De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4373 posts, 968566 views
 
Go to page:  1  ... 175 176 177 178 179 180 181  ... 313
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" BodoMinea

Adevărul e că așa câștigă și ei o pâine, și respectă ce le cere postul, să facă audiență. Pentru asta trebuie să le dai ce vor consumatorilor de masă :twisted: O fac și pentru că asta vrea românul de rând dar și pentru că li se cere să scrie la foc automat numai să facă trafic, clickuri, vizionări, instalări/descărcări și ce mai e după caz în funcție de canalul de distribuție al BREAKING NEWS.

Dar se închide așa un cerc vicios. Ieși din școală cu nervii și self-esteemul la pământ, cu vagi idei despre cine ești și ce poți face, ușor de manipulat și gata să te preia în statistici despre cât de sângeroase ar trebui să fie știrile la ora 5 mâine.

Mulți habar n-au ce să facă cu viața lor după liceu sau chiar înainte să îl termine. Totuși, trăim niște vremuri extraordinare dar nu realizăm, we just take it for granted. În loc să citească știri șocante și monden fabricat, românul și în principal tânărul la începutul vieții că despre el vorbeam, ar putea folosi explozia mijloacelor tehnice să se dezvolte: acum cu internetul îți poți descoperi pasiuni și abilități, îți poți face un viitor într-un domeniu de care acum auzi prima dată, doar să fii serios și să te ții de treabă.

Oportunitățile sunt infinite, dacă ești puțin selectiv și rămâi cu ce trebuie din școală, cu ce trebuie din ce vezi în jurul tău, la prieteni, la părinți, la modele de caracter (nu acelea promovate  :popa:) și desigur pe vastul Internet, poți să te orientezi și să îți construiești viitorul și un ideal al tău, propriu și neinfluențat pe care să îl urmezi.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

BodoMinea, jos palaria. Ti-o spune un FOST prof din liceul in care esti acum. Ai inteles sistemul mai bine decat cei care il tin in functiune.

Eu, personal, consider ca nici un sistem de invatamant nu poate oferi maximul de care are nevoie FIECARE. mcosmin trage mult pe practica (personal, mi se pare corect, pentru ca de cand am iesit din liceu - deci inclusiv in facultate  -  am APLICAT noitiuni teoretice, nu le-am invatat), andrei11 trage spre teorie (personal, eu am prins niste vremuri interesante... nu am facut in liceu nici religie, nici desen, nici muzica, dar am afacut, de exemplu, fizica sau chimie, care, acum, nu imi trebuie absolut deloc si, efectiv, le-am uitat).  Fiecare are dreptate in felul lui. Si eu am dreptate in felul meu. Asa ajungem la concluzia cu care, de fapt, am inceput mesajul: nici un sistem de invatamant nu o sa ofere fiecaruia fix ce ii trebuie. Unii sunt mai inzestrati si se descutrca "din mers", altii nu. Asta e... e normal. Mi se pare putin ciudat ca nici unul dintre cei care se afla la "poluri opuse" nu dau credit individului. Degeaba trageti unul spre teorie si altul spre practica... in realitate fiecare se va orienta spre zona care il atrage mai mult. Si, statistic vorbind, nici unul dintre voi nu va avea, in final, dreptate. Unii sunt facuti pentru teorie. Altii, pentru practica. Diversitatea e un factor de care sistemul de invatamant nu tine seama. Si nici cei care dezbat sistemul de invatamant nu tin seama. Ironic, nu? In fine, solutia este... nici una. Tine de fiecare in parte. Fiecare va lua ce ii trebuie mai mult din ceea ce i se ofera si cu aia va ramane ca fundament "stiintific" toata viata. Mi-ar placea sa cred ca nu sunt incult, cel putin nu in acceptiunea lui andrei11 si a lui TibiV. Cu toate ca, de fapt, sunt, citind mesajele anterioare, cu apropouri din fizica si chimie, care nu percuteaza deloc la mine. Probabil ca sunt un exemplu prost, cu fraza asta, dar... Asta e, viata mea va merge inainte, precum si a lor, si a voastra, si a tuturor. Un sistem de invatamant e eficient cand poate oferi cat mai multe cat mai multora. In termeni absoluti - tot pentru toti - nu se poate. Daca unii nu asimileaza - asta e. Ghinion. Soarta. Nu e de ras si nici de condamnat. Dar in termeni relativi - cat mai mult pentru cat mai multi - se asigura un oarecare echilibru.

