De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4373 posts, 970362 views
 
Go to page:  1  ... 177 178 179 180 181 182 183  ... 313
 
 

📖 Pagination options
  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Favorit ClaudiuL

Inca un exemplu ca pentru aceste entitati cetatenii chiar nu conteaza. Includ si primariile (6 si PMB) pe lista celor carora nu le pasa pentru ca au datoria sa apere interesele cetatenilor si nimeni dar nimeni din primarii nu a zis sa se termine odata aceste lucrari prost organizate.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" cris_m

Din nou, suntem 1000 de membri  :bere:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" GPS

Ma bucur, dar Cristi pozele cu mâncarea de la Deva unde sunt? ;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit thor5

Of! Nu va mai inflamati asa de rau pentru un amarat de acces. Ca oricum e foarte cald afara. Lucrarile structurale au o ordine foarte logica. Nu se fac nicicum la intamplare. Intai s-a executat structura statiei, iar acum se executa structura (de rezistenta) a acceselor. Nu poti construi o Dacie incepand cu usile, ori cu rotile. Iti trebuie mai intai un sasiu, un motor, frane, directie, etc, etc. Rotile, usile si ... accesele vin mai la urma.

Faptul ca au intarzieri foarte mari la toate etapele constructiei, asta e alta poveste. Dar nu schimba cu nimic logica etapelor de constructie. Nu face are sens sa construiesti intai niste accese ... spre nicaieri. Accesul face racordul intre cota trotuarului si cota finala a vestibulului statiei, dar daca nu ai statie, nu ai nici vestibul, deci faci racordul la/catre o cota nematerializata. Stiu ca japonezilor le ies de minune astfel de lucrari (racorduri) extrem de precise, dar in Romania nu face nimeni astfel de ... "sporturi extreme".

Accesele au structura proprie, de aceea sunt tratate ca lucrari structurale independente. Principala prioritate e intotdeauna statia, ca altfel se incurca "cartita" la sapat. O statie poate "trai" fara un acces (sau doua), dar un acces nu poate "trai" fara o statie. La Tineretului un acces zace neterminat de 30 de ani. Si statia "rezista" (vorba reclamei .. la fixativ de par).

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Florinds

Da, thor5, dar aveau posibilitatea sa nu inchida circulatia daca tot nu se apucau de treaba.

 



Re: Discutii - Lucrari statia Favorit aztec

Cum au lucrat la metrou putem compara cum lucreaza unii zugravi.

Ion il angajeaza pe Vasile sa ii zugraveasca baia si bucataria.Si sa repare instalatia la baie.
Asta pe la inceput de decembrie. Lucrarea se bate palma pt ca lucrarea sa tina 2 saptamani...sa nu il prinda Craciunul cu santier in casa.
Vine Vasile..muta mobila si se apuca, da primul strat...desface un robinet.., tencuieste putin...vine Craciunul..vine Sf Ion...omul tot cu santier. Dureaza Ioane, ca a fost inchis la magazin, ca nu aveau glet, ca a fost ignatul.. e .. si trece timul.. ii ureaza Paste fericit. Noroc ca a gasit robinet....
Lucrarea cand avanseaza , cand  stagneaza.. vine concediul prin vara... iarasi alte scuze, termina bucataria de Sf . Maria...,mai ramane baia..omul deja e resemnat...
Si final... Vezi Ioane ca am terminat?
Iti place.. frumos, ca la carte ..ti-am zis eu ca termin la timp.
Hai Craciun fericit.
_______________
Edit : andrei 11 : greseala semnalata de colegul GPS. Sarbatorile laice si religioase se scriu cu litera mare.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit t530

:lol:

Asa o sa avem si noi sloganul cand intram la metrou: "Bine ati venit in anul 2020" :popa: !

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit thor5

Florinds wrote:
Da, thor5, dar aveau posibilitatea sa nu inchida circulatia daca tot nu se apucau de treaba.

Absolut corect. Dar stii cum e romanul, ii place sa faca exces de zel ... pe spinarea altuia. Pentru ca ei (adica constructorii) nu stiau cu exactitate in ce ritm vor executa lucrarile, si in ce ritm vor fi platiti, si au vrut sa fie "prevazatori" - sa inchida strada "preventiv", sa nu se trezeasca soferii dimineata cu strada blocata si sa ii injure.
Astia parca sunt rude cu administratorul de la blocul in care locuiesc! Individul cu "administratia" are magnifica inspiratie de a "inchide" conductele de apa fara a anunta in prealabil. Chiar daca nu exista urgente (adica tevi sparte siroind pe pereti). Ca vara pensionarii nu se spala, "fac economie" pe spinarea prostilor care le platesc pensiile. Nu-i asa ca Romania e o tara minunata? Nici nu imi vine sa cred ca ii dau dreptate lui Monta: tara de babuibi!!!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" BodoMinea

Poate e interesant pentru cineva :D

Microhidrocentrala Suseni - aflată pe un drum de munte din comuna gorjeană Runcu din vecinătatea orașului Târgu Jiu, este o faciliate exploatată de Hidroelectrica. Are două generatoare nemțești-austriece (Voith și AEG) capabile să producă 54kwh (din câte am înțeles) și turbine franțuzești, toate în folosință din 1938.

Powered by flickr embed.





 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" punmeister

Nu inteleg un lucru, cand intru pe Flickr de pe telefon (de pe Chrome) imi vine adware la greu, gen "Whatsapp outdated" sau "baterie distrusa de virusi" (ceea ce e bullshit).

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" cris_m

Am patit si eu acelasi lucru, insa la alte poze ale lui Bodo. Si pe PC si pe mobil...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" BodoMinea

La postarea cu hidrocentrala și la cea cu rama Coradia am folosit tagul de embed album flickr (ca să nu pun poze individuale și ca să nu încarc hostul forumului)

Powered by flickr embed.

Problema e la cum traduce forumul asta în HTML. Ce am putut identifica e că shortcodeul folosește ceva metode API deprecate dar asta nu ar trebui sa ducă la reclame. Eu nu am avut probleme nici pe telefon nici pe 2 calculatoare.

 



Go to page:  1  ... 177 178 179 180 181 182 183  ... 313
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2385 forum members have written 430608 posts in 5353 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use