pe nas... :(

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" BodoMinea

Ok deci embedul de album nu e unul oficial ci e de la un third party numit flickrit care intre timp și-a schimbat modelul de business (se plătește în funcție de câte albume distincte apar pe un domeniu) și pe cei care folosesc scriptul vechi (ca și metrouusor) îi folosesc pentru monetizarea traficului prin ads.

Soluția oficiala de embed folosește flash și niște argumente ciudate deci nu e optimă deloc pentru forum.

Din ce am testat, cel mai bun adblock cu root pentru Android e adaway, fără root adblock browser din Google Play, iar pe PC Adblock Plus evident (rezolva și problemele cu flickrit).

Eu sunt mulțumit de flickr și cel puțin pentru mine viteza de upload e super. Plus că nu de la ei e problema ci de la cei cu scriptul de embed album.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Florinds

Am tot sperat ca se rezolva si n-am zis nimic pana acum... Cine naiba a mai ramas la CNADNR, chiar au plecat toti in strainatate si au ramas capsunarii aici?
Nu se poate sa dureze cateva luni asfaltarea unor portiuni de cativa km din DN7, in zona Bascov si Prislop.
Semnalizarea este la paleta si am stat o ora nemiscat, se dadea drumul doar unui singur sens.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" cris_m

Bun venit in club. Sa vezi ce e pe "DN" 76 intre Deva si Oradea. Praf, pulbere, terci! De 10 ani e asa... in ultimii 2 ani nu s-a facut nimic. Abia acum au dezmortit treaba...  :popa:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Florinds

Stiu ce e, pentru ca prefer sa trimit camioanele prin Arad. Nu sunt restrictii, dar ... :)
Si totusi, intre Pitesti si Rm Valcea avem ceva aparte. Acum un an sau doi au fost restrictii pentru vehicule  cu MMTA 7.5 to+ cateva luni. Suntem o rusine. In Germania se merge cu 1 km/zi construit si 30 ani nu se mai fac interventii asupra asfaltului. De sute de ori mai repede si de cateva ori mai ieftin.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

Ma confrunt cu o dilema.

In octombrie incep cursurile de doctorat, si teoretic as putea sa intru in sistemul de invatamant universitar.
Ma intreb daca se merita sa trec de la "jobul corporatist" la cercetare/predare..

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" cris_m

Depinde. Salariile sunt destul de mici, mai ales în cercetare. În învățământul universitar sunt mai mari, dar doar la gradele mari (conf și prof). Uite, de exemplu mama, a lucrat acum câțiva ani într-o bancă, după în învățământul universitar ca lector, iar de 2 ani e cercetător. Acum cu toate sporurile de vechime, doctorat și de conducere (șef de birou) ia un salariu puțin mai mic decât în bancă (program de 8 ore pe ceas nu de 10...). Așa că depinde ce vrei... Doctoratul acum merită luat doar pentru aceste 2 domenii: cercetare și învățământ. În rest, nu prea...


Și vezi că este corect „merită”, ci nu „se merită”.  ;)

 


Go to page:  1  ... 178 179 180 181 182 183 184  ... 313
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2385 forum members have written 430608 posts in 5353 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use