PS. Ma orientez pe harta tiparita foarte bine, desi pe vremea mea puteam alege geografia la BAC si am ales istoria, pentru ca eu am dat BAC-ul la 5 materii... :) cred ca e singurul lucru in afara "ariei curriculare" cu care am ramas din sistemul nostru de invatamant.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" TibiV

BodoMinea, esti sigur ca ai doar 16 ani ?!....

Nu te voi contrazice cu nimic, in general ai dreptate.
Profesori incompetenti si profesori magici - asa a fost invatamantul nostru si acum 40 de ani, asa este si acum.
Copii inteligenti si curiosi sa afle (asta mi se pare esential) si puslamale rasfatate.

Dar eu si andrei11 vorbeam despre principiu: trebuie sa inveti despre toate ca sa ai macar habar, chit ca nu vei avea nevoie de toate in viata.
Dar sa stii ca CH4 este metanul (felicitari!) este un lucru de bun simt.
La fel este sa nu trebuiasca sa te uiti lung la harta Europei si sa te uiti la cizma italiana intrebandu-te daca aia o fi Norvegia... :D
Sau sa te prinzi ca Carol cel Mare nu avea cum sa lupte la Waterloo...
Amuzante cretinismele de mai sus ?..
Din pacate nu amuzante, ci absolut reale...

Ca scoala nu este una ideala, la fel cum nu sunt nici profesorii si nici elevii - asta stim cu totii cei care am trecut de clasa a IV-a....

Din pacate scoala a involuat sub influenta elevilor de maxim 5 si care au devenit parinti, si care stiu foarte bine ca progeniturile lor (care nu pot avea genetic mai multa minte...) nu pot ajunge elevi de 9 decat daca materia predata este coborata la nivel de 6...

Din pacate educatia, pe care multe partide au anuntat-o ca prioritate, ramane acelasi loc in care daca ai noroc de profesori buni si pasionati iti poti castiga un viitor - la fel cum il poti pierde in caz contrar.
Dar il poti pierde si daca profesorii sunt buni, dar nu parintii sau prietenii.

Si nu este o treaba strict romaneasca.
In tari cu invatamant de performanta de cateva sute de ani se intampla acelasi lucru.
Va recomand sa vedeti un film extrordinar, cu unul dintre cei mai mari actori ai lumii.
Se numeste " To sir, with love". A aparut cu aproape 50 de ani in urma.
Si te face sa intelegi de ce au votat atatia britanici pentru Brexit - nu s-au prea dus la scoala, iar scoala ii invata lucruri "inutile pentru viata". Iar acum, sunt suparati ca "astia din Europa de est" le iau joburile mai bine platite...

Eu nu am timp sa descarc filme de pe internet, nu stiu adresa, dar va dau linkul de IMDB:  http://www.imdb.com/title/tt0062376/?ref_=nv_sr_1

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" BodoMinea

@TibiV, în buletin/certificat de naștere/carnet de elev/pașaport/CNP și alte acte sau metode de identificare atât zic că am. Dacă-i altfel vă las pe voi să decideți.  :D  Mulțumesc pentru aprecieri (nu numai ție, desigur, în general).

Și da, școala se duce în jos odată cu generațiile care tot nu se trezesc deși au posibilități și mijloace tot mai vaste, și nu-i numai problema țării noastre. (bun exemplul cu BREXIT și căutările pe Google „what is the EU?”, „when did we join the EU?”, „who is in the EU?” căutate de pro-exiteri după referendum)

Unii s-au mai trezit, dar un mare procent din conaționalii nu prea par să aibă asta în gând. Dorm prea bine după ce se uită la Capatos și alte abominații. (sper că n-am jignit pe cineva dar totuși... este exemplul clasic de emisiune și realizator care promovează numai nonvalori)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" cris_m

Eu sunt undeva la mijloc cu teoria si practica, inclinand mai mult spre practic. Nu am o problema cu cantitatea de informatii, ci cu modul in care se vrea a fi asimilata. Evident ca profi si elevi perfecti nu vor exitsa, ca multe alte lucruri din natura care nu au cum sa atinga perfectiunea.

Adevaratele masuri ar trebui luate in sensul motivarii elevilor pentru ca asta lipseste cu adevarat... Ca sa poti avea rezultate trebuie sa iti faca placere (nu in totalitate ca nu ai cum, dar macar sa trezeasca un oarecare interes ca sa ramana cu ceva respectivul copil/elev/student cum vreti voi sa ii ziceti), sa te simti apreciat de catre ceilalati (la fel alt lucru care nu este incurajat...), nu sa fii incurajat de niste calificative/note sau de o bursa/banii de la parinti....

Exact cum zicea Bodo, scoala la noi este o loterie: ai sau nu noroc. Eu am avut sansa de a avea colective foarte ok de-a lungul timpului, iar cel din clasele 1-4 nici nu mai zic. Exact ce am scris mai sus, asta s-a si promovat de catre doamna invatatoare, iar rezultatele se vedeau. In gimnaziu, am continuat in aceeasi atmosfera, diriga avand o stransa colaborare cu invatatoarea, astfel ca aceasta munca a dat roade, gratie si colectivului de profi foarte bine alesi, care chiar daca nu au respectat intocmai ce se cerea la metodologie, ne-au invatat sa devenim OAMENI! Nu am ramas cu foarte multe informatii, dar ma mandresc ca am fost pregatiti pentru viata

Acum la liceu, desi este la fel unul foarte bun si la fel profii si colegii foarte buni (unii dintre ei chiar din generala), a cam disparut samanta asta buna... Unii profi ne mai fac faze naspa, ce nu prea isi au rostul... in fine trecem peste  :roll: . Totusi, e bine ca ni se arata si partea rea a vietii, ca altfel ne-am lua-o grav in freza...

Ce incerc sa subliniez este ca de fapt, scoala nu trebuie sa ne invete nu stiu ce teorema, cum se numeste CH3COOH sau alte baliverne. Trebuie sa fie pentru elev un adevarat ghid de intrare in viata si sa ii ofere experiente si informatii vaste pentru a-l face capabil sa ia singuri viata in piept. Practic sa fie ca un fel de rampa de lansare...

Ca sa evidentiez acest lucru, o sa va dau un exemplu. Mama mea, in perioada de 2 ani cat a activat ca profesor, a incercat sa le ofere studentilor pe langa lectia propriu-zisa si informatii utile pentru viata: ce sa faca si ce nu la un interviu, i-a invatat cum se fac anumite cereri, hartii etc (chestii care nu se mai fac la orele de roamana), pe fetele care stateau in camin le-a invatat cum sa se descurce sa-si faca ele mancare, le-a dat sfaturi perosnale la cei care au venit la ea sa i le ceara si multe altele. La finalul acestor 2 ani, cand a fost nevoita sa plece, studentii i-au marturisit ca le-a fost ca o mama, ca i-a invatat lucruri pe care nici parintii si nici profesorii nu le-au zis in cei 12 ani de scoala pe care deja ii aveau si chiar daca nu au ramas cu mare lucru din materia propiu-zisa, au considerat mult mai utile informatiile extra...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" GPS

Eee... Ce sa-i faci totul mie mi se pare mult mai simplu un pic de logica si matematica (plus un pic de loterie :D  ), puse toate la un loc si amestecate bine! Daca o sa ai o clasa de elevi buni ( care își dau interesul sa învețe) si profesori capabili sa le predea, o sa ai rezultate excepționale, in scimb daca profesorii o sa fie numai cu gura pe ei, ca N-au făcut curat in clasa si alte prostii in loc sa-si predea materia nu o sa ai parte de aceleași rezultate pentru ca profesorul trăiește cu ideea ca trebuie sa vina la școala sa-si țină discursul, sa pună note si sa plece la cancelarie in loc sa facă copilul sa înțeleagă materia, sa explice si sa-si dea interesul, măcar puțin! In schimb daca ai o clasa de elevi slabi, care nu își dau interesul sa învețe, orice le-ai face degeaba, pentru ca oricât si-ar da interesul profesorul nu o sa se prindă nimic de acel copil, deoarece acesta NU vrea!   Dar din păcate, cel puțin in școala generală (gimnaziala) aceste clase nu le prea găsești, exista clase cu doi copii buni, cinci medii si restul numai retardați care nu stiu nici măcar unde le e capul, dar stiu cam toate "hiturile" lu' Salam! De acea exista si unele probleme in predare , profesorul (si aici nu prea depinde de nivelul acestuia) daca preda pentru cei mai buni, nu reușește sa-i facă si pe cei mai slabi sa înțeleagă, dar daca insista sa-i facă si pe cei mai slabi sa inteleaga ii va plictisi pe cei mai buni, care din păcate vor rămâne cu un minim de informații primit! De acea profesori prefera sa predea pentru cei buni si pe cei mai slabi sa-i lase mai moale, pentru ca cei slabi oricâtă informație ar primi daca nu sunt capabili nu o asimilează, in schimb cei buni pot asimila chiar mai mult de cât li se cere, ceea ce ii face pe profesori sa meargă de partea celor buni, si sa-i lase pe cei slabi de-o parte!
Apropo CH3COOH e acid acetic, nu ? :mrgreen:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Discutie interesanta si de calitate. Eu oricum imi bat capul si nu  pot face o legatura intre cele 4 fotografii.  :o  Oare  :?:    :mrgreen:
7-9-2016 8-10-32 AM.png (234.6 KB; downloaded 2599 times)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

Costin wrote:
BodoMinea, jos palaria. Ti-o spune un FOST prof din liceul in care esti acum. Ai inteles sistemul mai bine decat cei care il tin in functiune.

Eu, personal, consider ca nici un sistem de invatamant nu poate oferi maximul de care are nevoie FIECARE. mcosmin trage mult pe practica (personal, mi se pare corect, pentru ca de cand am iesit din liceu - deci inclusiv in facultate  -  am APLICAT noitiuni teoretice, nu le-am invatat), andrei11 trage spre teorie (personal, eu am prins niste vremuri interesante... nu am facut in liceu nici religie, nici desen, nici muzica, dar am afacut, de exemplu, fizica sau chimie, care, acum, nu imi trebuie absolut deloc si, efectiv, le-am uitat).  Fiecare are dreptate in felul lui. Si eu am dreptate in felul meu. Asa ajungem la concluzia cu care, de fapt, am inceput mesajul: nici un sistem de invatamant nu o sa ofere fiecaruia fix ce ii trebuie. Unii sunt mai inzestrati si se descutrca "din mers", altii nu. Asta e... e normal. Mi se pare putin ciudat ca nici unul dintre cei care se afla la "poluri opuse" nu dau credit individului. Degeaba trageti unul spre teorie si altul spre practica... in realitate fiecare se va orienta spre zona care il atrage mai mult. Si, statistic vorbind, nici unul dintre voi nu va avea, in final, dreptate. Unii sunt facuti pentru teorie. Altii, pentru practica. Diversitatea e un factor de care sistemul de invatamant nu tine seama. Si nici cei care dezbat sistemul de invatamant nu tin seama. Ironic, nu? In fine, solutia este... nici una. Tine de fiecare in parte. Fiecare va lua ce ii trebuie mai mult din ceea ce i se ofera si cu aia va ramane ca fundament "stiintific" toata viata. Mi-ar placea sa cred ca nu sunt incult, cel putin nu in acceptiunea lui andrei11 si a lui TibiV. Cu toate ca, de fapt, sunt, citind mesajele anterioare, cu apropouri din fizica si chimie, care nu percuteaza deloc la mine. Probabil ca sunt un exemplu prost, cu fraza asta, dar... Asta e, viata mea va merge inainte, precum si a lor, si a voastra, si a tuturor. Un sistem de invatamant e eficient cand poate oferi cat mai multe cat mai multora. In termeni absoluti - tot pentru toti - nu se poate. Daca unii nu asimileaza - asta e. Ghinion. Soarta. Nu e de ras si nici de condamnat. Dar in termeni relativi - cat mai mult pentru cat mai multi - se asigura un oarecare echilibru.

PS. Ma orientez pe harta tiparita foarte bine, desi pe vremea mea puteam alege geografia la BAC si am ales istoria, pentru ca eu am dat BAC-ul la 5 materii... :) cred ca e singurul lucru in afara "ariei curriculare" cu care am ramas din sistemul nostru de invatamant.


Ceea ce am propus eu este exact un sistem adaptiv pentru fiecare.
Asa, pe masura ce imbatranesti, devin din ce in ce mai putine materii obligatorii, si mai multe optionale. Asa, daca eu nu am chef sa merg la ora de muzica, mai bine stau acasa si ma odihnesc o ora.

Desigur, aici intervin anumite regulamente, si anumite limitari, si de asemenea, o importanta mare o are si atitudinea elevului care trebuie sa intelegeaga ca nu merge "si asa". Dar atitudinea elevilor pleaca tot de la monotonia scolii, unii pur si simplu se plictisesc, nu ii intereseaza informatiile cu care sunt bombardati, asa ca aleg alte cai in viata. Scoala trebuie sa vina in ajutorul lor mai mult decat in ajutorul celorlalti, pentru ca ceilalti la un moment dat ajung sa fie autodidacti.

Deci, incepand cu clasa a7a unele materii ar trebui sa isi piarda rangul de materie obligatorie (gen religie, desen, muzica) si alte materii obtionale sa isi faca aparitia, materii axate mai mult pe practica.

Cat despre profesori, ma abtin de la comentarii, pentru ca in liceu si scoala generala nu prea am avut profesori nebuni. Am dat de ei abia la facultate, dar in invatamantul superior trebuie reglementata ierarhizarea profesorilor, in asa fel incat cei care clar nu au stofa de profesor sa nu ajunga conferentiari sau profesori. In momentul de fata, performantele unui profesor la clasa sunt total ignorate cand vine vorba de promovare, si sunt luate in calcul doar lucrarile asa zis "stiintifice".

Cat despre segregarea informatiei, eu va spun ca fiecare o va face mai devreme sau mai tarziu. Eu am inceput cam in anul 1 de facultate, cand mi-a fost clar ca 80% din ce era predat nu imi va fi de folos niciodata. Stiu o colega, pe care nu o voi numii, care pana in anul 4 a avut 10 pe linie si invata tot. In anul 4 a clacat, se vedea ca pana si creierul ei, care parea o fantana fara fund unde putea arunca oricine informatii, a ajuns la saturatie si a inceput sa nu isi mai dea silinta la anumite materii. Probabil ei i-a luat mai mult sa inteleaga ce am inteles eu in anul 1  :lol:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" GPS

Aduc si eu in discuție un nou subiect, pe care chiar as dori sa-o comentam puțin!
De vreo câteva saptamani Cris-Tim ne bagă pe oriunde reclame la Gostat (fie el Salam, Parizer sau Salam Victoria), pe autobuze, pe TV, la Metrou (încă n-am văzut TEM-ul Gostat, de preferat ar fi sa fie o IVA  :lol:  :twisted:  ). Cel mai interesant lucru însă este sloganul lor "Gusta o felie de nostalgie", mai oameni buni n-am nimic cu acest slogan, dar conform DEX nostalgie înseamnă sentiment de melancolie si tristețe (uite si un link pentru def. completa: https://dexonline.ro/definitie/nostalgie) deci pe mine, personal, ma duce cu gândul la epoca aia de demult pe care n-am prins-o  si pe care pana nu acum mult timp toți o făceau in toate felurile. Păi ce facem aici, acum ne place, mâine nu ne place.
Nu stiu de ce, dar ar trebui schimbat acest slogan, mai ales ca reclamele nu fac decât sa aducă o imagine urâta trecutului, lucru care nu este in concordanța cu acea calitate pe care ei o lauda (una de neuitat, nemaipomenita)!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

Dupa modul in care sunt imbracati protagonoistii de pe banner, as zice ca ei trag mai mult la perioada interbelica si nu cea postbelica. Dar nu cred ca le-a iesit prea bine.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" cris_m

Majoritatea publicitarilor din Romania sunt o categorie aparte. Noi suntem de vina ca nu percepem partea artistica din fiecare reclama. Pana la urma si publicitarii astia sunt niste artisti neintelesi, iar noi niste fraieri ca nu le intelegem viziunile artistice :lol:

Scuze daca am deranjat pe cineva, dar nu m-am putut abtine. Sunt din ce in ce mai penibile reclamele, iar autorii lor nici nu mai zic... :roll:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" TibiV

cris_m,
pacat ca nu ai "prins" doua reclame celebre de la inceputul anilor '90.

"Titan ice" si "V-am prins vrajitoarelor"...

Fata de alea, reclamele de acum sunt ca un Lamborghini fata de carul cu boi

(Cei mai batrani sigur si le amintesc... :lol: )

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" cris_m

Nu, eu faceam mai mult comparatie cu cele din afara care sunt mai ingenios concepute. Asa daca comparam cu ce a fost la noi in anii '90, da, lucrurile au evoluat in bine la acest capitol. Asa cateva "perle", vag de tot, mi le aduc si eu aminte de la inceputurile anilor 2000...

 


Re: Discutii - PSS Opera andrei11

survola wrote:
La aceeaşi lungime a gardului aţi câştiga la suprafaţa ocupată dacă ar fi rotundă  :D

subway guru wrote:
Nu, ceva mai 'ingineresc' si mai estetic, in forma de dreptunghi...
:bere:


In plan un PSS e un dreptunghi. N-am inteles cum inconjori tu un dreptunghi cu un cerc si-ti da mai putin gard ( cu cercul ).  N-are cum, e chestia aia de 3,14 care nu te lasa. Sau n-am inteles eu ce ai spus tu.

 


Go to page:  1  ... 175 176 177 178 179 180 181  ... 313
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2384 forum members have written 430439 posts in 5343 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use